Adófórum

Adózási és számviteli információk

Internetes szoftver vásárlás

ÁFA

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: szaboicus » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Az alábbi kérdést(eket)tettem fel az Áfa fogadóórára(07.02).Választ nem kaptam.Segítségeteket kérem.Mit tudok tenni, ha egyáltalán nem kapok számlát az ügyvezető meg széttárja a kezét, hogy csak a visszaigazolást tudja kinyomtatni.
"Tisztelt  Szakértők!
1.Interneten vásárol rendszeresen egy Cég bankkártyás utalással, (általában)max.20 eFt-ig szoftvert.
A kinyomtatott visszaigazoláson legtöbb esetben csak a közvetítő Cég „Paypal” neve, és internetes elérhetősége szerepel.
Számlát csak ritkán állítanak ki annak ellenére, hogy a megrendelő összes adatát tudják.
Jelenleg ezeket az összegeket előlegként tartom nyilván a könyvelésben.
Mivel nem tudhatom, hogy közösségen belüli vagy harmadik országból történt az értékesítés. Milyen javaslatuk van, hogyan tudom(milyen bizonylattal) az előlegről költségként elszámolni, illetve hivatalossá tenni az ilyen beszerzéseket?Vagy az Ügyvezető fizesse be ezeket az összegeket a pénztárba?
2.Ha harmadik országból vásárol a Cég szintén interneten szoftvert :
- kell-e vámoltatni?
- Ha igen milyen értékhatártól kell?
- Mi alapján lehet, ha nincs számla?
3. Közösségi termékbeszerzésnél, szolgáltatás nyújtásánál az eladó ország „Áfa” összege szerepel a számlán. Kell-e szerepeltetni az „Áfa”bevallásban ezeket az áfás összegeket?"
Köszönettel.
Icus
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: loncika » szomb. júl. 19, 2008 6:12 am

Szia Icus, részben van gondolatom a kérdéseidhez.

1. kérdésed:
A neten vásárolt szoftverek többnyire letölthető termékek, de vannak olyanok  is ahol  CD-n is elküldik a vevőnek a megvásárolt terméket. Én nem láttam még olyan weblapot, ahol az eladó  webáruházának adatai ne szerepeltek volna, pontos cimmel, telefonszámmal, névvel.... bár előfordulhat ez is... reklamáció esetén hová lehet fordulni ?

A  netes megrendelés végén - még a fizetés előtt - mindig van egy egyeztető lap, ahol az adatokat lehet pontositani, ki is lehet nyomtatni, és a megrendelés után pedig azonnal lehet látni a végleges "számlát"/visszaigazolást, sőt ezt a visszaigazolást emailben el is szokták küldeni a vevőnek. Ez a visszaigazolás alapja lehet az elszámolásnak, mert a külföldiekre nem vonatkozik a magyar számlaadási kötelezettség sem formai sem tartalmi formában...

Az elszámolás attól függ, hogy a megvásárolt szoftverek a társaság tevékenységéhez szükséges-e vagy sem. Az ehhez szükséges infromációkat az ügyvezető tudja megadni csak, és neki kellene igazolnia azt is, hogy milyen szoftvereket vásárolt, mire valóak, milyen vállalkozási tevékenységhez vásárolta  - miután egy könyvelőnek nem kell tudnia a fantázia neveket és ismerni a szoftvereket.   

A 3. kérdésedre :
Ha látod a külföldi eladó áfa felszámitását, akkor te mint vevő nem rendelkezel EU-s adószámmal, és igy kifizeted  az áfa összegét is a vásárláskor.
Szerintem a magyar áfabevallásban ez a vásárlás közösségi lesz, és a fizetett összegre fel kell számitanod a magyar áfa összegét és visszaigényelheted, ha az visszaigényelhető. a szabályok szerint.

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: fied » szomb. júl. 19, 2008 7:06 pm

Sziasztok! 3. kérdés tekintetében vitatkoznék az előttem szólóval. Ha van uniós adószámom és teljesítés helye az unió, akkor ugye áfa mentes számlát kell kapjak. Na már most ez a gyakorlatban nem mindig igy van. Ha felszámitott áfás számlát kapok, és nem hajlandók kijavítani, akkor sajnos áfáját lenyelem, mert az adott ország adóhatóságánál lehetne visszaigényelni. Itthon pedig nem teszsem áfa bevallásba, hiszen ha az ő vagy az én uniós adószámom hiányzik, (ha csak az egyik is) nem találkozik a nemzetközi ütettőn. Tehát nem teszem bele. 1. kérdés: sajnos külföldön megengedett ami nálunk nem, nem kötelező számlát kiállitani ha szerződés készül az ügyletről. Valószinüleg a neten rendelt form valamiféle szerződés, és ezért nem készül számla sem. Ilyen esetben én egyéb, nem a vállalozás érdekében felmerült költséget csinálok belőle. Ha pedig tárgyi eszköz, és aktiválni kéne, akkor aktiválom, és  az écs lesz folyamatában nem a váll érdekében felmerült költség Kriszta
fied
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: loncika » vas. júl. 20, 2008 6:56 am

Kedves Zsóka neked mondanám 

3. kérdésre 

Én bizony beleteszem a már áfásan kapott számlákat, és fel is számitom az áfát,  ugyan levonni nem mindig lehet, a szabályok szerint...  főleg készpénzes szolgáltatások fordultak elő, és eddig az ellenőrzés nem kifogásolta. Áruvásárláskor sohasem volt hiba a számla kiállitását illetően.

 Sokszor előfordul, hogy a számla, vagy a megrendelés visszaigazolása tartalmazza az áfát, annak ellenére, hogy van EU-s adószáma mindkét félnek. Az utólagos javitás sem mindig sikerül. Ettől még az a papir, akár egy kitépett füzetlap vagy egy asztali papirszalvéta is akár és akárhogy is hivják, még számla értékü lehet, ha rajta vannak a legfontosabb adatok az ügyletről...

Az én tapasztalatom az európai  webáruházaknál: 

-  a regisztrálás általában kötelező, a személyi adatok megadása (magánszemély neve, számlázási és szállitási cim)  és az email cim kötelező
     ha csak ezeket a mezőket töltöd ki áfás számlát/rendelésvisszaigazolást fogsz kapni

- ha megadod a "társaság" nevét és cimét is, akkor az adószámot is meg kell adni EUs fromában
    ha kitöltöd, akkor nem lesz áfa a számlán, sajnos sok helyen a programba épitett automatikus név és adószám ellenőrzés nem funkcionál rendesen, mert talán nincs olyan nemzetközi link, ahol ez a két adat együtt ellenőrző kontrolként szerepelne.... igy csupán az adószám  külalakjára történik  helyben ellenőrzés, tehát a betü és számok helyére és darabszámára. Az eladónál a név és adószám utólagos egyeztetését kézzel vagy megteszik vagy nem.

Aki a neten fizet, annak tudnia kell hogy a céges kártyát magáncélra nemigen lehet használni. De ha már használta,mert az volt kéznél éppen, akkor utólag kell a tételeket tisztába tenni.

Én nem tartom helyesnek azt az eljárást, hogy a külföldi tételeket kiszelektáljam, mert a számla csak rendelésvisszaigazolás nevet vagy más nevet hordoz. Mindig meg szoktam kérdezni a körülményeket és akár feljegyzést is kérek róla az ügyvezetőtől. Ha megoldható a dolog,  ragaszkodni szoktam a "sajtcetli" kicseréléséhez/megerősitéséhez. A webáruházaknál eddig még sehol sem láttam szabálytalan számlát/rendelésvisszaigazolást.

Olyan esetről is tudok, ahol a regisztráláskor nem adták meg a céges adatokat, és utólag a fizetés után kellett helyesbiteni a rendelést.... megtették szó nélkül... igaz beletelt némi időbe.... 

Úgy látom, hogy a feltett kérdés megoldásához Icusnak még kell futnia pár kört az üzleti partnerénél.

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: szaboicus » vas. júl. 20, 2008 9:48 am

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat.

Sajnos nem vagyok tisztában a külföldi webes vásárlásoknak  "Paypal" részével, ezért azt hittem el amit az ügyvezető mondott.De már fejlődök, és feltettem a kérdést a lányomnak is

Elmondása szerint a "PayPal egy fizetési mód neve", és nem egy Cégnév(Hiába a fiatalok jobban értik, és tudják ezt).

A másik amit még elmondott az, hogy ez  lehet olyan is mint a "Tesz-Vesz".Innem hiába is várom a számlákat.A szofteverek a Társaság tevékenyégéhez szükségesek, ezért is rendeli az ügyvezető.Szerintetek a fentiek szerint mi lenne számviteli, Áfa-s, és vám-os "leg egyszerűbb" megoldás?

Üdv:Icus

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: loncika » vas. júl. 20, 2008 1:16 pm

Szivesen! 

A Paypal  egy nemzetközi internetes bank, ahol  ugyanugy tudsz fizetni és fogadni átutalásokat, mint bármely egyéb banknál.  Az a hallatlanul nagy előnye, hogy nem kell megadnod az eladódnak a bankkártyád adatait,  a paypal számládon ott tartani a pénzedet, elég csak annyit, amennyi az adott ügylethez kell - paypal azonositó neveddel és a titkos jelszavaddal lépsz át a biztonságos oldalakra- , és a valódi betéti bankszámlád/hitelkártyád a háttérben  teljes biztonságban van. Létezik magán és üzleti számla formája. Ja és az eladó fizeti a bankköltséget, ami töredéke az általunk ismert költségeknek, fillérek!

Megnézheted a bankkivonatokat is, de csak virtuális formában, papiron nem küldenek ki semmit, ha belépsz a számlád oldalára mindent ki lehet nyomtatni és a pénzmozgásokat lehet látni, nyomtatni.Minden hiteles! 

Nem a bankban vásárolsz! 

Van egy pár eset, amikor a paypal átvállalja a számlák online megjelenitését is az eladó helyett, de ez mindig az eladón múlik. Az a kereskedői weblapot kell megkeresni a számlákért, ahonnan vásárolták a terméket. 

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: Timcsike12 » pén. aug. 01, 2008 6:34 pm

Hello,

 

1. kérdés:Az áfát mindenképpen meg kell fizetni, mert a teljesítés helye Magyarország. Tehát ezt be kell vallani.

Számlát köteles kiállítani az eladó, akár EU-s országbeli, akár nem. Ha kérsz tőlük számlát, mindenképpen küldeniük kell.

Ha mégsem: mindenképpen őrizd meg a visszaigazolásokat, de egyébként az APEH nem hinném, hogy ezekre a viszonylag kis összegű tételeket szúrná ki. Ha mégis ezen szőröznének, csak nyomd az orruk alá az igazolásokat, meg egyébként is, az áfát megfizetted, nem problémázhatnak.

 

2. kérdés: Nem kell vámoltatni. 

 

3. kérdés: Szólj nekik, hogy áfa nélkül számázzák. Egyébként meg ne felejtsd el, hogy csak a nettó összeg után fizesd meg az áfát - ha már duplán is fizeted. De ha elárulod, hogy mennyi áfát számoltak fel, akkor már ki lehet találni, hogy EU-s vagy nem EU-s számla...

 

 

Timcsike12
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: szaboicus » vas. aug. 03, 2008 8:21 pm

Szia!

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat.A problémám "csak" az, hogy nincs számla, és nem is lesz az ügyvezető szerint,így nem is tudhatom az eladó kilétét.

Azt is el tudom képzelni már, hogy az un.magyar "Tesz- Vesznek" megfelelő külföldi web-es vásárlásokra a saját nevét is megadja, nem csak a cégnevet,így lehet, hogy az a legjobb, ha az adott előlegen nyilvántartott összegeket befizeti a pénztárba.Mi a véleményetek?

Üdv:Icus

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Internetes szoftver vásárlás

HozzászólásSzerző: loncika » hétf. aug. 04, 2008 6:11 am

A magyar Tesz-Vesz oldal csak részben hasonlitható a külföldi oldalakhoz, itt csak ajánlattétel és a licitálás utján való vásárlási szándékig terjed a  dolog. Nézd meg a Tesz-Vesz oldal feltételeit és ott láthatod, hogy felhivjáka figyelemet, arra, ha elnyerted a licitet, akkor feltétlenül lépjél kapcsolatban a vevőddel és vele tárgyald meg a további feltételeket. 

pl, ezt onnan másoltam ki:

Adataim, saját oldalaim > self.document.title ="+ Számlázás fül";
 
 
 
 + Számlázás fül
 

Ezen az oldalon nyomon tudod követni TeszVesz-egyenleged alakulását, le tudod kérdezni a korábbi időszakokban bonyolított forgalmat, megtalálod a számla kiegyenlítésére vonatkozó információkat, illetve kérhetsz igény szerint nyomtatott számlát postai úton.

 

 

A külföldi oldalakon, mint pl az eBay , mindig kap a vevő valamilyen "irást" a vásárlásról, ahol fel van tüntetve a termék neve és az eladó/vevő adatai, nem mindig van ráirva, hogy "számla". Az ilyen "írás"  szerintem adásvételi szerződésként is müködhet, mégha nincs is rajt ez az elnevezés.

 

Az a tanácsom, hogy az ügyvezető utasitása szerint járjál el. Kérjél tőle feljegyzést a termékek nevéről, mire valók/ használhatóságáról, és  számold el a terméket rendes beszerzésnek, ha a termék a Kft üzleti tevékenységéhez kell.

 

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég