Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szállítmányozó cég

ÁFA

Szállítmányozó cég

HozzászólásSzerző: Nyilasi165 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Mint máskor, most is bízom a segítségetekben. Megkaptam egy szállítmányozó cég könyvelését. Negyedéves áfa bevalló. Már áttanulmányoztam a paragrafusokat, és az áfa bevallás kitöltési útmutatóját is, de belezavarodta.

A céget (A cég)megbízzák, hogy hozza be az árut . Az (A cég) cég megbíz egy alvállalkozót( B céget)(Közösségen Belül-it), hogy hozza be az árut. Megkapom B cégtől az EUR-os számlát.

1 kérdés: a teljesítéskori árfolyamot használom?( pl.MKB Bank)

2 kérdés: számolok-e rá áfát( egyik számlámon sincs áfa feltünteteve-ezek Szlovák, Cseh, Román, Legyel alvállalkozói számlák), ha igen, akkor le is kell vonnom?

3 az áfa bevallás melyik soraiban szerepeltetem?

Ugye az (A cég) -aki a megbízást megkapta, kiszámlázza a megbízó cég felé a szállítmányt. Ezek belföldi cégek. Eur-os számlát állít ki. Árfolyam a teljesítéskori.

1.Itt is van áfa? Legtöbbször 0%-os áfatartalmúak.

2.Ha kell áfát számolni, akkor le is kell vonni?

3. Melyik sorban szerepeltetem a bevallásban?

Mindenkinek köszönöm előre is a válaszát és a segítséget. Kérlek titeket, ha tudtok segíteni, ne csak azt írjátok meg, hogy melyik paragrafus, hanem úgy, hogy Én is értsem. Előre-hátra ugrálgatok az áfa hivatkozásokban. Biztos, csak én nem értem!

Köszönöm

Sziasztok

Nyilasi Kati

 

Nyilasi165
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Szállítmányozó cég

HozzászólásSzerző: vadalma74 » hétf. júl. 07, 2008 6:19 pm

1., a teljesítés időpontja a következőképpen alakul, ha az adófizetésre a szolgáltatás igénybevevője kötelezett., ez pedig az A cég, mert a közösségi fuvarnál a teljesítés helye ahol a megrendelő nyilvántartásba vett adóalany

60. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha adófizetésre a terméket beszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalany kötelezett, a fizetendő adót

a) az ügylet teljesítését tanúsító számla kézhezvételekor, vagy

b) az ellenérték megtérítésekor, vagy

c) a teljesítést követő hónap tizenötödik napján

kell megállapítani.

 2.,számolok rá áfát, mert én vagyok az adófizetésre kötelezett, és le is vonhatom ha a kapott számla megfelel a formai követelményeknek

3.,az áfa bevallás 33. sorába és 72 sorában szereplteted, 44 info jelleggel szerelteted.

 

Kiszámlázáskor azt az árfolyamot használod, amit választottál, és ezt fel is kell tüntetni a számlán

(2) Az alkalmazandó árfolyam az az utolsó, az (1) bekezdésben meghatározott időpontban érvényes, az adott külföldi pénznem valamely egységének forintban kifejezett ára, amelyet

a) belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet devizában eladási árként jegyez; vagy

b) a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) hivatalosan közzé tesz, feltéve, hogy a forintra történő átszámításra kötelezett (e § alkalmazásában a továbbiakban: kötelezett) így dönt, és erről a döntéséről az állami adóhatóságnak előzetes bejelentést tesz.

 

A számlát áfásan kell kiállítani, mert közvetítőként is a termék indulási helyét és a megrendelőt nézed Közösségi fuvarozásnál

1. § (1) Abban az esetben, ha közvetítő a termék Közösségen belüli fuvarozását más nevében és javára közvetíti, a közvetítői szolgáltatás nyújtásának teljesítési helye az a hely, ahol a termék fuvarozásának indulási helye van.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően, ha a közvetítői szolgáltatás igénybevevője a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett adóalany, mint ahol a termék fuvarozásának indulási helye van, a közvetítői szolgáltatás nyújtásának teljesítési helye a Közösség azon tagállama, ahol ezzel összefüggésben a közvetítői szolgáltatás igénybevevőjét adóalanyként nyilvántartásba vették.

Itt a megrendelő magyar, tehát a teljesítés helye Magyarország és a számlát ÁFÁSAN ÁLLÍTOD KI

 

Ezt az áfát nem vonhatód le, csak befizetendőd van.
vadalma74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Szállítmányozó cég

HozzászólásSzerző: Nyilasi165 » kedd júl. 08, 2008 5:47 am

Kedves Vadalama!

Köszönöm a segítséged!

Lenne még kérdésem.

A szállítmányozó cég magyar. A megrendelő magyar. A számla EUR-ban van kiállítva( árbevétel lesz). A számlán az szerepel, hogy Daikin Europe-Budapest.( Közösségen Kívüli) 0% -os áfa tartalommal van. Akkor ezt így is könyvelem? A cég MNB árfolyamon tünteti fel forintban az összeget, de Ő nem ezt választotta. Én a saját bankjának az árfolyamán könyvelném a számlát. Jól csinálom?

Összegfoglalom, hogy mit értettem meg:

Közösségen belüli szállítmányozásnál:

bejövő számla: hiába nem számol rá a külföldi partner áfát Én attól még könyvelek áfát és le is vonom. Segítesz?-kontírozás, mindegyiknél

kimenő számla: ha a megrendelő magyar, magyarországi telephelye, székhelye van, akkor áfásan állítom ki a számlát.

Közösségen kívüli szállítmányozásnál:

bejövő számla: Pl. szlovák partner számlázza ki a szállítmányozást, Ő hozza Osakából-Magyarországra: Itt sincs áfa feltüntetve, nem számolok rá áfát és nem is vonok le. Árfolyam a teljesítéskori saját pénzintézeti dev.elad.árfolyam 

kimenő számla: a megrendelő magyar pl: Osakából-Bp.-re hozzuk be Neki a szállítmányt, akkor nem számolok rá áfát. EUR-ban állítom ki a számlát és könyvelem a saját bankja árfolyamával.

Remélem nem kell úgy könyvelnem a kimenő számláknál, hogy a cég MNB árfolyamot tüntet fel a számlán,Én a saját pénzintézeti árfolyamán könyvelem a számlát, banki beérkezéskor is keletkezik egy árfolyam különbözet.  Ki tudja ezt követni?

Bár nem ismerjük egymást, de sokat segítesz mindenkinek.

Várom a válaszod, és köszönök minden segítséget.

Ha valamiben Én is tudok Neked segíteni, akkor írj bátran: nyilasi.tamas@chello.hu

Szia

Nyilasi Kati

Nyilasi165
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Szállítmányozó cég

HozzászólásSzerző: vadalma74 » kedd júl. 08, 2008 5:23 pm

Szóval akkor összefoglalva a Közösségen belüli fuvarnál mindig azt nézed, hogy ki a megrendelő ( mert első körben a teljesítés helye az indulási hely) de ha megrendelő más tagállamban regisztrál akkor ott a teljesítés helye

Szóval magyar megrendelő magyar a teljesítés hely, magyar áfa, fizetem- levonom

Ha ezt tovább számlázod akkor ismét megnézed ki a megrendelő, ha közösségen belüli és adószámmal rendelkezik akkor területi hatályon kívüli, mert a megrendelő lesz az adófizető, ha mondjuk magyarnak számlázod tovább akkor áfás lesz, ha harmadik országbeli a megrendelő akkor neked kell berigsztrálnod magad az indulási országba.

Közösségen kivülről érkező árúnál azt kell megnézned, hogy van az import rendeltetési helye, mert az addig felmerült fuvar költség benne van az import áfában, de ha hamarabb mint a végső hely az EU-ban a további rész közösségen belüli lesz

Importnál a közvetítés is adómentes lesz

 

Könyvelése:

T: közvetített  szolgáltatás  K. szállító

T: közösségen belüi szolgáltatás előzetes áfája K: közösségen belüli szolg. Fizetendő áfája

 

Árfolyamnál a könyvelésnél azt használod ami a számviteli politikában szerepel a legtöbb választott az MNB, ilyenkor az olyan számlát amin nem MNB árfolyammal számolták ki az áfát, lekönyveled MNB-vel és árfolyam differenciát kell elszámolni az MNB áfa és a más pénzintézettel kiállított számla áfája között

Szóval attól függ mit választottál, legegyszerűbb ha MNB

 

Remélem érhető voltam árfolyamnál, ha nem akkor szólj és megpróbálom érthetőbbenJ

 

Szia

 

Andi
vadalma74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Szállítmányozó cég

HozzászólásSzerző: Nyilasi165 » szer. júl. 09, 2008 5:35 am

Szia Andi!

Köszönöm a segítségedet, még átolvasok mindent-értelmezek, aztán a könyvelési anyagot is átnézem és válaszolok . Egy kicsit kivagyok akadva az árfolyam könyvelésen. Ha jól értettm egy számlához kettő árfolyam különbséget fogok könyvelni. ( Kiállítás MNB-én, könyvelés a pénzintézet szerint,-itt van egy árfolyam különbözet, (az áfa bevallásban az Én értékem szerepel)kiegyenlítéskor pedig egy újabb árfolyam különbözet lesz)

Még írok, köszönök Mindent!!!!!!

Szia

Kati

Nyilasi165
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron