Adófórum

Adózási és számviteli információk

Évesből negyedéves áttérés?

ÁFA

Évesből negyedéves áttérés?

HozzászólásSzerző: fjozsefne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítségeteket kérném az alábbi kérdésben! Van egy cég aki éves bevalló, 2008-ban az első negyedéve
-250.000Ft következő időszakra átvihető a köv. 2 negyedévben: 400.000 Ft a fizetendő adója!
Második negyedév után már negyedéves lesz? 
Nem tudom hogy vizsgáljam a negyedévet külön-külön vagy együtt? 
nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!
fjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Évesből negyedéves áttérés?

HozzászólásSzerző: potoczki » vas. jún. 22, 2008 10:28 am

Szia , szerintem együtt kellene nézni a 2 negyedévet :

a kitöltési útmutató is ezt írja (bemásolom a vonatkozó részt) , plusz kipróbáltam a bevallásban , és a következő hibaüzit kaptam :" ABS/38D-82D-88D<250e , azaz a fizetendő - a levonható-az előző időszakról beszámító csökk. , kevesebb , mint 250e , (hiszen így 150e fizetendő van csak) ,  akkor a küszöbérték átlépés nem lehet kitöltve X-el és törtidőszaki éves bevallás nem adható le" .

„Bevallás gyakoriság megállapítása

 

A 2008. év tárgyévi gyakoriság meghatározásához a tárgyévet megelőző második évből, illetőleg a tárgyévi gyakoriság váltás megállapításához a tárgyévből a következő adatok szükségesek.

A 2007. december 31-ig terjedő bevallási időszakok tekintetében és a 2008. év elejére megállapítandó bevallás-gyakoriságának a megállapítása esetén a bevallás kitöltése során az elszámolandó adó a tárgyidőszakban keletkezett fizetendő adó és az előzetesen felszámított levonható adó különbözetét jelenti. Az adott időszakban keletkezett fizetendő adó fogalmába beletartozik az előző időszakról áthozott (göngyölített) adó összege, ezért (1) a tárgyévi gyakorisághoz a tárgyévet megelőző második évi elszámolandó adó meghatározása során figyelembe kell venni a tárgyévet megelőző második év első adó-megállapítási időszakában a tárgyévet megelőző harmadik év utolsó adó-megállapítási időszakából áthozott (göngyölített) adó összegét, illetőleg (2) a tárgyévi gyakoriság váltás megállapításához a tárgyévi elszámolandó adó meghatározása során figyelembe kell venni a tárgyév első adó-megállapítási időszakában a tárgyévet megelőző év utolsó adó-megállapítási időszakából áthozott (göngyölített) adó összegét is. A tárgyévi gyakoriság meghatározásához a tárgyévet megelőző második év adatait – tevékenység kezdettől függően – időarányosan kell számolni, a tárgyévi gyakoriság váltás megállapításánál azonban időarányosítás nem alkalmazható.

 

Negyedéves áfa-bevallást kell benyújtania annak az áfa fizetésére kötelezett adózónak, amelyik a havi bevallásra való kötelezettség elszámolandó adó értékhatárát nem éri el, de az éves adózóra vonatkozó küszöbértékeket már túllépte.

 

Negyedéves bevallásra kell áttérnie az éves bevallás benyújtására kötelezett adóalanynak év közben, ha a tárgyévben az év elejétől – előjelhelyesen – összesített fizetendő és levonható előzetesen felszámított adójának különbözete előjelétől függetlenül elérte a 250 ezer forintos értékhatárt (ezen összegzés eredményeképpen a 250 ezer forintos negatív elszámolandó adó és a pozitív 250 ezer forintos elszámolandó adó közötti tartományt kell érteni).

 

Az évesről negyedévesre év közben váltó adózónak a tárgyévi első bevallását a tárgyév első napjától azon negyedév utolsó napjáig terjedő időszakról kell benyújtania – a negyedéves bevallás benyújtására előírt időpontig –, amelyben az értékhatárt elérte, vagy amelyben az adóhatóság közösségi adószámot állapított meg számára. Ebben a bevallásban jelölnie kell a főlap (C) blokkjában a megfelelő kódkockában, hogy küszöbérték túllépés vagy közösségi adószám megállapítás történt. Az adózó – az elért elszámolandó adó összege alapján – az év további részében havi adózóvá is válhat.

 

Az éves bevallás benyújtására kötelezett adóalanynak valamely áttérési értékhatár évközi elérésekor, vagy közösségi adószám megállapítása miatti évközi áttérési kötelezettsége keletkezésekor az éves jelölésű bevallás főlapján a (C) blokkban kell jelölnie a küszöbérték túllépés vagy a közösségi adószám megállapítás tényét."

üdv,Viki 

 

potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Évesből negyedéves áttérés?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. jún. 22, 2008 10:44 am

Sziasztok! Én is pont az áfa kitöltési útmutató idevonatkozó részét kerestem le, mire már Viki betette, de azért berakom. Amit nem értek, ha az első negyedév már  -250eFt volt, akkor miért nem tért át az első negyedévben már negyedévesre? Ha -249eFt lenne,akkor még nem kellene áttérni, viszont a 2.névben ahogy Viki is írta -150eFt-nél nem kell áttérni. De ha tényleg 250 Eft minusz volt a 2007-ről esetleg áthozott göngyölítéssel együtt , akkor már át kellett volna térni. Üdv: Márti

"

Negyedéves áfa-bevallást kell benyújtania annak az áfa fizetésére kötelezett adózónak, amelyik a havi bevallásra való kötelezettség elszámolandó adó értékhatárát nem éri el, de az éves adózóra vonatkozó küszöbértékeket már túllépte. Negyedéves áfa-bevallást köteles benyújtani a tárgyévben tevékenységet kezdő, áfa fizetésére kötelezett adóalany is. Negyedéves áfa-bevallást kell továbbá benyújtania annak az áfa fizetésére kötelezett adózónak, amelyik az id

őszakot megelőzően közösségi adószámot kapott az adóhatóságtól, és nem érte el a havi bevallásra való kötelezettség értékhatárát.

Negyedéves bevallásra kell áttérnie az éves bevallás benyújtására kötelezett adóalanynak év közben, ha a tárgyévben az év elejétől – előjelhelyesen – összesített fizetendő és levonható előzetesen felszámított adójának különbözete előjelétől függetlenül elérte a 250 ezer forintos értékhatárt (ezen összegzés eredményeképpen a 250 ezer forintos negatív elszámolandó adó és a pozitív 250 ezer forintos elszámolandó adó közötti tartományt kell érteni).

Negyedéves bevallásra való áttérési kötelezettsége van év közben annak az éves bevallásra kötelezett adóalanynak is – értékhatártól függetlenül –, akinek a részére adóév közben az adóhatóság közösségi adószámot állapított meg.

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Évesből negyedéves áttérés?

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. jún. 22, 2008 10:56 am

Szia!

Az áfát folyamatosan kell nézni.Idézet az elözö hozzászólásból: 

Negyedéves bevallásra kell áttérnie az éves bevallás benyújtására kötelezett adóalanynak év közben, ha a tárgyévben az év elejétől – előjelhelyesen – összesített fizetendő és levonható előzetesen felszámított adójának különbözete előjelétől függetlenül elérte a 250 ezer forintos értékhatárt ,

(ezen összegzés eredményeképpen a 250 ezer forintos negatív elszámolandó adó és a pozitív 250 ezer forintos elszámolandó adó közötti tartományt kell érteni).

Hát, ha szigorúan nézem,már az első negyedév végére elérte a határt, ha volt áthozott áfája, akkor több a mínusz ,akkor főleg elérte!

Most már egyben nézd az analítikádat jan.1.-től, ha az összesen 150 e az egyenleg(||), akkor éves még,talán az I. negyedévnél még rá lehet fogni, hogy nem lépte túl a mínusz 250 e-t.

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Évesből negyedéves áttérés?

HozzászólásSzerző: fjozsefne » vas. jún. 22, 2008 11:21 am

Köszönöm a segítséget, nem egészen -250.000 Ft hanem kerekítetettem pontosan - 248.600 Ft, igazatok van ha 250.000-ot +,- eléri át kell térni! Nem voltam kellően pontos! Én nem kitöltési útmutatót néztem, hanem az Áfa tv-ét ott nem olyan egyértelmű!
fjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Évesből negyedéves áttérés?

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. jún. 22, 2008 11:49 am

Akkor nincsen gond, mert -249 e nem éri el, és ehhez hozzágöngyölíted a +400-at, akkor +151, ami megint nem éri el.

Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég