Adófórum

Adózási és számviteli információk

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

ÁFA

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

HozzászólásSzerző: rodrigez » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérdésem a következő:

 

Ha egy magyar cégnek külföldi társaság (Hong Kong-i bejegyzésű cégnek) felé kell EU-ban teljesített szállításokat kiszámláznia, akkor a kibocsátott számlának tartalmaznia kell az ÁFA-t a (figyelembe véve a 15. § (1) és (3) bekezdését) és ez esetben azt hogyan igényelheti a külföldi vissza, visszaigényelheti-e egyáltalán, vagy

alkalmazhatja erre is a 15. § (5) bekezdését, és kibocsáthat erről az egyértelműen közösségen belül teljesülő szállításnál ÁFA mentes számlát? Szerintem nem, de nem vagyok benne biztos.

Köszönettel várom válaszukat.

rodrigez
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

HozzászólásSzerző: borosferenc » hétf. jan. 15, 2007 3:46 pm

Kedves Rodrigez!

Leveléből nem derül ki, hogy árut,vagy szolgáltatást számláz-e és mi a teljesítés helye. Ha áruról van szó, és a teljesítés helye az Európai Unió- ennek bizonyíthatónak kell lennie- akkor nem kell Áfa-t felszámítani,mert itt a vevő fizeti az Áfa-t, ha az áru Hong-Kongba megy akkor sem,de akkor a fuvarlevélnek( számlának) tartalmaznia kell,hogy az áru elhagyta az EU( Magyarország) területét. A 15(5) meghatározott szolgáltatásokra vonatkozik, azokra sem az Unióban sem harmadik országban nem kell Áfa-t fizetni, mindkét esetben a reverzív Áfa érvényesül, azaz a vevő fizet. Vigyázni kell azonban arra,hogy e szolgáltatások nagyon pontosan körülírtak. 

 

borosferenc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

HozzászólásSzerző: rodrigez » hétf. jan. 15, 2007 9:21 pm

Magáról a szállítási tevékenységről, azaz kimondottan fuvarozási szolgáltatásról lenne szó. A teljesítés helye az EU területe, a teljes fuvarszolgáltatás közösségi tagállamokon bonyolódik, a dolog csak  annyiban tér el a szokásostól, hogy a magyar illetőségű fuvarozást végző cég a szolgáltatást igénybevevő harmadik országbeli adóalanynak számláz (a Hong Kong-i székhelyű cégnek). Az Ön által említett 15 § (5) bekezdésbe ez a szolgáltatás szerintem sem tartozik bele, legalábbis az ÁFA tv. felsorolása szerint. Ez tehát azt jelenti, hogy mivel a teljesítés helye EU tagállam és a számlakibocsátó egy magyar cég, ÁFÁ-t kell felszámítania a szolgáltatás után?

 

Várom a további hozzászólásokat. 

rodrigez
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

HozzászólásSzerző: karacs53 » kedd jan. 16, 2007 7:04 pm

Döntő jelentőségű kérdés: Ki a fuvarozás megrendelője.Honnan-Hova szállít?

Margó

karacs53
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

HozzászólásSzerző: rodrigez » kedd jan. 16, 2007 7:09 pm

mint említettem EU-n belüli fuvar, Magyarországról egy másik EU-tagállam területére, illetve onnan vissza. A fuvarozás megrendelője a harmadik országbeli adóalany, aki azonban nem saját részére rendeli meg a szállítást, azt még ő is valószínűleg közvetíteni fogja (bár ennek véleményem szerint nincs jelentősége, lévén, hogy én a magyar adóalany szempontjából nézem a dolgot, aki végzi a szálíltást)
rodrigez
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

HozzászólásSzerző: karacs53 » szer. jan. 17, 2007 6:55 pm

A fentiek alapján nem kell ÁFA-t felszámítani. Úgy tudom csak akkor Áfás a külföldi fuvarozás szolgáltatása, ha a fuvar megrendelője Magyar vállalkozás és így a teljesités helye Magyarország lesz.

Margó 

karacs53
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-s szállítás számlázása külföldi adóalanynak

HozzászólásSzerző: rodrigez » szomb. jan. 20, 2007 5:27 pm

Esetleg további vélemény?
rodrigez
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron