Adófórum

Adózási és számviteli információk

Használt gk beszerzés továbbértékesítési céllal

ÁFA

Használt gk beszerzés továbbértékesítési céllal

HozzászólásSzerző: Boholyné » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

Gépkocsi értékesítéssel foglalkozó cég egy használt autót vásárol egy másik gazdasági társaságtól / tehát számla képes /. Az új ÁFA tv 87 §/ b pontja szerint mivel ez az autó tárgyi eszköz volt az eladó számlázhatja ÁFÁN-kívüli tételként. Az autó értéke / piaci ára amit kaphat érte / 5.000.000 Ft. Ezt az összeget számlázza ki ÁFA nélkül az én cégemnek aki ezt az autót továbbértékesítési céllal veszi meg / készlet /. Az autót mi is csak 5.000.000 Ft-ért tudjuk tovább értékesíteni, mivel ennyi a piaci értéke. Kérdésem én mint viszont eladó ÁFÁ-an vagy nem ÁFA-san értékesíthetem tovább az autót? Ha ÁFÁ-n adom tovább akkor az 5.000.000 Ft nekem bruttó ár és emiatt az ÁFA összege nekem veszteség, ha viszont  a beszerzési árra teszem rá az ÁFÁ-t, akkor növelem az autó árát ennyiért pedig nem tudom eladni. Itt van szerintem egy nagy prücök. A beszerzésnél nincs levonható ÁFÁ-m az értékesítésnél pedig fizetnem kell? Hogy van ez, van-e erre vonatkozóan valamilyen különbözeti szabály szerintetek, mert szerintem ennek kellene lennie, de ebben a csuda törvényben nem találom meg.

SOS lenne a válasz, előre is köszönöm

Andrea 

 

Boholyné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Használt gk beszerzés továbbértékesítési céllal

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. ápr. 30, 2008 7:36 pm

Szia!

Ez számomra is egy érdekes kérdése az ÁFA tv-nek, mert az úgy szól, hogy csak akkor értékesíthető mentesen, ha az ÁFA beszerzéskor nem volt levonható.  Jelen esetben nem változtat semmit ezen a tényen az sem, hogy nálad áruról beszélünk.

Ha eszköz lenne akkor a le nem vonható ÁFA hiánya miatt ÁFÁ-s, ha készlet akkor meg azért ÁFÁ-s, mert Te alanya vagy az ÁFÁ-nak és ily módon nem érdekes, hogy milyen áron szerezted be. A dolog egyébként nem újkeletű, mert az adás-vételi szerződéssel (magánszemélytől) vásárolt dolgok régen is így működtek.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Használt gk beszerzés továbbértékesítési céllal

HozzászólásSzerző: simke » csüt. máj. 01, 2008 11:39 am

Sziasztok!

Változik a kizárólag levonási tilalom alá eső termékek (pl. szgk) értékesítése az új ÁFA-törvényben.

Az értékesítés után nem kell adót fizetni, ugyanakkor nem is nyílik meg az utólagos levonási jog.

DE:

Az új áfa törvény személygépkocsi értékesítésre vonatkozó szabályai vélhetően csak a 2008. január 1-je után beszerzett személygépkocsi értékesítése esetén alkalmazandók. Vagyis a 2005-ben megvásárolt autót úgy lehet eladni, mint ahogyan azt eladta volna 2007. évben. Azaz áfa alanyként áfásan, és ha rendelkezik a beszerzésről áfás számlával, akkor pótlólag levonható adója keletkezik. (Itt kell figyelembe venni azt, hogy a korábban beszerzett szgk-t 60 hónapon belül adja-e el, mert akkor a beszerzési eladási árra felszámított áfát arányosan vissza lehet igényelni. Pl.: beszerzéstől számított 24 hónap múlva ad el, akkor a beszerzéskori felszámított áfát osztani kell 60-al, ebből 24 rész nem igényelhető vissza, viszont a maradék 36 rész igen.)

Viszont a vevő fő szabály szerint nem vonhatja le az áfát (kivéve a továbbértékesítési cél és a 90%-os bérbeadás esetén). Amennyiben értékesíteni fogja az így 2008-ban megvásárolt személygépkocsit, fő szabály szerint már adómentesen teheti azt meg, mert 2008-ban szerezte be, és az áfa levonási tiltás alá esik. (A jelen szabályok alapján.)

Továbbértékesítési célú beszerzés esetén ugyanakkor nem áll fenn a levonási tilalom. Így továbbértékesítéskor a beszerzésre jutó áfa levonható, az értékesítés után pedig fizetendő. Tehát a fenti szabály csak a nem továbbértékesítési célú beszerzés esetén alkalmazható. Továbbértékesítési célnak azt kell tekinteni, amikor az értékesítés a termék saját célú használata, hasznosítása nélkül történik. (Áfa-törvény 87. §)

Ha alanyi adómentes értékesítőtől vagy magánszemélytől vásárolt, akkor nincs levonható áfa, mivel viszont erre az értékesítésére fel kell számolni az áfát és nincs mit visszaigényelni, a befizetendő áfa úgymond "bukta" lesz.

üdv Etus 

 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Használt gk beszerzés továbbértékesítési céllal

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. máj. 01, 2008 1:02 pm

Szia!

 

Ha egyébként különbözet szerinti adózást is választott a kereskedés, akkor erre alkalmazhatja azt.

 

ÁFA tv.

216. §
Használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség viszonteladó általi értékesítése esetében az adó alapjának megállapítására a 217. § alkalmazandó, feltéve, hogy a viszonteladó részére az előzőekben felsorolt termékeket a Közösség területéről a következők bármelyike értékesítette:
b) olyan adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítése a 87. § szerint mentes az adó alól;

87. §
Mentes az adó alól a termék értékesítése abban az esetben, ha
a) az értékesítést megelőzően a terméket kizárólag a 85. § (1) bekezdése vagy a 86. § (1) bekezdése szerint adómentes termékértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz használták, egyéb módon hasznosították, és a termékhez adólevonási jog nem kapcsolódott;
b) az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó a 124. és 125. § szerint nem vonható le.

 

Ha ez alapján értékesíti, az ÁFÁ-t így állapítja meg:

 

217. §

(1) Az adó alapja a viszonteladó árrése, csökkentve magával az árrésre jutó adó összegével.
(2) Az árrés a termék értékesítési árának (kisebbítendő tag) és beszerzési árának (kivonandó tag) a különbözetével egyezik meg (a továbbiakban: egyedi nyilvántartáson alapuló módszer).
(3) Abban az esetben, ha a (2) bekezdés szerinti számítás eredményeként a különbözet nem pozitív előjelű, árrésként nulla érték veendő figyelembe.

 

Tehát az árrés nulla, a fizetendő adó is nulla.

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Használt gk beszerzés továbbértékesítési céllal

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. máj. 01, 2008 1:05 pm

Ja, és ekkor fizetendő ÁFÁ-t sem tüntethet fel a majdani vevő felé kiállított számlán.
andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Használt gk beszerzés továbbértékesítési céllal

HozzászólásSzerző: Boholyné » pén. máj. 02, 2008 12:57 pm

Sziasztok !

Nagyon köszönöm a váloszokat. Szerintem is a különbözeti ÁFA lehet a megoldás. Már csak az a rövid kérdésem lenne, hogy a kimenő számlámon mit tüntetek fel: különbözeti adózás miatt mentes az ÁFA alól, vagy esetleg a 216 § miatt mentes az ÁFA alól ? Illetve az átmeneti szabályozókat átnézve nekem nem igazán egyértelmű, hogy a 2008. január 01-e előtt beszerzett tárgyi eszközök értékesítésére az új vagy még a régi szabályok az érvényesek. Ezek a csere és a teszt autóink értékesítése miatt foglalkoztat. Ha van ezzel kapcsolatban bármilyen állásfoglalásotok legyetek szívesek átküldeni. andrea@countcomp.hu

Andulka nagyon sokat segítettél neked külön köszönöm, remélem én is tudok majd egyszer segíteni neked:))))

Sziasztok Andrea

Boholyné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron