Adófórum

Adózási és számviteli információk

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

ÁFA

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: tapicsek » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Adóforumosok!

 

A következő témában szeretném a segítséget kérni.

Használt cikkeket forgalmazok melynek egy részét Mo.on egy részét külföldön szerzem be. A többség külföld, bár ez azt hiszem teljesen mindegy. Az áfa számításra a használtcikkekre választható különbözeti adózást választottuk. A termékek egyedileg nem beazonosíthatóak, így az időszakonkénti elszámolást kellene végeznünk (bevétel - kiadás felszorozva az áfa-val)

A magyarországi beszerzéseknél nincs is gondom, viszon a külföldieknél elakadtam. Áfa ugye nem vonható le a magyarországi beszerzéseknél, de mi van azokkal a dolgokkal amiket külföldről veszek?

Ha külföldi cégtől veszek valamit (Eu, így a számlában nincs áfa), akkor "normál" esetben (vagyis ha sima akármilyen beszerzés lenne) fel kellene számítani az áfa-t, majd levonásba is helyezhetném, így kvázi nem kell ugye ilyenkor áfa-t fizetni. Viszont használt cikk esetén ugye áfa-t nem vonhatok le, de felszámítanom meg kell? Vagyis mondjuk vettem külföldön használt cikket 20.000 Ft értékben akkor arra 4.000 Ft áfa-t meg kell fizetnem?

Az áfa bevallás melyik sorában kell ezt bevallani? 

Mi a helyzet akkor, ha magánszemélytől vásárolok? (szintén külföldi)

Amennyiben áfa-t számítok fel, akkor a különbözeti áfa-t hogyan számolom? Az előzőek alapján tételezzük fel, hogy 20.000 ft-ért vettem összesen cuccokat külföldről, amit aztán eladtam 28-ért. Akkor a 8e Ft-ra számítom az áfa-t vagy csak 4-re? (28-(20+4))?

 

Bocsánat ha nagyon hülyék a kérdések, kvázi szakmabeli vagyok, de adóval nem foglalkozom egyáltalán, így csak halvány fogalmaim vannak dolgokról, de szeretném tudni hogy pontosan hogyan is kellene csinálni (és mit a pontos háttere)

 

Válaszokat előre is köszönöm!

Tapicsek 

 

 

tapicsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: 28 » vas. ápr. 20, 2008 6:38 pm

Ha külföldi adóalanytól vásárolsz nem szerepel az áfa tv 216§-ban akkor meg kell fizetned az áfáját, bevallás 16. sor, az előzetesen felszámított áfát a 74. sorba kell írni, de nem lehet levonni ugyanúgy mint belföldinél. A különbözeti áfát a példád szerint a 4 után kell felszámítani. Amennyiben magánszemélytől veszed aki külföldi ott nem kell áfát fizetni, mivel hogy nem adóalany. Klári
28
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: andulka » vas. ápr. 20, 2008 6:46 pm

216. §
Használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség viszonteladó általi értékesítése esetében az adó alapjának megállapítására a 217. § alkalmazandó, feltéve, hogy a viszonteladó részére az előzőekben felsorolt termékeket a Közösség területéről a következők bármelyike értékesítette:

a) nem adóalany személy, szervezet;

b) olyan adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítése a 87. § szerint mentes az adó alól;

c) alanyi adómentes adóalany vagy olyan adóalany, akire (amelyre) ilyen minőségében a Közösség nyilvántartásba vétele helye szerinti tagállamának azon joga vonatkozik, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 282-292. cikkeinek, feltéve, hogy termékértékesítésének tárgya tárgyi eszköz;

d) másik viszonteladó vagy olyan adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítésére ilyen minőségében az érintett közösségi tagállamnak azon joga vonatkozik, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 312-325. cikkeinek. (ő is különbözeti ÁFÁ-t választott)

 

Tehát ha külföldi magánszemélytől vásárolsz, ott nincs ÁFA.

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: tapicsek » hétf. ápr. 21, 2008 12:26 pm

Sziasztok!

 

Köszönöm az eddigieket!!!

Nézegettem ma az ÁFA törvényt. A 20 § (1) d pontja esetleg nem erről szól? Én abból azt olvasom ki hogy nem kell felszámítani az ÁFA-t, viszont én nem vagyok adóügyekben jártas....

 Termék Közösségen belüli beszerzése

.... 

20. § (1) A 19. § a) pontjától eltérően nem kell adót fizetni:

a) olyan termék Közösségen belüli beszerzése esetében, amely ha belföldön teljesített termékértékesítés lenne, a 103., 104. és 107. §-ok szerint mentes lenne az adó alól;

b) használt ingóság [213. § (1) bekezdésének a) pontja], műalkotás [213. § (1) bekezdésének b) pontja], gyűjteménydarab [213. § (1) bekezdésének c) pontja] vagy régiség [213. § (1) bekezdésének d) pontja] Közösségen belüli beszerzése esetében, feltéve, hogy az értékesítő viszonteladóként [213. § (1) bekezdésének e) pontja] jár el, aki (amely) egyúttal igazolja, hogy a Közösség azon tagállamában, ahol a termék a küldeménykénti feladásakor vagy a fuvarozás megkezdésekor volt, a terméket e tagállam azon joga szerint úgy adóztatták meg, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 312-325. cikkeinek;

c) használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség Közösségen belüli beszerzése esetében, feltéve, hogy az értékesítő nyilvános árverés szervezőjeként [213. § (1) bekezdésének f) pontja] jár el, aki (amely) egyúttal igazolja, hogy a Közösség azon tagállamában, ahol a termék a küldeménykénti feladásakor vagy a fuvarozás megkezdésekor volt, a terméket e tagállam azon joga szerint úgy adóztatták meg, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 333-341. cikkeinek;

d) olyan termék Közösségen belüli beszerzése esetében - ide nem értve az a)-c) pontokban említett eseteket, valamint a 19. § b) és c) pontjában említett termékek Közösségen belüli beszerzését -, amelynek beszerzője

da) ilyen minőségében mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyként [197. § (1) bekezdése] jár el; vagy

db) olyan adóalany, aki (amely) kizárólag olyan termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást teljesít, amelyhez kapcsolódóan adólevonási jog nem illeti meg, ideértve azt is, aki (amely) alanyi adómentességben részesül; vagy

dc) nem adóalany jogi személy.

 

tapicsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. ápr. 24, 2008 11:34 am

Szia!

 

Szerintem az általad kiemelt rész jelen esetben nem igaz. Hiszen a használtcikket értékesítő személy/szervezet egyébként jogosult adólevonásra (pl. rezsiktg, irodaszer stb.). Csak azon beszerzés tekintetében nem jogosult, melyre a különbözet szerinti adózást választotta.

 

De a Közösség területéről beszerzett termék értékesítésének esetén csak akkor választhatja a belföldi szervezet a különbözeti adózást, ha a terméket olyan EU-s adóalanytól vásárolta, aki azt

- nem adóalanyként, vagy

- különbözet szerint adózó adóalanyként

 

értékesítette.

 

Ha ezen feltételek nem valósulnak meg, akkor arra az értékesítésre nem választható a különbözet szerinti adózás. Így viszont adólevonásra is jogosult.

Tehát beszerzésnél keletkezik egyszer fizetendő ÁFA, másodszor levonható ÁFA. Értékesítésnél pedig újra fizetendő ÁFA.

 

(Remélem, jól értelmeztem a törvényt.)

Andi

 

 

 

 

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: 28 » csüt. ápr. 24, 2008 2:41 pm

Szerintem is úgy jó, ahogy Andi írja. Klári
28
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: tapicsek » csüt. ápr. 24, 2008 6:54 pm

Sziasztok!

 

Ok, akkor fizetünk adót :)

Viszont a másik felmerült témával kapcsolatban van egy kis gondom. Mi olyan termékeket árulunk, ami egyedileg nem elkülöníthető (ruhák) vagyis nem tudom megmondani azt, hogy amit külföldről cégtől vettem azt kinek és mennyiért adom tovább.

Na akkor most ilyenkor mi a helyzet? Vagyis amit Andi írt, hogy ezeknél az értékesítésnél fizetendő áfa-m lenne és nem lehene különbözet szerint adóztatni az hogyan megvalósítható?

Összefoglalva egyébként a cég tevékenysége így néz ki:

- használt/új ruhát veszünk használt/új ruhát eladunk, termékek egyedileg nem beazonosíthatóak 

- veszünk ruhát belföldi magánszemélytől (használt) - szerződés alapján

- veszünk ruhát belföldi cégtől (használt) - számla alapján, áfa-t nem vonunk le

- veszünk ruhát külföldi (EU) magánszemélytől (használt) - szerződés alapján

- veszünk ruhát külföldi (EU) cégtől (új) - ennek az elszámolásával kapcsolatban kérdeztem

- és ugyan ilyen még nem fordult elő, de mi van akkor ha külföldi cégtől használt ruhát veszünk?

 

Bocsánat hogy nem vagyok egyszerű...

Tapicsek 

 

tapicsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Külföldi magánszemélytől használt cikk beszerzés

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. ápr. 24, 2008 7:25 pm

Szia Tapicsek!

 

Hát igen, egyáltalán nem egyszerű ez a különbözet szerinti adózás. Valójában csak annak jó, aki kizárólag nem adóalany, vagy különbözet szerint adóalanytól, vagy alanyi adómentestől vásárol.

 

Sajna minden más esetben kell vezetni az analítikát és kell adót felszámolni/fizetni is. :(( És pl. a te esetedben elég nehéz a gyakorlatban figyelni, hogy a kis kék rucit adóalanytól vásároltuk, de a sárga polót magánszemélytől, a zöld nacit meg egy különbözet szerint adózó szervezettől... És ha még a globális nyilvántartást is belekeverjük, akkor... szóval nem irigyellek.

 

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég