Adófórum

Adózási és számviteli információk

8559 oktatás tárgyi adómentes?

ÁFA

8559 oktatás tárgyi adómentes?

HozzászólásSzerző: SZESZE » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy ha a társasági szerződésünkben a főtevékenységünk a 85.59 TEÁOR besorolás szerepel, akkor - ha máshova nem sorolt egyéb oktatást számlázunk akkor az tárgyi adómentes-e? A társaságunk egyik alkalmazottja szerződéssel előadást tart és vizsgáztat egy társaságnál, aki oktatást szervez. Természetgyógyász oktatás folyik a cégüknél ahol mi oktatást és vizsgáztatást végzünk! Ma a könyvelő hölgy felhívott - mivel mi a számlát TAM - megjelöléssel adtuk ki - lehet hogy tévedtem, de akkor elismerem, hogy vegyem tudomásul hogy az oktatás már nagyon régóta Áfás. Én nagyon intelligensen szépen kérdeztem, hogy melyik paragrafus vonatkozik rá - hiszen  eddig abban a hitben éltem, hogy a könyvelők ebben a nehéz helyzetükben segítenek egymásnak - de a hölgy az mondta, hogy Ő arra nem ér rá, már várják az előszobában, de ha hallottátok volna micsoda hangsúllyal! Teljesen elképedtem, hogy vannak még ilyen emberek, akik megtehetik, hogy így válaszoljanak!

Na de visszatérve a kérdésemre, lehet hogy a hölgynek van igazad, de ezt szépen is megmondhatta volna!

Ha valaki tud Nekem segíteni az előre is nagyon megköszönöm! Most ismét kikell tölteni a számlát - igaz én mondtam a hölgynek, hogy akkor adunk ÁFÁS- számlát, de szeretném ha megerősítenétek ebben!

Üdvözlök Mindenkit!

SZESZE

 

 

 

 

 

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

8559 oktatás tárgyi adómentes?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. ápr. 14, 2008 2:55 pm

Lényegében csak az iskolarendszerű és az akkreditált képzések tárgyi adómentesek, nem úgy általában az oktatás. De ez már az előző áfa-tvben is így volt, legalább 4-5 év óta.

A stílus más kérdés. Javasolható, hogy már a szerződéskötésnél kezdjétek tisztázni ezeket a kérdéseket, mert esetleg dokumentálni kell a képzés akkreditált jellegét. (én olyankor belefoglalom a szerződésbe, hogy ez egy akkr. képzés.)

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

8559 oktatás tárgyi adómentes?

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. ápr. 14, 2008 3:01 pm

Szia SZESZE!

Csak az akkreditált és az OKJ-s képzések adómentesek. És már nem tárgyi mentes, hanem a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel mentes, új áfa tv. 85.§ (1):

j) az a szolgáltatásnyújtás, amelyet óvodai, tanári, oktatói, nevelői tevékenységet végző - ilyen minőségében - teljesít a köz- és felsőoktatás, továbbá a (2) bekezdésben meghatározott egyéb oktatás keretében, ideértve az előzőekben felsoroltakhoz kapcsolódó magánóraadást is;


(2) Az egyéb oktatás körébe tartoznak:
a) a felnőttképzésből az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítést adó oktatás, képzés, továbbképzés, vizsgára való felkészítés és vizsgáztatás;
b) a felnőttképzésről szóló törvény alapján szervezett és akkreditált, illetőleg egyéb jogszabály alapján szervezett oktatás, képzés, továbbképzés, vizsgára való felkészítés és vizsgáztatás;
c) az államilag, illetőleg nemzetközileg elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kiadásának alapjául szolgáló vizsgáztatás;
d) a tanulmányi és tehetséggondozó verseny szervezése, lebonyolítása.

Javaslom a 85.§ alapos áttanulmányozását. A stílusa meg minősíti is az illetőt, ne törődj vele (persze könnyű ezt mondani, de az embernek nagyon rosszul esik, tudom...).

Üdv: Böbe
  
 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

8559 oktatás tárgyi adómentes?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. ápr. 17, 2008 4:48 am

Sziasztok! Szerintem kérj rá a konkrét ügyre egy állásfoglalást az apehtől. A

"85§ (2) Egyéb oktatás körébe tartoznak részen:b) a felnőttképzésről szóló törvény alapján szervezett és akkreditált, illetőleg egyéb jogszabály alapján szervezett oktatás, képzés, továbbképzés, vizsgára való felkészítés és vizsgáztatás;

Böbe ! Már a harmadik apehost kérdeztem meg, hogy a gépjármű-vezető oktatás beleillik a közérdekű jellegére adómentesbe , mert a hivatkozások a magyarázatok mindenhol úgy jellenek meg, hogy csak az OKJ és az akkreditált képzés keretében. A gépjárművezetői jogosítvány megszerzése szerintem sem egyik sem másik, de erre azt a választ kaptam, hogy beleillik, amit kijelöltem az alapján. Az állásfoglalást megkértem , csak később jön. Szerinted, elfogadjam amit már harmadszor kapok válaszként, hogy igen a gépjárművezetői oktatás, vizsgára felkészítés az egyéb jogszabály alapján szervezett oktatás és ezért adómentes. Kérlek írd meg a véleményed.

SZESZE bocsi , hogy ide ezt is beírom, de a 85§ értelmezése szerintem, általánosan kétféle értelmezést kapott és mintha két tábor lenne és ha akarom az olvasás után gíy értem, ha akarom meg úgy , ezért nem biztos hogy mi fér bele. Ez az "... illetőleg egyéb jogszabály alapján szervezett...." rész kellene, hogy világos legyen, akkor biztos adott eset is rögtön eldönthető lenne.

Üdv: Márti

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

8559 oktatás tárgyi adómentes?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. ápr. 17, 2008 7:35 am

Szia Böbe! Ha van egy kicsi időd ezt a témakört elővennéd, tudom sokat foglalkoztunk már vele , de a 100 %-os bizonyosság meg nem jött le .

Többieket is kérem, aki belefutott már hasonló dologba egyéb oktatási áfa megitélésbe, ha tud bekapcsolódna?

Köszönöm: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

8559 oktatás tárgyi adómentes?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 17, 2008 8:47 am

Sziasztok!

Nem vagyok szakértője ennek a kérdésnek. Arra gondoltam, hogy talán az előző, 2007.dec.31-ig hatályban lévő Áfa-törvényből kellene kiindulni. Gondolom a régi áfa-tv.szerint tisztázott volt az Áfa-beli státusza. Ha megnézzük a régi áfa-tv. tárgyi mentes felsorolását erről:

a) köz- és felsőoktatás, a felnőttképzésből az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítést adó képzés, a felnőttképzési törvény szerint szervezett és akkreditált, továbbá jogszabályban meghatározottak szerint szervezett képzés, továbbképzés, illetve szakvizsgára történő felkészítés, ideértve az ezekhez kapcsolódó vizsgáztatási tevékenységet is;
b) államilag, illetve nemzetközileg elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kiadásának alapjául szolgáló nyelvvizsgáztatás;
c) a nemzetközi szerződés alapján Magyarországon működő külföldi kulturális intézetek által folytatott oktatási tevékenység;
d) az a)-c) pontokban meghatározott oktatás, képzés, vizsgáztatás megvalósításához közvetlenül nyújtott oktatási, képzési, vizsgáztatási tevékenység;
e) korrepetálás, magánóra adása;
(SZJ 80-ból),
f) az oktatási pedagógiai szakértés, szaktanácsadás (SZJ 74.87.16.4-ből), a pedagógiai tájékoztatás, pedagógus-továbbképzés szervezése, valamint a tanulmányi és tehetséggondozó versenyek szervezése, összehangolása (SZJ 74.87.15-ből).
   Hát ez majdnem szó szerint megegyezik a mostanival. Egyébként a gépjárművezető képzés és vizsgáztatás jogszabályokon alapul: 1988.évi I. törvény a közúti közlekedésről, 70/2005 (IV.21) Korm.rendelet, 30/1988 (IV.21) MT rendelet, 24/2005 (IV.21.) GKM rendelet. Emiatt (plusz a kapott válaszok miatt) szerintem nyugodtan  tekintsd mentesnek.

A kérdező esetében szerintem Áfás a képzés, mert az egyik esetben nem ők képeznek, hanem "beszámláznak" egy képzést végző vállalkozásnak, azaz az oktatást igénybe vevőkkel nem állnak semmilyen kapcsolatban. A természetgyógyász képzés sem tűnik jogszabályon alapulónak, de ezt a tevékenységet végző nyilván pontosabban tudja. Szerintem Áfás az ilyen képzés.

Üdv: Böbe
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

8559 oktatás tárgyi adómentes?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. ápr. 17, 2008 1:56 pm

Szia Böbe! Köszönöm a részletes válaszodat, amit írtál ezt próbálom én is bizonygatni, de van ellen vélemény. Nagyon jó, hogy besoroltad a tvi hivatkozást a gépjárművezetőire , így már tényleg elfogadható. Köszönöm mégegyszer nekem sokat segítettél vele.

Remélem SZESZE is így látja, mert az általa feltett kérdésnél viszont meggyőző az az érv, hogy nem állnak kapcsolatban az igénybe vevőkkel, ha ez így van ténylegesen, akkor áfás.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron