Adófórum

Adózási és számviteli információk

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

ÁFA

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: patkaiilona » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Könyvelést vettem át, mert a váll. elege volt abból, hogy az előző könyvelő nem igényli vissza a vásárolt tgk ÁFÁ-ját.

Az eset: EGyéni váll. 2006. .. hónap óta vállalkozó, 2006-ra alanyi mentességet választott, amit akkor nem is módosítottak, tehát a 2007 évet alanyi mentesként kezdték.

A könyvelő azt mondta, hogy a vállalkozás csak tehergépkocsit vehet, mert mást nem számolhat el, és ennek az ÁFÁ-ja vissza is igényelhető. Beadtak egy változásbejelentőt miszerint 2007.04.01. napján az alanyi mentes értékhatárt átlépve ÁFA-körös lett a vállalkozó.

Megvették a tgk-t (ami az is) 07.04.06-án és az ÁFA-bevallásba levonható ÁFA pozícióba is tették. Viszont 2007 év során csak "görgették" maguk előtt mint köv.időre átvihető és nem igényelték vissza. Aminek nem tudtam mi az oka.

A legjobb most jön: A vállalkozás 2007.04.01-ig nem érte el a 4 mill. Ft-os árbevételi határt (csak 2007.12.17-én)

Nem is léphetett volna be az ÁFÁ-ba, levonási joga sem lett volna.   A könyvelő, vagy nem tudta hogy hatalmas szarvashibát követett el, vagy inkább hallgatott és hallgat a mai napig is.

A vállalkozó azt mondta nekem, hogy az előző könyvelő azt mondta, hogy elég elérni a 2 mill. árbevételt. Vagy így volt, vagy nem, de ez egy hatalmas nagy bukta.

A rosszban talán az a pici jó, hogy eddig egyetlen Ft áfá-t sem kért vissza, és mivel csak más közösségi országban végez szolgáltató tevékenységet eddig áfa fiz. kötelezettsége sem keletkezett.

Rendbe szeretném rakni, hogyan csináljam?

Ica

patkaiilona
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: kati1012 » kedd ápr. 01, 2008 4:44 pm

Sajnálom kitöröltem a válaszom, ez afórum most nem működik, simán beletévedtem sz.ili elküldött írásába.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » kedd ápr. 01, 2008 5:20 pm

Szia! Azt írod, hogy közösségi bevétele volt az benne volt a 04.01-ig számításba, vagyis az áfa bevallásba azt azért nézd meg, nem-e emiatt mégis jó a belépés.

Ha módosítani akarod, akkor számíthatsz ellenőrzésre, ennek tudatában bíráld felül.

Át kell nézned mikor érte el a 4millió forintot a bevétele .

1/ kéred az áfa körbe történő időpont változtatását.

2/kéred a beküldött áfa bevallás törlését, semmisnek tekintését számítási (könyvelési)tévedés miatt.

3/Amikortól elérte a 4 millió forintot , arra az időszakra beküldött bevallást módosítod éves bevallásra.

De mindenképpen meg kell várnod a módosítások előtt a visszaigazolást, hogy áttették az áfa kör időpontját.

Amikor legutóbb voltam áfa ellenőrzésen ebben az évben, akkor az ellenőr megkérdezte tőlem, az egyéni vállalkozónál , hogy a fizetendő számlákat a teljesítés szerint veszem-e figyelembe , vagy amikor kifizetik, én a kifizetéskor vettem figyelembe (persze a 30 napost figyelembe véve). De ezzel a megjegyzésével bogarat ültetett a fejembe, ugyan nem néztem utána a 2007-es áfában már , mert nem érintett, ebből az jött le hogy talán nem csak a levonandó áfás tételt lehet előbb figyelembe venni a bevallásoknál, lehet hogy a fizetendőnél is volt benne valami ami miatt , ha úgy kezeljük mint kettősben akkor az árbevétel előbb lehet 4 millió is.

Ez utóbbi csak felvetődött bennem, bizpnyára a Többiek ebben jobban jártasak és lehet valaki egyszeresre is tudja, hogy ez alkalmazható volt.

Üdv: Márti

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » kedd ápr. 01, 2008 6:04 pm

Sziasztok!  Tényleg van valami gond a fórummal, mert sokszor csak 1 választ látunk, de kiderül, hogy már több is volt. Lehet már túl sokat írtunk és tömöríteni kellene bennünket. Üdv: Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd ápr. 01, 2008 7:37 pm

Szia Márti!

Az összes éves bevétele 4.077 eFt volt (ez szerepel a 0753-as bevallásban is mint árbevétel), ami mind a Ausztriában történő szolg. árbevételéből volt. 2007. dec-ben állított ki egy 127 e Ft-os számlát, és evvel lépte át a 4 M Ft-os határt. Az előző könyvelő a teljesítéskori MNB euro árfolyamon könyvelt, mivel az összeg nem a vállalkozói bankszámlájára ment (telj||fiz.határidő ugyanaz), és a teljesítés napjával van lekönyvelve.

Azóta kinyomoztam, hogy mi történhetett:  a váll-nak azt mondta a könyvelő, ha átlépi a 2.200 eFt körüli értéket 2007-ben akkor beléphet az ÁFÁ-ba. 2006.06.05-től  vállalkozó, ha a 2006 évet nézem az alanyi mentesség szempontjából, akkor 2006-ban valóban 2.200 e Ft körül lépett volna az ÁFÁ-ba, ami nem volt meg.

 

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szer. ápr. 02, 2008 2:56 am

Szia! Hát nem hiszem, hogy elővenném az előző évet. A 2008.évi áfa szabályok alkalmazása alapján néves bevallónál, ha eléri a visszaigényelhető az 250eFt-ot, akkor vissza lehet kérni az áfát, ha ki van fizetve a beszerzés áfája, a közösségi miatt úgy is negyedéves lett , a leírtakból adódik, hogy  célszerűbb az ez évi szabályokra koncentrálni inkább és így visszaigényelni az áfát, a múlt ugyan egy két helyen vérzik, de konkrét áfa befizetéssel nem jár, talán jobb békén hagyni. Üdv: Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: patkaiilona » szer. ápr. 02, 2008 6:51 am

Szia Márti!   Én sajnos nem így látom. Ha most visszaigényeljük a tgk áfá-ját, mivel elég nagy összegű, biztosan behívnak kiutalás előtti áfa ellenőrzésre. Igazából a tgk áfája visszaigénylhető, és akkor áfa-körösök voltak, csakhogy jogtalanul.

Az ellenőr ha nem nézi meg, hogy megvan-e a az ÁFA körbe lépéshez szükséges 4 mill. akkor kiutalják az ÁFÁ-t. Később egy átfogó ellenőrzés során tuti kiderül, hogy nem voltak jogosultak rá. Ez kb 500 e Ft adóbírságot jelent.

Ha meg megnézi, hogy tényleg elérte-e a bev.határt, és rájön hogy nem érte el, és jogtalanul igényelünk vissza áfá-t. Adóbírság 500 e Ft.

Én azt hiszem ezt nem kockáztatom meg.

(Bocsi de a kolleganőmmel összekeveredtek a bejelentezéseink, és az ő regisztrációjával küldtem az előbbi válaszomat.)

patkaiilona
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szer. ápr. 02, 2008 7:25 am

Szia! A bírsággal egyetértek, a 2-es szerinti utat tudod bejárni. A múlt év végére össze kell .....hozni az áfa kört. Ahogy írtam olyan sorrendben végig menni, először időpont módosítás, bevallás törlés, a végén 1 db áfa az utolsó negyedévre évesre változtatva, önellenőrzés, majd ezután az évvégi visszaigénylés. Ha nem volt és nem lehet sehogy áfás az illető a 2007.évre, akkor be kellett volna jelentkezni a 2008.évre áfa körösnek, de ez azt is jelenti, hogy nem igényelheti vissza az áfát hiába gondolta úgy hogy áfa körös. De ebben az esetben is várható az ellenőrzés.

Szóval nagyon lényeges, ha nem volt áfás sehogy a múlt évben akkor az idén sem.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Jogtalan ÁFA-körbe belépés

HozzászólásSzerző: andulka » szer. ápr. 02, 2008 7:32 am

Szia Móni!

Pont most hívtam fel a figyelmet a másik témánál. :)

Nekem úgy tűnik, hogy a két eset azonos.

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég