Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa teljesítési idő

ÁFA

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: bordine » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Véleményt szeretnék kérni, hogy szerintetek az új áfa törvény szerint mi lesz a teljesítés ideje, ha egy tetőfelújításról szóló szerződésben részteljesítések vanna meghatározva pontos dátumra és készültségi fokra. Ez határozott idejű teljesítésnek számít, és akkor a teljesítés ideje a fizetés esedékkességének napja, vagy nem???

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: validitas » pén. márc. 28, 2008 12:19 pm

Szia!

Így van, határozott idejű elszámolásban állapodtatok meg, a teljesítés ideje a fiz.határidő. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. márc. 28, 2008 1:00 pm

Szia!  Én inkább afelé hajlok, hogy a "teljesítés igazolás napja" a teljesítés időpontja, a számlának pedig az a fizetési határideje, amiben megállapodtak pl. részteljesítést követő .... nap.   Ezek szerint, ha készültségi fok szerint részteljesítéseket is elfognak a felek, akkor ez azt jelentheti, hogy adott esetben megállapítják, hogy a szerződésben szereplő készültségi foknak megfelelően teljesült-e a szolgáltatás nyújtás (teljesítés igazolás), s ha igen, akkor arról a számla kibocsátható .....    Ezt az alábbiakra alapoznám:

Termék értékesítésére és szolgáltatás nyújtására vonatkozó különös szabályok
57. § Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha az ügylet tárgya természetben osztható és a részteljesítésnek egyéb akadálya nincs, a részteljesítés is teljesítés.
  
Itt szerintem nem részletfizetésben, vagy határozott időben állapodtak meg, hanem az elkészült munka készültségi fok szerinti teljesítésekben.  Az, hogy az egyes részteljesítéseknek, meg akár az építés befejezésének azért határidőket szabtak, az nem ugyanaz, mint pld. egy közüzemi szolgáltatónál, ahol az elszámolási időszak éves, de havi részletfizetések vannak.

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: validitas » pén. márc. 28, 2008 1:37 pm

Az ügylet tárgya a tető szerződés szerinti felújítása. A felújítás nem gondolom, hogy természetben osztható lenne (nem arról van szó, hogy a szerződött 100 db-ból leszállítok, beszerelek, felújítok, stb, stb. pl. 70 db-ot). A készültségi fok  - ami általában leginkább egy %-os mutató - hogy nem természetbeni oszthatóságról van szó. Ráadásul határozott időpontok vannak megállapítva az egyes elszámolásokhoz. Persze lényeges, mi van a szerződésben leírva, de nekem ez inkább egy elszámolásnak és pénzügyi ütemezésnek tűnik. Úgyhogy szerintem 58.§:

58. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha a felek részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg, teljesítés az ellenérték megtérítésének esedékessége, amelyre az adott részlet vagy elszámolás vonatkozik.
  

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: bordine » pén. márc. 28, 2008 2:26 pm

Köszönöm a válaszotokat.

A szerződésben a következő van: A vállalkozó tudomásul veszi, hogy a Megrendelő előleget nem ad, azonban részszámlázási lehetőséget biztosít az alábbiak szerint:

I.részszámla 2008.03.31. 50%-os készültség ................ Ft+Áfa

2.részszámla 2008.04.30. 70%-os készültség ................ Ft+Áfa

Végszámla(átadás-átvétel után) 100%-os készültség ..................Ft+Áfa

Fizetési határidő a számla kézhezvételétől számított 30 nap.

A számlához nem kell tételes felmérést adni, csak a műszaki ellnőrnek kell elfogadni, hogy a készültségi fok megfelelő.

Böbének talán igaza lehet. Még jó hogy fordított adózású, így nem kelettkezik adóhiány márciusban, ha az április havi bevallásba teszerm. Bár még az sem tiszta, hogy a fordított adózású számlát a kibocsátónak melyik bevallási időszakban kell betenni, mert a befogadó ugye a számla átvételének időpontja szerint vallja be. Ha ápr.1-én veszi át a számlát, akkor nekem is az áprilsi bevallásban kell szerepeltetni akkor is, ha márc.31-et írok teljesítési időnek??

Ráadásul a megrendelő egy költségvetési szerv, ma nem tudtam őket felhívni, de majd hétfőn még megpróbálom.

Ez a sok bizonytalanság már kezd nagyon nem tetszeni, nem babra megy a játék.

 

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: validitas » pén. márc. 28, 2008 3:07 pm

A szerződés megfogalmazásából nekem olybá tűnik, hogy ez csak egy fizetési ütemezés, főleg, ha nem kell tételes felmérést adni. Mivel fordított adózású, így a kézhezvételkor vallja a megrendelő. Teljesítést nem is muszáj feltüntetni a számlán, hiszen az áfa-tv. megadja az adófiz.kötelezettség időpontját. Szerintem neked is ugyanabban az időszakban kellene a bevallásban feltüntetni, mint amelyikben a megrendelő. Bár kérdéses, honnan tudnád, mikor vette kézhez, hacsak nem tértivevénnyel küldöd a számlát.

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. márc. 28, 2008 3:16 pm

Nem akarok vitatkozni, de ha a műszaki ellenőr igazolja le, hogy az a készültség az kész van-e, akkor ....   Szerintem egy tető felújítás is lehet osztható:  előző elbontása, tető tartószerkezetek állnak, szigetelés, tetőfedés, lemezelés,bádogozás.

Nem a fizetési határidőket határozták meg szerintem, mert a fizetési határidőnél az van, hogy a számla kézhezvételétől számított 30 nap, ami kicsit érdekes is.. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: validitas » pén. márc. 28, 2008 3:29 pm

<>A törvény úgy fogalmaz, hogy ha az ügylet tárgya természetben osztható, azaz nem munkafázisokra, szakipari tevékenységekre, stb. Hanem valamilyen természetes mértékegységekkel kifejezhetően osztható. A szerződésben viszont láthatóan csak % van, mégcsak nem is munkafázis.

<>Mivel fordított áfás, így nincs is igazán jelentősége. Költségvetési intézményi megrendelőnél valóban elég rövidnek számít a 30 napos fizetési határidő, általában 90 nap szokott lenni.

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: bordine » csüt. ápr. 03, 2008 9:24 am

Sziasztok!

Olvastam egy Saldo priodika kiadványt Számlázás 2008 címmel, ahol Melcsi álláspontjával értenek egyet.

" A törvényben három teljesítési időpont szerepel: a gazdasági esemény tényállás szerinti megvalósulás, a fizetés esedékessége, az előleg átvétele ill. jóváírása."  ......Tényállás szerű megvalósulást, akkor kell alkalmazni, ha a nem időszakonkénti elszámolás van, hanem mennyiségi és/vagy minőségi kritériumok teljesülése alapján kerül elszámolásra az ügylet. A cikk konkrétan ide sorolja az építési szerződésnél, ha a teljesítési időpontot valamilyen készültségi fok elérésében határozzák meg.

A határozott idejű elszámolásnál, mindegy mennyit teljesítenek, az adott időszaki teljesítést számolják össze, vagy átalánydíj van az adott időszakra vonatkozóan, vagy részletfizetési megállapodás.

Fentieket talán alátámasztja az is, hogy 2008.03.31-én végül be sem adhattuk a számlát, mert a műszaki ellenőr nem igazolta, mert szerinte nem volt meg az 50%-os teljesítés. Végül ma adtuk ki a számlát, azzal a teljesítési idővel, amivel a műszaki ellenőr elfogadta. Ha így nézem, akkor tényleg nem a meghatározott idő szerinti teljesítéssel számláztam.

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfa teljesítési idő

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 03, 2008 9:36 am

Szia!

Ez elég meggyőző. De szerintem a fordított áfa miatt az egész kérdésnek nincs jelentősége, mert akár rá sem kell írnod  a telj. időpontot, ugyanis arról a fordított áfánál a törvény rendelkezik. Azt nem is tudhatod, ugyanis a számla kézhezvétele a telj. időpontja. Legalábbis az áfa tekintetében. A számviteli telj. időpontot pedig tartalmazza a műszaki ellenőr átvételi bizonylata.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég