Sziasztok!
Kérlek segítsetek mert már végkép nemtudom, hogy mit csinálok.
Kaptunk fordított ÁFÁs számlát és nem tudom hogy hogy kontirozzam,
ja a lényeget is mondom átutalásos. Segítsetek köszi Mari
Sziasztok!
Kérlek segítsetek mert már végkép nemtudom, hogy mit csinálok.
Kaptunk fordított ÁFÁs számlát és nem tudom hogy hogy kontirozzam,
ja a lényeget is mondom átutalásos. Segítsetek köszi Mari
Az én programom a köv.képpen kezeli:
T 5....8 - K 454 számla értéke
Előírás Befizetendő ÁFA-ként:
K3892(technikai szla, tetszőleges számot adhatsz) szla. értéke
K467 20% ÁFA
T3892 Bruttó érték
Ha levonásba is helyezhető:
T3892 szla értéke
T466 20% ÁFA
K3892 Bruttó érték
Ha levonásba nem helyezhető:
T 8-as szla oszt. ÁFA összeg
K 3892
Klári
szia Mari!
Kaptunk egy jó kis anyagot egyik fórumtársunktól, innen puskázok:
Ha a termék beszerzője, a szolgáltatás igénybevevője számlát kapott, akkor az elfogadott számla szerinti érték alapján a számlán
- kiszámítja a fizetendő áfát, meghatározza azt, hogy az áfa levonható, vagy nem vonható le, vagy arányosítással meg kell osztani,
- ennek megfelelően kijelöli az áfa és a számlázott érték könyvelési tételeit, a könyvelés dátumát,
- ezt követően rögzíti azokat a könyvviteli nyilvántartásokban (a főkönyvi számlákon) tételesen (az áfa főkönyvi számlák analitikus nyilvántartása szolgáltatja az adatokat az áfa-bevalláshoz).
Ez esetben a könyvelési tételek:
- a számla alapján a számlázott, áfa nélküli érték: T 1-2, 51-52 – K 454;
- a számlán kiszámított áfa összege: T 4661, 4662, 1-2, 51-52 – K 467.
Az áfa-bevalláshoz az áfa alapját a számla, a fizetendő áfát a számlán kiszámított és kimutatott áfa dokumentálja.
Elfogadható az is, ha a számlához szorosan kapcsolódó belső bizonylaton rögzítik az áfa kiszámítására, kontírozására, könyvelésére vonatkozó adatokat, és ezen belső bizonylat alapján könyvelnek.
Ha a könyvelő program ad arra lehetőséget, hogy a számlázott érték és a számlán kiszámított (vagy számítógéppel kiszámított) áfa érték előre meghatározott módon, rögzített formában kerüljön könyvelésre, akkor elegendő a számlán a könyvelési kódot feltüntetni.
Ha a termék beszerzője a szolgáltatás igénybevevője még nem kapott számlát, akkor az adófizetési kötelezettség megállapításának dokumentumához szorosan kapcsolódó belső bizonylaton kell rögzíteni az áfa kiszámítására, levonhatóságára, kontírozására, könyvelésére vonatkozó adatokat. Ezen belső bizonylatot is könyvelni kell, a levonható áfát azonban nem az adóhatósággal szembeni követelésként kell könyvelni, hanem egyéb követelésként. (Természetesen ez esetben is kell könyvelni a termék-beszerzést, a szolgáltatás igénybe vételét is, mint nem számlázott szállítást, nem számlázott szolgáltatást.)
Ez esetben a könyvelési tételek:
- belső bizonylat (teljesítés igazolás) alapján a nem számlázott szállítás, szolgáltatás: T 1-2, 51-52 – K 4549;
- belsőbizonylat alapján, ami az áfa alapját és a fizetendő áfa kiszámítását tartalmazza: T 3688 – K 467;
- a számla megérkezésekor a nem számlázott szállítás, szolgáltatás megszüntetése a számlázott, áfa nélküli értékben: T 4549 – K 454, a 4549. számlán maradó különbözet rendezése a számviteli politikában megfogalmazottak szerint;
- a számlán kiszámított áfa összege (feltételezhetően megegyezik a belső bizonylat szerinti összeggel): T 4661, 4662, 1-2, 51-52 – K 467 é sT 467 – K 3688.
http://www.szamviteli-egyesulet.hu/admin/userfiles/file/UJ_AFA_SZAMV_SZAKEMBEREK_SZEMSZOGEBEOL.doc
Szia Klári!
érdekes, a Te programod a le nem vonható áfát a 8-asba teszi, itt pedig az 1,2, vagy 5-re, amit árut, eszközt stb-t vettem. Nohát, ennek megint utána kell, hogy járjunk!
Üdv:Nelly
Szia!
Az én programom is hasonlóan, csak nem iktat be technikai számlát:
T5...K4541 és kapcsolódó tételként T466...fordított áfa K467...fordított áfa. Ez amennyiben ugye le is vonhatja. Így megjelenik a vevő és a szállító áfa analitikában is, és null szaldós lesz.
Üdv. Kata
Szt. 47. § (1) Az eszköz bekerülési (beszerzési, előállítási) értéke az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig, a raktárba történő beszállításig felmerült, az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege. A bekerülési (beszerzési) érték az engedményekkel csökkentett, felárakkal növelt vételárat, továbbá az eszköz beszerzésével, üzembe helyezésével, raktárba történt beszállításával kapcsolatban felmerült szállítási és rakodási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési, közvetítői tevékenység ellenértékét, díjait (ezen tevékenységeknek saját vállalkozásban történt végzése esetén az 51. § szerinti közvetlen önköltség aktivált értékét), a bizományi díjat, a beszerzéshez kapcsolódó adókat és adójellegű tételeket, a vámterheket foglalja magában.
(2) A bekerülési (beszerzési) érték részét képezi - az (1) bekezdésben felsoroltakon túlmenően - az eszköz beszerzéséhez szorosan kapcsolódó
a) illeték [vagyonszerzés (ajándék, öröklés, adásvétel, csere után járó) illetéke],
b) az előzetesen felszámított, de le nem vonható általános forgalmi adó,
c) a jogszabályon alapuló hatósági igazgatási, szolgáltatási díj,
d) az egyéb hatósági igazgatási, szolgáltatási eljárási díj (környezetvédelmi termékdíj, szakértői díj),
e) a vásárolt vételi opció díja [a 61. § (2) bekezdésében foglaltak kivételével].
(3) A bekerülési (beszerzési) értéknek nem része a levonható előzetesen felszámított általános forgalmi adó, továbbá az általános forgalmi adóról szóló törvény szerint ellenérték arányában megosztott előzetesen felszámított általános forgalmi adó le nem vonható hányada. A beruházáshoz kapcsolódó, véglegesen kapott támogatás összege nem csökkenti az eszköz bekerülési (beszerzési) értékét.
Úgy gondolom, ha az áfa teljes egészében nem vonható le, akkor 1,2,5 szlákra könyveljük, ha pedig meg kell osztani, akkor a levonható hányad a 466-ra kerül, a le nem vonható részt pedig egyéb ráfordításként(86) számoljuk el a fordított áfa esetében is.
Ha rosszul értem, kérlek javítsatok ki!
Üdv:Nelly
Nagyon köszönöm a gyors válaszokat , még abban segitsetek,hogy mikor lehet levonni és
mikor nem köszi!
Sziasztok!
Én röviden úgy kezelem, mint az EU-s bejövő számlát, csak másik megkülönböztetett főkönyvi számlákra írom elő. majd ennek párjaként helyezem levonásba (ha nincs korlátozás, nincs megosztás).
Azaz: rászorzom az alapra az Áfá-t (csak az Áfa könyvelési tételei saját fk.szám képzésével):
1./T 3689 -K 4679 2./hó végén egyösszegben az összes FA Áfája: T4669 -K 3689
Üdv:Napraforgó
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég