Adófórum

Adózási és számviteli információk

Havi áfás hogy vallja?

ÁFA

Havi áfás hogy vallja?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A segítségeteket kérném, a közp.APEh ügyfélszolgálat nem tudott egyértelmű választ adni, az írásos kérdésre meg min.30 nap míg válaszolnak.

2008. novemberében a Kft eladott egy ingatlant fordított ÁFÁ-san(tulajdonjog fenntartásos, de birtokba adta, tehát a "termékértékesítés" megtörtént 2008-ban.

A vevő a hosszabbítgatott fizetési határidőre sem fizetett, ezért az eladó cég az ingatlant birtokát 2009. júiliusban visszavette. Kiállította a mínuszos fordított ÁFÁ-s számlát az ingatlan adás-vétel utólagos meghiúsulása miatt júliusban, meghivatkozva az eredeti számlát, de teljesítési időpontként a számla kelte szerepel a számlán a birtokvisszavételi jegyzőkönyv dátumával egyezően. A "visszavételi" értéket az eredei eladási árban (90 millió) állapították meg. Elszámolási határidő, így a "helyesbítő" számla fizetési határideje is szeptember eleji (mivel a köztes használat /cc. 9 hónap/ és a már fizetett részfizetés körül vita van) 

Ti hogyan rendeznétek az ÁFA bevallásban: 

1.) Önellenőrzés 2008. novemberre, fügelenül attól, hogy nincs ÁFA különbözet és utólagos a meghiúsulás

2.) A 2009. júliusi ÁFA bevallásban  a 04-es sorban mínusz 90 millió

3) vagy ...

Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Havi áfás hogy vallja?

HozzászólásSzerző: MázlisPanni1 » hétf. aug. 24, 2009 6:10 am

      

           Szia!

          Én a 2009.júliusi áfa bevallásban szerepeltetném, mivel az ügylet és a mínuszos

          szla kiállítása is akkor történt.

         Üdv.: Panni

           

    

MázlisPanni1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Havi áfás hogy vallja?

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. aug. 24, 2009 6:14 am

Szia Mazsi !

ADÓ szaklap 2009/3  (ezt találtam)

 

c) Tekintettel arra, hogy az Áfatörvény 78. §-a a 77. §-sal összhangban, azzal együtt értelmezhető, mivel a 78. § kifejezetten hivatkozik a 77. §-ra, ezért a számlakibocsátó csak abban az esetben alkalmazhatja a tárgyidőszaki korrekció lehetőségét, ha az adó alapja a 77. §-ban felsorolt valamely ok miatt (és nem egyéb okból) csökken. Azaz nemcsak az a feltétele az Áfatörvény 78. § (3) bekezdése alkalmazásának, hogy az adóalap csökkenése okozza a számlakibocsátónál a fizetendő adócsökkenést, hanem az is, hogy az adóalap csökkenését az Áfatörvény 77. §-ában felsorolt valamely ok idézze elő.

 

Ezek az esetkörök a következők:

 

ca) Az ügylet érvénytelensége jogcímén az ügylet kötése előtt fennállott helyzetet állítják helyre

Abban az esetben, ha a felek között létrejött szerződés valamely okból érvénytelen, és emiatt a felek a szerződéskötés előtti állapotot állítják helyre, azaz a teljesített szolgáltatások visszajárnak, akkor utólag az adó alapja nullára csökken, így az előzetesen felszámított adó összege is nullára változik.

Amennyiben az érvénytelen szerződés alapján történt teljesítés adóját már elszámolták, akkor azt vissza kell rendezni. Az Áfatörvény 77. § (1) bekezdés aa) pontjának és a 78. § (3) bekezdésének együttes olvasata alapján - feltéve, ha a számlakibocsátó az eredetileg kiállított számlát érvényteleníti - a kibocsátó adóalany az érvénytelen szerződés miatti visszarendezés okán történő fizetendő adócsökkenést abban az adómegállapítási időszakban számolja el, azaz a korábban megfizetett adó összegének megfelelő adóösszeget abban az adómegállapítási időszakban kérheti vissza, amelyikben az érvénytelenítést dokumentáló korrekciós bizonylat a befogadó személyes rendelkezésére áll.

 

Idetartozik például az az eset, amikor tévedés miatt érvénytelen az ügylet, és a felek a közös téves feltevésüket fölismerve az érvénytelen szerződés alapján esetlegesen történt teljesítéseket visszarendezik.

 

A szerző álláspontja szerint az áfában ún. teljesítés meghiúsulásaként ismert esetkör okán történő eredeti állapot helyreállítása is jellemzően idetartozik. Ezekben az esetekben tulajdonképpen a legtöbbször arról van szó, hogy utóbb a felek valamely körülmény későbbi felismerése miatt visszarendezik az ügyletet, és az ehhez kapcsolódó bizonylatot érvénytelenítik, az ügyletet meghiúsultnak tekintik. Fel kell hívni azonban a figyelmet arra, hogy a meghiúsulás csak rendkívül szűk körben értelmezhető. Meghiúsulásról abban az esetben beszélhetünk, ha a teljesítést követően viszonylag rövid időn belül megtörténik az eredeti állapot helyreállítása. Nem tekinthető az általános forgalmi adó rendszerében meghiúsulásnak az az eset, ha ingatlanértékesítés teljesül, a vételárat a szerződésben foglaltaknak megfelelően megfizetik, majd a felek évekkel később döntenek úgy, hogy az eredeti állapotot helyreállítják. Ilyen esetekben nem tekinthető érvénytelennek a szerződés, ráadásul az általános forgalmi adó szempontjából az ingatlanértékesítés teljesítettnek tekintendő az eredeti rendelkezésre bocsátás napján (hiszen az általános forgalmi adó rendszerében a termékértékesítés teljesítéséhez elegendő az, ha a birtokba vehető dolog végleges átadási szándékkal történő átengedése megvalósul). A visszarendezéskor ebben az esetben az eredeti vevő részéről tulajdonképpen új értékesítés történik, és ennek megfelelően nem a korábbi teljesítés korrekciójáról, hanem egy új teljesítésről van szó.

 

K.Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Havi áfás hogy vallja?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. aug. 24, 2009 6:36 am

Judit válaszát alátámasztóan, a konkrét esetre az áfa tv. 78§(3) bek. szerint, illetőleg annak a.) pontja szerint kell eljárni. Így a fizetendő adót csökkentő téelként kell szerepeltetni az áfát abban az időpontban, amikor az érvénytelenítő számla vagy az azt módosító számla a jogosult rendelkezésére áll.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Havi áfás hogy vallja?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. aug. 24, 2009 7:58 am

Sziasztok!

Az APEH a múl hétre visszahívást ígért, és valóban vissza is hívtak.  Én eredetileg az önellenőrzés gondoltatát elvetettem és a júliusi ÁFA bevallásban a 04-es  (adólevonással járó adómentes belföldi értékesítés)  és a 24-es sor (Az ÁFA tv.78.§.(3) bek alapján).. de ez utóbbi esetben ha nagyon szó szerint veszem a dolgot, akkor nem a 78.§.(3).

Judit!  Érdekes a szerző álláspontja atekintetben, hogy az utólagos meghiúsulás miatt az eredeti vevő kellene, hogy számlát kiállítson.. hiszen ő viszont nem állíthat ki "eladásról" számlát, mivel birtokosként az ingatlan tekintetében szedhette a hasznokat és viselte a terheket a birtoklási ideje alatt, sőt  átalakításokat is végzett, de amihez nincs joga, az az ingatlan értékesítése, mert ahhoz csak bejegyzett tulajdonosként lenne .    Továbbá, amit eddig találtam, az mind "helyesbítő" számlát említ, azt meg az szokta kiállítani, aki az alapszámlát is kiállította.  

Eddigi keresgélésem kapcsán (már több hete keresgélek) érdemlegesen csak ezt találtam, viszont 2008-tól új ÁFA törvény van... 

A számviteli törvényben hatályosan, és jogtárban számv.kérdés:

 Sztv: 73.§.(2) Az értékesítés nettó árbevételét csökkentő tételként kell elszámolni:

d) az értékesített és később visszavett, a két időpont között használt - a 72. § (3) bekezdése szerinti - termék visszavételkori piaci értékét, legfeljebb eredeti eladási árát, a helyesbítő, illetve stornó számlában rögzített, a szerződés szerinti feltételek teljesülésének későbbi meghiúsulása miatt az eredeti ellenértéknek részben vagy teljesen visszatérített - általános forgalmi adót nem tartalmazó - értékét (a helyesbítés a visszavétel időpontjára vonatkozik);

10/2007. Számviteli kérdés A vállalkozás 2004-ben tulajdonjog-fenntartással értékesítette üzemét (tárgyi eszközét), amelyből jelentős összegű eredménye származott. A vevő az üzemet használatba vette és működtette. A vevő 2005-ben fizetésképtelenné vált, az eladó - az adásvételi szerződésnek megfelelően - az egész követelést lejárttá minősítette. Így 2005-ben sor került a 2004-ben elszámolt adásvételi ügylet sztornírozására. Mi a helyes eljárás a 2004. évi és a 2005. évi számviteli eredmény és a társasági adó alapjának megállapítása során?

A kérdés szerinti gazdasági esemény valójában részletfizetéssel, halasztott fizetéssel történő értékesítés, amikor a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 72. §-ának (3) bekezdése szerint az eladott termék eladási árát a termék átadásakor kell elszámolni, függetlenül a részletek megfizetésétől, a tulajdonjog megszerzésétől, illetve annak időpontjától. Bár a hivatkozott törvényi előírás termékeladás részletfizetéséről szól, amikor az eladási árat árbevételként kell elszámolni, de nyilvánvalóan a hivatkozott előírást a tárgyi eszköz (az üzem) értékesítése során is alkalmazni kell azzal, hogy az eladási árat az egyéb bevételek között kell elszámolni. Ebből az következik, ha az üzem (a tárgyi eszköz) tényleges értékesítése 2004-ben volt, az üzemet a vevő ténylegesen átvette, akkor az eladási árat egyéb bevételként, a nyilvántartás szerinti értéket pedig egyéb ráfordításként 2004-ben el kellett számolni, a nyereségjellegű eredmény is a 2004. évi adózás előtti eredménynek volt a része.

A számviteli törvény 73. §-a (2) bekezdésének d) pontja alapján az értékesítés nettó árbevételét csökkentő tételként kell elszámolni az értékesített és később visszavett, a két időpont között használt - a 72. § (3) bekezdése szerinti - termék visszavételkori piaci értékét, legfeljebb eredeti eladási árát. A helyesbítés a visszavétel időpontjára vonatkozik. Mivel a számviteli törvény az értékesített és később visszavett tárgyi eszközök visszavételkori elszámolására nem ad külön előírást, ez esetben is - értelemszerűen - a 73. § (2) bekezdésének d) pontja alkalmazandó, azaz a tárgyi eszköz visszavételi értékével csökkenteni kell az egyéb bevételként elszámolt összeget (vagy annak arányos részét). A visszavett tárgyi eszközt - a számviteli törvény 50. §-ának (6) bekezdése alapján - a helyesbítő számla szerinti visszavételi értéken kell állományba venni az egyéb ráfordítások csökkentésével. Mivel az üzem tényleges visszavétele 2005-ben volt, az előbbiekben hivatkozott tételeket is 2005-ben kellett könyvelni.

A társasági adóról és osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: tao törvény) 1. §-ának (5) bekezdése szerint: E törvényt a számvitelről szóló törvény rendelkezéseire figyelemmel, azokkal összhangban kell értelmezni. A tao törvény 6. §-ának (2) bekezdése szerint a belföldi illetőségű adózó az adózás előtti eredményt a beszámoló alapján állapítja meg. Így a számviteli előírások szerint könyvelt tételek az adózás előtti eredményben benne vannak, és ha azok az adóalapot módosító tételek között nem szerepelnek, az adóalap meghatározása során is számításba kell venni azokat. A 2004. évi adóalapban a nyereséget eredményező üzemértékesítés adatainak, a 2005. évi adóalapban pedig a visszavételhez kapcsolódó gazdasági esemény adatainak szerepelnie kell azzal, hogy a visszavételkor - mivel a tárgyi eszközt visszavevőnél az egyéb bevételek csökkenésével azonos összegű az egyéb ráfordítások csökkenése - eredmény nem keletkezik.

[2000. évi C. törvény 50. § (6), 72. § (3), 73. § (2) d), 1996. évi LXXXI. törvény 1. § (5), 6. § (2)]

 

Az én esetemben nem 2004-2005 játszik, hanem 2008 és 2009., de ez is ipari ingatlan, a vevő nem lett fizetésképtelen, csak éppen a szerződéskötéskor biztosra vett hitelkérelmét a végén elutasította bank, aztán a többi bank sem adott neki.. az eladó pedig tovább nem már nem vár a pénzére.. Tavaly a cégnek negatív tao alapja és negatív eredménye lett volna, ez az ingatlan eladás pedig 20 millión felüli nyereséget és társasági adóalapot okozott, úgy hogy ezen a téren is teljes káosz van a fejemben, hogy ez miként fog rendeződni., de most az ÁFA hirtelenjében már sürgős lenne.

De ma már le kellene adni a júliusi ÁFA bevallást.( Épp hogy valamennyire helyre jöttem egészségileg, már megint ki fogom akasztani magam... )  Az APEH azt mondta, hogy náluk a tavalyi ÁFA bevallás önellenőrzése vetődött fel inkább, igaz nincs ÁFA különbözet, mert fordított ÁFÁ-s, de az adóalapban van változás, mert meghúsult az ügylet,  ők a most júliusi bevallás 04-es sorába való mínuszos beállítást nem látják jónak, a 24-es sort semmi esetre. Mire én közöltem, hogy a jegyzőkönyv amit kaptam, abban dátum szerint benne van, hogy a birtokvisszavétel (leltározás alapján) 2009. július ..-a.  Aztán azt mondta, hogy adjam be írásban a kérdést, mert egyébként köztük sem született egyértelmű válasz.

ÁFA tv. 78.§.(3) és komment.

77. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása, valamint termék Közösségen belüli beszerzése esetében az adó alapja a jogosultnak visszatérített vagy visszatérítendő ellenértékkel utólag csökken, ha a teljesítést követően

a) az ügylet érvénytelensége jogcímén:

aa) az ügylet kötése előtt fennállott helyzetet állítják helyre, vagy

ab) az ügyletet az érvénytelenítő határozat meghozataláig terjedő időre hatályossá nyilvánítják, vagy

ac) az ügyletet az aránytalan előny kiküszöbölésével érvényessé nyilvánítják;

78. § (1) A 77. § alkalmazásának feltétele, hogy a kötelezett az ügylet teljesítését tanúsító számla(3) Abban az esetben, ha az adó alapjának utólagos csökkenése a korábban fizetendő adóként megállapított és bevallott adót is csökkenti, a kötelezett jogosult azt, mint a 131. § (1) bekezdése szerint megállapított fizetendő adót csökkentő tételt legkorábban abban az adómegállapítási időszakban figyelembe venni, amelyben

a) az eredeti számlát érvénytelenítő számla vagy az azt módosító számla a jogosult személyes rendelkezésére áll;

b) a kötelezett a jogosultnak az ellenértéket visszatéríti, az előleget visszafizeti, vagy a betétdíjat visszatéríti az a) pont alá nem tartozó esetekben.

A törvény értelmében a helyesbítés és a stornírozás újra azonos megítélés alá esik. A helyesbítésre hagyományos értelemben akkor van szükség, ha az eladó utólag ad árengedményt, a stornírozás pedig tulajdonképpen nullára történő helyesbítést jelent. Ahhoz, hogy az adó alapjában az utólagos csökkenés bekövetkezzen - főszabály szerint - ki kell bocsátani az eredeti ügyletet helyesbítő, stornírozás esetében pedig az azt érvénytelenítő számlát. Ha azonban az ügyletet a törvény vonatkozó rendelkezése értelmében nem kísérte számla (mert pl. a nyugta is elegendőnek bizonyult), úgy a helyesbítő számlának sincs relevanciája. Ilyenkor helyesbítő számla hiányában is érvényesíthető az adóalap csökkentés, mely a bevallást alátámasztó adónyilvántartásban (áfa-analitikában) lesz rögzítve. A korábban már bevallott adót csökkentő helyesbítés, érvénytelenítés abban az adó-megállapítási időszakban vehető figyelembe, amikor a módosító, érvénytelenítő számlát a vevő (igénybevevő) megkapta, és az adóalap, adóösszeg utólagos csökkenése vagy érvénytelenítése miatt visszajáró pénzt a jogosult felé visszatérítik.

Nálam az adó nem csökken és nem nő az utólagos meghiúsulás miatt. És én is helyesnek tartom az eredeti "szállító/előadó" eljárását, miszerint ő állította ki a mínuszos számlát, tehát ő a számla küldője és nem "kapója".  Viszont már annyira bele vagyok gabalyodva, hogy azt sem tudom eldönteni, hogy akkor ki is " a jogosult"?     Gondolom, hogy nem a számlakibocsátó, mert nyilván neki a számla akkor rögtön rendelkezésée áll, amikor azt kiállítja, tehát nem kérdés, hogy mikor kapja meg.. 

Ha valakinek 2008-tól volt hasonló esete, vagy az általatok is betett írások alapján - tőlem tisztább fejjel - tudna segíteni megköszönném. Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Havi áfás hogy vallja?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. aug. 24, 2009 11:27 am

Szia Mazsi! Nekem van hasonló esetem, de úgy látszik egy csónakban evezünk,       csak nekem egy 2008. dec.végi ingatlan adás-vétel hiúsult meg most júliusban. Én is végig rágtam amit találtam, és én végül is a mostani júliusi ÁFA bevallás 04-es sorába tettem be mínusszal. Nem vennék rá mérget, hogy ez a biztosan jó.

Ha elvonatkoztatunk attól, hogy ez fordított ÁFÁ-s volt, és mondjuk rendes ÁFÁ-sként gondulunk rá, akkor ha jól megnézzük: akkor az utólagos meghísulással a számlakibocsátó ÁFÁ-ja csökkenne, akkor is a júliusi ÁFA bevallásba tartozna  nem adhatnék be önellenőrzést tavaly decemberre .. A központi ügyfélszolgálat nekem is ezzel indított, hogy önellenőrzés..

/viszont az egyik kollégám már APEH vizsgálaton is átesett számlakibocsátó és számlabefogadói oldalról egyaránt - igaz neki teljesen klasszikus szolgáltatásra vonatkozó stornó számlája volt, nem ilyen utólagos, amikor a köztes időben a vevő már az eszközt használta -, de a számlakibocsátó nem csökkenthette az ÁFÁ-ját visszamenőleg a stornózott számla teljesítési időpontjára, viszont az aki kapta a stornó számlát, az köteles volt visszamenőleg a bevallását önellenőrizni, mert neki a korábban levonható ÁFA kapcsán a stornó számla miatt fizetendő ÁFÁ-ja keletkezett és azt visszamenőleg kellett rendeznie, önellenőrzési pótlékkal!, igaz ez utóbbira mérséklést kért./

Én a 24-es és a 04-es sor között dilemmáztam, de ha szószerint vettem a kitöltési útmutató 24-es sorhoz fűzött tájékoztatást, akkor végül is a 04-es sor mellett maradtam. Aztán meg majd lesz, ami lesz.

Nálam a cégnek tavaly több, mint 30 milliós társasági adóalapja és jelentős összegű különadója keletkezett kifejezetten az ingatlan eladás miatt. A társasági adóalapot az addig felhalmazott elhatárolható veszteséggel nullává lehetett tenni, de a különadó az megjelent. Én is megtaláltam azt a számviteli kérdés-választ, amit betettél és amivel a társasági adó  és különadó szempontjából, meg a tárgyieszköz értékcsökkenése szempontjából még egyenlőre még én sem tudom, hogy pontosan mit kezdjek. Mert az addig még elmegy, hogy akkor 2009-ben mínusz egyéb bevétel a mínuszos számla értékével, aztán vegyem állományba a 86-ossal szemben a tárgyieszközök között szintén a mínuszos számla értékében és akkor bevétel és ráfordítás különbsége nulla, tehát a 2009-es évi hatása eredményt tekintve nulla.   De, ha csak ennyi,  akkor ez azt jelenti, hogy a tavaly igénybevett elhatárolt veszteség az oda lett nem beszélve a különadóról, ez meg elég durva lenne... Nálam az is bonyolítja a helyzetet, hogy az ingatlan nyilván volt tartva telek + felépítmény ingatlanként, de az adásvételi szerződésben csak egyetlen adás-vételi összeget határoztak meg és sem a szerződésben, így a számlában sem volt elkülönítve a telek és felépítmény ingatlan. Most ha az eladási áron kell tárgyieszközként állományba venni, akkor nem tudom mennyi a telek és mennyi a felépítmény ingatlan, és hát míg a telek után nincs écs, addig a felépítmény után van, tehát nem mindegy melyik mennyi. De már olvastam a Ptk-nál a bírósági eseteket, az egyéb internetes keresőkben... de nem jutok ötről a hatra. Most a könyvvizsgáló segítségét kértem... nem tudom mire jutunk. Ráadásul itt még pereskedés is lesz és ott van a helyiadós építmény adó kérdése is. Az önkormányzat az ingatlanra az ez évi építményadót már nem ránk vetette ki, de nem tudom, akkor ezzel is mi lesz.

Bocs, hogy a saját gondomat is idehozom, de ha jutok valamire, vagy az APEH válaszol, akkor majd beteszem, .. de hátha lesz köztünk is valaki, aki már túl van hasonló eseten és megosztja velünk Ő mire jutott.

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég