Adófórum

Adózási és számviteli információk

Pénzmosási szabályzat megújítás?

Ellenőrzés

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: realtokekft@axelero.hu » szomb. márc. 29, 2008 8:18 am

Sziasztok! Többeteknél olvasom, hogy az ügyfélazonosítást úgy végzitek el, hogy lemásoljátok az okiratait: Ez nem felel meg a törvényi előírásoknak csak akkor, ha az ügyfél hozzájáruló nyilatkozata is mellette van, tudtátok? Egyebekben az azonosításnak azzal tesztek a legtökéletesebben eleget, ha egy felfektetett adatlapon szerepeltetitek a rendelkezésetekre bocsátott okmányok adatait, ja és az ügyfél arra való külön nyilatkozatát, hogy a társasága nevében jogosult-e számlát kiállítani, és a cég ügyeiben eljárni. Ha cégvezető ,a régi Cégeljárási tv.. szerinti aláírási címpéldány (ami most már nem készül ) , ha megbízott, vagy alklamazott ( soför, ügynök stb ) a cégvezető által adott nyilatkozattal igazolja ezt. Ha és amannyiben kereskedelmi tevékenységet folytató cég képviselőjéről van szó , és gyakori a készpénzes kifizetés, véleményem szerint igen is minden esetben tegye meg rövid nyilatkozatát, arra vonatkozóan, hogy a megbízottja pénzével fizet. Egyetértek, hogy ez örült babramunka, meg az ügyfeleknél is erősödik a bizalmatlanság, de tessék belegondolni, amikor majd a VPOP megjelenik egy büncselekmény nyomozása kapcsán és az első hely ahol kezdi, az érdeklődést ahol az azonosítást el kell, vagy kellett volna végezni.Mivel ezen a vonalon tudja legkönnyebben felderíteni a cselekményben résztvevők személyét. És ezért nem jó a személyi ig-ek lemásolása, mert akkor már az ügyfél arcára is jó ha emlékeztek ( mivel rendszeresen vásárol ) de ha csak a nyilatkozat van nálatok, nem kell a sok ügyfél közül az arcára is emlékeznetek.Melinda
realtokekft@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. márc. 29, 2008 9:36 am

Szia Melinda!

Köszönjük a tájékoztatást. Nekem speciál semmiféle nyilatkozatom, azonosító lapom nincs még egy ügyfélről sem, mivel én is a dokuk másolásos verzióját alkalmazom (de ezt annak idején így is írtam le az orfk-s pénzmosásimban). Bízom benne, hogy május végéig mostmár hanyagolni is fogják ezt a témát, aztán majd kialakítok valamilyen adatlapot, amit alá is íratok velük. De viszont még az nem világos, hogy ezt a régi ügyfelekkel is el kell játszani? Én úgy értelmeztem, hogy csak az újonnan jöttekkel, mivel a pénzmosásit is idén kellett átdolgozni. Új meg szerencsére nincs, így végül is nem tudom, kell-e ezzel akkor egyáltalán foglalkozni. Egyébként a vpop sem áll a helyzet magaslatán a kérdés kapcsán. Volt egy másik topikom, ahol bemásoltam egy olyan emailes választ, amiben arra figyelmeztettek, hogy az átdolgozott szabályzatot nem, de a kapcsolattartó személy le kell jelenteni nekik márc. 15-ig. Erre 2-3 napja jött egy másik válasz (időben!), csak a tanulság kedvéért most ezt is bemásolom:

-"Tisztelt Cím! Kézhez kaptam elektronikus üzenet formájában elküldött megkeresését, melyre az alábbiakban válaszolok. Miután Ön már jóváhagyott belső szabályzattal rendelkezik, ezért egyetlen kötelessége a 2007. évi CXXXVI. törvény (a továbbiakban: Pmt.) 45. § (2) bekezdése alapján a már jóváhagyott belső szabályzatot átdolgozni a Pmt. rendelkezéseinek megfelelően a törvény hatálybalépésétől számított 90 napon belül. Újbóli jóváhagyatásra már nincsen szükség, ezért az átdolgozott belső szabályzatot nem kell senkinek megküldenie. Bízom benne, hogy a fentiek minden tekintetben kielégítő válaszul szolgálnak, amennyiben további kérdése lenne, úgy a későbbiekben is állok szíves rendelkezésére. Budapest, 2008. március 26."-

Ennyit az egységes tájékoztatásról! Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: realtokekft@axelero.hu » szomb. márc. 29, 2008 9:47 am

Szia Kata. Annyiban még segíthetek, hogy a saját szabályzatodban tiszta, hogy te határozd meg a kapcsolattartó személyét. Akinek, vagy akiknek könyveltek pedig tegyétek meg a társaság ügyvezetőjének feladatául a kapcsolattartást, ebben az esetben neked az a kötelességed, hogy a vállalkozónál felmerülő ilyen kétséget illetően írásban tájékoztasd az ügyfeledet. Aztán, hogy ő mit csinál majd ezzel, legyen az ő dolga. A te felelősséged e tekintetben kizárólag arra korlátozódik, hogy az általad tapasztalt helyzetről a cég vezetőt tájékoztatod. Melinda
realtokekft@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: Cininéni » szomb. márc. 29, 2008 10:00 am

Figyeljetek ezt egyéni vállalkozóknak is meg kell csinálniuk?Vagy ez cégekre vonatkozik.Aki pld. kereskedelmi tev-et végez?

 

És olyan magánszemélynek, aki nem vállalkozó, de hozzátartozójának könyvel?

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. márc. 29, 2008 10:03 am

Sziasztok!

Köszönjük Melinda az átadott tapasztalatokat és biztos vagyok benne, hogy hasznos információkkal szolgáltál mindannyiunknak.

Kérhetnék/kérhetnénk tőled Tőled valamit? - tekintettel arra, hogy úgy tűnik ebben a témában Te jóval nagyobb tapasztalattal bírsz, mint bármelyikönk. Nagy segítség lenne mindenkinek ha van esetleg egy ilyen, mindenre kiterjedő adatlapod - nem töltenéd fel a közös, mindenki által használtató Erőforrások közé?

Köszi és üdv:

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. márc. 29, 2008 10:13 am

Köszönjük.

Üdv. Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: Cininéni » szomb. márc. 29, 2008 10:33 am

Szia!

Hallottam már erről a pénzmosási dologról, és szeretném megkérdezni tőled, mivel látom sokat foglalkoztál ezzel a témával, hogy ez mindenkire még egyéni vállalkozóra is vonatkozik?Nekik is be kell egy adatlappal jelentkezni VPOP-hoz?

És ha nem volt soha ilyen szabályzata, de egyáltalán soha nem is fordult elő, hogy kp-ban fizettek 3600e ft összeget nekik.

És az olyan könyvelőnek, aki magánszemélyként könyvel rokonainak, de nem vállalkozó és mindezt szívességből teszi? Neki is kell egy ilyen?

Köszönöm a segítséget.

És bocsi a tudatlanságot, de ezzel még eddig nem foglalkoztam.

 

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. márc. 29, 2008 2:00 pm

Szia Cininéni!

Könyvelői tevékenységet végző szolgáltatónak minden esetben kötelessége elkészíteni a pénzmosási szabályzatot. Szeritnem ha te ezt magánszemélyként, és nem egyéni vállalkozóként, gazdálkodóként végzed ezt, neked nem kell. De mindenképp javaslom nézd meg a pénzmosási szabályzat milyen szolgáltatókat sorol fel, akiknek mindenképp kötelező a szabályzata:

http://vam.gov.hu/viewBase.do?elementId=7784&modulId=2

Ezeken a szolgáltatókón kívül még azoknak az árukereskedő cégeknek kell, akik egy éven belül ugyanannak a vevőnek értékesítenek készpénzben 3,6 M forint felett. Azt hiszem ebben a pár sorban konkrétan a kérdésedre minden választ leírtam. Nagyon sok kérdésben foglalkoztunk már ezzel a témával, és nem is akarok ide oldalakat regélni, hogy jobban átlásd. De a vpop honlapot mindenképp javaslom, hogy böngészd át, illetve esetleg a már lezárt topicocban is talász már a témával foglalkozó kérdéseket.

Pl: Vámos válasz pénzmosási átdolgozásra!       árukereskedelmi szolgáltatók pénzmos

Szabályzat kovalkatának és minden fórumozónak 

Üdv. Kata 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: Cininéni » szomb. márc. 29, 2008 7:20 pm

Sajnos nem tudom eldönteni azt az esetet ha magánszemély aki nem vállalkozó könyvel a saját testvérének, aki egyéni vállalkozó ilyenkor erre mi vonatkozik.

Mivel azt irja a tv. hogy megbizási jogviszony esetén is.

Igaz nincs köztük szerződés, mivel családtag, de ez felfogható megbizási jogviszonynak, vagy eleve kell is ilyen szerződés köztük?

Tudtok-e egy konkrét elérhetőséget aki ebben talán-talán tud valami teljesen bizosan mondani? Vagy hiába,mert VPOP sem tudja ezt nekem eldönteni?

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég