Adófórum

Adózási és számviteli információk

Pénzmosási szabályzat megújítás?

Ellenőrzés

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. feb. 27, 2008 11:01 am

Sziasztok!

Felhívtam én is a VPOP-t (06-1-4568111), kapcsoltak egy illetékes munkatársat, és következő felvilágosítást kaptam a kérdéseimre:

1., a könyvviteli szolgáltatóknak minden esetben be kell e küldeniük a pénzmosási szabályzatot jóváhagyásra, vagy csak a tevékenységét kezdőnek? Válasz: csak a tevékenységet megkezdőnek, a többinek át kell dolgozni a meglévő szabályzatot, és az ügyfélazonosítást aktualizálni a hatályos jogszabálynak megfelelően, egy ellenőrzés során az derüljön ki, hogy a tv-t megfelelően alkalmazzuk. Természetesen ha valakinek aggályai vannak afelől, hogy helyesen készítette- e el a szabályzatot, vagy bármilyen kérdése merül fel ezzel kapcsolatosan, szíveaen fogadják a szabályzatot, és megválaszolják a feltett kérdést.

2., nem találom a "régi" pénzmosási szabályzatom feladóvevényét, mit tegyek? Ebben az esetben érdemes beküldenem? Válasz: ha biztos vagyok benne, hogy anno én ezt a szabályzatot elkészítettem, és beküldtem, nyugodt lehetek, nyilvántartásba vettek, nem kell megismételnem a beadványt. Ekkor is az a fontos, hogy a szabályzatom el legyen készítve, és tudjam  az ügyfelekről vezetett  nyilvántartásomat prezentálni.

Tehát  én személy szerint a tv-ben leírtakhoz tartom magam, igaz nem is kaptam ezzel ellentétes információt a VPOP-tól, tehát csak átdolgozom, és lefűzöm.

Üdv:Nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: 3HInfo » szer. feb. 27, 2008 11:51 am

Szia Nelly!

Köszi a részletes tájékoztatást, világosabbá tetted számomra az ügyet. Már "csupán" egyetlen kérdésem maradt fenn. Azt írod, hogy az "ügyfélazonoaítást aktualizálni kell" ezt azt jelenti, hogy minden már meglévő ügyfélről újra készíteni kell adatlapot már az új szabályok szerint?

Várom válaszod

üdv

Kata

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. feb. 27, 2008 12:00 pm

Sziasztok!

Nelly, nagyon jó amit írtál.

Szerintetek ha annak idéjén én úgy fogalmaztam meg a pénzmosásimat, hogy nem töltögetek külön azonosító adatlapot az ügyfélről, hanem eredetben megtekintem az azonosítását, jogosultságát igazoló iratokat, és azokról helyben magam másolatot készítek és azt rakom el az ügyfelekről, akkor ezen kénytelen leszek változtatni, vagy maradhat úgy a pénzmosásiban? Ha így van a szabályzatomban, akkor is meg kell most csinálnom az új azonosító adatalpokat?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. feb. 27, 2008 12:06 pm

Szia Kata!

Szerintem igen, igaz most már nem tudom a 2003-as tv-ben milyen azonosítási kötelezettséget írtak elő, ilyen durva átvilágítási kötelezettségre nem emlékszem, mint amit a mostani előír. Mivel a régi tv. hatályát vesztette, és a 2007-esnek megfelően kell a szabályzatot is aktualizáni,  véleményem szerint a meglévő ügyfelekről vezetett nyilvántartást is ennek megfelelően kell kiegészíteni, vagy újra elkészíteni a szabályzat mellékleteként. Üdv:Nelly

én úgymond újra elkészítem, mert az eredeti hiányzik!! Vagyis lusta voltam anno!

Másik Katának! Esetedben is úgyvélem, hogy a két szabályzatot össze kell hasonlítani, és ha van az újban olyan előírás az ügyfél adatára vonatkozóan ami a régiben nem volt előírva, akkor ki kell egészíteni ezzel.Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. feb. 27, 2008 12:12 pm

Sziasztok! Nekem megvan a feladóvevényem, viszont semmiféle adatlapom nincs az ügyfelekről. Annak idején egy formaszöveget lemásoltam, az első lapján van hogy az az én szabályzatom, ezt küldtem el. Ezzel befejezettnek tekintettem az ügyet. Ha jól értem most ismét kinyomtatom az uj szöveget, és lefüzöm. Mit kérek el az ügyfelektől? Szegény kis vállalkozók örülnek hogy megélnek, nemhogy még "mosással" foglalkozzanak. Üdv. Ani  
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: Rubelia » szer. feb. 27, 2008 12:13 pm

Sziasztok!

Én  a régit nem küldtem sehová ez nagy baj? Most akkor küldjem be az újat? 

Rubelia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. feb. 27, 2008 12:23 pm

Rubelia! Szerintem Neked érdemes lenne beküldened az új szabályzatot!

Íme a röntgenkép előírása:(2007.XXXVI.tv)

Ügyfél-átvilágítási intézkedések

7. § (1) A szolgáltató köteles a 6. § (1) bekezdésében meghatározott esetben az ügyfelet, annak meghatalmazottját, a rendelkezésre jogosultat, továbbá a képviselőt azonosítani és személyazonosságának igazoló ellenőrzését elvégezni.

(2) A szolgáltató az azonosítás során legalább az alábbi adatokat köteles rögzíteni:

a) természetes személy

aa) családi és utónevét (születési nevét),

ab) lakcímét,

ac) állampolgárságát,

ad) azonosító okmányának típusát és számát,

ae) külföldi esetében a magyarországi tartózkodási helyet;

b) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet

ba) nevét, rövidített nevét,

bb) székhelyének, külföldi székhelyű vállalkozás esetén magyarországi fióktelepének címét,

bc) cégbírósági nyilvántartásban szereplő jogi személy esetén cégjegyzékszámát, egyéb jogi személy esetén a létrejöttéről (nyilvántartásba vételéről, bejegyzéséről) szóló határozat számát vagy nyilvántartási számát.

(3) A szolgáltató az azonosítás során a (2) bekezdésben meghatározott adaton kívül - ha erre az ügyfél és az üzleti kapcsolat, ügyleti megbízás azonosításához az üzleti kapcsolat vagy ügyleti megbízás jellege és összege és az ügyfél körülményei alapján a 33. §-ban foglalt belső szabályzatban meghatározott esetekben, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzése és megakadályozása érdekében szükség van - az alábbi adatokat rögzítheti:

a) természetes személy

aa) születési helyét, idejét,

ab) anyja nevét;

b) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet

ba) főtevékenységét,

bb) képviseletére jogosultak nevét és beosztását,

bc) kézbesítési megbízottjának az azonosítására alkalmas adatait.

(4) A személyazonosság igazoló ellenőrzése érdekében a szolgáltató köteles megkövetelni az alábbi okirat bemutatását:

a) természetes személy esetén

aa) magyar állampolgár személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványa és lakcímet igazoló hatósági igazolványa,

ab) külföldi természetes személy útlevele vagy személyi azonosító igazolványa, feltéve hogy az magyarországi tartózkodásra jogosít vagy tartózkodási jogot igazoló okmánya vagy tartózkodásra jogosító okmánya,

ac) 14. életévét be nem töltött természetes személy személyi azonosítót igazoló hatósági igazolványa és lakcímet igazoló hatósági igazolványa vagy útlevele és lakcímet igazoló hatósági igazolványa;

b) jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén a nevében vagy megbízása alapján eljárni jogosult személy a) pontban megjelölt okiratának bemutatásán túl az azt igazoló - 30 napnál nem régebbi - okiratot, hogy

ba) a belföldi gazdálkodó szervezetet a cégbíróság bejegyezte, vagy a gazdálkodó szervezet a bejegyzési kérelmét benyújtotta; egyéni vállalkozó esetében azt, hogy az egyéni vállalkozói igazolvány kiadása megtörtént, illetőleg az egyéni vállalkozói igazolvány kiadása iránti kérelmét az egyéni vállalkozó a körzetközponti jegyzőhöz benyújtotta,

bb) belföldi jogi személy esetén, ha annak létrejöttéhez hatósági vagy bírósági nyilvántartásba vétel szükséges, a nyilvántartásba vétel megtörtént,

bc) külföldi jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén a saját országának joga szerinti bejegyzése vagy nyilvántartásba vétele megtörtént;

c) cégbejegyzési, hatósági vagy bírósági nyilvántartásba vétel iránti kérelem cégbírósághoz, hatósághoz vagy bírósághoz történő benyújtását megelőzően a jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet társasági szerződését (alapító okiratát, alapszabályát).

(5) A (4) bekezdés c) pontjában meghatározott esetben a jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet köteles a cégbejegyzés, hatósági vagy bírósági nyilvántartásba vétel megtörténtét követő 30 napon belül okirattal igazolni, hogy a cégbejegyzés vagy nyilvántartásba vétel megtörtént, valamint a szolgáltató köteles a cégjegyzékszámot vagy egyéb nyilvántartási számot rögzíteni.

(6) A személyazonosság igazoló ellenőrzése érdekében a szolgáltató köteles ellenőrizni a (4) bekezdés alapján bemutatott azonosságot igazoló okirat érvényességét.

 

Ani!

Nekem sem volt kész a nyilvántartásom, mert úgy véltem minden adatát ismerem,így bármikor tudok készíteni róluk adatlapot ha gáz van! Pedig kellett volna!

Most majd megcsinálom! Nelly 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. feb. 27, 2008 12:32 pm

Sziasztok!

Ha ez megnyugtat benneteket, nekem sem volt semmiféle külön nyilvántartási adatlapom róluk. Végül is a régi szabályzathoz is csak a feladó szelvényem van meg (később küldtem mint kellett volna, de beküldtem), így ez alapján azt sem tudom megkapta-e anno az ORFK.

Rubelia! Én is azt ajánlom, hogy akkor te most az újat küld meg a vpop-nak.

Üdv. Kata  

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: erzsi50 » vas. márc. 02, 2008 5:19 pm

Szia Nelly!

A szabályzatokat, attól függően, hogy kire vonatkozik, más-máshoval  kell beküldeni.

Azt írja a törvény, hogy a felügyeletet ellátó szervnek: Kijojóztam kik ezek.

Pl. a pünzügyi szolgáltatóknál ( a,c,d,e,és l pont ): a PSZÁF

Könyvizsgálók, ügyvéed, közjegyzők: ahol tagok, az illetékes kamara

Könyvelőknél: " pénzügyi információs egységként működő hatóság" (ekkor ment el a vonatom,de később megtudtam, hogy) Vám-és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnoksága

                           Pénzügyi Információs Osztály

                          1122 Bp, Hajnóczy J. u. 7-9.

És a 3,6 mill feletti árukereskedelmi tevékenységet folytatóknál: Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal.

Mindegyeik felügyeleti szerv honlapján már megtalálható a minta szabályzat, ami csak arra ad eligazitást, hogy mit tartalmazzon a szabályzatunk.

Sajnos én sem értem rá elkészíteni a könyvelőkét legalább, de nagyon várom, hogy valaki megteszi és közreadja.

Szia: Erzsi 

 

erzsi50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Pénzmosási szabályzat megújítás?

HozzászólásSzerző: 114556 » kedd márc. 04, 2008 11:17 am

Sziasztok!

Ki tudná nekem megmondani, hogy mit jelent "árukereskedelmi tevékenységet folytató szolgáltató" kifejezés?

 Üdv: Móni

114556
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron