Adófórum

Adózási és számviteli információk

AM könyv lezárása

Ellenőrzés

AM könyv lezárása

HozzászólásSzerző: jozsa_b » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

 Sziasztok !

 

Csak közzé teszem, az infómat. Lehet, hogy ti gyakorlottak ez már mind tudjátok, de nekem még új volt. Hátha van még valaki az olvasók között, akinek szintén az.

 Azelőtt ragasztottunk bélyeget AM könyvbe, hogy  le lett volna zárva benne a 2007-es év. Állásfoglalást kértem, kaptam.

 Tisztelt Hölgyem/Uram!


Az alkalmi munkavállalói könyvvel kapcsolatos problémáira vonatkozó levelével összefüggésben a következőkről tájékoztatom:
Korábban azt írta elő az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó közterhek egyszerűsített befizetéséről rendelkező 1997. évi LXXIV. törvény, hogy minden évben új és új AM könyvet kel kiváltania az AM könyvvel dolgozni kívánóknak.
A jelenlegi szabályozás szerint viszont mód van arra, hogy ha nem telt be, akkor a munkavállaló az előző évben kiváltott AM könyvével dolgozzon tovább. Ugyanakkor azonban a törvény 4. §-ának (7) bekezdése előírja, hogy a munkavállalónak a tárgyévet követő január 15-éig az AM könyvet a kiállítónak le kell adnia. A kiállító pedig az AM könyvet a tárgyév vonatkozásában lezárja.


A törvény olyan rendelkezést nem tartalmaz, hogy csak lezárt munkakönyvbe lehetne bélyeget ragasztani.


De az a kirendeltségi ügyintéző, akire levelében hivatkozott, helyesen tájékoztatta Önöket arról, hogy ha Önök január 2-től foglalkoztattak alkalmi munkavállalókat, akkor ezen munkavállalóknak már január 2-án le kellett volna záratni az AM könyvüket. (A január 1-jei munkaszüneti napon pedig a gyakorlatban nem is lehet alkalmi munkavállalói könyvvel dolgozni. Egyrészt azért, mert a munkaügyi kirendeltségeken e napon, betartva a munkaszüneti napra vonatkozó szabályokat, nem dolgoznak a munkatársak. Másrészt pedig azért, mert a Munka Törvénykönyve 125. §-a egyébként is csak egy rendkívül szűk körben, különösen indokolt esetekben teszi lehetővé a munkaszüneti napon történő foglalkoztatást, tehát maga az alkalmi munkavállaló is csak megszakítás nélküli munkarendben, vagy rendeltetése folytán munkaszüneti napon is működő munkáltatónál lenne foglalkoztatható.)
Mivel az AM könyv megfelelő időben való lezárása a konkrét esetben nem történt meg, az érintetteknek a lezárás előtti foglalkoztatása valóban feketemunkának minősül, mely akár bírságolással is járhat.


Ami a kialakult helyzet kezelését illeti:


Álláspontunk szerint az az időszak, amíg a munkavállalók lezáratlan AM könyv birtokában dolgoztak, normál munkaszerződés melletti foglalkoztatásnak minősül, azaz az alkalmi foglalkozatáshoz társuló különböző járulék- és adókedvezmények nem illeti meg erre az időre a munkáltatót.
A beragasztott közteherjegy összege „feletti” részt, vagyis a különbözetet az állami adóhatóság felé kell majd rendezni. (Igaz ugyanis az a kirendeltségi ügyintézőtől származó információ is, hogy a lezárás időpontjáig a 2008. évben végzett munkát 2009. januárjában nem igazolhatja le.)
Amennyiben problémájával kapcsolatban ezen felvilágosításunknál részletesebb felvilágosítást szeretne kapni, kérjük szíveskedjen az ügyben hatáskörrel rendelkező szervhez: a területileg illetékes kirendeltséghez fordulni, ahol szakembereink az AM könyvekkel kapcsolatos gyakorlati teendőket intézik.


Üdvözlettel:
FSZH Ügyfélszolgála
t

 

 

jozsa_b
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

AM könyv lezárása

HozzászólásSzerző: BaraMa » kedd jan. 15, 2008 8:14 pm

Na ez így már nagyon vicces.... "feketemunka"

Biztosan nagyon sokan a mai napon szembesülnek ezzel a problémával -mivel a mai napig kellett leadni az AM könyveket.

Köszönjük az információt! 

 

 

BaraMa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

AM könyv lezárása

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd jan. 15, 2008 8:29 pm

Szia Jozsa_B!

Hát ez nagyon jó!!!!

Kíváncsi vagyok mit mondtak a Munkaügyi központban az egyik vállalkozómnak(ma vitték be a kiskönyvet lezáratni), ugyanis 2007-ben a gyerekei váltottak ki AM könyvet, hogyha be kell ugrani a boltba az anyukájuknak segíteni és ő nincs ott ne legyen belőle probléma. 2007-ben nem ragasztottak bélyeget, csak 2008.január elején, 15-e előtt. Jópofa dolog lesz, ha ezért megbírságolják, és még járulékot is fizethet.

Ma este is biztosan nyugodtan fekszem le!!!! Ki bírja ezt ép éssszel???

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

AM könyv lezárása

HozzászólásSzerző: hrvthandrea » szer. jan. 16, 2008 1:28 pm

Szia!

Köszi az információt! Ez már mindennek a teteje!!! És ha január 2-án foglakoztatok alkalmi munkavállalót hol zárassam le 1-én? Tehát ekkor akár ragasztok bélyeget akár nem feketemunkának számít!Andrea

hrvthandrea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

AM könyv lezárása

HozzászólásSzerző: jános123 » csüt. jan. 17, 2008 8:54 pm

Mi a helyzet, akkor ha a munkavállaló lezáratná a könyvet időban, de a munkaügyi központ csak egy későbbi időpontot tud adni. Két lehetősége van. Feketén dolgozik, vagy lezárt könyv nélkül.

Válasszanak a törvény alkotók, melyiket szeretnék.

Üdv: János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

AM könyv lezárása

HozzászólásSzerző: jozsa_b » pén. jan. 18, 2008 5:54 am

zia János !

Sajnos én is éppen olyan tanácstalan vagyok mint, Te. Lóg még a levegőben egy állásfoglalás kérésem egy másik intézménynél, ha kapok valamit felteszem a fórumra.

Egyébként engem is érdekelne ( a szabad, ünnepnap és munkaszüneti napon történő munkavégzéssel kapcsolatban ), hogy ha teszem azt én házat építek önerőből  - és csak hétvégén illetve ünnepnapokon érek rá, mert egyébként dolgozok valahol - és meghívom a komámat, hogy segítsen maltert keverni, akkor hogyan kellene értelmezi ezt az állásfoglalást. Ja, és persze AM könyvre fizetek neki. De ugyanez vonatkozik az mezőgazdasági idénymunkásokra is. Vagy hétvégén nem szüretelhetnek ?

Vagyis a törvény másképp vonatkozik a természetes személy munkaadókra, mint a többi munkaadóra ?

De a legjobban az a sor bosszant az állásfoglalásban, hogy "a törvény olyan rendelkezést nem tartalmaz, hogy csak lezárt AM könyvbe lehet ragasztani".

Bea

jozsa_b
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron