Adófórum

Adózási és számviteli információk

feljelentett bérbeadó

Ellenőrzés

feljelentett bérbeadó

HozzászólásSzerző: paradicsom » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A következő esettel találkoztam és kérnék segítséget:

Szomszédja feljelentette illetőt akik lakását adta bérbe, de még 2oo5 évben, azóta és azelőtt pedig egyáltalán nem.
Önreviziót szeretne csinálni a 2oo5 évre.
Kérdés:
-nem volt adószáma a tevékenységhez, mire számíthat emiatt?
-az önellenőrzési pótlékot mikortól kell számolnia, az előlegek befizetésének határidejétől, vagy pedig az évről készített adóbevallás idejétől?
-munkabérével összevontan adózna, itt feltűntetendő a bérleti dij||rezsi költségek összege a bevétel rovatban, rezsi költségek / más állítólag nem volt neki/ a költségek rovatban és a kettő különbözete a jövedelem rovatban VAGY nem kell összeadni a bérleti dijat||rezis költségeket?
paradicsom
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

feljelentett bérbeadó

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. dec. 27, 2007 6:58 pm

Szia!

Az, hogy mit kell beszmítani a jövedelmébe, leginkább azt, amit a bérlőtől kért. Ha a bérlő a nevére íratta a közüzemi (áram,víz,fűtés) számlázást, akkor a bérlő közvetlenül a közüemi szolgáltatónak fizetett. Ezt a részét kétlem, ha feketén adta bérbe a lakást.

már 2005-ben is élt az a két lehetőség az adózást tekintve, hogy vagy forrásadós (elkülönülten adózik, tehát értelemszerűen nem összevonandó jövedelem a bérével,stb), vagy összevonandó, ahol a bevételéből levonhatotott bizonylat nélkül 10%-ot, vagy tételes elszámolással a bevételével (teljes bérleti díj) szembe állítja a bérbeadással kapcsolatos kifizetett elszámolató költségszámláit, s az így maradó bevétel-ktsg= jövedelem, ami öszevonandó a minden más összevonandó jövedelemmel. De adóelőleget ez esetben is fizetni-e kellett volna negyedévente, a negyedévet követő hó 12-ig.

Tehát, ha a bérlőtől bérleti díjat+rezsi díjat szedett, akkor ezek együttes összege a bevétel, ami vagy forrásadóval adózik, vagy csak az ebből számolt jövedelem (10%, vagy tétele ktsg elszám) ami viszont összevonandó jövedelem. Ezt ő dönti el, minek tud inkább megfelelni.

Szerintem mindenképen meg fogják büntetni valamire, ha elkapják - mert rendszeres bevételszerző/üzletszerű tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat - . Önelenőrzést addig adhat be, míg az APEH meg nem kezdi a vizsgálatot. Az önellenőrzési pótlék az eredeti esedékességtől az önellenőrzési feltárás napjáig számoltan kell megállapítani és a benyújtáskor megfizetni. Mivel az illető magánszemély volt, évente egyszer ad bevallást, ugyanakkor az adóelőleg fizetési kötelezettsége negyedévente állt fenn.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

feljelentett bérbeadó

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » pén. dec. 28, 2007 3:50 pm

Szia! Nekem az ez évi őstermelői adószám huza-vona miatt jutott eszembe, hogy később kértük az adószámot és nem tudták feldolgozni a korábbi bevallásokat, ezért levélben javítottuk, azaz kértük korábbi időponttól megállapítani az adószámot. Ha előírásoknak megfelelően akarsz (kell) eljárni szerintem mindenképpen visszamenőleges hatállyal kell adószámot kérned és utánna önellenőrizni. Az önellenőrzési pótlék,ahogy melcsi írta. A bírság az adószám megkérésének elmulasztása miatti (ami magánszemély esetén még ha jól tudom 100 eFt-ig terjedhet), a többire nem lesz adóbevallás ment + önellenőrzési pótlékot is számítasz fel. Szia Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég