Adófórum

Adózási és számviteli információk

gázártámogatás vagy vagyonosodás ellenőrzése

Ellenőrzés

gázártámogatás vagy vagyonosodás ellenőrzése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. nov. 18, 2007 4:27 pm

Sziasztok!

Tavaly decemberben kérdést intéztem az MÁK-hoz, hogy akkor végül is mi számít bele az utolsó három havi jövedelembe, amibe beleszámít a mentes jövedelem is, valamint, ha a a beadást megelőző három hónapra vonatkozik a megadott adat, akkor abba, hogy játszik bele, illetve belejátszik-e az a jövedelem, ami tényleg jövedelem, de csak évente mondjuk egyszer fordul előpl. osztalék, végkielégítés stb, továbbá ha beleszámít a mentes bevétele is az emberkének, akkor hogy fogják azt ellenőrizni az APEH-nál, amikor arról a munkáltató nem ad bevallást, sőt a dolgozó éves adóigazolásában sem szerepelteti,stb.

Képzeljétek a választ: beleszámított az étkezési utalvány, ajándék utalvány,  a munkábajárás utiköltség térítés, az az évben kapott osztalékra azt írták, hogy el kell osztani tizenkettővel és szorozni hárommal, a kiküldetési költségtérítést hiába kérdeztem, arra nem válaszoltak semmit, pedig nagyon érdekelt volna pl. a kamionosok napi pl. 25 EUR-nak megfelelő napidíja, amiből nincs jövedelme az illetőnek, viszont szerepel a munkáltató által adott adóbevallásokban.  

Szerintem, egyébként ha az APEH-tól kérnek valamilyen adatszolgáltatást, az nem lehet mérvadó, hiszen abban nem szerepelt 2006-ra nem szerepelt az étkezési utalvány, ajándék utalvány, jogszabályi mértékű kiküldetési és munkábajárási utazási költségtérítés, stb. továbbá tavály nem minden cég volt havi elektronikus bevallásra kötelezve, a dolgozóról pedig az évesen adott adatszolgáltatásból nem lehet konkrétan kiszúrni, hogy abból mennyi esett arra a három hónapra. 

Nem találkoztam még ilyen vizsgálattal, de szívesen megnézném magamnak a törvényi megalapozottságát annak, amit kérnek, vagy ami alapján esetleg úgy döntenek, hogy nem járt volna az illetőnek.

Egyértelműen le volt írva, hogy ha a mag.személy a kérelmét beadta és a beadás előtti három hónap alapján jogosult volt rá, akkor a besorolási sáv jogosultságán az sem változtat 2007.dec-ig, ha azt követően havi egymillió lesz a jövedelme, vagy éppen jövedelem nélkül marad.

Megnéztem az ez évi gázártámogatási közleményeket. Úgy láttam több dolgon már igazítottak, pl. jöv. a levonható költségek után fennmaradó jövedelem. De továbbra is büdös, hogy hogyan kell értelmezni most dec-ben az esetleges kérelemnél, ha valaki májusban nagy összegű osztalékot kapott, ha beszámít, akkor mennyi számít be, ha csak januárban adja be az illető a kérelmét, s ugyanígy még mindig nem teljesen tisztázott az egyéni vállalkozó esete, ha mondjuk márciusban adja be a kérelmét és az első három hónapban egy fillér bevétele sem volt, de májustől ömlik rá a több milliós bevétel, amit előre nem látott. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

gázártámogatás vagy vagyonosodás ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Evetke » vas. nov. 18, 2007 11:00 pm

Én is pont ilyen esetről hallottam, csak ott kiadták az APEH-nál a vállalkozó részére a 2006. évi jövedelemigazolást, de az ügyfélszolgálatos mondta is, hogy ebből nem fogja tudni a MÁK megállapítani a 3 havi jövedelmet. Ők viszont mást nem tudnak adni. Ezzel szerintem a kör be is zárult. A róka fogta csuka esete áll fenn, mert az igénylő nem tud mit igazolni, a MÁK meg nem büntethet.
Evetke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

gázártámogatás vagy vagyonosodás ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Evetke » vas. nov. 18, 2007 11:13 pm

A legszomorúbb pedig az egészben az, hogy az államvezetés eme dilettantizmusát is mi, állampolgárok fizetjük meg. Mert úgy hallom, 100 ezres nagyságrendben küldi ki a MÁK az egyeztetésre felszólító leveleket, ami eleve nem egy olcsó mulatság. Aztán még ehhez hozzájön a tértivevényes visszaküldés, a polgárok kieső munkaideje, a MÁK dolgozók munkaideje, stb. DE KÖNYÖRGÖM! ILYEN JÓL ÁLL AZ ORSZÁG, HOGY LEHETETLEN DOLGOKRA 10 ÉS 100 MILLIÓKAT DOBJUNK KI!!!????
Evetke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

gázártámogatás vagy vagyonosodás ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Szemlélődő » szer. nov. 28, 2007 6:49 pm

Üdv!

Látom sok gond van a gázártámogatás ellenőrzésével..:-(

Pár válasz a kérdésekre..

-igen köteles megőrizni mindenki az alapbizonylatokat, mindent ami alátámasztja azt  ami az igénybejelentésben fel volt tüntetve.

Miért? Mert egy szociális alapon(rászorultsági) kérelmezett támogatásról van szó(nem alanyi jogon jár), tehát ha valakinek Pl. 01.01-től 12.31-ig megállapították a támogatást, akkor annak lejártáig, köteles megőrizni minden alapbizonylatát, ami alapján kérelmezte. Sajna:-(

-szja bevallást senki nem kért.. A kiküldött levelekben az szerepel támassza alá a kérelemben feltüntetett jövedelmét (PL: szja bevallás , egyéb kifizetési bizonylat..) szerintem a PL. az nem kötelező érvényű.. 

- Az adategyeztetés nem kötelező érvényű, de ha valaki nem működik közre, akkor eljárás indul, ott viszont már nem kell kérni semmit az ügyféltől, mert hivatalból mindent bekérnek.. 

- Az adategyeztetés során nem kérhetnek más szervtől adatot, ezért adategyeztetés... annak végeredménye csak egy tájékoztatás... ha valaki elfogadja.. lezárul, ha nem, eljárás indul.. 

Sajnos a rendszer közel sem tökéletes, sem a törvény... de a "mi pénzünkből" van a költségvetésben erre elkülönített pénz, és igenis nézzék meg kik kapják jogosan... és kik nem! (sajnos ez szinte a mostani vonatkozó törvények alapján lehetettlen) 

 

Szemlélődő
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

gázártámogatás vagy vagyonosodás ellenőrzése

HozzászólásSzerző: tamarinda » vas. dec. 02, 2007 7:37 pm

Szia Szemlélődő!

Az egyáltalán nem baj, hogy megvizsgálják a jogosságot az egyes támogatásokra. Bár az is igaz, hogy szerintem máshol kéne keresgetni.

A levélben szó szerint kötelező a szja bevallás, az "egyéb bizonylatok (pl. munkáltatói igazolások, bérjegyzék)", vannak továbbiakban lehetőségként felsorolva.

Az erre vonatkozó pontos szöveg:

"a kérelemben feltűntetett, jövedelemmel rendelkezők jövedelemadatait alátámasztó dokumentumok (a 2006 évi személyi jövedelemadó bevallás, valamint az igénylés benyújtását megelőző három hónap nettó átlagjövedelmét megalapozó igazolások, bizonylatok (pl. munkáltató igazolások, bérjegyzékek)"

Az meg plusz érdekesség, hogy telefonon nem lehetett elérni a MÁK-ot az esetleges félreértések elkerülése végett, és persze nem egy telefonhívásról beszélünk, hanem napi 10-ről kb.

Ha meg azt említjük, hogy minden olyan dokumentumot meg kell őrizni, ami a támogatás jogosságát hivatott alátámasztani, akkor itt a három havi bérigazolásról és arról lehet szó, hogy lakik-e valaki még az adott háztartásban és hogy az az illető mennyit keres. Ez alapján lett a támogatás igényelve, tehát véleményem  szerint ezek támasztják alá a jogosságot.

A kiállított és idén befizetett számlák nem értem, hogy miért tartoznának a támogatás jogosságát alátámasztó dokumentumok közé, illetve az szja bevallás szintén nem oda illő, hiszen az egész éves jövedelmet nézi.

Szerintem senkinek semmi problémája nem lenne azzal, ha minden végre úgy lenne lefektetve a törvényekben, hogy ne kelljen mazsolázgatni rajta, hogy mit is jelent, hiszen ez lehetőséget ad a különböző értelmezéseknek.

Ne haragudj, de amennyiben a sejtésem jó és te ennél a szervnél dolgozol, akkor azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulnék hozzád, hogy legyél szíves leírni, hogy ti hogyan értelmezitek azt a levelet, ami kiment, mert gondolom ebben az esetben egy csomó felesleges dokumentum áttanulmányozásától szabadíthatnánk meg Titeket.

Köszönettel

tamarinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

gázártámogatás vagy vagyonosodás ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Szemlélődő » vas. dec. 02, 2007 9:40 pm

Szia Tamarinda!

A sejtésed nem egészen jó, de ez most lényegtelen.

Örülök, hogy leírtad amit írtál, ugyanis így változtatok eredeti véleményemen. Azért teszem, mert tudomásom szerint országosan, központilag(BudapestMák)-tól kerültek kiküldésre az adategyeztetésre felszólító levelek minden megyébe... teljesen abban a tudatban voltam mindez-idáig, hogy ez egységes tartalommal bírt...

Ezekszerint nem... a megyénkben postázott levelekben az általam leírtakat és módon kérték ....(PL:adóbevallás....stb..) közüzemi számlát (gáz, távhő) pedig egyáltalán nem volt bent, és nem is kérték..(utólag sem)

Valószínüsítem, hogy azért kérték, hogy lássák kapott e egyáltalán "jóváírt" támogatást...mert ez csak a számlából derül ki, ugyanis a MÁK csak a támogatást illetve annak mértékét állapítja meg... a többi a szolgáltatón múlik, és az ő feladatuk is azt érvényesíteni... Itt van egyébként a legtöbb gond, ugyanis a Mák és egy profitorientált piaci alapokon működő szolgáltató között oriási a különbség... de ez már külön fejezetet érdemelne..:-)

Egyébként köszönöm hozzászólásod..

 

 

Szemlélődő
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Előző

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron