Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ellenőrzés időtartama

Ellenőrzés

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: Robbanto » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szisztok!

Egy ügyfelem ellen az állami elsőfokú adóhatóság egyes kötelezettségek teljesítésére irányuló ellenőrzést rendelte el, az erről szóló írásos értesítést a cég 2007.04.12-én vette át postai úton. Az ellenőrzésre előírt határidőre az adóhatóság irodájában átadásra került a megbízólevél is melynek dátuma: 2007. március 29. napja volt. Az ellenőrzésről készült jegyzőkönyv 2007. május 24-én készült el, ezt az ügyfél postai úton át is vette, melyre az előírt 15 napos határidő betartásával 2007. június 14-én írásos észrevételt tett (az adóhatóság ezen észrevételt a visszaküldött tértivevény tanulsága szerint 2007.06.19-én átvette). AZÓTA SEMMI!! Meddig van joga az adóhatóságnak húzni az időt és meddig küldheti meg a fenti dátomok figyelembe vételével az erről szóló határozatot? Erre milyen határidő köti (ellenőrzési tevékenységet az APEH azóta nem végez).

Anett
Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: validitas » szer. szept. 26, 2007 12:40 pm

Szia Anett!

Az APEH-nak 60 nap áll rendelkezésére, hogy határozatot hozzon. Art. 128§. Azonban át kellene még nézni az államigazg.eljárásról szóló tv-t is. Szerintem inkább egy ügyvéddel konzultáljatok ez ügyben, hogy mit lehetne tenni, mert határidőt hosszabbíthat is az APEH, igaz, hogy arról értesítenie kell az adózót.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: taxcontroll » szer. szept. 26, 2007 7:15 pm

Nem értem, hogy mi a gond. Itt ugyebár - ahogy irtad is - egyes kötelezettségek teljesítésére irányuló ellenőrzésről van szó. (Art. 87. § (1) bek, c) pont) Ezen ellenőrzés célja a bizonylatok és nyilvántartások ellenőrzése. Ezen ellenőrzésről jegyzőkönyv készül, mely általában azzal zárul, hogy az adóhatóság nem állapított meg szabálytalanságot.

Megállapítást akkor tesz, vagy tehet az adóhatóság, ha megállapítja, hogy a bizonylatok kiállítása/nyilvántartások vezetése nem a jogszabályokban foglaltaknak megfelelően történt. (pl. számlázással kapcs. előírások megszegése, nyilvántartások szabálytalan vezetése) Ebben az esetben a jegyzőkönyvben szerepel is a konkrét szabálytalanság, és a mulasztási bírság kiszabására való utalás.

De egyébként semmilyen más esetben nem folytatódik az ellenőrzés, hanem lezárul, a jegyzőkönyv átadásával. A jegyzőkönyv - bár ezt nem írtad - valószínűleg nem is tartalmaz terhelő megállapítást, és emiatt ezen ellenőrzés-fajta esetében nem is hoz az ellenőrzés eredményéről határozatot az adóhatóság. (kivéve persze a fent említett, mulasztási bírság kiszabása miatt hozott határozatot)

Az utólagos, az ismételt, illetve az állami garancia beváltásához kapcsolódó ellenőrzés esetén hoz határozatot az adóhatóság, az ellenőrzés eredményétől függetlenül. Egyéb esetben a hatósági eljárást csak akkor indítja meg, ha az adóhatóság valamilyen kötelezettség teljesítését írja elő, vagy jogkövetkezményt állapít meg.

 

Remélem így már tiszta, miért nem válaszol az APEH. Mert nincs mire, részéről ugyanis lezárult az ellenőrzés.

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: validitas » szer. szept. 26, 2007 8:00 pm

Abból gondoltam, hogy valamilyen megállapítás mégis lehet, ha 15 napon belül észrevételt tettek a jegyzőkönyvre. Ha minden rendben lett volna, nyilván nem tesznek észrevételt ők sem. Ha viszont volt megállapítás, akkor már hatósági eljárás indul, azaz határozatot is kell hozni az észrevételek figyelembevételével együtt.

Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: Robbanto » csüt. szept. 27, 2007 5:07 am

Szia Böbe!

Jól gondoltad, hogy az adóhatóság mégis tett megállapítást, tekintettel arra, hogy az "elődöm könyvelő" a cég iratanyagát sajnos erősen hiányosan adta vissza ügyfelemnek - ő meg nekem - és persze azt is csak többszöri kérésre, ezt észrevételezte a jegyzőkönyvben az adóhatóság, mármint a nyilvéntartások hiányosságát ezen időszakra (egyébként teljesen jogosanm, de azért tompírva a dolgot észrevételt tettünk).

A határozathozatali határidőt azért kellene tudni, mert a cég egyik tagja ellen vagyongyarapodási vizsgálatot kezdeményezetek, és az erre való rákészülés miatt lenne szükséges a határozati megállapodás (itt nem részletezem, de volt a cégben ezen időszak alatt által nyújtott tagi kölcsön).

A fentiek alapján kérlek titeket, hogy adjatok tájékoztatást arról, hogy az APEH meddig húzhatja a határozathozatalt, vagy ezt nem szabályozza semmilyen jogszabály, csak az ellenőrzés befejezésének határidejét (art 92.§ (2) (4) bek.).

Kérlek titeket, hogy segítsetek, hol találok erre vonatkozó jogszabályi helyet!

Üdv

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. szept. 27, 2007 5:21 am

Szia Anett!

Az adózás rendje 136§-140§. rendelkezik a fellebbezésről. Itt 60 nap szerepel. De az Apeh meghosszabbíthatja a határidőt, további tényállás tisztázása miatt. Sajnos előfordulhat, hogy erről nem értesít. Értesítési kötelezettséget én nem látok az Art-ban.

Szerintem, tedd azt, amit Böbe javasolt a legelején, konzultálni kell egy ügyvéddel!

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. szept. 27, 2007 3:30 pm

A 60 nap csak a bevallás(ok) utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzés esetén érvényes, egyébként nem ír elő az Art. külön határidőt a határozat meghozatalára. Ebből kifolyólag a mögöttes jogszabály érvényes, mely 30 nap. Ezt meghosszabbíthatja még 30 nappal az adóhatóság vezetője (általában az igazgató).

Ugyanakkor van egy AB határozat, mely szerint amennyiben az elsőfokú adóhatóság a határidőn túl adja ki a határozatot, az nem jogvesztő. Mivel azonban jelen esetben - bár nem ismerem az ügy részleteit - mulasztott az elsőfokú hatóság, így joggal fordulhatsz közvetlenül az APEH Központi Hivatalához (ez a Széchenyi u. - a honlapon szerepel a cím), mégpedig azért, hogy tegyen felügyeleti intézkedést (Art. 141. §-a alapján) és utasítsa az elsőfokot a határozat meghozatalára.

De célszerűbb lenne felhívni az ügyintézőt, és érdeklődni telefonon. Ott is emberek dolgoznak, néha elkeveredik 1-1 ügy.

Ui: persze ha mindenáron fizetni akarsz egy ügyvédnek feleslegesen... 

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: Balázs70 » csüt. szept. 27, 2007 4:41 pm

Szia Anett!

Taxcontrollnak teljesen igaza van, az Art nem ír elő külön határidőt a határozat meghozatalára, azt a 2004. évi CXL törvény 33.§-a szbályozza, mely szerint:

33. § (1) Az érdemi határozatot az (5) bekezdésben meghatározott időponttól számított harminc napon belül kell meghozni. Ennél rövidebb határidőt bármely jogszabály, hosszabbat pedig törvény vagy kormányrendelet állapíthat meg.

5) Az ügyintézési határidő a kérelemnek az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz történő megérkezése napján, illetve az eljárás hivatalból történő megindításának napján kezdődik. Ezt a szabályt kell alkalmazni azokban az esetekben is, amikor a magyar hatóság eljárásának megindításához szükséges kérelmet nem magyar hatóságnál lehet benyújtani.

 

A fentiek értelmében egyértelmű, hogy az adóhatóság nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően látta el feladatát. Amennyiben az ügyintéző nem tud megnyugtatni, én a helyedben rákérdeznék (akér tájékoztatás formájában) az illetékes adóhatóságnál. Gondolom tudni akarjátok, mi van a határozatban (különösen azért mert valószínüleg szankció is van, de a vagyongyarapodáshoz szükséges adatgyűjtési célzat is szóba jöhet).

 

Balázs

Balázs70
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ellenőrzés időtartama

HozzászólásSzerző: taffy » csüt. szept. 27, 2007 4:57 pm

Szai,

próbáld me felvenni az ügyintézővel (adóellenőrrel) a kapcstolatot. Érdemes először telefon megpróbálni és mond el neki a helyzetet. 

Általában segítőkészek, és a gépen látják, hogy hol tart az ügyed.

Mi többször egyeztettünk telefon  és mindig segítettek. A határidők tényleg a fent leírtaknak megfelően alakulnak: 60 nap , ami 30 nappal hosszabítható.

Mnden jót: taffy 

taffy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég