Adófórum

Adózási és számviteli információk

Jövedéki adó ellenőrzés I.

Ellenőrzés

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Rozalinda » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Mezőgazdaságban   felhasznált  gázolaj jöv.adó visszatérités  ellenőrzést  végezte az RJK (Regionális Jövedéki Központ,  korábban VPOP).  Jogosulatlan  visszaigénylést állapitott  meg  a  bevallás  alapján két  pontban:  3915 liter utáni  179000 Ft jogosulatlan,  mert a  könyvelésben a felhasználás  nem  látszik,  6540 liter utáni 444000  Ft  azért jogosulatlan  mert az   előző évi  a számla.   (Szarvasmarhatartásra igényelt  a 216/1997 Korm r,  2003 évi CXXVII TV)

Ebben  a  bevallásban  összesen  6540  liter  gázolaj  jövedéki adóját  igényeltük  444000 Ft-ban.    Több   a  jogosulatlannak  minősitett,  a  bevallás  szerint igényeltnél.  Miért???   Nem  találtam  rá  §§§§§-t.  Ide  is  alkalmazni  kell  az  ART-t.  Az  adóhiány  maximuma  az  adó.

Mondjuk,  ha  1000000 Ft  ÁFA-t  akarok  visszaigényelni, abból  a  hivatal  max  ugyanennyit  nem  utal ki. Olyan  megállapitással  még  nem  találkoztam,  hogy  akkor  az  ÁFA  hiány  mondjuk 1500000 Ft,  azaz több.

Esetleg  lehet  a  jövedéki  adó TV-ben  eldugva  valami,amit  nem  vettem  észre??? 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. aug. 29, 2007 11:24 am

Kedves Rozalinda, a jövedéki ügyekben a jövedéki törvény az Art-tól eltérő (magasabb) szankciókat állapít meg a Jöt. 113-116. §-ban.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. aug. 29, 2007 12:12 pm

Szia Rozalinda!

 

Találtam egy-két érdekes dolgot a vám és pénzügyőrség honlapján, talán segít az eligazodásban. Elsősorban, ami számomra érdekes a hatáskör és feladat meghatározás. Másodsorban nagy segítség a számítógéppel kitölthető nyomtatvány, mely néhány hibára is felhívja a figyelmet és nem utolsósorban a kitöltési utmutató, ami segít kicsit eligazodni ebben a nagy káoszban.

 

Hatáskör (feladatkör)- (VPOP) --- http://vam.gov.hu/searchDoc.do --
( http://vam.gov.hu/viewBase.do?elementId=1097-nyomtatványok)
http://vam.gov.hu/viewBase.do?elementId=4712 - nyomtatványkitöltő gázolaj visszaig.

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 88. § (5) bekezdése alapján végzik – az 5. § (1) bekezdésének e) pontjában, valamint e § (2) bekezdésében meghatározott utólagos adóellenőrzések kivételével – az állami adóhatóság hatáskörébe tartozó adóval és költségvetési támogatással kapcsolatos adókötelezettségekkel összefüggő ellenőrzéseket.
314/2006. (XII.23.) Korm. r. 15.§

Első fokon jár el az utólagos ellenőrzésekkel kapcsolatban keletkezett bírságok elengedése, mérséklése tekintetében,

314/2006. (XII.23.) Korm. r. 6.§ f)

A hatáskör kérdésében nekem azt sugallja ez aleírás, hogy a bírság kiszabása után a kérelmet stb az adóhivatalhoz kell küldeni, bár a korm rendeletet még nem tanulmányoztam. Kiváncsi vagyok a ti meglátásotokra.

Üdv. 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » csüt. aug. 30, 2007 6:32 am

Garbo, nem fog az állami adóhatóság jövedéki ügyekben eljárni, mivel az Art. 79.§ a Vám- és Pénzügyőrséghez utalja ezt a feladatot. A 314/2006. Korm. r. kijelöli a Vám- és Pénzügyőrségen belüli egyes szervek hatáskörét.

6.§ f) A VP Központi Ellenőrz. Parancsnokságok jelöli meg az elsőfokú szervként a bírság elengedés, mérséklés tekintetében,

a 3.§ (3) a) a VPOrszágos Parancsnokságot jelöli ki ugyanennek másodfokú elbírálására.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. aug. 30, 2007 8:27 am

Szia Anikó! És mi van az alábbi rendelkezéssel?

 

 

Az állami adóhatóság hatásköre

72. § (1) Az állami adóhatóság jár el minden

a) adó, költségvetési támogatás,

b) adó-visszaigénylés, -visszatérítés,

c) az állami garancia (kezesség) kiutalása és visszakövetelése,

d) adók módjára behajtandó köztartozás végrehajtása

ügyében, feltéve, hogy azt törvény nem utalja más hatóság vagy adóhatóság hatáskörébe.

(2) Az állami adóhatóság látja el a magán-nyugdíjpénztári tagdíjfizetési kötelezettséggel kapcsolatban az ellenőrzési, az utólagos adómegállapítási és a végrehajtási feladatokat. A magánnyugdíjpénztár megkeresésére az adóhatóság az ellenőrzést és a végrehajtást a külön jogszabályban meghatározott feltételekkel folytatja le.

(3) A csődeljárásban, a felszámolási eljárásban, a végelszámolásban és a végrehajtási eljárásban a központi költségvetést megillető, a vámhatóság hatáskörébe tartozó, továbbá a magánnyugdíjpénztárt megillető tagdíjjal (tagdíjkiegészítéssel), késedelmi pótlékkal, önellenőrzési pótlékkal összefüggő követelések tekintetében a hitelezők képviselőjeként, illetőleg az ingó-, ingatlan-végrehajtási eljárásban - ideértve a kötelezett követeléseinek végrehajtását is - a végrehajtás foganatosítójaként az e törvény végrehajtás megkeresésre szabályai alapján az állami adóhatóság jár el.

Üdv. 

 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » csüt. aug. 30, 2007 11:31 am

Nem mindegy, hogyan folytatódik a kiemelés, én így emelném ki, olvasd össze az aláhúzottakat:

(3) A csődeljárásban, a felszámolási eljárásban, a végelszámolásban és a végrehajtási eljárásban a központi költségvetést megillető, a vámhatóság hatáskörébe tartozó, továbbá a magánnyugdíjpénztárt megillető tagdíjjal (tagdíjkiegészítéssel), késedelmi pótlékkal, önellenőrzési pótlékkal összefüggő követelések tekintetében a hitelezők képviselőjeként, illetőleg az ingó-, ingatlan-végrehajtási eljárásban - ideértve a kötelezett követeléseinek végrehajtását is - a végrehajtás foganatosítójaként az e törvény végrehajtás megkeresésre szabályai alapján az állami adóhatóság jár el.

 

Tehát nem minden kés.  és önell. pótlékkal összefüggő ügyben, hanem ezeknek a behajtása ügyében jár el az apeh. Nyilván nem tartozik ide a fizetési kedvezmények engedélyezése.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. aug. 30, 2007 12:18 pm

Szia!

Én nem a kiemelésre tenném a hangsúlyt, csupán azért szedtem vastag betűvel, mivel az állami adóhatóság hatáskörébe tartozónak itélte az art. ( lásd egész §-t) és nincs ilyen kitétel, hogy kivéve..

A következő §-osok egyike ( 79) felsorolja a VPOP hatáskörét, de itt nincs nevesítve a kés pótlék .. stb.

Ettől még lehet neked igazad, épp az a problémánk sok esetben , hogy nem mind fehér ami annak látszik.

 

Ilyenkor valóban jó lenne, mint ahogy az adószerkesztőség kezdeményezte, egy témával foglalkozó szakértő megnyílvánulása.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » csüt. aug. 30, 2007 3:51 pm

Garbo, ne csináld már, hogy nem érted. Nem hiszem el rólad. A 72. § mit tesz az állami adóhatóság hatáskörébe? Nem általában a késedelmi pótlékot, hanem: ha az adózó csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolás alatt van ÉS a késedelmi pótlék, önell. pótlék (már jogerősen kivetve) a vámhatóságtól származó állami követelés, akkor annak a behajtását. Ilyenkor már nincs elengedés, fizetési könnyítés meg egyéb lehetőségek. Azért van az egész, hogy ne több adóhatóság vegyen részt a hitelezői tárgyalásokon, kövesse a felszámolás menetét, stb, hanem az összes államnak járó tartozást egy szerv szedje be. Az Art. 79.§ a jövedéki adót mint összegész hatáskört rendeli a VP-hez, az 314/2006. Kormányrendelet pedig leosztja a feladatokat a VP egyes szervei (VP Ellenőrzés, VP Országos Parancsnokság, alsó fokú szervek, Vegyvizsgáló Intézet, stb, stb) között, egyrészt feladatokra bontva, másrészt első- és másodfokú döntési szintekre bontva.

Üdv és olvasd el még egyszer. Bonyolult a közigazgatás, ez viszont tény.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. aug. 30, 2007 4:18 pm

Szia!

 

Nem akartalak felbosszantani, csak próbáltam a lehetetlent, reménykedve abban, hátha rajtunk kivül is lesz valaki, aki elkezd kutakodni és talál valamilyen kiutat a kérdésre. Értettem első olvasásra is, hogy a végrehajtásra vonatkozik, csak fantázia megmozgatásként próbáltam egy kis szint vinni bele. Nem sikerült, téged meg tényleg nem akartalak felhúzni, mert tudom milyen jók az írásaid, megfelelőek az indokaid.

Tudod azért elég bosszantó, hogy évek óta a VPOP kezében van ez a bevallási, ellenőrzési stb, forma, de még véletlenül sem tesznek fel olyan információkat a honlapjukra a halandó népnek, hogy el tudjon igazodni ilyen zeg-zugos ügyekben. Hallgathatod a szép indulójukat ha fel lépsz, de utána káosz az egész.

No befejezem, még mielőtt megint olyat írok, amivel az agyadra mennék, pedig nem áll szándékomban.

Hoigy felvidítsalak, ime egy idézet:

Felnőtt az, aki elvesztette a gyermek báját, tisztaságát, ártatlanságát, aki már nem képes őszintén örülni, aki mindent túlkomplikál, aki mindenfelé szenvedést okoz, aki fél a boldogságtól, és aki rögtön visszaalszik, mihelyt jobban érzi magát. A bölcs egy boldog gyermek.


>Arnaud Desjardins<

Üdv. 

  


garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. aug. 30, 2007 5:03 pm

Szia Rozalinda!

Két dolgot nem értek, bár szarvasmarha-állománnyal kapcsolatos gázolaj jövadó igénylésem még nem volt (csak mg.földművelés). DE! 1./Tudtommal és a gyakorlatban is felhasználható az "előző évi fel nem használt" mármint visszaigénylés céljából. Ha én novembeben vettem gázolajat, és ezt a tárgyévben nem adtam be visszaig.céljából, azt a köv.évi felhasználásba beadtam. 2./ Mi az hogy a könyvelésben nem látszik a felhasználás?

A fölművelésnél úgy van, hogy 1 ha szőlő/gyümölcsre  200 liter után jár. szántónál 100 liter után. Én lekönyvelhetek ill.felhasználhatok 280 vagy 180 litret is az említett ültetvényekre, mert mondjuk 15-ször tárcsázok, de csak 200 ill. 100 után igényelhetek.  NEM ÉRTEM A BÍRSÁGOT! Üdv:Napraforgó

Ja és a VPOP hogyan ellenőrizte le a kifizetés előtt a számlákat? Akkor nem látta hogy előző évi?

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron