Adófórum

Adózási és számviteli információk

Jövedéki adó ellenőrzés I.

Ellenőrzés

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. aug. 31, 2007 7:09 am

Napraforgó utolsó mondatához csatlakozva:

 

2003. évi CXXVII. törvény
a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól

114. §
(4).............. Nem vethető ki jövedéki bírság a külön jogszabály szerint nyilvántartásba vett mezőgazdasági felhasználóra, ha az általa felhasznált gázolaj jövedéki adójának visszatérítését a vámhatóság kiutalás előtt ellenőrizte.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Rozalinda » hétf. szept. 03, 2007 7:53 am

Szia  Napraforgó!

A VPOP kiutalás  előtt  ellenőrizte  a  számlákat,  látta, hogy előző  évi,  de  nem  kifogásolta.  Ez  igy  ment éveken  keresztül, amely  MOL  számlán  volt  maradvány  azt  használtuk  fel a  következő  bevallásnál. Igy  csinálta  mindenki  a  környéken,  igy  töltötte  ki  a  falugaszdász  a kistermelőkét,  igy  adott  tanácsot  a  nagyobb  termelőknek,  akik önállóan  készitették  a  bevallást. Kb 2  éve  folyik  az ellenőrzés  a  környéken  mi   vagyunk  kb 10 - 12-ik nagy  gazdaság  ahol    helytelenitik  a  gyakorlatot, a  többieket  már  végig  birságolták.  Honlapjukon  még  sincs  információ,semmi  jogszabály  értelmezés.

Napraforgó! Hat  kölönböző  kérdést  tettem  fel,mindegyiknek  más   a  lényege.  Te  biztosan  tudsz észrevételt  tenni   rá  érdemben,   meg aki  gyakorlatban  foglalkozik  ezzel  a  bevallással.

Jövedéki adó ellenőrzés kérdéseim lényege:

I. Jogosulatlannak  minősitett  adó  lehet-e  több, mint  az  adó  volt   eredetileg  a  bevallásban.         

II.  Halmozta a  megállapitást,  három  jogcimen  külön, ahelyett, hogy   összefüggést  keresett volna  köztük, a legnagyobb  elnyeli-e  a  többit.

III.  Előző évi számlák  alapján  jogosulatlan  a  visszaigénylés

IV.  Táblatörzskönyv  a  kizárólagos  a bizonyiték  a  müveletek elvégzésére,  más  nem  számit

V.   Köztartozás  nyilatkozat

VI.  Szántómüvelési  ágban a  bevallás  és könyvelés összehasonlitása.   

Szétbontás  mellett azért döntöttem,  mert  egy  kérdésen  belül  ez  érthetetlen  lenne.  Szerintem.

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Rozalinda » hétf. szept. 03, 2007 8:13 am

Nos  Napraforgó  az  előző  évi  gázolaj  számla  felhasználható,DE CSAK  NYITÓ  KÉSZLET  EREJÉIG.   Ha  nem  volt  nyitó  készleted,  akkor  a  gázolajat  az  előző  évben  elhasználtad,  nem  teheted  a bevallás mellé. 

Most  leirom   a  jegyzőkönyv  szellemében:

Tehát  a  bevallás  mellé adóévi  gázolaj számlát  kell  tenni,  plusz  felhasználható  az  előzőéviből  annyi  amennyi a nyitó volt.  Ha nem  vetted  készletre,  mert  a  számviteli  politikád  olyan,akkor  nincs  nyitó  készleted  ezt  elbuktad.   Meg  az  összes  őstermelő  is aki nem könyveli  a készletet.   De  az évvégi  zárókészletet  meg le  kell  vonni, meg  a bérmunkaszolgáltatáshoz  felhasznált  gázolajat.     Ha novemberben  vettél  gázolajat  és  az  december  31-én  nem maradt készleten,akkor  a következő évben  nem  teheted  a  bevallás  mellé   hiába  nincs  rápecsételve. Elvileg  felhasználható  lenne,  mert  formailag szabályos  a számla, hiszen  nevedre  szól,  gázolaj  van  rajta.   De  jogosulatlannak  fogják  minősiteni,  ha  következő   évi  bevallásaidat  ellenőrzik, szemrebbenés  nélkül.   Tehát  mérlegsorosan: nyitó  +  adóévi beszerzés -  zárókészlet - bérmunka szolgáltatáshoz  felhaszn.gázolaj  =   adóévi  bevallásban  érvényesithető  gázolaj.   Nos?    

Könyvelésben hogyan  kell  látszania???    Nos,  ha  olyan  szegény  vagy  mint  mi,akkor  nem  tudod  évente  egyszer  igényelni,  hanem  müveletenként.  Praktikusan

      jan -  május:   szántás,  vetés,  növényvédelem

     jun  -  aug:    buzaaratás,  szénal, lucerna  kaszálás

     szept - dec:   kukorica  aratás, őszi   szántás,vetés.

Ezekben  a bevallásokban  van  gázolaj  liter  és  forint,  ennyi  felhasználásnak kell  könyvelve  lennie  az  51.  költséghelyen   jan-máj,  stb  hónapokban.   Igy  lásson  a  könyvelésben.   Figyeltél  erre  is???Szerintem  senki nem  gondolt  erre,  már  csak belső  információt   szolgál,   főleg  ha nem is  vagy  havi  ÁFA-s.   Tehát nem  lehet  az  egyik  időszakban  több  könyvelve,mert az  a másik  időszakban  hiányzik.És  ahol  hiányzik,ott  jogosulatlan  a visszaigénylés.  Meg,  a  jogcimenként  is  el  kell  különülnie:  szántó, szarvasmarha, stb:  kert,szőlő.

Nálunk  a  középső  időszakban  könyvelési  többlet volt: nem  számitott, hiába  mondtuk.  A  két  szélső bevallásnál  a    könyvelés  kevesebb volt:ez  meg birság  alap  és  jogosulatlan  visszaigénylés.

Tárcsázhatsz  te  n-szer is,  meg  növényvédelem  is  lehet  többször,  de   a  szőlőre  csak  200  liter  jár,  és   ez  sem  jár  automatikusan, mert  mi  termeljük  meg  az  ország  kenyerét, és  fejjük  le  tejét,   hanem  az  általam   hat  pontban  kibontott  egyéb  feltételnek  is  meg  kell  felelni.   Na  befonod  már  te  is  a  szempilládat???  És  még  nem is  irtam  le  mindent,  mert még  maradt a  tarsolyomban néhány  apróság.....

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Rozalinda » hétf. szept. 03, 2007 8:36 am

Kedves  garbó és anikó.varga    többször  átolvastam az eszmefuttatásotokat   az  illetékességről.   Nagyon  érdekesen  látjátok. Nem  tudom,  hogy szintén zenészek  vagytok-e ebben  a  zenekarban??  Remélem, hogy  nem  a  Jöt  alapján  történik a   birságolás,  hanem az  ART  alapján. Mert  a vizsgálat  az   ART  alapján  folyik.  Mi  egyébként  a  hatáskört  nem  vitattuk,  tehát  a VPOP  és RJK  ellenőrzési  hatáskörét  nem vitattuk.

Ennek  a  kérdésnek  az  a  lényege,  hogy ha  a  bevallásban  volt  444000 Ft  gázolaj  jövedéki adó visszaigénylés  mezőgazdasági felhasználás  jogcimen,  akkor  a  jogosulatlannak  minősitett  lehet-e  több, mondjuk  444000 Ft + 179000Ft,  mert két jogcimen  minősitették jogosulatlannak.

Az  adóbirság  mértékében van  különbség :  a Jöt  112 §  esetén   100 %,   Az  Art  szerint pedig  max  50  %  lehet  a birság.   Jövedéki  birság  fel  sem  merülhet, ezt  jól  irta  le  valami.

Hogy  felviditsalak  benneteket ide  irom  amit  nem  régen  olvastam:

"Elvihetlek  friss  zöldkártyás  trabanttal  a  strandra????

Vagy   ciki  neked  beülni......... "

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd szept. 04, 2007 7:52 pm

Kedves Rozalinda! Nagyon megértelek és megértem a dühödet is. Nem te vagy a hibás, hanem a fináncok jódolgukban csak a kistermelőkre ill.kisgazdaságokra tudnak rászállni! A NAGYOK -on nem mernek hibát keresni...Úgy látom a VPOP ellenőrzése felétek "olyasmi" mint felénk.... azaz rászállnak a KICSIKRE!  ÍGY AKARNAK PÉNZT SZERZEZNI A FENNTARRTÁSUKRA! Engem pl. 5 azaz ÖT egész liter saját termelésű bor  nyilvántartásbeli elírása (15,6liter-ből 5,6 liter=5,6 liter? ezt a hibát írtam tévedésből!) miatt büntettek 5 ezer forintra (persze ezt semminek mondhatom). Amikor reklamáltam, azt mondta a nagyfőnök: kell a pénz! ... ott keresik ahol be is tudják hajtani... Üdv.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd szept. 04, 2007 7:58 pm

Szia! Megpróbálok  utána nézni. Szerintem nagyon ügyes vagy, nem tudom mi a franc hibát találtak ki a fináncok!
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Rozalinda » szer. szept. 12, 2007 12:21 pm

8 szám  alatti  hozzászólásodra  garbo50   ide kivánkozik  a következő   gondolat:

Mulasztásban  megnyilvánuló Alkotmánysértést  követ el  az  a  Hatóság, aki,  amelyik  az  általa  elvárt  joggyakorlatot nem teszi  az  adózó  által    hozzáférhetővé. Pl  irásos  anyagok,  internetes  honlap, szóbeli   vagy  telefonos  tájékoztatás.   Erre vonatkozóan  már  Alkotmánybirósági döntés  is  olvasható  volt,  különböző   konkrét  ügyek kapcsán,  illetve más  Hatóságok gyakorlatában. 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Jövedéki adó ellenőrzés I.

HozzászólásSzerző: Rozalinda » szer. nov. 21, 2007 2:51 pm

Összefoglaló:  (ami   a  Határozatból  kiderült...)

1.)   A  mezőgazdaságban  felhasznált   gázolaj  jövedéki  adójának  vizsgálatánál  a  jogkövetkezmények az  Art   170,  172,    165  §    szerint   állnak  be.   Adóbirság  az  adóhiány   max 50  %-a.  Mulasztási  birság  magánszemélynél   max   100 000 Ft   más  adózónál  200 000 Ft.  Késedelmi  pótlék  a jöv.adó  kiutalás  napjától -  ami  utóbb jogosulatlannak  minősült -   az ellenőrzési jegyzőkönyv  keltéig  számitódik,  késedelmi  pótlék  ez  esetben  a  jegybanki  alapkamat  duplája, max  három  évre  számitható.

2.)   A Jöt.-ben  leirt  jogkövetkezményeket  nem alkalmazzák.

3.)   Valós  adózó észrevétele.  A  jogosulatlanul  visszaigényeltnek minősitett  jöv.adó  több  mint   a  bevallott.   DE  EZ  CSAK  A  TÉNYÁLLÁS  MEGÁLLAPITÁS,  mert  az  adózó   bevallása  egyszerre  több  szempontból  is  jogsértőnek minősült.   Ez csak  a  tényállás   feltárás. 

Birságalapja   és  a  jogkövekezmények  tekintetében másképpen mérlegeltek.  A többi  pontban  részletezem.

Vélemény:   a határozat  hozatalra  3  hónap  alatt  került  sor.   Korrekt  döntés  született,   mondhatnám  Salamoni  az itélet.   Szakmailag  tényleg   majdnem  kifogástalan  indoklással.   Adózó  belenyugodott.

Kár,  hogy   a  bevallás  helyes kitöltéséhez  szükséges  helyes ismeretanyaghoz  ilyen  drágán  jutott hozzá. (Többit  a  többi  jövedési adó ellenőrzés  pontnál  irom) 

 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Előző

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron