Adófórum

Adózási és számviteli információk

Étterem kötelező nyilvántartásai

Ellenőrzés

Étterem kötelező nyilvántartásai

HozzászólásSzerző: birozsoltne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy hol találom meg azt, hogy egy étteremnek milyen kötelező nyilvántartásokkal kell rendelkeznie a helyszínen egy esetleges munkaügyi, vagy adóhatósági ellenőrzés során? Esetleg aki tapasztalt e témában, nagyon hálás lennék, ha segítene összeszedni ezeket a dolgokat.
Előre is köszönöm.
birozsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Étterem kötelező nyilvántartásai

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » csüt. ápr. 11, 2013 7:52 am

Szia!

Kompletten összeszedve nem találtam (ha Te időközben rábukkantál vmilyen anyagra, megköszönném, ha elküldenéd), de akkor megírom, amit szaklapokból anno összeolvastam.

Amire ált. ugrani szoktak a munkaügyisek, az a feketefoglalkoztatás, ez az egyik legsúlyosabb jogsértés, ezért legyen a munkavégzés helyszínén a hiteles (eseményszerűen vezetett) munkaidő-nyilvántartás (jelenléti ív), ill. a normáltól eltérő munkaidő esetén a munkaidő-beosztás. Figyelni kell a túlmunkára, pihenőidőre, a szabadságra vonatkozó előírások betartására, munkabérek meghatározására, pótlékok számfejtésére, ezek megfelelő dokumentálására, nemcsak a munkavállalók, hanem az esetleges alkalmi munkavállalók vonatkozásában is. Bár nem kötelező, én anno a NAV-hoz leadott T1041-es másolatát és a munkaszerződések másolatát is az üzletben tartattam, mert az üzlet más városban volt, mint a könyvelése (bár az ellenőrzés megkezdése előtt ált. a munkaügyisek már lekérik a NAV-tól a foglalkoztatottakra vonatkozó adatokat). Az alkalmazottakat tanúként meghallgatják.
Törvény a munkaügyi ellenőrzésről itt: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99600075.TV

Pénztárgépnél ellenőrzik annak (jogszabályoknak megfelelő) használatát :), rendelkezni kell felhasználói kézikönyvvel, valamint a pénztárgép forgalmazója által kiadott nyilatkozattal, hogy a ptgép megfelel a hatályos jogszabályoknak. Az ellenőrök kérhetik az áruk eredetét igazoló bizonylatokat, olvastam olyan gyakorlatról, hogy a számlák fénymásolatát az üzletben tartották X ideig.

Nekem hirtelen ennyi jutott az eszembe...

Viki
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Étterem kötelező nyilvántartásai

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. ápr. 11, 2013 8:36 am

Három törvény, ami alapvetően szabályozza a vendéglátás müködésének feltételeit, ebből le tudod szűrni mik azok a nyilvántartások, amik ehhez szükségesek.
( Ellenőrzés során mi az, amivel ki lehet védeni a negatív megállapításokat)

62/2011. (VI. 30.) VM rendelet
a vendéglátó-ipari termékek előállításának és forgalomba hozatalának élelmiszerbiztonsági feltételeiről

4/2009. (I. 30.) NFGM-SZMM együttes rendelet

a termékek eladási ára és egységára, továbbá a szolgáltatások díja feltüntetésének részletes szabályairól

1997. évi CLV. törvény

a fogyasztóvédelemről
garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Étterem kötelező nyilvántartásai

HozzászólásSzerző: birozsoltne » csüt. ápr. 11, 2013 6:46 pm

Nagyon szépen köszönöm, beleásom magamat a szabályokba, nagyon sokat segítettetek mindketten:)
birozsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég