Adófórum

Adózási és számviteli információk

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

Ellenőrzés

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: Feri2012 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az egyszemélyes Kft. tavaly kezdte tevékenységét. Egyelőre csak költségei voltak, illetve most elenyésző bevétele.
Az ügyvezető után a társas vállalkozásból eredő fizetendő járulékokat képtelen a cég fizetni. Az ügyvezetőnek máshol nincs 36órát elérő munkaviszonya. Lejelentve a cégben nem lett munkaviszonyosként vagy társas vállalkozóként eddig.
Úgy hallottam megoldás lehet, ha az ügyvezető egyik nyugdíjas szülője kap részesedést a cégből és átveszi az ügyvezetést, ez esetben csak a 6390 Ft-ot kell fizetni utána.
Kérdésem az lenne, hogy attól, hogy ha új nyugdíjas ügyvezető van szerintetek lehet olyan megoldás, hogy az üzletmenethez tartozó hirdetési, megállapodási szerződéseket az üzleti partnerekkel továbbra is a régi tag köthesse meg papíron?
/mondjuk ha pl. bejelentésre kerülne a havi 1-2órába munkaviszonyosként/

A jelenlegi kényszerhelyzet nyilván, ha kitudná termelni a cég akkor fizetné az ember, de igazságosabbnak érezném egy induló cégnél ha az elért jövedelem alapján kellene az adókat, járulékokat fizetni.

Segítségeteket előre is köszönöm.

Feri
Feri2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd ápr. 24, 2012 9:09 am

Nem járható, amit írsz. Ha a tag személyesen közreműködik,azaz szerződéseket köt, vagy bármit tesz, akkor a szoc.h. adót és a járulékokat a gar. bérminimum / esetleg a minimálbér/ után meg kell fizetned.

Nincs kibúvó a tagok esetében a járulék alól, ha ők dolgoznak és nincs 36 órás jogviszonyuk máshol.

Igazságot meg ne keress az adórendszerben.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: brodak » kedd ápr. 24, 2012 8:08 pm

Ha módosítja a társasági szerződést, akkor lehet munkaviszonyban is. Ki kell számolni, hogy megéri-e, többet tud-e így spórolni, mint amennyi a módosítás költsége.
brodak
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: Feri2012 » szer. ápr. 25, 2012 10:49 am

Szia!

Úgy gondolom ha 10 tagja van egy cégnek és abból 10-en közreműködnek az noszensz lenne mindannyian meg kellene fizessék gar.bérminimum után a járulékokat.
Beszéltem a NAV ügyfélszolgálat munkatársával is telefonon. Azt mondta működőképes az, hogy nyugdíjas ügyvezető fizeti a 6390 Ft-ot és mellette a többi tag pl. munkaviszonya után fizeti a járulékokat. /ergó akár havi 1órára bejelentett módon.../
Most akkor mi az igazság?
Kinek van igaza?

Köszönöm.
Feri
Feri2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. ápr. 25, 2012 11:21 am

Sajnos nem nonszensz. Ha nincs máshol "főállásuk", legalább 36 órában, akkor biza fizetniük kell. Szerintem az ügyfélszolgálatos félrevezetett... És gondolom, írásba nem adta...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: Feri2012 » szer. ápr. 25, 2012 7:15 pm

Akkor nézzük mit találtam.

1997.évi LXXX. törvény:
27. § (1)184

(2)185 A biztosított társas vállalkozó a 19. § (2) bekezdése szerinti nyugdíjjárulékot, valamint a 19. § (3) bekezdése szerinti egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot a társas vállalkozástól személyes közreműködésére tekintettel megszerzett járulékalapot képező jövedelem alapulvételével fizeti meg. A nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese. A társas vállalkozó nyugdíjjárulékot legfeljebb a járulékfizetési felső határig fizet.

2006. évi IV. törvény -a gazdasági társaságokról:
91. § (1) A társaság bármely tagja a társasági szerződés rendelkezése vagy a többi taggal való külön megállapodás alapján személyesen közreműködhet a társaság tevékenységében.

(2) Nem minősül személyes közreműködésnek az üzletvezetés és a képviselet ellátása, valamint a munkaviszonyban, illetve polgári jogi szerződés alapján történő munkavégzés.

Első hivatkozásomból megállapítható ha személyes közreműködés van akkor merül fel a kötelezettség.
A második hivatkozásomból kiderül a munkaviszony nem számít személyes közreműködésnek.
Tehát számomra is úgy tűnik igaza van az ügyintézőnek.

Te mely pontok alapján véled úgy, hogy a munkaviszonyos tagnak /aki nem vezető tisztségviselő/ a minimálbér után kellene fizetnie?
Feri2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. ápr. 26, 2012 10:19 am

Kedves Feri! - Bocs,hogy beleszólok -.

A kérdésedben egyszemélyes KFT-ről írsz. Ha az egyszemélyes KFT -nek nem az egyetlen tulajdonosa lenne az ügyvezető, hanem egy külső ember, aki éppen nyugdíjas magánszemély, vagy máshol legalább heti 36 órás munkaviszonnyal bírna.. akkor az az ügyvezető, akár ingyenes megbízásos ügyvezetője is lehetne a KFT-nek.. s még csak társasvállalkozónak sem minősülne, mert a cégben nem tulajdonos.

Ugyanakkor az egyszemélyi tulajdonos magánszemély, aki egyszemélyben jogosult az ügyvezető "választására, visszahívására.." , miután már más személy lenne a munkáltatói jogok gyakorlója a cégben, nevezetesen a cég ügyvezetője.. dolgozhatna a tulaj a KFT-ben munkaviszonyban, akár részmunkaidőben... a szerződést közokiratba vagy teljes bizonyító erejű okiratba kell foglalni.

Egy cég ügyvezetője nemcsak a társaság tagjai közül választható. Egyszemélyes Kft esetében, mivel a döntéseket az egyszemélyi tulajdonos hozza, s ő utasíthatja is a vezető tisztségviselőt.. így másként alakulhat a vezető tisztségviselő felelőssége,stb.

Mivel azt írod, hogy egyszemélyes KFT és az egyetlen tag a cég képviseletére jogosult vezető tisztségviselője (ügyvezetője), ha ezt másként akarja, az mindenképpen alapítói okirat módosítással jár..

Amit beidéztél jogszabályi hivatkozást a GT-ből: az a Közkereseti és betéti társaságokra vonatkozik és nem a korlátolt felelősségű társaságokra, végképp nem az egyszemélyes KFT-re.

A"3"-as hozzászólásodra:"Úgy gondolom ha 10 tagja van egy cégnek és abból 10-en közreműködnek az noszensz lenne mindannyian meg kellene fizessék gar.bérminimum után a járulékokat. " ---
(Sajnos nem lehet formázni a szöveget!) Ha 10 magánszemély tulajdonosa van egy gazdasági társaságnak - ami ugye egyszemélyes Kft-nél nem fordulhat elő -, és mind a 10 tagi személyes közreműködést vállalt.. (tagi személyes közreműködés alatt a társasvállalkozói jogviszonyt értve) , akkor az a nagy büdös, helyzet, hogy mind a 10 magánszemélynél annak függvényében, hogy esetleg nyugdíjmelletti, vagy legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony melletti, stb. többes jogviszony melletti, vagy éppen un. főfoglalkozású személyesen közreműködő tag.., akkor a rá vonatkozó ilyen-olyan társasvállalkozói jogviszony szerint kell a TB járulékokat, szoc.h.adót fizetni..

"Az ügyvezetőnek máshol nincs 36órát elérő munkaviszonya. Lejelentve a cégben nem lett munkaviszonyosként vagy társas vállalkozóként eddig." Ezzel kapcsolatban annyit, hogy ha tavaly már a Kft folytatott tevékenységet, akkor, ha nincs alkalmazottja, már tavalytól kérdéses, hogy ki dolgozott a KFT-ben?? Addig míg az egyszemélyes KFT alapító okirata szerint az egyetlen tulaj az ügyvezető is és egyébként ő végezte személyesen a munkát is a cégben..

Attól, hogy a valójában személyesen munkát végző, máshol biztosítással nem rendelkező magánszemély tag-ot nem jelentette be a cég kieg.tev.társ.vállalkozónak nem minősülő társasvállalkozói biztosítási jogviszonyra (főfogl.tárasvállalkozó) és nem vallotta, fizette vele kapcsolatban a társasvállalkozókra vonatkozó adót,járulékot,szakképzésit.. attól az elmúlt időszak még nem lesz rendben, hogy most majd valamikortól az alapító okirat (cégbírósági nyilvántartás) majd másként szól..

Az, hogy a NAV mit válaszol, nem mindegy, hogy mi volt a kérdés. Ha az volt, hogy egy cég magánszemély tulajdonosa dolgozhat-e a saját cégében, akár heti 1 órás munkaviszonyban, s ha nyugdíjas tulajdonos a cég ügyvezetője, aki az ügyvezetőségért díjazást nem kap.. elegendő-e, csak a kieg.tev.társasvállalkozókra vonatkozó, jelenleg havi 6.390 Ft eü.szolg.járulék megfizetése... akkor a NAV, adózási, járulékozási szempontból azt fogja mondani, hogy járható út.. és nem fogja hozzátenni, hogy a munkaviszonyos foglalkoztatásnál arra is ügyelni kell, hogy mivel az Mtv. hatálya alá tartozó foglalkoztatási mód, vonatkozik a Munkavédelmi Tv.- üzemeü.szolg.,stb. előírás is, meg hogy a Gt miként rendelkezik arról, hogy ha a cég saját tagjával, ügyvezetőjével, azok közeli hozzátartozójával szerződést köt..ahhoz..

Jelenleg és ezelőtt az alakulástól egyszemélyes KFT.. ennek és az alapítóokirat tartalma szerint kell rendbe tenni a céget (TB,stb.) vonatkozásában, majd az alapítóokirat módosítása alapján kell bejelenteni a változásokat, s onnantól kezdve aszerint kell eljárni.

Nem tudom, hogy könyvelőként, vagy vállalkozóként/cégvezetőként tetted-e fel a kérdésedet.., mert ha könyvelőként, akkor a rendelkezésedre bocsátott dokumentumok alapján kellett volna megtenni a bejelentéseket.. ha 2011-ben mondjuk ingyenes megbízásos ügyvezető volt ez az egyszemélyes tulajdonos és a saját cégében a vezető tisztségviselőség ellátásán kívül más munkát nem végzett, tagi személyes közreműködési kötelezettsége az alapító okirat szerint nem volt.., akkor is 2012.01.01-től a tulajdonosi ügyvezetősége okán (főfogl.) társasvállalkozóként be kellett volna jelenteni és vallani, fizetni vele kapcsolatban a kötelező járulékot, adó, szakképzésit, akár jövedelem hiányában is.. /Addig pedig, amíg nem volt biztosítottsága, saját magának kellett magánszemélyként becsengetni az eü.szolg.járulékot./

Az sehol nincs leírva egyetlen törvényben sem, hogy egy személyesen közreműködő tagra (főfoglalkozású társasvállalkozóra) minimálbérként a garantált bérminimumot kell minimálbérnek tekinteni..


Üdv.




melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: brodak » csüt. ápr. 26, 2012 10:40 am

Szerintem még mindig az a legegyszerűbb, ha az alapító okirat módosításával bejelenti, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban is elláthatja. Így nem kell rokont, ismerőst stb. keresni.
brodak
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: Feri2012 » szomb. máj. 05, 2012 11:08 pm

Szia Melcsi!

Szólj csak bele. Úgyis visszaszólok. :)

Első fejezetedre pont kitértünk a NAV-os telefonbeszélgetés során, miszerint egy gazdasági társaságban nem tag ügyvezető ha ingyenes megbízás keretében töltené be a tisztséget az nem lenne életszerű. Ergo az ügyintéző szerint ez nehezen magyarázható. (miért tölt be valaki valahol ingyenesen vezető tisztségviselő pozíciót ha nem kap érte semmit?) Tehát ebben az esetben részmunkaidős munkaviszony lenne talán a megoldás.

Második fejezeted.
Értem, tehát azt mondod társasági szerződés módosítással az egyszemélyes Kft.-ben jelenlegi ügyvezető munkaviszonyban is elláthatná az ügyvezetői tisztséget. Ez esetben akkor már nem vonatkozna rá a társas jogviszony utáni minimálbér után fizetendő járulékos történet?
Mi az a minimum időkeretes munkaviszony amire be kell jelenteni havonta?

"Amit beidéztél jogszabályi hivatkozást a GT-ből: az a Közkereseti és betéti társaságokra vonatkozik és nem a korlátolt felelősségű társaságokra, végképp nem az egyszemélyes KFT-re."
Úgy gondolom ez minden gazdasági társaságra vonatozik, nem látok a 27.§-ban csak BT-kre vagy közkereseti társaságokra vonatkozó korlátozást.

Könyvelőként és vállalkozóként tettem fel a kérdést. (ez a legrosszabb eset :) )
Nézd, amit írsz igaz. De 2012 áprilisig 0 Ft bevétel volt. Úgy tudom, ha nem végez tevékenységet egy cég, nincs bevétele akkor a társas jogviszony szerinti fizetendők elmaradásáért sem feszítik keresztre. De ez valószínűleg csak egy NAV jóindulati ellenőrzési elv lehet, más nem. (törvényben sincs benne)
Tavaly decemberig volt 36órás munkaviszony mellette.

Ebben az évben semmiképp nem lesz képes a cég kigazdálkodni a társas vállalkozói kötelezően fizetendő járulékokat. Mit tartasz végső megoldásnak a fentiek tükrében?

Köszönöm.

Feri
Feri2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Társas vállalkozó jár.fizetés csökkentése

HozzászólásSzerző: Beatrix555 » vas. máj. 06, 2012 9:37 am

Sziasztok!

Én úgy tudom, hogy:

1., kft vezető tisztviselője végezheti tevékenységét személyes közreműködéssel, illetőleg személyes közreműködés nélkül.
Előbbi esetben ha nincs nappali tagozatos hallgatói jogviszonya, vagy heti 36 órás munkaviszonya, akkor a minimálbér után (vagy garantált bérminimum után - a fő tevékenységtől függ melyiket kell figyelembe venni) akkor meg kell fizetnie az adót és járulékokat.
Utóbbi esetben (szem. közreműk. nélkül) nem kell járulékot sem adót fizetni, azaz nem minden esetben kell. Ekkor jöhet szóba a PTK szerinti megbízási jogviszony is, amely lehet nulla ft-os megbízási díj mellett, ekkor nem kell fizetnie semmit sem. Ha valamekkora összeget azonban kiköt, akkor azután kell fizetni járulékot és adót (lehet az akár havi 5-10.000 ft is) Fontos azonban, hogy ekkor nem személyesen közreműködő tag, azaz nem végezhet olyan tevékenységet pl mely árbevételt hoz, véleményem szerint szerződés kötése is ebbe a kategóriába tartozik (pláne ha eredménye árbevétel a későbbiekben)

Megoldásként én azt látom, hogy vedd be a társaságba a nyugdíjas személyt, vagy alkalmazottként vedd fel. Előbbi esetben őt bejelentheted 8 órás jogviszonyra, és neked lehet akár 0 ft.os megbízási jogviszonyod is (nem kell, hogy kellő végzettsége is legyen a személynek akit beveszel az adott tevékenység tekintetében, ahhoz elegendő ha valaki a kft-n belül ért hozzá, azaz végzéséhez papírja van.) Utóbbi esetben bejelentheted akár 2 vagy 4 órás munkaviszonyba is, és akkor az ez után járó arányos járulékokat és szja-t kell megfizetned ami őt érinti. Ekkor is lehetsz 0 ft-os megbízásos jogviszonyú.

Remélem tudtam segíteni.

Beatrix.
Beatrix555
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég