Adófórum

Adózási és számviteli információk

tagi kölcsön érvényesítése

Ellenőrzés

tagi kölcsön érvényesítése

HozzászólásSzerző: rtomix » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves hozzáértő fórumozók!

Adott egy bt., ami tagi kölcsönnel terhelt. A tagcserékkel történő átvétel után jogszerű az új tagoknak kivenni a tagi kölcsönt? Ilyenkor kinek tartozik tulajdonképpen a bt, és vagyongyarapodási ellenőrzés kapcsán mit kell igazolnia az új tagoknak?

 

köszönöm

Tamás

rtomix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

tagi kölcsön érvényesítése

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd máj. 22, 2007 11:16 am

A kilépő taggal a BT köteles a kilépéskor elszámolni. Az elszámolás tárgya a BT vagyona . A vagyon megállapításnál csökkentő tényező volt többek között a BT meglévő tagi hitele, így azt a kölcsönt nyújtó tag részére  -ha ő volt a kilépő tag- a kilépéskor, vissza kellett fizetni. A belépő új tagokat nem illeti meg a kilépő tag ki nem fizetett tagi kölcsöne. Az a kilépő tag jogos követelése. Ha nem kéri a betett tagi kölcsönét vissza a kilépő tag, akkor arról lemondhat. Ezesetben az összeg bekerül a BT bevételei közé és növelni fogja a BT eredményét. Ezen keresztül majd az új tagok úgymond részesednek az ilyen formán megszerzett nyereségből.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

tagi kölcsön érvényesítése

HozzászólásSzerző: SzirtesTamás » kedd máj. 22, 2007 11:41 am

Én másképp vizsgálnám meg a problémát. A gazdsági társaságnak (Bt-nek) egy kötelezettsége szerepel, mint mondjuk hosszú lejáratú kölcsön. 

1. Ha kilépnek a régi tagok, akkor - mint madora is írta - köteles a társaság elszámolni a tagokra jutó vagyoni betéttel.

2. A gyakorlaban nem így szokott kinézni, hanem úgy, hogy a régi tagok eladják a Bt-ben lévő vagyoni betétjüket (mint a Kft-knél az üzletrészt) általában névértéken (ez adójogi szempontból át kell gondolni, mert eladónak/vevőnek is keletkezhet adófizetési kötelezettsége) az új tagok részére. Így megtörtént a tagcsere.

3. Nos ez esetben viszont a Bt kötelezettsége, illetve a régi tagok követelése a korábban nyújtott tagi hitel, mely jogosultja az azt befizető korábbi tulajdonosok (a kilépéskor/üzletrész átvételekor ezzel nem kell elszámolni, mivel ez egy külön polgárjogi kötelem a Bt és a kölcsönadók között, melynek lehet, hogy a lejárata (visszafizetési dátuma) még több évvel később esetékes.

4. Az új tagoknak abban az esetben lehetne jogszerűen a tagi kölcsönöket visszafizetni, ha a régi tulajdonosoktól (azaz a követelés eredeti jogosultjától) ezt a kölcsönt megvásárolják, vagy engedményezik rájuk a kölcsönadók. Ez esetben akkor ugye átszáll az azzal kapcsolatos jog és kötelezettség a kölcsönből kifolyólag az új tagokra. Ilyenkor jogszerűen történhet a visszafizetés. De a kölcsön eladását/átadasát szintén körültekintően kell lebonyolítani. Mert mennyi az értéke egy (nem tudom ilyen Bt-ben) 1 mililó Ft-os betett kölcsönnek? Ha ezt egy biztos hátterű, kellő vagyonnal rendelkező céggel szemben áll fenn (csak pl. a lejárata még 5 év) akkor nem célszerű 1 Ft-ért eladni. De ha egy majdnem vagyontalan, veszteséges céggel szemben áll fenn a követelés akkor viszont nagyon áron alul is hozzá lehet jutni. Ezt mindíg a piac és a szükség diktálta körülmények között kell megvizsgálni. Ha nekem van egy x összegű, de még 2 éves lejártatú követelésem, viszont holnapra kell ennek az összegnek a fele (mert pl. bukok egy foglalós szerződsét) akkor nyilván akár ennyiért is eladhatnám. A kölcsön adás-vételnél is jelentkezhet adófizetési kötelezettség (a ténylegesen realizált és a megvásárolt összegből eredető haszon tekintetében).

5. Vagyonosodási vizsgálatoknál pedig szintén a 4. pontban leírtakat fogja az Adóhivatal vizsgálni. Azaz a visszafizetés jogszerűen történt-e, ki volt a jogosultja a követelésnek, mennyiért jutott hozzá, stb. Viszont ha azt a korábbi tagok tették be akkor átgondolást igényelhet a dolog, mivel ez esetben egy kapcsolódó vizsgálatot kérhetnek hogy tisztázzák azt, hogy ők honnan tudtak berakni ennyi pénzt a cégbe. Gondoljátok át alaposan, illetve hogy 2001. előtt, vagy után betett kölcsönökről van szó (elévülés adójogi szempontjából nézve). 

 

 

SzirtesTamás
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron