Adófórum

Adózási és számviteli információk

becslési eljárás

Ellenőrzés

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: cupra3960 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A kérdésem a következő lenne:

Az adóhivatal bevallások utólagos vizsgálatára, és valamennyi adónemre irányulóan ellenőrzést tartott egy cégnél. A bizonylatok nem álltak teljes körüen rendelkezésre (utólag nagyon sok számlához bekértük a hiteles másolatot), ezért a revizíó az áfa adónem tekintetében a meglévő és a pótolt bizonylatok alapján az art 110 § alapján nem végzett becslést, hanem jelentős adóhiányt állapított meg.

A társasági adó tekintetében azonban nem foglalkozott, hogy nincsenek meg a számlák, hanem egyszerűen nem vett tudomást arról a tényről, hogy nem tudunk mindent hitelt érdemlően bizonyítani, így társasági adóban nem állapított meg semmit. A becslés gondolatát is elutasították, persze szóban.

Nem értem a hivatal gondolkodását. Ha az áfában van hiány, de nem becsül, akkor miért nem állapít meg a tao-ban semmit. Ha a tao-ban becsülne, mert csak azt tudná, akkor meg becsülni-e kell-e az áfá-ban.

Még csak a jegyzőkönyvet kaptuk meg.

várom segítségeteket

előre is köszi

cupra

cupra3960
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: ruszinzsolt » szer. máj. 09, 2007 1:11 pm

A LB többször kifejtette, hogy ÁFA levonás formai kellékét (tehát a számla létét) nem lehet becsléssel helyettesíteni. Viszont, a számla beszerzésének tényét igazolni kell, később ha e miatt nem függesztik fel az ellenőrzést, akkor az eljárási hiba is lehet, ha később elkezdenek beszállingózni a számlák.
ruszinzsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: validitas » szer. máj. 09, 2007 1:40 pm

Szia!

Viszont a jegyzőkönyvre mindenképpen tehettek észrevételeket, amelyet az elsőfokú határozat meghozatalánál figyelembe kell, hogy vegyenek. Azt javaslom, éljetek ezzel a jogotokkal, mert ha elfogadják, csökkenhetnek a megállapítások összegei.

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: cupra3960 » csüt. máj. 10, 2007 2:33 am

Ezt én i studtam. Csak a helyzet a következő:

áfa ellenőrzés szerint vettél 10 db arut, eladtál ugyanebből 40 db

társasági adó szempontjából vettél 40 db arut, eladtál ugyanebből 40 db

és még egy apróság: ezek az aruk egyedi azonosítóval ellátott dolgok, tehát mind a bejövő mind a kimenő oldal áttételesen több cégen keresztül bizonyíthatóan beszerzésre került. Csak ennek a dokumentálása az adóhivatal számára egyszerűbb lenne, mint nekünk.

 

 

cupra3960
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. máj. 10, 2007 3:18 pm

Az Adóhivatal nem fog helyettetek dokumentálni. A Zsolt által javasolt irányban lehetne elindulni. Észrevételt kell tenni a jegyzőkönyvre, s ha az észrevételt nem akceptálja a hivatal, akkor per lesz belőle. Ha tudjátok bizonyítani, hogy a hiányzó bizonylatokat teljes gőzzel megpróbáltátok pótolni, s a beszerzésük folyamatban van,  akkor az eljárás  Adóhivatal részéről történő felfüggesztésének elmaradását  joggal lehet majd kifogásolni.

Az általad közöltek alapján könnyen belátható, hogy a beszerzett 1o db és az eladott 4o db közötti különbözetet valahonnan be kellett szereznetek, az magától nem pottyant le az égből.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. máj. 10, 2007 3:30 pm

Szia ! Nem tudom miért nem állapitottak meg különbözetet a TAO-nál is. Nekem  olyan esetem volt, hogy nem valós gazdasági esemény miatt állapitottak meg ÁFA hiányt. Lezárt év volt, és legnagyobb meglepetésemre az SZJA alapot nem módositották az összeggel. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: validitas » pén. máj. 11, 2007 7:20 am

Szia!

Arra sajnos nem lehet számítani, hogy az APEH ebben segíteni fog nektek, mert nekik a megállapítás a fontos. Bár benne van az Art-ban, hogy az adózó javára szóló dolgokat is figyelembe kell venni, dehát... Egyébként szerintem fel kellett volna függesztenie a vizsgálatot , hogy pótolni tudjátok a bizonylatokat. Ezt egy adóügyekre szakosodott jogász segítségével  kellene a jegyzőkönyvre észrevételezni. Biztosan drága, de gondolom az ÁFA-hiány sem kevés a bírsággal, kés.pótlékkal együtt.

Fenntartom korábbi javaslatomat, hogy a jegyzőkönyvre tegyetek észrevételt, egy jogász közreműködésével, mert azt kénytelenek figyelembe venni, elbírálni, és ha valamit nem jól csináltak a revizorok (ilyen is előfordul) - már az elsőfokú határozatba se kerül bele! Ezt tapasztalatból mondom. 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: picur76 » kedd máj. 15, 2007 12:00 pm

Szia! Első lépésként, ha még nem kaptátok meg a jegyzőkönyvet, nem zárult le az ellenőrzés, szóval időt kérnék, amennyit csak lehet, és megpróbálnám a lehető legtöbb számla hiteles példányát beszerezni. Gondolom áfa analitika, vagy könyvelés azért rendelkezésre áll, amiből ki lehet indulni. Sajnos, a tapasztalatom az, hogy a bizonylatokat kiállító cégek időközben már megszűntek, költöztek, átalakultak, stb. szóval tuti nem lesz teljeskörű a "gyűjtemény". Ilyen esetkben tuti, hogy nem lesz becslés, az áfa levonása bizonylat nélkül nem lehetséges... A kiadásokkal kapscsolatban feltételezem, azért nem várhattok megállapítást, mert ha termékértékesítésből származott a bevétel (mint erre utaltál - ha jól értettem), hiába tudsz a 40 eladott termék beszerzéséből csak 10-et igazolni bizonylattal, az Adóhatóság feltételezi, hogy a hiányzó 30-at is meg kellett vennetek valahol (itt tudnád igazolni a hitelesített számlával, fogy adóalanytól). Szerintem Adótanács esete merőben más, ott a nem valós gazdasági esemény tényéből feltételezhetően csak annyit tudott bizonyítani az Adóhatóság, hogy nem a (hamis) bizonylaton feltűntetett adóalany végezte a gazdasági eseményt, és nem azt, hogy semmi nem történt. (Ez utóbbi esetben a pénztárból hiányzó összeget - igazgatósági gyakorlattól függően - bérnek, vagy osztaléknak minősítették volna.) A jegyzőkönyv átvételét követően érdemes reagálni, bár ez a megállapítástól is függ. Ha "csak" a hiányzó bizonylatok áfa tartalma kerül megállapításra, hiába fizeted meg a legdrágább jogászt, az Áfa tv elég egyyértelműen kezeli a helyzetet... Viszont végig törekednék az együttműködésre, ugyanis nem mindegy a bírság és a pótlék mértéke. Picur
picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: cupra3960 » szer. máj. 16, 2007 5:24 am

Szia!

A jegyzőkönyvet már megkaptuk, elég durva a megállapítás része. Ez egy több milliárdos forgalmat lebonyolító cég. A bejövő oldalt úgy tudjuk dokumentálni, hogy nem a szállítókon keresztül, hanem egy finanszírozó cég tud igazolást kiállítani, hogy ténylegesen mennyi volt a beszerzésünk, de ebben az esetben nincs tényleges beszerzési ár, áfa tartalom, számla, csak a ténylegesen finanszírozott tételek, és annak a finanszírozott összege. E tételek mellé lehet beállítani, már másolatban megszerzett számlákban szereplő adatokat. Igaz, hogy így nincs számlával alátámasztott bizonylaton, ami az art-ban szerepel, de végül is tudom dokumentálni, hogy miket, és főleg mennyit szereztem be. Ha az adóhivatal nem is fogadja el, azért szerintem a bírósának -ha eljut idáig az ügy- el kéne fogadnia.

cupra3960
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

becslési eljárás

HozzászólásSzerző: validitas » szer. máj. 16, 2007 6:35 am

Szia!

Sajnos, ha nincsenek hiteles számlamásolataid, nem fogják elfogadni az Áfá-t, és a bíróság sem fogja, mert a törvény teljesen egyértelmű. Mindenképpen azt kellene tennetek, hogy beszerezni a számlamásolatokat, amennyire lehetséges, illetve nem tudom, hogy az ellenőrzés folyamán kértetek-e és kaptatok-e erre lehetőséget. Még azt kellene megnézni, hogy nem követett-e el az APEH eljárási hibát, mert azzal időt nyernétek (új vizsgálat, határidő a bizonylatok pótlására, stb.).

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron