Adófórum

Adózási és számviteli információk

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

Ellenőrzés

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: fuzesim » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Cégünk közösségen belülről is hoz anyagot (EUR-ban számlázva)(teljes egészében levonható!) és közösségbe is értéskesít, már 2008.08 hó óta(!) (számla szintén EUR-ban). A számviteli politikában az MBN közép árfolyam van meghatározva, és azzal is számoltunk mindig. Azonban most vettük észre, hogy a bejelentés az APEH felé elmaradt...(én teljesen biztos voltam benne, hogy ez annak idején megtörtént...) 

Tanácsotok szeretném kérni, hogy a javításnak mi a menete, hogyan javítsuk? A főkönyveben is a deviza eladási árfolyammal kellett volna számolnunk, hiába szerepel a számviteli politikában az MNB közép? Így adóhiányunk is keletkezik (tao,ipa)?

A törvényben egyértelműen szerepel, hogy előzetes bejelentés alapján számolható csak MNB árfolyammal a közösségi beszerzés és értékesítés, így visszamanőleg bejelenteni nem tudom... Sajnos nagy a cég és rengeteg az anyaga...

Segítségeteket köszönöm.

Melinda

fuzesim
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. aug. 22, 2010 1:31 pm

Szia!

Első dolog, hogy gyorsan bejelentkeztek (Biztos hogy nem történt meg? Apeh-nál is utána kellene nézni). Azután én úgy gondolom, hogy visszamenőlegesen át kell számolnod minden beszerzési és értékesítési számlát  az adott bank árfolyamán. Ha ez a különbözet nem lesz "jelentős" a szvt szerint, akkor 2010-re könyveled le a különbözeteket. Ha viszont jelentős, akkor még mérlegközzétételt is érinthet.(Bár úgy rémlik, van valamilyen kezvezőbb változás a jelentőssel kapcs., de ennek nagyon utána kellene nézni).

Üdv:Napraforgó 

Mikortól kell bejelenteni a választást?

A nyomtatvány benyújtására az Áfa-törvény 261. § (3) bekezdése alapján a lehetőség már 2007. november 16. napjától adott, azzal, hogy a választáshoz fűződő jogkövetkezményeket, jelen esetben a választott árfolyam alkalmazásának kötelezettségét 2008. január 1. napjától kell alkalmazni.

Ha csak év közben merül fel olyan gazdasági esemény, amely a választást indokolja, akkor mi a teendő?

Amennyiben az adóalanynak 2008. évben évközben lesz első alkalommal olyan értékesítése vagy beszerzése, amely adóalapját külföldi fizetőeszközben fejezték ki, akkor a választást ezen értékesítés teljesítési időpontját (illetve a számlakibocsátás keltét), vagy beszerzés utáni fizetési kötelezettség megállapítást megelőzően kell az adókötelezettséggel kapcsolatos bejelentésre 2008. évre rendszeresített nyomtatványon bejelentenie.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: fuzesim » vas. aug. 22, 2010 2:31 pm

Kedves Napraforgó!

Köszönöm a gyors válaszodat.

Az odáig rendben van, hogy átszámolom, de az áfa bevallásaim sem helyesek így, ráadásul havi bevalló a cég...Minden egyes áfa bevallást önellenőriznem kell? És felmerül még egy kérdés: ha s számviteli politikában az értékelési szabályzatban az  MNB árfolyam van meghatározva, akkor vehetem ezt alapnak?

Magyarul: nekem az nem tiszta, hogy ha átszámolom deviza eladásival a számlákat, akkor a többi devizás tételeim (pl.:belföldi devizás számlák) maradhatnak-e az számviteli politikában meghatározott MNB közép árfolymon és értékelhetem-e év végén az összes tételemet a szabályzat szerinti MNB középárfolyamon? Ez nagyon nem mindegy a nagyságrend miatt...

fuzesim
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. aug. 22, 2010 5:09 pm

Szia!

Szerintem ez esetben nem az az elsődleges, hogy mi van a szvpolitikában, hanem az idevonatkozó Áfa tv., mi szerint legkésőbb a fizetési kötelezettség megállapítást megelőzően (vagy legalább a számla kézhezvételekor) kell a bejelentést megtenni. 

Valóban az  Áfa bevallásokat is meg kell önellenőrizned, ha minden hónapban volt ilyen tétel, akkor minden hónapot, és még az EU-s összesítőket is.

Az értékelésre most nem tudnék egyértelműen választ adni, de talán ott maradhatna az MNB árfolyam, de ha az évközi összegek változnak, akkor ugye az "értékelendő" zárótételek is változnak.

A közzététel változásával kapcs.erre gondoltam, bár ezt még értelmezni kellene:

154. § (6) Az éves beszámoló, az egyszerősített éves

beszámoló ismételt közzétételéhez is szükséges -

kötelez
ı könyvvizsgálat esetén - a könyvvizsgálói

záradékot vagy a záradék megadásának elutasítását is

tartalmazó független könyvvizsgálói jelentés, a

jóváhagyásra jogosult testület elé terjesztés, továbbá a

jóváhagyást követ
ı 30 napon belül - a cégjegyzékbe

bejegyzett vállalkozó esetén - a letétbe helyezés.

154. § (6) Az éves beszámoló, az egyszer
ősített éves

beszámoló ismételt közzétételéhez is szükséges - kötelezı

könyvvizsgálat esetén - a könyvvizsgálói záradékot vagy a

záradék megadásának elutasítását is tartalmazó független

könyvvizsgálói jelentés, a jóváhagyásra jogosult testület

elé terjesztés, továbbá a jóváhagyást követ
ı 30 napon

belül - a cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozó esetén - a

letétbe helyezés.
Nem kell a megelızı üzleti év évesbeszámolóját, egyszerősített éves beszámolóját

ismételten letétbe helyezni és közzétenni, ha az erre

nyitva álló határidı letelte elıtt az adott üzleti évi évesbeszámoló, egyszer

ősített éves beszámoló letétbe

helyezése és közzététele megtörtént és annak

mérlegében és eredménykimutatásában a lezárt

korábbi üzleti év(ek)re vonatkozó módosítások külön

oszlopban bemutatásra kerültek

Úgy látom nem eléggé szemléletesen olvasható, ezért beteszem a linket:

http://www.szabalyzat.com/letoltesek/sztv_valtozasok_2010.pdf

 

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. aug. 23, 2010 9:54 am

Szia!

 

Ha előzetesen nem jelentettétek be, hogy az áfá-hoz MNB-árfolyamot választotok, az egy dolog. De ez NEM BEFOLYÁSOLJA a számviteli elszámolást. Nem valószínű, hogy a beszámolót, vagy bármi mást módosítani kellene!!! Nehogy átkönyveld az egészet!

Ha a Számviteli Politika szerinti árfolyam és az áfá-hoz (nem) választott árfolyam eltér egymástól - mint nálatok is -, akkor az leginkább könyveléstechnikai problémát okozhat. Az áfa-alapnak és fizetendő/levonható áfa összegének az analitikából ki kell derülnie. Ezt a számlavezető bankotok eladási árfolyamával kell megállapítani, mivel előzetesen nem jelentettétek be az MNB-árfolyamot.

De a beszerzés/értékesítés összegét, és a vevői követelést, szállítói tartozást (a Számviteli Politikában meghatározott) MNB-árfolyamon kell könyvelni. Ez jó is a főkönyvben, nincs mit javítani.

 

Így utólag azt tenném a helyedben, hogy kézzel kigyűjteném az összes EU-s számlát, csinálnék egy külön analitikát az eladási árfolyammal, ennek megfelelően önrevízióznám az áfa-bevallásokat. A beszámolót csak akkor kellene módosítani, ha egyes beszerzésekhez csak fizetendő áfa lenne, levonható nem, és a hibahatása jelentős.

Üdv. Andi

 

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: palmika » kedd aug. 24, 2010 11:24 am

Szia,

Egyetértek Andival, a szt szerint az MNB-n kell szerepeltetni, csak az áfa módosul. 

Viszont a 466 és 467-nek az áfabevallással egyezni kell, így minden számlához le kell könyvelni az árfolyam különbözetet is 87-97, ami viszont az eredményt módosíthatja. Ezt viszont csak idén könyvelheted, ez bezavarhat. 

Talán az árfolyam különbözetek nem  okoznak  jelentős hibát. 

Könyvvizsgálónak nem tűnt fel?

 

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: validitas » kedd aug. 24, 2010 12:30 pm

Sziasztok!

Palmikával és Andival egyetértve más dolog a számvitel és más az ÁFA-tv. Sajnos, nálunk annyira  - hogy is mondjam finoman - nem okos a pénzügyi vezetés, törvényalkotás és törvényhozás, hogy összehangolnák a jogszabályokat.

Ezért persze előfordulnak ilyen hülyeségek, hogy a számvitelben a számviteli politikában meghatározott árfolyamon kell könyvelni és értékelni, viszont az Áfa fkvi számlának pedig egyeznie kell a bevallással. Ezért ott árfolyam különbözeteket kénytelen az ember könyvelni (számviteli tv.szerinti árf. és az ÁFA-tv. szerinti árf. eltérése), ha a számviteli politikában alkalmazott árfolyam eltér az Áfa-tv. szerint választottól.

Ezeket az árf.különbözeteket évenként kellene kigyűjteni, a bevallásokat önellenőrizni, az árf.különbözeteket most könyvelni, és a tao-ra önellenőrzést benyújtani szintén évenként. Aztán megnézni, hogy a hiba és hibahatás jelentős-e, és annak megfelelően eljárni a beszámolóban.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: fuzesim » kedd aug. 24, 2010 2:19 pm

Sziasztok! 

Köszönöm a válaszaitokat.

 Sajnos teljesen biztos voltam benne, hogy a bejelentést annak idején megtettem  és a könyvvizsgálónak is 100%-osan modtam ezt (persze  nem néztem meg a bejelentést...tanultam belőle).

Amit tennem kell, ha jól értem:

-kigyűjtöm az EU-s számlákat és átszámítom a bank deviza eladásival

-áfa bevallásokat önellenőrzöm és mögé teszem a saját analitikámat

-a főkönyvben  azonban csak a 466-467 árfolyamkülönbözetét könyvelem, és minden más marad a számviteli politika szerinti árfolyamon!

A hibát és hibahatást meglátjuk, de szerintem nem lesz jelentős.

Ha most bejelentem az MNB-s árfolyamot, akkor azt csak 2011.01.01-től alkalmazhatom?

fuzesim
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: palmika » kedd aug. 24, 2010 4:34 pm

Az áfa tv 80.par annyit ír, hogy előzetesen bejelentette, és minden értékesítés és beszerzés esetén használni kell, valamint a köv és végéig nem térhet el ettől.

Csak megkrdezem, hogy nem kell a választást megújítani, ha jól gondolom, csak akkor kellene bármit beadni, ha onnantól nem akaor az MNB-t használni. Jol gondolom? 

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

MNB árfolyam bejelentés elmulasztása

HozzászólásSzerző: fuzesim » szer. aug. 25, 2010 5:28 am

A nyomtatványon a bejelentés mellett  egy új vagy törlés négyzet is szerepel, így ha már nem szeretném az MNB-set használni,  akkor én is úgy értelmezem, hogy azt is be kell jelenteni,  egy T (törlés) megadásával.

fuzesim
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég