Adófórum

Adózási és számviteli információk

társas vállalkozó részére jutalom?

Ellenőrzés

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: KONTÓ-M » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Szakértők!

Kérdésem egy "főállású" társas vállalkozó részére számfejtett jutalommal kapcsolatos.

A MEP-hez vagyok hivatalos ellenőrzésre ezügyben.

Történt, hogy a társas vállalkozónak 1-6 havi időszakra jutalom került számfejtésre, ami kifizetésre került 7 hóban. (Annak rendje-módja szerint benne a 08-asban.)

Majd szeptemberben táppénzre került a vállalkozó. A pótlapokra beírtam a rendszeres és nem rendszeres jövedelmeket.

Majd felhívott a MEP ellenőre és "meghívott" egy kis csevelyre, mert szerinte társas vállalkozónál csak a vállalkozói kivét értelmezhető, a jutalom nem.

Kérem, ha van itt valaki, ossza meg velem a gondolatait, véleményét.

Köszönöm: Judit

 

 

KONTÓ-M
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. okt. 07, 2009 12:17 pm

Természetesen semmilyen akadálya nincs annak, hogy a választott tisztségviselő tiszteletdíját a cég esetenként megnövelje. E "jutalom" címén kifizetett összeg - tekintettel az alapjogviszonyra - ugyanúgy tiszteletdíjnak minősül, mint a rendszeresen kapott összeg, melyből következően járulékfizetési szempontból is azzal hasonlóan kell kezelni. S annak sincs akadálya hogy a főállású társas vállalkozó magasabb összeget kapjön a tagi jogviszonyára tekintettel, mint azt eddig kapta. De náluk a jutalom, mint bérkategória csak abban az esetben jöhet szóba, ha tevékenységüket munkaviszony keretében gyakorolják.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: apóca » szer. okt. 07, 2009 1:05 pm

Szerintem, a jutalom kifizetéséhez taggyűlési határozat vagy Munkaügyi Szabályzatvagy Kollektív Szerződés kell  Bármit kifizethetsz, ha a vállalkozás belsőleg előírta valamilyen belső dokumentumban.
apóca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. okt. 07, 2009 1:14 pm

Csak a tagi jogviszonyban tevékenykedőnél  ez akkor sem jutalomként fog funkcionálni, hanem nem önálló tevékenységként kapott jövedelemként.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: KONTÓ-M » szer. okt. 07, 2009 3:10 pm

Kedves Madora és Apóca, köszönöm a válaszokat.

Bár én az ONYF-et is megkérdeztem, mivel a NYENYI lapon aktív a jutalom rubrika a "főállású" társas vállalkozóknál. Az ottani ügyintéző azt mondta, hogy semmi akadálya a jutalom kifizetésének.

No mindegy, holnap az ellenőrzés után már okosabb leszek.

Mégegyszer köszönöm: Judit

KONTÓ-M
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: KONTÓ-M » szer. okt. 07, 2009 3:10 pm

Kedves Madora és Apóca, köszönöm a válaszokat.

Bár én az ONYF-et is megkérdeztem, mivel a NYENYI lapon aktív a jutalom rubrika a "főállású" társas vállalkozóknál. Az ottani ügyintéző azt mondta, hogy semmi akadálya a jutalom kifizetésének.

No mindegy, holnap az ellenőrzés után már okosabb leszek.

Mégegyszer köszönöm: Judit

KONTÓ-M
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. okt. 07, 2009 5:44 pm

Judit!

Légyszí értesítsél minket a fejleményekről. Legalább tanulunk belőle.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: KONTÓ-M » csüt. okt. 08, 2009 8:45 am

Kedves Madora!

Hát megtörtént a nagy ellenőrzés. Igazából nagyon rendesek voltak az ellenőrök, mindenről szájbarágósan felvilágosítottak.

Megállapítások:

Neked volt igazad, ez nem jutalom, hanem tagi jövedelem. Abban maradtunk, hogy ezt az összeget "kiveszem".

Vagyis az egész miskulanciát önellenőriznem kell, (08-asban) és ott helyben lejavítottuk a beküldött dokumentációt. Így most minden rendben lesz.

De a revizorok is azt mondták, hogy nem értelmezhető a jutalom a társas tagnál, hiába aktív a NYENYI-nél a jutalom rubrika.

Segítő szándékotokat, és a gyors reakciót köszönöm mégegyszer: Judit

 

 

KONTÓ-M
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. okt. 08, 2009 8:55 am

Judit!

Nagyon örülök, hogy pozitív hozzáállású ellenőrök kerültek az utadba. S azért külön köszönet, hogy megosztottad velünk a "T.Hivatal" hivatalos álláspontját is az ügyről, amely megerősítí a témával kapcsolatos helyes gondolkodásunkat. Ebben az zűrzavaros adóvilágban az ember könnyen mellékvágányra tud futni, s a kilátásba helyezett büntetések súlya időnként összeroppantja.

További sikeres munkát: Madora

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

társas vállalkozó részére jutalom?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. okt. 08, 2009 9:13 am

Hát én nem vettem volna ki. Főleg, ha a járulékot le is vontátok és be is fizettétek. A kifizetés jogcíme szerintem indifferens, ha egyébként az általános szabályok szerint megfizetitek a járulékot. És a társaság miért ne adhatna jutalmat a tagjának??

 

Ps.

 

Tanulság:

Ezt követően, ha ilyen ügye lesz valakinek, akkor célszerű úgy lepapírozni, hogy a társaság ügy döntött, hogy x.y-nak szeptemberben hónapban nem 100 000 Ft-ot, hanem 200 000 Ft-ot jutttat tagi közreműködése ellenértékeként. És akkor csak ez az egy összeg látszik... Oszt kenjék a hajukra az OEP-nél... 

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron