Adófórum

Adózási és számviteli információk

Könyvelői felelősség

Ellenőrzés

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: kicsigesztenye » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 A segítségeteket szeretném kérni.

 

2007 év végén a párom barátja jelezte, hogy könyvelőváltáson gondolkozik, és szeretné, ha én látnám el a feladatokat.

2008. évben meg is érkezett a könyvelési anyagával, hogy akkor hozta (mindezt április 17-én negyedéves áfabevallóként)

Jeleztem számára, hogyha csak formailag is, de kössünk egy szerződést, mindkettőnk védelmében.  Akkor ő ezt nem szerette volna, így nem történt szerződéskötés. Az Apeh felé én lettem bejelentve az elektronikus bevallások benyújtására.

Az általa átadott iratanyagról átadás átvételi jegyzőkönyv nem készült. A következő negyedévben szintén az utolsó pillanatban hozta az anyagot, majd ezt követően, szinte semmit, így 2008. 3. 4 negyedévére nullás bevallás lett benyújtva az iratanyag hiányában.

A bérfeladást minden hónapban elkészítettem az ő általa telefonon bemondott adatok alapján, melyről a bevallás benyújtásra került.

Ez évben szintén nem hozott könyvelési anyagot, ennek megfelelően az 1 félévre is nullás áfabevallás lett beadva.

 

Ez év júliusában megjelent, miszerint az apeh a bevallás határidőben nem történő benyújtása miatt (2009. 2. né) megbüntette, és ezen okból kifolyólag kéri, hogy adja vissza részére a nálam lévő könyvelési anyagot. Az eltel időszakra az elvégzett munkáért pénzt nem kaptam.

Két nap eltelte után jelezte, hogy kellenének főkönyvi kivonatok, kartonok, pénztéárösszesítő, készletnyilvántartás stb.

Tájékoztatására elmondtam, hogy mivel részemre pénz nem került átadásra, érvényes szertődésünk nincs nem áll szándékomban részére semmilyen könyvelési anyagot átadni.

Véleményetek szerinr, jelen esetben az esetleg mulasztási bírságra, vagy bármilyen egyébb anyagi felsősségre vonásra van-e lehetősége az apehnak, illetve a cég ügyvezetőjének?

 Illetve, az Apeh ezek után az ő bejelentése nyomán kezdeményez-e eljárást ellenem?

 

 

Válaszaitokat előre is köszönöm:

 

Zsuzsa

 

 

kicsigesztenye
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: bgab » pén. szept. 11, 2009 7:13 am

Szia!

A bevallás leadásának mulasztásáért a regisztrált könyvelőt értesítik.

Mivel te vagy regisztrálva neked kellet volna megkapni a felszólítást.

Elképzelhető, bár elég utálatos megjegyzés részemről, hogy ezt eljátszhatta már az előző könyvelővel is, így könyvelési díj fizetése nélkül meguszta ezt a pár évet.

A 2009.02 né bevallását 07. 20-án kellet leadni.  le is adtad. Az apeh ügyintézés nem olyan gyors, hogy 1-2 napon belül reagál a le nem adott bevallásokra.

Mivel te leadtad nincs mire reagáljanak.

Kérd el tőle az Apeh határozatot a büntetésről

Én úgy tudom, hogy nincs jogunk arra, hogy az anyagát visszatarsuk. ki kell neki adni.

Üdv: Judit

 

bgab
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. szept. 11, 2009 7:48 am

Azt nyugodtan megpróbálhatod, hogy csak akkor adod ki az anyagot, ha legalább egy méltányos díjat kifizet. A két szép szeméért lehetőleg semmit.

 

Nekem volt egy ilyen ügyem, az alábbi nyilatkozatot írattam alá a pácienssel (és semmit nem adtam át neki, csak a bizonylatait és a bevallásokat, főkönyvi könyvelésből semmit sem.)

 

Ügyvezető jelen jegyzőkönyv aláírásával kijelenti, hogy a ......Kft-től a mai napon az általa korábban átadott számviteli iratanyagait átveszi. (2 db iratgyűjtő). Az iratanyag tartalmazza a ....Kft által készített, ügyvezető által jóváhagyott, 2008 évre vonatkozó adóbevallásokat, a 0829-es Társasági adóbevallás kivételével.

 

Ügyvezető kijelenti, hogy a két társaság között 2008. július 17-én létrejött Megbízási szerződést önhatalmúlag, jogellenesen, a Megbízási szerződés 8. pontjába ütközően szüntette meg.

 

Ügyvezető kötelezi magát, hogy a. ......Kft-vel szemben fennálló tartozását – késedelmi kamattal növelt összeggel - legkésőbb 2009. május 31-ig rendezi. A tartozás megfizetésével egyidejűleg kerül sor a  .... Kft részéről az eddig ki nem számlázott összegek és a késedelmi kamat számlázására.

 

Ügyvezető kijelenti, hogy a ...... Kft –vel szemben az iratanyag mai napon történő visszaadásán kívül a jövőben semmi féle igényt nem támaszt.

 

2009. május 13
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. szept. 11, 2009 7:49 am

Se mérleget, se 29-es bevallást, se főkönyvi kivonatot, se semmi egyebet nem kapott 2008-ra az évközi  bevallásokon kívül, amit én csináltam.

 

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. szept. 11, 2009 7:51 am

És ha közben beküldi a 182-est akkor sem a könyvelőt fogják büntetni, ha esetleg ő mulasztott volna. Ha nincs élő 180-as a bírság kivetése napján, akkor a cégnek küldik a bírságot. Oszt kereskedjen ő a könyvelőn, ha akar valamit...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: 3HInfo » pén. szept. 11, 2009 7:52 am

Szia!

Üdvözöllek a klubban! A tréfát félretéve, amennyiben beadtad határidőben az áfa bevallást, kérd el a határozatot és jól nézd meg mire is büntették meg a kedves ügyfelet.

Az, hogy írásban nem kötöttek szerződést nem igazán jó dolog, de az ügyfeled ráutaló magatartással jelezte, hogy könyvelését szeretné ha te végeznéd. Magyarán ha elhozta Neked a számláit és TE le is könyvelted, bevallásokat be is adtad, akkor bizony jogosan követelhetsz rajta ezért díjazást.

A bizonylatait nem tarthatod vissza, mert az az ő tulajdonát képezi, de én bizony addig egyetlen könyvelési tételt sem adnék ki míg -most már természetesen írásban lefektetett dokumentum alpján- ki nem fizeti az elmúlt időszak könyvelését.

Ha perrel fenyeget ne ijedj meg, mert lehet hogy te sem kapsz érte kitüntetést, de elviekben nem sokat tehet ellened.

Kitartást kívánok ehhez, én -sajnos- tapasztalatból bezsélek. Az elmúlt három évben 4 ilyen esetem is volt. Bár nálam szerződés minden esetben volt, csupán fizetni felejtett el a kedves ügyfél... de reklamálni azt tudott ha valami gondja volt...

üdv

Tica

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: HANGA » pén. szept. 11, 2009 7:54 am

Kedves Zsuzsa!

Nézd meg az ügyfélkapun keresztül, hogy irtak-e elő birságot az adófolyószámlán.  Valóban kérheted, hogy mutassa meg a határozatot,  mert  esetleg meg is lehetne fellebezni. ha jól értem te határidőben elküldted a bevallásokat, tehát birságolásra nincs jogalap.

Érzésem  szerint az illető próbálkozik,  jól érzed balekot keres, hátha ingyér könyveltethet.

Ravaszul  felhivnám az APEH-ot a helyedben,  mivel meghatalmazott vagy a bevallás küldésre -  igy  folyószámla egyeztetést kezdeményeznék, vinném a dokumentumokat, hogy a bevallások határidőben be  lettek-e küldve.  Igy rövid uton kiderülne, hogy volt-e  határozat.

Ha  becsapott, te  is alkalmazhatsz eszközöket.   Iratait nem tarthatod  vissza,  az  az övé, ö rendelkezik  vele.   Semmi nem szabályozza, milyen formában  kell visszaadnod.  És  ez esetben  mivel átháritotta a felelősséget, neked kell a büntetést lenyelned, vagyis ingyér  dolgoznod.

Itt a fórumon  tanácsolta valaki,  hogy  ilyen esetben - könyvelési dij nem fizetése esetén - becsomagolja az iratokat és  utánvétes levélként, vagy csomagként a vállalkozó, megbizó cimére küldi. Utánvételi dijként  a ki nem fizetett  könyvelési dijat számolja + postaköltség.  A  küldemény tartalmából mindenképpen derüljön  ki, a vállalkozása  iratai.  

Legyél te  is  rafinált. 

Értesits bennünket a fejleményekről.

HANGA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. szept. 11, 2009 7:56 am

Önmagában a 180-as ügyfél általi aláírása hitelesen bizonyítja, hogy a szerződés (a megbízás) létrejött. És ez olyan szerződés, ahol az ingyenes teljesítés a megbízott részéről nem várható el.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: validitas » pén. szept. 11, 2009 8:10 am

Szia!

 "Ügyvezető kötelezi magát, hogy a. ......Kft-vel szemben fennálló tartozását – késedelmi kamattal növelt összeggel - legkésőbb 2009. május 31-ig rendezi. A tartozás megfizetésével egyidejűleg kerül sor a  .... Kft részéről az eddig ki nem számlázott összegek és a késedelmi kamat számlázására."

Ezt nem biztos, hogy annyira előnyös így beleírni, tekintettel az Áfa-tv. számlakibocsátásra vonatkozó előírásaira. Persze attól is függ, hogy mit nem számláztál, de ha nem csak az utalsó időszakot, hanem egyáltalán nem történt számlakibocsátás, vagy kiegyenlítési szándék hiányában nem számláztatok, akkor szerintem nem ajánlatos ez a megfogalmazás.

A számlakibocsátási kötelezettséget - ha a teljesítés megtörtént - nem befolyásolja, hogy fizet-e az ügyfél, vagy sem.

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Könyvelői felelősség

HozzászólásSzerző: validitas » pén. szept. 11, 2009 8:18 am

Szia!

Viszont a 182-est S.O.S add be, nehogy továbbra is te legyél a meghatalmazott. Előtte nézd meg az EBEV-ben a dolgait, amit szükségesnek ítélsz, töltsd le, mentsd el. Lehet, hogy a bírságot még az előtt lévő időszak mulasztása miatt kapta.

Szerintem ebben az esetben téged nem tehetnek felelőssé. Azért én írnék egy tértivevényes levelet is neki, leírnám benne, hogy annak ellenére, hogy nem hozott bizonylatokat, a bevallásokat benyújtottad (a bírság elkerülése érdekében), és ezért ennyi Ft-tal tartozik. Plusz az elvégzett könyvelési munka+ késed.kamatok, stb. Írj nagyobb összeget, hátha visszaír felháborodásában, hogy annyival nem tartozhat, mert x Ft/hó-ban egyeztetek meg. Ezzel már el is ismerte a tartozását, ami jól jöhet egy per esetén.

A bizonylatait vissza kell adnod, de sztem a bevallások kinyomtatott példányait nem, az a te munkád "gyümölcse", ha nem fizet, nem jár neki. Ha akarja, töltse le az ügyfélkapuján keresztül.

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron