Adófórum

Adózási és számviteli információk

Illeték és mulasztási birsága

Ellenőrzés

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd aug. 18, 2009 2:25 pm

Hanga!

Ezer bocsánat. Jobban utánanéztem a témának és az előszerződésre vonatkozóan nem jó választ adtam. Az előszerződést alapján nem jegyeznek be semmit, még széljegyzetet sem a tulajdoni lapra.

  • előszerződés
    Az előszerződésben a felek abban állapodnak meg, hogy egy későbbi időpontban egymással szerződést kötnek. Az előszerződés alapján a felek kötelesek a szerződést megkötni.
    Szóval egy kicsit bepalizták a vevőt. Az előszerződés megkötése után nem lehetett volna visszatáncolni a végleges szerződés megkötésétől. Még jó, hogy végül is létrejött a végleges adásvételi szerződés tulajdonjog fenntartással. Ezt viszont valóban be kellett volna a megkötést követő 3o napon belül jelenteni a Földhivatalhoz és ennek alapján került volna széljegyzetként bejegyzésre a tuajdonjog fenntartással történő értékesítés. A végleges adás-vételi szerződés megkötése után kell kérni a széljegyzet törlését és a tulajdonjog bejegyzését.
    Milyen szabályok vonatkoznak az előszerződésre? A felek megállapodhatnak abban, hogy későbbi időpontban kötnek egymással szerződést. Az előszerződést a szerződésre előírt alakban kell megkötni. Az előszerződés megkötésének ténye az ingatlan-nyilvántartásban nem kerülhet feljegyzésre. Az előszerződés alapján a felek kötelesek a szerződést megkötni. A szerződés megkötésének elmaradása esetén a bíróság bármelyik fél kérelmére a szerződést létrehozhatja és tartalmát megállapíthatja. A bíróság a szerződést akkor is létrehozhatja, ha az előszerződés a szerződés lényeges kérdéseiben való megállapodást nem tartalmazza, feltéve, hogy a nemzetgazdaság és a felek érdekeinek figyelembevételével, a felek tárgyalásai, korábbi szerződései és az eset összes körülményei alapján a szerződés tartalma meghatározható. A bíróság a szerződést kivételesen az előszerződésben megállapított feltételek módosításával is létrehozhatja, ha ezt nemzetgazdasági érdek vagy a felek különös méltánylást érdemlő érdeke indokolja. A szerződés megkötését bármelyik fél megtagadhatja, ha bizonyítja, hogy az előszerződés létrejötte után beállott körülmény folytán a szerződés teljesítésére nem képes, illetőleg a szerződés megkötése nemzetgazdasági érdeket sértene, vagy ha e körülmény alapján a szerződés megkötése után elállásnak vagy felmondásnak lenne helye 
    Bemásolok még egy kérdés-feleletet is:

    Az előszerződéssel még nem került bírtokba/tulajdonba a kérdéses ingatlan, tehát az illeték összegét csakis az adásvételi szerződés megkötése után állapítják meg, és vetik ki.

    Az egyik Illetékhivatalnak kevesebb a leterheltsége, onnan hamarább érkezik a csekk, míg máshol több az elvégzendő munka – addig „parkolhat“ kamatozó bankszámlán a számítható összeg…

    30 nap a tűrelmi idő a kamatbűntetés terhe nélkül.

    A kiszabott illetéket kérni lehet mérsékelni, ezt MEGFELELÕ INDOK ESETÉN esetleg méltányolhatják, csökkenthetik. Egyébként lehet kérni részletfizetésre engedélyt, de ezen kérelmet is indokolni kell.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd aug. 18, 2009 4:55 pm

Bocs, de nekem még mindíg nem derült ki, hogy tényleg előszerződésről volt-e szó, vagy Adás-vételi szerződésről, melyet a felek előszerződésnek tekintettek. Szerintem ha előszerződés, akkor két szerződésnek kell lenni melyben világosan kiderül a "tényállás".

Ha viszont csak egy szerződés készült (és én Hanga leírásából sajnos arra tippelek, hogy ez történt, csak a felek értelmezték a szerződést előszerződésnek), akkor viszont jogos a bírság.  Hanga végig ugyanarról a szerződésről beszél, és csak a szerződésben szereplő tulajdonjog fenntartási kikötésre alapozza az "előszerződés" titulust. "A" szerződésről ír akkor is, mikor azt írja, hogy a vételár kifizetése után benyújtották azt a Földhivatalba. Tehát szerintem a februárban kelt szerződésről van szó végig.

Hanga! Hány szerződés van?

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: szat-ing » kedd aug. 18, 2009 5:01 pm

A tulajdonjogfenntartással történt eladást a földhivatali ingatlan-nyilvántartásba fel szokták jegyezni.

Az előszerződés valamilyen feltétel teljesülését feltételezi, és ilyenkor szó nincs tulajdonjog-fenntartással történt eladásról. Persze ez csak magánvélemény.

Az előszerződést a mi ügyvédünk szerint nem kell beadni a földhivatalhoz, azt még ügyvédnek sem kell ellenjegyeznie, bár elképzelhető, hogy az elmúlt 1-2 évben változott a joggyakorlat. Mostanában nem volt ilyenem.

szat-ing
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: HANGA » szer. aug. 19, 2009 6:11 am

Az  Adás-vételi szerződést tulajdonjog fenntartással kötötték februárban.

Egy  szerződés  van.  Üdv 

HANGA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. aug. 19, 2009 6:20 am

Ezesetben teljesen egyértelmű amit előzőleg boncolgattunk. A februárban kötött tulajdonjog fenntartással értékesített ingatlan adás-vételeli szerződését 3o napon belül, tehát márciusban be kellett nyújtani a Földhivatal felé.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: szat-ing » szer. aug. 19, 2009 6:22 am

Egyetértek az előttem szólóval
szat-ing
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. aug. 19, 2009 6:24 am

És ezt az ügyvéd nem tudja????
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: szat-ing » szer. aug. 19, 2009 6:28 am

Tudnia kellett, kérdezzétek meg az ügyvédet miért nem tette meg

szat-ing
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. aug. 19, 2009 6:30 am

Vagy ha nem tudta, akkor alkalmatlan.

Ha pedig nincs elfogadhatóü magyarázata rá, akkor le kell verni rajta a jogkövetkezményeket. Egyébként normális ügymenetben az APEH és a földhivatali bejelentést is az ügyvéd intézi ingatlan adásvételnél.

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Illeték és mulasztási birsága

HozzászólásSzerző: szat-ing » szer. aug. 19, 2009 6:34 am

Nem is lehet máshogy, a földhivatali bejelentésre adásvételi szerződés esetében kizárólag jogi képviselő (ügyvéd jogosult).

Az már más téma, hogy ha azt mondja az ügyvéd, hogy: én megírtam a levelet, aláírtam, megbeszéltük, hogy beadjátok a földhivatalhoz, de ti nem vittétek be........

szat-ing
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég