Adófórum

Adózási és számviteli információk

Könyvelő felelőssége II.

Ellenőrzés

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: carol » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók,

a következő a kérdésem. Adott az eset, hogy egyik ügyfelem "beadta a törölközőt", ma azzal állított be, hogy kész vége. Arra kér, hogy készítsem össze a nálam lévő iratokat (több éve könyvelem), és írjak listát, mit adtam vissza, úgymond magamat védendő, hogy később "bármi lesz" engem ne érjen semmilyen negatív hátrány. Elmondása szerint eladja a céget, viszont kérdeztem, hogy évközi zárás vagy valamire nincs szükség? Azt állítja nincs, az ügyvéd majd mindent elintéz. Én még ilyet nem hallottam, és ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy az átadott iratok, bizonylatok listáján kívül még milyen szövegezés lenne ésszerű az átadás-átvételi jegyzőkönyvben, amelyből egyértelműen kitűnik, hogy innentől kezdve engem semmilyen felelősség nem terhel, nincs tovább semmi dolgom velük.

Másik kérdésem, hogy - a jelenlegi két alkalmazottat is kirúgják - őket apehnél nyomtatványon ki kell jelentenem? Vagy hol kell még jeleznem? Elég az utolsó havi 08-ason jelölnöm valahol, hogy hó közben felmondtak nekik?

Köszönöm 

 

carol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: Kriszto » pén. aug. 07, 2009 2:36 pm

Szia!
Ha csak tényleg eladja a céget azzal tennivalód nincs, csak annyi, hogy egy teljes átadás-átvételit kell írnod (mikor, hol, kinek, milyen dossziékat adsz át. pl. bank ettől-eddig (dátum, sorszá), pénztár, szállító, vevő, bérszámfejtések, 0908-as bevallások, ÁFA bevallások. Mindenhez írd oda, hogy mikori időszak!
A dolgozókat ki kell jelentened a 09T1041-es nyomtatványon és természetesen az összes kilépő papírt oda kell adnod.
Remélem tudtam segíteni, üdv.: Ancsa
Kriszto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. aug. 07, 2009 2:54 pm

A dolgozókat nem kell kijelentenie! És átadás-átvételt is csak akkor, ha az új tulaj máshova akarja vinni a könyvelést!!

A dolgozók kijelentését csak akkor csinálja meg, ha a kezében vannak a megszüntetésről szóló papírok!! A cég megy tovább, attól hogy más lesz a tulaj.

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: bgab » pén. aug. 07, 2009 3:04 pm

Szia!

 Ne felejsd el aregisztrációdat azonnal leadni.

Nyomtass ki egy főkönyvi kivonatot, bár az ügyvéd ezzel nem sokra megy.

üdv

bgab
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. aug. 07, 2009 3:57 pm

Bocs, de zöldségeket beszéltek. Egyelőre a könyvelőnek nincs  tennivalója! Az ügyvezetői átadás-átvétel része a könyvelőnek való bemutatás is!!! SEMMIT NEM KELL ADDIG TENNI, AMÍG ERRE UKÁZT NEM KAP A CÉG TÖRVÉNYES KÉPVISELŐJÉTŐL!!! Csak a folyó ügyeket vigye tovább, mintha semmi sem történt volna!!! Nem az ügyvezetővel van szerződése, nem a tulajdonossal, hanem a céggel!
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. aug. 07, 2009 4:10 pm

Szia Carol!   Ha a cég képviselője azt mondja, hogy a nálad lévő irítokat add át, stb.  akkor valószínűleg nem akar már veled könyveltetni valamikortól...... Ha ez így van, akkor a köztetek lévő szerződést nézd meg a szerződés megszűnésére vonatkozón... (felmondási idő, közös megegyeés, stb.)  Ha közted és a cég között a szerződés felbontásra kerül, akkor ezt írásban rögzítsétek, hogy mikortól, s ezen belül milyen fordulónapig, meddig átvett bizonylatok azok amivel még neked van dolgod.....Annak megfelelően a felmondási időben össszeállítod az iratokat, a főkönyvi kivonatot és mindent kinyomtatsz: főkönyvi kartonok, analitikák, munka- bérügyi iratok, bérkartonok, szállító, vevő analitika, stb.... mindazt ami tartalmazza, hogy eleget tettél a szerződéses kötelezettségednek.

Ha ez meg van, akkor átadás-átvételi jegyzőkönyv.. amiben rögzíteni kell, hogy mi az a minden ami az ügyfél részérére átadásra kerül, mik esetleg a folyamatban lévő ügyek.. célszerű a kinyomtatott főkönyvi kivonatból egy példányt a képviselő által is szignáltan magadnál tartani a saját jegyzőkönyved mellékleteként, a jegyzőkönyvbe pedig beleírni az aktuális főkönyv szerinti főösszeget és rögzíteni, hogy a vállalkozást érintő bevallások tekintetében milyen időszakra vonatkozóan, milyen bevallások, mikor voltak beadva utoljára, valamint amit érdemes még megjegyzésként szerepeltetni...

Ha elektronikus adóbevallással Te voltál meghatalmazva, akkor a szerződés megszűnés napjára azt mond fel (szüntesd meg).  A dolgozók kirúgásával kapcsolatban: ha még a szerződés megszűnésének időpontját megelőzően megkapod a dolgozók részére átadott munkaviszony megszüntetésére irányuló felmondás egy példányát és a leszámoltatás (utolsó munkában töltött nap) a Te szerződéses idődbe esik, akkor nyilván még számfejted és az írásos felmondásnak megfelelően a munkaviszony megszűnésének napjára a munkavállalót kijelented a 09T1041-en  -- ha ezen határidők még a Te idődbe esnek, ha nem akkor ezeket már nyugodtan viheti a cég új könyvelőjéhez.

ha még a Te szerződéses idődbe esik a leszámolás számfejtése és annak bevallása is a 0908-ast tekintve, akkor a 0908M-en van arra megfelelő helye: ahová be kell írni a munkaviszony megszűnésének időpontját. 

Mindenképpen járj el körültekintően a köztetek fennálló szerződés megszüntetése vonatkozásában, ezzel együtt az átadás-átvételnél is, ideértve azt is, hogy legkésőbb az általad előállított kivonatok,stb. átadasakor a járó díjazásodet fizesse ki.    Én szoktam gondolni a másik leendő könyvelőre is, hogy lehetőleg úgy adjam át könyvelést, analitikákat, hogy az a másik tudjon nyitni rendesen, és azért is, hogy a későbbiekben engem ne zaklasson.

A szakmai felelősség a rögzített szerződés megszűnéséig tett, vagy nem tett dolgokért terhel, a szerződés megszűnését követően esedékes, vagy keletkező dolgokkal kapcsolatban nem lesz felelősséged a jövőben.

Ha ez a képviselő nem megszüntetni akarja a veled fennálló szerződést, akkor a szerződés addig fennáll, ( és így bizonyos felelősséged is)  amig Te fel nem mondod, vagy ha az uj tulajdonosok által választott képviselő fel nem mondja, akár közös, akár egyoldalú felmondással ( a szerződésben foglaltaknak megfelelően).

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. aug. 07, 2009 4:21 pm

Jól összefoglaltad. Annyi megjegyzést, hogy a búcsúzó ügyvezető akkor hibázik a legnagyobbat, ha ezt a szerződést ő mondja fel. Meg tudja ezzel bénítani a céget! 

Én csak az újtól fogadnám el a szerződés megszüntetését!

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: carol » vas. aug. 09, 2009 7:12 am

Köszönöm a válaszokat, de még annyi azért érdekelne, hogy most a könyvelt időszakról - túl azon, hogy a bizonylatokat átadjuk - kartonokat nem kellene kinyomtatni? Az egész könyvelés az én gépemen van, amit én nem adok át ugyebár.

 

carol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. aug. 09, 2009 7:22 am

Szia!  Ahogy már fentebb is írtam, ha tényleg könyvelői megbízásod megszűnéséről van szó, akkor igen mindent kinyomtatva kell, hogy átadjál az adott megbízó alapbizonylataival együtt..  Főkönyvi kartonok, naplók, főkönyvi kivonat, analitikák..   Éppúgy, mint amikor legkésőbb a beszámoló elfogadását követően előző év könyvelési iratanyagokat  átadjuk, amit aztán az adott cég irattároz saját magánál.  Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Könyvelő felelőssége II.

HozzászólásSzerző: szedlacsek » vas. aug. 09, 2009 8:27 am

Elvileg elektronikus formában - PDF-ben - is átadhatod a korábbi évek kartonjait, hogy bármikor ki tudják nyomatni.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég