Adófórum

Adózási és számviteli információk

Beszámoló ellenőrzés alatt

Ellenőrzés

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

Egy kis tapasztalati segítséget kérnék:

Könyvelő ismerősöm kérdezte a következőket tőlem: A céget, amelyet könyvel Áfa ellenőrzésre berendelték. Az ellenőrzés olyan szolgáltatásokról talált számlákat, melynek a kiállítója, visszadott vállalkozói igazolvány miatt már ezt nem tehette volna meg.

A szolgáltatások teljesítve lettek (üzletszerzés, felmérés, egyéb), és az ügyletkor az adott vállakozó szerepelt az "érvényes" adószámú listában. Így nem tudott az ügyfél róla, hogy nincs már vállalkozása, és jogosulatlan számlákat fogadott be "megvezették".

Az Apeh visszaadja a könyvelésnek záros határidőre a számlákat, hogy a beszámolót elkészíthesse. Most mi alapján ?

Az ellenőrzés előtti általa igaznak vélt adatokkal, vagy a kifogásolt számlák nélkűl, nyilván más eredménnyel.

Köszönöm a segítséget: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. márc. 26, 2009 11:48 am

HILFE !
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » csüt. márc. 26, 2009 12:26 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. márc. 26, 2009 12:33 pm

Nincs véletlenül kinyomtatva az akkori állapot? Az "érvényes adószám" lekérdezéséről?

Mert ha az meglenne, akkor szerintem bizonyítani lehetne, hogy az ügyfeled körültekintően járt el, és ami tőle telhető volt, megtette. És nyugodtan könyvelhetné a számlákat.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. márc. 26, 2009 12:35 pm

Szia Judit!

Nekem volt hasonló esetem. Nem volt nagy összeg sem a költség része sem az Áfa. Miután a cég a számlát kifizette, kiadásba is lett helyezve a pénztárból, már nem vehettem ki. A költségrészét az 5-ösön hagytam, abból a meggondolásból, hogy a teljesítés valóban megtörtént, az áfá-t átkönyveltem rendkívüli ráfordításba. Az év végén mind a kettővel ( a költséggel - nem elismert költség címen-) megemeltem az adóalapomat. A kiszabott büntetés is adóalap növelő volt.  Én is várom a többiek észrevételeit.

üdv:tepimail

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: Zskovács » csüt. márc. 26, 2009 1:11 pm

Szia Judit!

Bár nem volt a gyakorlatban hasonló esetem, de én tepimail véleményével értek egyet, amennyiben az APEH nem gyakorolna méltányosságot. Mindenféle képen meg kellene próbálni igazolni - ahogy Zsuzsa is írja - hogy a cég a befogadott számlák esetében körültekintően járt el.

Az érvényes adószámú cégek akkori listája, biztos benne van az APEH adatbázisában, sok minden az APEH hozzáállásán múlhat.

Ha mégsem....

A pénztárat nem lehet módosítani, utólagosan nem lehet megbízási szerződést kötni, hisz annak különböző nyilatkozati, adózási következményei lennének utólagosan, nem beszélve a munka elvégzésének jogosultságáról.

Az ÁFA-t érinteni fogja persze, de én is azt csinálnám, hogy a tételeket adóalapnövelő tételként állítanám be a TAO bevallásban.

A vállalkozót pedig értesíteném az ellenőrzés következményeiről. Beszélnék a "fejével".

Üdv. Zsuzsa

 

Zskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. márc. 26, 2009 2:57 pm

Szia Judit!

Ha sikerülne bizonyítani, hogy a vállalkozó benne volt az érvényes adószámmal rendelkezők adatbázisában, akkor a probléma megoldva, az APEH mehet a sóhivatalba, még az áfa levonása is jogos :-))

Ha ez vmi miatt nem megy, akkor sztem is benne kell lenniük a számláknak a könyvelésben, max. tao növelőként beállítanám áfástól.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. márc. 26, 2009 4:30 pm

Judit!

A teljesítést véleményem szerint nem lehet meg nem történtnek tekinteni. S ha valós az esemény, akkor annak a mérlegben szerepelnie kell. Ha történetesen a szolgáltató nem számlázta volna ki az elvégzett szolgáltatás ellenértékét, de maga az igénybevétel megtörtént, akkor is szerepelnie kellene a mérlegben a tétel,  mint nem számlázott szolgáltatás. Ergo az eredményt csökkentené a szolgáltatás nettó értéke.  Esetedben nem ez türtént, hanem megtörtént a kiszámlázás is, csak a szolgáltatást nyújtónak már nem volt joga számla kibocsátására. Ha ennek ellenkezőjét nem tudjátok bizonyítani (mármint az érvényes adatbázisban történő szerepeltetést), akkor szerintem nagyobb a sár, mert akkor nem lehet tao alapnövelő tétellel rendbe rakni a dolgot. Miután a szolgáltató nem volt jogosult számla kibocsátására, ezért az elvégzett munkát akár megbízási díjként kifizetettként is kezelheti az apeh annak minden járulékával együtt. (gondolom nem kis összegről van szó)Szóval azzal nincs baj, hogy költégként kell kezelni a tételt. Csak az a kérdés, hogy milyen jellegű költség.  

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: Zskovács » csüt. márc. 26, 2009 6:47 pm

Sziasztok!
 
Az ellenőrzés még tart (ÁFA), semmilyen megállapítás nincs még ezek szerint, ha jól értem, csak visszadták az anyagot, hogy a mérleget el tudja készíteni.
Nem az volna a leghelyesebb, ha mindent úgy könyvelne, tenné bele a mérlegbe, ahogyan az megtörtént, hisz ha a cég az ellenőrzés megállapításira észrevételt is tehet, majd fellebbezhet, azért mert találtak olyan számlát, amit nem fogadhatott volna el, ez nem boríthatja egyelőre a cég könyvelését, nem??
Igaz mérlegkészítésig a tudomására jutott ez az információ, de elképzelhető, hogy az ellenőrzés megállapításai már nem befolyásolják a 2008.évet.
Tehát most nem kellene foglalkozni az APEH által fiktívnek vélt számlákkal, az ÁFA-t sem tudja önellenőrizni, hisz most ellenőrzik.
 
Judit!! Szerintem most mindent csináljon meg úgy, mintha ellenőrzés sem volna.
Ahogy írtad, még időt sem sokat hagytak nekik, ráadásul a 0829 még sehol.
Ki kell várni az ellenőrzés végét. Szerintem

Üdv. Zsuzsa
 

Zskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Beszámoló ellenőrzés alatt

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. márc. 26, 2009 8:26 pm

Sziasztok!

Az én véleményem is az, hogy végezze a beszámoló készítést úgy, ahogy az ellenőrzés előtt tette volna. Ha nem elfogadható az APEH részéről a számla, az esemény megtörténtét akkor sem lehet kifogásolni, ugyanis a számlakibocsájtónak kell a következményeket viselni. A számlabefogadónál szerintem csak az Áfa visszaig.-sel lehet probléma, azt viszont majd utólag megönellenőrzi, vagy ezt az Áfa -részt esetleg számítsa be már most a szolgáltatás költségeként.

Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég