Adófórum

Adózási és számviteli információk

Alapítvány képviselet

Ellenőrzés

Alapítvány képviselet

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egy magánszemély Alapító létrehozott egy alapítványt. Kijelölte az alapítvány Képviselőjét. Majd ez a Képviselő meghatalmazta az Alapítót, hogy az alapítvány ügyeiben eljárjon. Nemcsak adóügyben, hanem általános tekintetben teszem fel a következő kérdést, hogy szabályos-e ez a meghatalmazás? 

A PTK. 76/C §. (3) szerint:

Nem jelölhető ki, illetve nem hozható létre olyan kezelő szerv (szervezet), amelyben az alapító - közvetlenül vagy közvetve - az alapítvány vagyonának felhasználására meghatározó befolyást gyakorolhat.

Van-e ennél konkrétabb tilalom a fenti meghatalmazás érvényességének megkérdőjelezéséhez? 

Előre is köszönöm a válaszokat:

Varga Anikó

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Alapítvány képviselet

HozzászólásSzerző: simke » kedd márc. 03, 2009 7:22 am

Szia Anikó!

Nem tudom, hogy sikerült-e a kérdésedre már választ kapni. Én éppen tegnap kaptam meg egy alapítvány könyvelését, és próbálom körbejárni  a dolgot, így akadtam a kérdésedre. Amit idáig összeszedtem ezzel kapcsolatban az a következő:

Az alapító okiratban: kötelező az alapítvány képviselőjéről, illetve képviseletére rendelt szervről részletesen rendelkezni.
Ez nem az alapító okirat törvényi kellékei közt szerepel, de az általános szabályozásból levezethető. Az alapítványnak meg kell felelnie ugyanis a Ptk. 29. §-ában meghatározott - a jogi személyekkel kapcsolatos- minimális feltételeknek.

Ki rendelkezik az alapítvány vagyona felett?

Az alapítvány vagyonát az alapítvány kezelő szerve (más néven kuratóriuma) kezeli. A kezelő szervet az alapító okiratban az alapító jelöli ki, aki önmagát egyedüli képviselőként nem, csupán a kuratórium egyik tagjaként választhatja. Tilos olyan kezelő szerv létrehozása, amelyben az alapító a alapítvány vagyonának felhasználására meghatározó befolyást gyakorolhat.
Kik jogosultak az alapítvány bankszámlája feletti rendelkezésre?

A Ptk. 29.§. (3) bekezdése alapján a jogi személy nevében aláírásra a jogi személy képviselője jogosult. A bankszámla feletti rendelkezéshez két aláírásra jogosult személy megnevezése is szükséges.
 
A Ptk. 74/C. §-nak (1) bekezdése szerint az alapító okiratban az alapító kijelölheti a kezelő szervet, illetőleg ilyen célra külön szervezetet is létrehozhat. A kezelő szerv (szervezet) az alapítvány általános ügydöntő, ügyvezető és képviselő szerve. E feladatokat az alapító nem láthatja el, így az alapító az alapítvány kezelője egyben nem lehet, mert törést szenvedne az az alapvető jogelv, hogy az alapítvány létrehozása után az alapító - a számára esetleg adókedvezményt is nyújtó vagyonnal - a továbbiakban nem rendelkezhet sem kizárólagosan, sem oly módon, hogy akár közvetlenül, akár közvetett módon az alapítványi vagyon felhasználásáról való döntésben meghatározó szerepet játszik.
 
Vagyis szerintem nem fordulhat vissza az alapítóra a jogosultság az ügyek intézésében.
Üdv Etus
 
 
simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Alapítvány képviselet

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd márc. 03, 2009 12:08 pm

Szia, Etus,

Nagyon köszönöm, hogy megosztottad velem az információt. Még így sem lesz könnyű meggyőzni másokat, de legalább van kiinduló érvrendszerem. Még talán találok hozzá bírósági határozatot is. 

 

Még egyszer köszönöm, üdv, Anikó 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Alapítvány képviselet

HozzászólásSzerző: simke » kedd márc. 03, 2009 12:51 pm

Nagyon szívesen! Örülök, ha tudtam segíteni. Egy "köszönöm" többet ér mint bármennyi pont. Üdv Etus
simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég