Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adóellenőrzési tippek

Ellenőrzés

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Úgy döntöttem, felteszem az első kérdésemet, infokat szeretnék kérni adóellenőrzéshez.

Arra lennék kiváncsi, hogy milyen tippeket tudtok adni egy adóellenőrzés lefolytatásánál, mikor, milyen dolgokra figyeltek, vannak-e általánosan előforduló ellenőri hibák, stb.

Voltak-e olyan esetek a munkátok során, amikor az ügyfél nem mondta el a teljes igazságot, és az ellenőrzés során tudtátok meg, hogy valami baj van a vállalkozó körül.

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. jan. 22, 2009 11:29 am

Szia!

Bocsánat, nem igazán érdemben szólok hozzá, de az utolsó kérésedet illetően csak annyit szeretnék mondani, hogy ez ügyfél-könyvelő közötti üzleti titok, gondolom a szerződés is kitér erre a vonatkozásra. Az ügyfelekkel való kapcsolat bizalmi viszony sztem, és még név nélkül sem etikus ilyesmiket nyilvános fórumon kifecsegni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » csüt. jan. 22, 2009 11:35 am

Szia.

Nem igazán érthető a kérdésed, de az ellenőrzések során ha minden rendben van, akkor nincs semmi baj, ha valamit esetleg elhibáztál, vagy rosszul értelmeztél valamit, és ezt észreveszik, akkor mindegy mivel fogsz védekezni nincs kegyelem.

nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. jan. 22, 2009 12:02 pm

Az én tapasztalataim szerint nincs olyan, hogy valami hiba ne lenne. Csak az a kérdés, hogy mennyire veszi komolyan a revizor.

De pl. nálatok is rendszeres-e a hiánypótlást engedélyező végzés a kiutalás előtti ellenőrzések során? Volt-e már olyan, aki megfellebbezte, mert olyat kértek, amit amikor személyesen volt bent, nem kért a revizor, pedig ott volt?

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: hvanna » csüt. jan. 22, 2009 12:03 pm

 

Szia !

 Böbével messzemenően egyetértek, igaz nem a vállakozói szférában kerültem apeh ellenőrökkel kapcsolatba, de  egy két általános dolgot megosztok, ami valójában az ellenőzés tankönyvekben, mint tananyag le van irva . 

Az "előforduló ellenőri hibák " megfogalmazásnál arra gondoltam, itt a tipikus ellenőrzési területekre, vagy gyakorlatra gondoltál, mert ugye azt hogy az ellenőr hibázik :)))), már élből feltételeni bajság, de előfordul. Itt igaz a z a mondás, hogy majdnem mindig az esősebb kutya .....

Na de rátérve az ellenőrzés konkrétságára:  Az ellenőrzést általában éves tervezés szerint végzik az apeh. ellenőrök, hacsak egy-egy válllakozás kapcsán valami kirivó ok miatt nem " soron kivül " választják az érintetett. Minden évben van az apeh-nek külön választott kedvenc területe, amire több figyelmet fordit ellenőrzései során és ezt a negativ tendenciák alapján választják ki, mármint az ellenőrzés irányultságát, és utánna a konkrét  gazdálkodókat.

Az Art. 86-119 §-al bezárólag taglalja az ellenőrzésre vonatkozó szabályokat, a későbbi passzusokban pedig a következményeket hiányosság feltárása esetén.

Az apeh. az ellenőrzés során megvizsgálja az adózási kötelezettségek teljesitését, különösen:

- a bejelentésre, bevallásra,bizonylati rendre, a könyvelésre,a nyilvántartásra, az adatszolgáltatásra, a nyilatkozattételre vonatkozó előirások betartását

- az adó, a költségvetési támogatás alapjának és összegének megállapitását és bevallását,

- az adó és a költségvetési támogatás határidőben és helyes összegben történt megfizetését, illetve igényléést,

Az apeh. általában helyszini vizsgálatot tart, aminek fő oka, hogy ott állnak rendelkezésre a szükséges bizonylatok. A helyszinen az adózó tevékenysége i sjobban megitélhető.

Szükségtelen viszont helyszini ellenőrzést tartani, , ha a rendelkezésre álló iratok alapján az adózó egyidejü meghallgatásával is lefolytatható  az ellenőrzés ( például magánszemélyek esetében ).

Ellenőrzést kell lefolytatni a vállalkozónál:

- ha átalakul

- ha adókötelezettsége megszünik

- ha a jogi személyiségű vállalkozó felszámolását, végelszámolását rendelik el,

- illetve bármely szervezet esetében, ha jogutód nélkül szünik meg,

- ha az aeph. elnike igy rendelkezik

- az Állami Számvevőszék felhivására

- a pénzügyminiszter utasitására.

Az adóellenőrzésnek két csoportja van:

1. csoport: az adóalany dokumentációi, bizonylatai, szabályzatai, analitikái, bevallásai alapján végezhetö, un. dokumentációs ellenőrzés.

2.csoport: az adatgyüjtésre, nyugta, számla ellenőrzésre irányuló oprativ ellenőrzés( idényszerű) nyáron, különböző nagyszabásu rendezvényeken 

Személyes tapasztalatom: Afa  bevallás kapcsán: minden analitikát kértek, belenéztek a könyvelésbe, elkérték az összes bevallást, elkérték a repi nyilvántartást, belenéztek különböző belső szabályzatokba, természetbeni juttatások szabályozása, nyilvántartást kértek, || ami csak ugy spontán eszükbe jutott.  Az ellenőrzés megkezdése előtt beszélgetnek, és ilyenkor nagyon észen kell lenni, ne fecsegjen fölöslegesen az ember, mert beleszaladhat  véletlenül és nem tudatosan a saját maga által állitott csapdába, mert először fel sem tünik hogy a kérdés provokativ, "hátha kibeszélő show " kerekedik ki az ellenőrzött részéről.

Üdv: hvanna 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. jan. 22, 2009 12:13 pm

Köszi a választ, igazából nem a jogszabályi előírásokra lennék kíváncsi, hanem főként a gyakorlatra. Volt-e már olyan, amikor a számlakibocsátó társaság által adott nyilatkozat nem egyezett az általatok előadottal, mert ők rátok akarták verni a balhét, stb. Mennyire törekednek a valós kép feltárására? Vagy csak a megállapítás megtétele a cél?
taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: hvanna » csüt. jan. 22, 2009 12:19 pm

 

Szia !

 Az én gyakorlatomban nem fordult ilyen elő, de az igaz hogy mindig nagy multi beszállitókkal , szolgáltatókkal áltunk kapcsolatban ( eü, gyógyszeripar ),  és jellemzően közbeszezésen nyertek , mint üzelti partnerek. A szelekció a pályázati birálat során megtörtént )

Üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. jan. 22, 2009 1:41 pm

Bocs, de szerintem az nem etikátlan, ha pl. elmesélem azt - név nélkül - , hogy jártam már úgy ügyféllel, hogy az APEH húzta elő az orrom előtt az ügyfél által kiállított fiktív számlákat, sok milliós összegben (a tényleges forgalma sokszorosáról!) egy olyan számlatömbből származóan, amelynek színét sem láttam...

 

Majd leestem a székről... De miután visszaértem az irodába, az első dolgom volt összepakolni az ügyfél cuccát, úgy ahogy volt. Majd telefonáltam neki, hogy vagy 16 óráig elviszi, vagy kirakom a folyosóra... Az sem érdekelt, hogy féléves munkadíjjal tartozott...

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. jan. 22, 2009 1:50 pm

Egyébként volt olyan esetem is, amikor közöltem az ügyféllel, - nagykereskedő -  hogy jó lesz, ha csinál valamit, mert az nem megy, hogy a fehér forgalma dupláját adja el feketén. (90-es években, 100 milliós nagyságrend..).

 

Nézett rám bambán, hogy "ezt meg honnét tudod"? Mondom: a beszerzéseiből és az árréséből. Visszakérdezett: "ezt az APEH is ki tudja így számolni"?

 

Mondom: "Igen."

 

És kirtaktam neki is a szűrét. Két év múlva bukott le. 3 évet kapott.  A kollega, aki átvette tőlem, alig bírt kimászni az ügyből....

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adóellenőrzési tippek

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. jan. 22, 2009 1:59 pm

No igen, mivel az APEH úgy teszi meg a feljelentéseit, hogy abban az eljáró könyvelő neve is szerepel...

Egyébként meg én azt vettem észre, hogy sok esetben az ügyfél hozza kellemetlen helyzetbe a könyvelőt, pláne akkor, amikor nem egyeztet vele és úgy megy nyilatkozni...

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég