Adófórum

Adózási és számviteli információk

társas vállalkozó||gyes

Ellenőrzés

társas vállalkozó||gyes

HozzászólásSzerző: lederer » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Van egy nonprofit BT, abban egy beltag, aki gyesen van, de a Bt-jében személyesen is közreműködik. Milyen kóddal jelentem a 08T1041-esen?

Egyelőre nincs a cégben munkavégzés, mert nincs még meg a működési engedélye. Kell-e addig járulékokat vallani és fizetni?

Ha megvan az engedély, utána EHO-t tényleg nem kell a gyes alatt fizetni, viszont az összes többit igen? És gondolom a minimálbér után kell? Jövedelmet viszont, ha nem tud, nem kell kivennie?

Nagyon köszi, aki segíteni tud, mert sem az Apeh, sem az OEP nem tudott (akart) választ adni a kérdésemre. Ide-oda lökdöstek...

lederer
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

társas vállalkozó+gyes

HozzászólásSzerző: lederer » vas. nov. 30, 2008 9:09 am

Olyan nehéz kérdést tettem fel, hogy senki sem tud rá válaszolni, vagy csak hétvége van? Kérlek, valaki, aki tud segítsen!!!!!!!!!!!!!!
lederer
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

társas vállalkozó||gyes

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » vas. nov. 30, 2008 9:36 am

Szia!

 

Én a TB-s kérdésekben nem vagyok profi, ezért inkább gondolatébresztésnek szánom, amit írok.

A társas válallkozás tagja akkor minősül társas vállalkozónak (és így biztosítottnak), ha személyes közreműködésre kötelezett, és ezt nem munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban teszi.

 

Ha összehasonlítom az egyéni vállalkozóval: a főállású ev. a GYES ideje alatt ha nem személyesen folytatja a tevékenységet, akkor nem kell kötelezően megfizetnie a járulékokat.

De ha a tevékenységét személyesen folytatja (pl. nincs alkalmazottja, aki dolgozna helyette ), akkor a GYES ellenére járulékfizetésre kötelezett.

 

Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

társas vállalkozó+gyes

HozzászólásSzerző: lederer » vas. nov. 30, 2008 9:53 am

Nagyon köszi a gyors választ. Én is hasonlóan gondolnám, de nem vagyok benne biztos. Azt gondolom, hogy a 08T1041-en gyes melletti munkavégzés kódot nem jelölhetek, mert hát nem munkaviszonyos, hanem személyesen közreműködő tag, ezért azt hiszem, hogy főfoglalkozású társas vállalkozó lesz a jó kód. De ezt csak gondolom. Az is igaz, hogy járulékot muszáj utána fizetni a minimálbér után, csak az nem tuti, hogy amíg nincs meg a működési engedélye, addig is kell-e, vagy csak utána. Illetve az EHO trv-ben olvastam, hogy aki gyes-en van az mentesül az eho alól, de azt már nem írja, hogy ha vállalkozik mellette, akkor is igaz-e.
lederer
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

társas vállalkozó||gyes

HozzászólásSzerző: Panni49 » vas. nov. 30, 2008 10:20 am

Szia! Másodszor írom a hozzászólásom,mert elszállt az éterben.A 1041-esen a 1451 es kóddal jelenteném be.A személyes közreműködéssel,és járulékfizetéssel kapcsolatban  beteszek ide egy kapcsolódó anyagot.Remélem segítek vele.Tehát addig amíg személyesen nem működik a termelésben,már pedig addig amíg a működési engedély nincs meg,a Bt.nem gyakorolhatja tevékenységét.Tehát nincs miben személyesen közreműködni.Addig járulékot nem kell fizetni.De ha megvan a működési engedély,és sszemélyesen közreműködik a tevékenységben,akkor a GYES mellett is kell járulékozni.Remélem,hogy segítettem.Ja,és a NYENYI-ről sem szabad elfeledkezni,hogy ott majd kell jelenteni a GYES idejét,mint kieső időt.Üdv.Panni


A gyesen lévő egyéni és társas vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége csak akkor áll fenn, ha a vállalkozói igazolványban, illetve a társasági szerződésben rögzített tevékenységek gyakorlásában (pl. fodrászat, szabás-varrás, vagy fuvarozás, kereskedelmi tevékenység) személyesen vesz részt. A személyes közreműködési kötelezettség körébe tartozó szervezési, irányítási feladatok ellátása, az adókötelezettségek teljesítése (nyilvántartás, bevallás, adatszolgáltatás), vagy alkalmazottak foglalkoztatása önmagában - a vállalkozás profiljába tartozó munkavégzés hiányában - nem keletkeztet a gyesen lévő vállalkozók esetében járulékfizetési kötelezettséget.

A vállalkozó ugyanis akkor is köteles az adókötelezettségek, társadalombiztosítási nyilvántartási, bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítésére, ha a vállalkozás valójában nem működik, vagy a vállalkozó személyesen nem, hanem alkalmazott, segítő családtag útján folytatja a vállalkozási tevékenységet. A fenti kötelezettségek teljesítése sem tekinthető azonban a vállalkozási tevékenység személyes folytatásának a járulékfizetési kötelezettség alól mentesített időtartam alatt.
Ha a vállalkozói igazolvány birtokában a vállalkozó "saját elhatározásából" nem folytat személyesen vállalkozói tevékenységet - pl. a vállalkozói igazolványt kiváltja, de nem kezdi meg a tevékenységét, vagy kizárólag segítő családtag, alkalmazott útján látja el a tevékenységet - a minimálbér alapján a járulékfizetési kötelezettség az igazolvány átvétele napjától fennáll. Analóg módon alkalmazandó a szabály a társas vállalkozó esetében is. A járulékfizetési kötelezettség alól mentesül azonban az egyéni és társas vállalkozót akkor, amikor fizikailag nem képes a vállalkozói tevékenységét személyesen gyakorolni, mert beteg, táppénzes állományban van, vagy ha gyermeke gondozása, családtagja ápolása mellett nincs lehetősége a vállalkozói tevékenység személyes folytatására. Ekkor a minimálbér alapulvételével járulékfizetési kötelezettsége nincs.

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

társas vállalkozó+gyes

HozzászólásSzerző: lederer » vas. nov. 30, 2008 2:33 pm

Nagyon köszönöm a segítséget, akkor kb. jó volt az elméletem és megnyugodtam. Még csak annyit, hogy a 08-ason kell őt jelentenem, mint gyeses kieső idős, és a járulék nulla, majd amikor személyesen közreműködik, akkor szintén gyeses kieső idős + itt belépnek a járulékok? Az Eho-t még nem tudom, hogy kell-e fizetnie, amíg gyes mellett dolgozik? 
lederer
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron