Adófórum

Adózási és számviteli információk

Számlának hol a helye?

Ellenőrzés

Számlának hol a helye?

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szerintetek az áru eredetét  hogyan igazolja a vállalkozó? Elég ha a számla fénymásolata van az üzletben , vagy a szállítólevél? A három napon belüli bemutatás mire vonatkozik ?

Nekem már büntették meg vállalkozómat (szabálysértési bírság)mivel azonnal nem tudta bemutatni sem az eredeti sem a fénymásolt számlát .Jó mondjuk ezt értettem.

Gyakorlati tapasztalatotok mi? Állítólag az eredeti számlát kellene megmutatni, de hát könyvelni is csak az eredetiről lehet.( Kedves vállalkozó: akkor vegyek egy fénymásolót? Mondtam akár azt is megteheti.)

A mai cikkről jutott eszembe.

Köszönöm Gabi

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Számlának hol a helye?

HozzászólásSzerző: hvanna » kedd szept. 30, 2008 6:01 am

Szia Gabi !

Az áru eredetének igazolására nem marad már megoldás, mint a szla hitelesitett fénymásolatának  az üzeltben való tartása.

Az ellenőr, amennyiben mondjuk konyit a könyveléshez, tudnia  kell  gogy  a gazdasági események könyvelsének  alapja az eredeti számbiteli bizonylat,  beszerzésnél a a számla.

Üdv: hvanna

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Számlának hol a helye?

HozzászólásSzerző: hajdutunde » kedd szept. 30, 2008 6:18 am

Szia Gabi !

Az áru eredetének igazolására szla másolatának  kell az üzeltben lennie.

Az ellenőr, tudja, hogy nem tarthat eredeti számlát a vállalkozó az üzletben, mert az a könyvelésben kell lennie. Ha mégis eredetire van szüksége, akkor arra időt kell hagynia amíg a könyvelőtől elkéri azt. Amúgy a másolattal meg kell hogy elégedjenek. A 3 nap szerintem a romlandó árúra vonatkozik : hús, tojás stb.

Tünde

hajdutunde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Számlának hol a helye?

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd szept. 30, 2008 7:28 am

Szia Gabi! A 3napos bemutatási lehetőség régen volt érvényben. Most már a szállítók kérésre több példányban is nyomtatnak a számlából. Meg is gyült vele a bajom, mivel mindegyik teljesen ugyanaz, és eredeti van ráírva, igy előfordult hogy 2x könyveltem le, még szerencse hogy észrevettem. Másolatnak kell az üzletben lenni. Az eredetit nem is kérhetik a helyszínen, mert pl. nekünk is 3helyen kellene lenni az eredeti számlának. Üdv. Ani   /Érdekes, én nem Tündének válaszoltam/
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Számlának hol a helye?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd szept. 30, 2008 12:30 pm

Sziasztok!

Nálam a fénymásolatot eddig elfogadták, ha több példányos a szla, akkor egyik példányát magánál tartja a kereskedőm.

 

Mulasztási bírság (Art)

172. § (1) A magánszemély adózó 200 ezer forintig, más adózó 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha

g) az ellenőrzés időpontjában az áru eredetét tanúsító bizonylattal vagy annak másolatával nem rendelkezik,

 

A bizonylat megőrzése (Art)

47. § (1) A 44. § (1) bekezdésében meghatározott iratokat az ezek vezetésére kötelezett adózó az adóhatósághoz bejelentett helyen köteles őrizni.

(2) Az iratokat a könyvelés, feldolgozás időtartamára más helyre lehet továbbítani, az adóhatóság felhívására azonban azokat 3 munkanapon belül be kell mutatni.

(3) Az iratokat az adózónak a nyilvántartás módjától függetlenül az adó megállapításához való jog elévüléséig, a halasztott adó esetén a halasztott adó esedékessége naptári évének utolsó napjától számított 5 évig kell megőriznie

 

A kereskedelmi tevékenységek folytatásának egyéb feltételei

5. § (1) A kereskedőnek az árusítás helyén rendelkeznie kell - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - az árusított termék - beleértve a saját terméket is - eredetét hitelt érdemlően igazoló bizonylattal (számla, szállítólevél, termékkísérő okmány stb.). Saját előállítású termék esetén a termékhez felhasznált nem saját előállítású termék eredetét hitelt érdemlően igazoló bizonylattal kell rendelkeznie a kereskedőnek az árusítás helyén. Amennyiben a kereskedő a bizonylatokat az adóhatósághoz bejelentett helyen - de nem az üzletben - őrzi, köteles az eredeti bizonylatok, dokumentumok másolatát az üzletben tartani. Az ellenőrzést végző hatóság felhívására köteles az eredeti bizonylatokat, dokumentumokat három munkanapon belül bemutatni.(2005. évi CLXIV.tv A kereskedelemről)

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Számlának hol a helye?

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd szept. 30, 2008 5:50 pm

Sziasztok!

Nelly kimerítően leírta a törvényi helyeket, a 3 napos hatály így valóban él, de a mulasztási bírságtól abban az esetben sem tekintenek el -ez a 2008-as változás az art-ben-, ha 3 napon belül bemutatja, ugyanis  másolatnak mindenképp kell lennie az üzletben.

A kiszabható tételeknél van eltérés, ha 3 napon belül bemutatja "csak " ezzel sujtható

172. § (1) A magánszemély adózó 200 ezer forintig, más adózó 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha

g) az ellenőrzés időpontjában az áru eredetét tanúsító bizonylattal vagy annak másolatával nem rendelkezik,

Ha nem tudja bemutatni viszont ezzel:

(2) Az adózó 1 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha

b) be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat vagy foglalkoztatott, igazolatlan eredetű árut forgalmaz.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég