Adófórum

Adózási és számviteli információk

SOS segítség!

Ellenőrzés

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: bartane76 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy ismerős az alábbi problémával keresett meg, ami meghaladja a képességeimet.
Van egy idős házaspár, évek óta komolyan fóliáznak, de teljesen feketén. Se ősermelői, se felvásárlási jegyek, semmiről nincs számla.
Májusban a bácsi meghalt, és butaságból a hagyatéki leltár tartalmazza a fóliatelepet. Ez a telep a saját házuk mögötti saját földön található. Tavasztól őszig van benne zöldség, maguk nevelik a palántát, minden munkát ők ketten végeztek benne.
Kaptak egy értesítést, hogy jön az APEH hétfőn ellenőrzésre. Ennyit tudok az ügyről.

Szerintetek mi lenne a megoldás, hogy "rendben" találjon az APEH mindent?
Gondoltam egy olyanra, hogy az idén kezdték a fólizázást. Számlát a fóliáról, vetőmagról, vegyszerről tudnának szerezni. De a néninek nincs őstermelőije, ráadásul kevésbé hihető, hogy egy idős 70 éves néni pont most fog ilyen nagy volumenű fóliázásba.
Van egy fiuk, de messzire él. Ő miatta lett belevéve a hagyatéki leltárba, hogy többet örököljön.
Viszont vagy egy rokon házaspár, akik őstermelők, papírok rendben, zöldségtermesztésre is ki van váltva nekik. Esetleg ők bevállalhatnák,hogy ők dolgoznak a fóliában, és az idős házaspár megengedte, hogy használják a földjüket? Szerintetek ez járható út lehet?
Milyen papíroknak kellene rendben lenni?

Elnézést, hogy ilyen kérdésre keresem a választ!

Köszönettel

Üdv. Zsuzsa
bartane76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. júl. 24, 2008 9:04 am

Szia!

Egyáltalán miért megy ki az APEH?

Nyugdíjas saját földjén fóliában termel....Hagyatéki leltár sem megy szerintem az APEH felé.

Már az okot sem értem.

Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. júl. 24, 2008 9:33 am

Sziasztok!

Kedves Éva! El fogsz keseredni, mert az APEH már erre is rátette a kezét. 2007-től az illetékhivatalok feladatait is átvették ezen a területen is. Bizony a közjegyzői hagyatékátadó végzésből kap az adóhatóság, ami alapján megállapítja az öröklési illetéket. (saját bőrömön is tapasztaltam, 2007-ben apukám meghalt, a hagyaték végleges átadására 2008-ban került sor, és bizony az APEH-tól kaptam a szerelmes levelet, mennyi illetéket kell fizetnem!!!, felsorolva mi az illeték alapja- hagyaték, hagyatéki terhek, stb-, mi alapján állapította meg az öröklési illetéket).

Szerintem jogában áll ellenőrizni, hogy a hagyatékban szereplő örökség értéke a valóságot tükrözi-e. Elképzelhetőnek tartom, esetleg ezt ellenőrzik.

Zsuzsa! Minden esetre jó lenne tudnod, pontosan mi áll az APEH levélben, van-e célja (és mi) az ellenőrzésnek.

 

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. júl. 24, 2008 10:46 am

Hát tényleg elkeserítő!

Bízzunk abban, hogy az illeték-kiszabáshoz ingatlan becsléshez értő dolgozót küldenek és nem kérdezi, hogy ki üzemelteti a fóliát!

Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: hvanna » csüt. júl. 24, 2008 11:28 am

 

Szia !

Vannak arról információk, hogy milyen nagyságú földterületen , hány db fólia sátor található., mert abból fog az APEH illetékese  becslést végezni. ha...

Mivel az idős  férfi elhunyt,  előtte feltételezem beteg volt,( májusban elhunyt) akkor nem tudta végezni a  termelést , és  csak  a saját és a család ellátására  termeltek, pl: nem értékesítettek, vagy ha igen nem érte el az adóköteles határt ( 600 e Ft)

Ki vitte volna el értékesíteni ha az idős beteg volt , nincs róla  bizonylat sem. Van szállító jármüvük ? vagy szgk, és az elhunytnak  volt jogsija ?

Ha hétfőn megy az APEH, éa sok a fólia sátor, addig  egy kis bontás ??? 

Nagyon sok kérdés merült fel !

Üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. júl. 24, 2008 11:55 am

Folytatva a legelső válaszom, és Éva gondalatmenetét (habár eddig nem derült ki, mi az ellenőrzés célja, csak annyi hétfőn tiszteletét tesz az adóhatóság), a legszerencsésebb dolog az lesz, ha valóban csak a hagyaték értékét ellenőrzi az APEH, és az értékbecslés alapján csak illetékkülönbözetet állapít meg. Nem kezd el egy vagyonosodási vizsgálot, nem vizsgálja, hogy a fóliás termesztés csak saját szükségletek kielégítését szolgálta, vagy esetleg jelentős jövedelemre tehettek szert a "gazdaság" nagyságából ítélve, mert egy több száz négyzetméteres fóliaház esetén nehéz megmagyarázni, hogy csak a saját, esetleg a közeli hozzátartozók élelmiszerellátását fedezte.

Remélem a területen jártas kollegákban további gondolatokat szül néhány felvetésem.

Számlát tud szerezni. Ebből könnyen kapcsolódó vizsgálat is kikeredhet a számla kibocsátójával szemben, tehát jól meg kell vizsgálni az eredetét.

Rokon házaspár, őstermelő:

1,. vélhetőleg az idei termés egy része már piacra került, így az értékesítésükből kiderülhetnek ellentmondások (valószínűleg nem búzát termesztenek, amelynek a betakarítása épp ez időtájt van, értékesítése pedig csak ezután következik) 

2., őstermelő: az a 16 évet betöltött...., aki saját gazdaság alatt (ide értve a bérelt eszközöket is) Szja tv - tehát nem ártana egy bérleti szerződés birtokában lenni.

Nem tudom mennyire néznek szét a néninél, az életkörülményeiből mire lehet következtetni, de nem árt ha a körülmények azt tükrözik, hogy egy szerény nyugdíjas házaspár otthona.

Ezek a meglátásaim, persze hozzáteszem a körülmények ismerete nélkül, és az őstermelők területén nem vagyok a topon!

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: bartane76 » csüt. júl. 24, 2008 12:07 pm

Köszönöm az eddigi segítséget is! Túl sokkal többet én sem tudok mint amit leírtam. Annyit, még, hogy 18 db 50m-es fóliájuk van, paprika található benne főleg, meg káposzta, karalábé. Persze adtak már el a megtermelt termékekből az idén is, de semmi bizonylatot nem kaptak róla. A bácsi nagyon hirtelen hunyt el, nem volt beteg. Egyébként tényleg nagyon szerényen élnek, nem igazán tudtak meggazdagodni még ebből a sok fóliából sem. Amit tudtak maguk végeztek munkát, de így sem. Nyugdíjuk minimális, hosszú évek óta művelték ezt a foglalkozást. Köszönöm mégegyszer! Üdv. Zsuzsa
bartane76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: hvanna » csüt. júl. 24, 2008 12:09 pm

 

Szia Nelly !

 Foglalkoztam őrtemelők bevallásaival  ( 20 % költség nyilakozattételeksekkel) és sok esetben " házhoz " mentem. Láttam sok fóliázó őstermelőt, úgy kb. 5-10 fóliaház ( hosszusága 15-20 méter már nem magyarázható ki. A fólia felépimény   szakszerűsége és fütöttsége, kazán, melegítő csövek, felhalmozott tüzelőanyag, tartályok megléte és még sorolhatnám tovább, vagy csak a term.napfény ( ez már kimagyarázható)  adhat okot  a kételkedésre.

10 fóliában ami 20 méter hosszú és abban retek paprika, uborka, vagy  paradicsom van, vagy elosztva mindhárom, hogy folyamatos lehessen a betakarítás  abból kb évi 2-3 mill bev. van, vagy több, mert azért akikkel én dolgoztam azoknál a látott "egzisztencia" mást mutatott a kép, és  én magamsem hittem el a bizonylatolt dolgokat, pedig nem vagyok szakértő csak éppen a szüleim is sokáig mg-ből éltek.

Üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: hvanna » csüt. júl. 24, 2008 12:16 pm

 

Szia Zsuzsa !

A leirt  info alapján  18 db 50-mes, hát ez túl nagy ahhoz hogy kimagyarázható legyen. Sima becslés alapján ( volt pont ilyen nagyságú telülettel és fóliaszámmal rendelkező ősterm-m)közös ősterm. ig.volt, a 2006 évi bevételük 2,2 || 2,2 mill.ft volt. és itt mutatott mást a háttér és a bizonylatolás.

Üdv:hvanna 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

SOS segítség!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. júl. 24, 2008 12:33 pm

Szia Hvanna!

Amikor írtam a válaszom, még nem láthattam, hogy időközben Te is reagáltál a feltett kérdésre. Igaz majdnem fél óra eltelt a válaszink között!

1., gépírás tudásom=0, a gyorsaságom ezen a területen csapnivaló

2., a válaszom ráadásul időközben elszállt, kezdhettem az egészet előlről, anélkül, hogy megnéztem volna az időközben beérkezett válaszokat

Végre találkoztunk egy olyan  kérdés kapcsán, ahol nem is igazán különbözik a véleményünk!

Ugyanazokra a következtetésekre jutottunk végeredményben!

Így utólag visszaolvasva a válaszokat, sejtem melyik rész késztetett reakcióra.

Az, hogy azt írtam, remélem nálam jártasabb kollegát is válaszadásra sarkall, még egyszer szeretném hangsúlyozni, nem a véleményeddel volt kapcsolatban, mert nem láttam az időközben megjelent választ! 

Üdv:Nelly

 

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron