Adófórum

Adózási és számviteli információk

iratbetekintés ellenőrzéskor

Ellenőrzés

iratbetekintés ellenőrzéskor

HozzászólásSzerző: Robbanto » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az Art 12.§ szabályozza az adózó iratbetekintési jogát, amely alapján az adózó minden olyan iratbetekinthet, azokról másolatokat készíthet, amely jogainak érvényesítéséhez, kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges.

A fentiek alapján nektem erről milyen tapasztalatok van az APEH-nél, hogy történik ez a gyakorlatban? Pl. vagyongyarapodási vizsgálat megkezdésekor a megbízólevél átadásakor a megbízott kérhati az adóellenőrt, hogy a vizsgálatkoz kapcsolódó náluk lévő (általuk gyűjtött) dokumentumokat megtekinthesse, és csak ezek áttanulmányozását követően tesz nyilatkozatot?

Kérem ezzel kapcsolatos segítségteket!

Üdv: Anett

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

iratbetekintés ellenőrzéskor

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. okt. 24, 2007 10:36 am

Szia Anett!

Vagyongyarapodási vizsgálatnál mindenképpen célszerű iratbetekintést  kérni. Ennek révén egyértelműen kiderül, hogy az ügyben milyen információk kerültek már elő, mire hivatkozva indult a vizsgálat. Az adózónak ugyanúgy joga van az eljárásban kérdést feltenni, mint az adóhatóságnak.

Csak az iratbetekintés után érdemes nyilatkozatot tenni, azokat az adatokat, amelyek az adóhatóságnál is megtalálhatók, nem köteles valaki újra  megadni .

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

iratbetekintés ellenőrzéskor

HozzászólásSzerző: Robbanto » szer. okt. 24, 2007 12:49 pm

Köszi Szilvi!

Taktikailag mi a jó módszer erre. Amikor az idézésben megjelölt időpontban az adózó bemegy az adóhivatalba, és átveszi a megbízólevelet, azután kell az iratbetekintést kérni, vagy erre előzőleg kell időpontot kérni az eljáró revizortól (jeleve neki ezirányú igényét) ? Milyen iratokat kell, hogy odaadjon az ellenőr? Mondhatja azt is, hogy nem adja oda a nála lévő papírokat, csak a nyilatkozatok után?

Köszi a segítséget!

Üdv Anett

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

iratbetekintés ellenőrzéskor

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. okt. 24, 2007 1:16 pm

Igen időpont kérésénél jelezni kell az iratbetekintési igényét, addig a nyilatkozatot ne töltse ki. Az iratbetekintést az Apeh végzéssel korlátozhatja, amit indokolni kell, általában ezt a jogot akkor korlátozzák, ha a betekintés az ellenőrzést meghiúsítaná. Ha nincs ilyen végzés, akkor nem mondhatja, hogy nem mutatja meg a papírokat, mert az adózónak joga van betekinteni az iratokba, sőt másolatot is készíthet. (De még ha lenne ilyen határozat az ellen is van jogorvoslatnak helye.)
Minden olyan iratba betekinthet, arról másolatot készíthet, vagy kérhet, amely jogainak érvényesítéséhez, kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges.  E jog gyakorlása addig terjedhet, amíg más személyek adótitokhoz fűződő érdekeit nem sérti.

Azt nem mondhatja az ellenőr, hogy csak a nyilatkozatok után tekinthet bele az iratokba.



stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

iratbetekintés ellenőrzéskor

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. okt. 24, 2007 2:30 pm

Szia Anett! Megosztanád velünk utólag , sikerült-e betekintést nyerni az adatokba. Előre is nagyon szépen megköszönöm. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

iratbetekintés ellenőrzéskor

HozzászólásSzerző: Robbanto » szer. okt. 24, 2007 4:11 pm

Szia,

Először is köszi a tájékoztatást, tehát az jó módszer, ha az ellenőrnek jelezzük, hogy az idézésben megjelölt mely időpontban jelenünk meg az ellenőrzésen, és ezen telefonbeszélgetés alakalmával kérjük arra, hogy készítse össze részünkre a relaváns iratokat. Egy másik kérdésem is lenne, mégpedig az, hogy mi a helyes sorrend:

  • először átvenni a megbízólevelet aztán áttérni az iratbetekintésre, vagy fordítva?

Ezzel kapcsolatban van-e valami eljárási taktikai ötleted, vagy ez már mindegy? Persze az első ellenőrzési napon nem adunk nyilatkozatot, hanem előbb tájékozódunk, hogy milyen dokumetumaik, információik vannak, aztán teszünk nyilatokzatot.

A 18 pontból álló kérdéssorban egyébként van egy olyan pont, a 17-es amely az alábbiakat kérdezi:

17. A vizsgált időszakban hány kereső személy és hány eltartott volt a családjában, mennyi volt az összes nettó jövedelem?

Időszak
Kereső személy
Eltartott
Összes jövedelem
2001.
2002.
2003.
2004.
2005.


Álláspontom szerint ezt nem ésszerű kitölteni, mert akkor a család többi tagjának jövedelmi helyzetéhez ebben az eljárásban semmi közül nincs, ha kiváncsiak rá, rendeljenek el ott is ellenőrzést.

Mi a véleményetek erről?

üdv: Anett

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

iratbetekintés ellenőrzéskor

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. okt. 24, 2007 4:46 pm

Szia Anett! Ha iratbetekintést kérsz, azt fogják mondani, nincsen semmilyen irat az adóbevallásokon kivül. A több pontból álló kérdőivre adott válaszok alapján indulnak el. Ekkor kérik ki a tulajdonilapokat, ha nincsenek meg a vizsgált időszak előtti megtakaritásaidról a bizonylatok, megmondod a bank nevét és megkérik a számlatörténetet. Az egy háztartásban élők nem fogják meguszni a vizsgálatot, igy hogy jobb ha válaszolsz arra a kérdésre is. Nekem is minden közös háztartásban élőt bevontak a vizsgálatba.  Nem érdemes ez elől kitérni. Több napomba került, mire elkészitettem évről-évre  a vagyonmérleget, és a számitásokat már csak egyeztettük. Megélhetési költségnek a KSH adatait veszik figyelembe. Minden kisösszegü bevétel jól jöhet, igy vidd be az adásvételi szerződéseket arról is, ami mondjuk adómentes ingóság értékesitéséról szól.Üdv. Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron