Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szigorú számadású kell, vagy nem

Adatszolgáltatás

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Korábban beszéltünk már a szigorú számadású üzeletben történő meglétéről, vagy nem meglétéről mert nem kell. Most egy ellenőrzéssel kapcsolatosan, megállapítással kapcsolatban merült fel újra a kérdés. Az ellenőrzés 2008.01. hóban volt. A jegyzőkönyvi megállapítás: "..  az adózó szigorú számadású nyilvántartása formai értelemben nem megfelelő... hiányzik a sorszámoz tartozó beűjel. Az adózó a formai hiányosságot a helyszínen pótolta. ...

... Az  Art 45§-ban foglaltak szerint az általános forgalmi adó alanya az általa végzett értékesítésről jogszabály szerinti bizonylatot(számla,készpénzfizetési számla, nyugta) állít ki, ideértve a jogszabályban megállapított szerv által jóváhagyott pénztárgéptípus nyugtáját is. E bizonylatot szigorú számadás alá vont nyomtatványként kell kezelni és nyilvántartani. ..."

Ez utóbbi részre az ellenőrök azt a tájékoztatást adták, hogy a pénztárgép gurigák , amikor betelnek ugyanúgy fel kell vezetni , mint a nyugtákat kezdés és végső sorszám szerint a szigorú számadásúra.

Akkor most kell, vagy nem kell az üzletben a szigorú számadású, szerintetek fel kell vezetni a betelt pénztárgép gurigák sorszámát is?

Kérlek segítsetek értelmezni ezt a témakört, mert már ez hihetetlen kezd lenni, mire vége lesz a tavaszi , kikelet hadjáratnak nálam már teljesen őszbe fordul . Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. feb. 29, 2008 5:09 pm

Szia Márti! Ez nem lehet igaz. Mondjuk veszek tiz üres gurigát és nyilvántartásba veszem besorszámozva? Ha az I.sz. gurigát felhasználom akkor beírom? A pénztárgépből lekérdezhető bármikor az adat. Komolyan mondom már nem tudják mit találjanak ki a bosszantásunkra. Hu de ideges lettem, pedig ez akkor nálam is gond lesz mivel mi azonos megyeiek vagyunk. Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » pén. feb. 29, 2008 5:12 pm

Ha szó szerint ez volt a jegyzőkönyv eredeti szövege, amit leírtál, akkor a fogalmi zavar tetten érhető a szövegben, ugyanis elég bizarr dolog a pénztárgépgurigákat NYOMTATVÁNYnak nevezni, ez az értelmező kéziszótár szerint ugyanis "nyomtatott űrlap". Bizonylatnak azonban nevezhető, ezért lényeges, hogy az Szt a következőt mondja Szigorú számadási kötelezettség cím alatt:

168. § (1) A készpénz kezeléséhez, más jogszabály előírása alapján meghatározott gazdasági eseményekhez kapcsolódó bizonylatokat (ideértve a számlát, az egyszerűsített számlát és a nyugtát is), továbbá minden olyan nyomtatványt, amelyért a nyomtatvány értékét meghaladó vagy a nyomtatványon szereplő névértéknek megfelelő ellenértéket kell fizetni, vagy amelynek az illetéktelen felhasználása visszaélésre adhat alkalmat, szigorú számadási kötelezettség alá kell vonni.(2) A szigorú számadási kötelezettség a bizonylatot, a nyomtatványt kibocsátót terheli.(3) A szigorú számadás alá vont bizonylatokról, nyomtatványokról a kezelésükkel megbízott vagy a kibocsátásukra jogosult személynek olyan nyilvántartást kell vezetni, amely biztosítja azok elszámoltatását.

(Bár ha egészen következetesek akarnánk lenni, akkor a pénztárgépbe behelyezés előtt kellene sorszámozni és nyilvántartásba venni, nem utólag. Mert amikor a pénztárgépbe kerül, már alkalmas a visszaélésre. Nem tudom, hogyan és minek, de biztosan lehetséges. De hadd ne adjak újabb ötleteket a hatóságnak, nélkülem is elég találékonyak a kifogások megtalálására.)

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » pén. feb. 29, 2008 6:20 pm

Sziasztok!  A pénztárgép gurigáknak van egy induló és egy záró sorszáma, illetve dátuma is , ahogy Ani írja 1-es számú gurga, 2-es stb., ezért az a nyugta , mint a kézi nyugta tőpéldánya, csak azért felfoghatatlan és érthetetlen, mert a gép memóriája gyűjti, bármikor lekérhető.

Tehát jelne esetben a gurigára nyomtatott nyugta, az is nyomtatvány.

A szöveget pontosan idéztem, csak a számlaszámokat hagytam ki belőle.

Folytatása:

"A 47/2007.(XII.29.) PM rendelet által módosított számla egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló 24/1995.(XI.22.) PM rendelet 1§ értelmében Nyomtatványonként nyomdai úton előre előállított számla nyugta(ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban együtt nyomtatvány) abban az esetben alkalmas adóigazgatási azonosításra, ha               a) a nyomtatvány előállítása az 1/A §....                                          b) ......                                                                                         c) a nyomtatvány az 1/D  szerint szigorú számadású nyomtatványként kezelik.               ....."

Még nem néztem át ezeket a most kiírt hivatkozásokat, mert még nem tértem magamhoz.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. feb. 29, 2008 7:07 pm

Sziasztok !

Ez az egész képtelenség szerintem.

Először is nézzük milyen tartalommal kell felvezetni a szigorú számadás alá vont nyomtatványokat a rendelet szerint:

1/D. § A nyomtatványt számlaként, nyugtaként felhasználó adóalany a nyomtatványt szigorú számadás alá vonja. Ennek keretében olyan nyilvántartást vezet, amely nyomtatványfajtánként külön-külön tartalmazza:

a) a nyomtatvány sorszámtartományát, az első sorszám (-tól) és az utolsó sorszám (-ig) megjelölésével,

b) a nyomtatvány beszerzését igazoló számla sorszámát,

c) a nyomtatvány beszerzésének keltét,

d) a nyomtatvány felhasználásának időtartamát, az első felhasználás keltétől az utolsó felhasználás keltéig,

e) a nyomtatvány kiselejtezésének keltét.

(A piros megjelölés a tv változását jelöli, tehát ez az újnak megfelelő) Honnan veszem a pénztárgép nyugtájáról a beszerzést igazoló számlát.

De nézzük tovább a törvényi előírást

 

1/J. §
(1) Számítástechnikai eszköz útján előállított és papírra nyomtatott nyugta abban az esetben alkalmas adóigazgatási azonosításra, ha a nyugta szigorú számadás alá vonása az e rendelet szerint engedélyezett és üzemeltetett pénztárgép, taxaméter alkalmazásával történik.

A kiemelt rész számomra azt jelenti, hogy a pénztárgép maga alkalmas arra, hogy biztosítsa ezt a zárt láncot.

Ebből az elgondolásból, akkor a számítógépes számlákat is ugyanezzel a módszerrel kellene nyilvántartani, de ennek is meg vannak a sajátos előírásai, a programnak kell olyannak lennie, hogy a szigorúsági előírásoknak megfeleljen.

Egyébként szinte az egész rendeletet valóban "átszabták", de leginkább a nyomdai uton előállított számlákkal kapcsolatos előírások szigorodtak. Mondjuk jogosan, mert épp most hallottam, hogy Kecskeméten lebukott egy ujabb számlagyár, ami az egész ország területét behálózta számláival.Több milliárdos tételekről szólt a hír.

Üdv. és szép estét mindenkinek.

U.i Az egész bejegyzés önálló életet él, nem színeztem ki ennyire, de már nem tudom átvariálni, csak a kezdő pontok voltak kiemelve, mint az 1/J-nél( remélem azért nem okoz gondot )

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: lelik.istvan » pén. feb. 29, 2008 7:19 pm

Sziasztok!

Olyan  sehol, még belső elnöki utasitásban sincs  leszabályozva, hogy pénztárgép gurigákat  szigoru számadásba kell vonni. Az viszont igen, hogy e másodpéldányos gurigákat legalább 5 évig meg kell őrizni. Mert logikus is: a rajta lévő adatok már eleve szigoru számadási szerepkörben vannak vannak azzal, hogy a  gépadatokon kivül a vállalkozó és az üzleti tevékenység adatait még időben is tartalmazák. Ráadásul további  biztonsági /APEH-kényelmi?/ szempontból még éves memóriakiolvasásos gurigák  is vannak!

Szerintem valami félreértés  történhetett.  Az ellenőrök  talán a számitógép által kibocsátott nyugtákra  és számlákra gondoltak?

A helyedben  én nyugodt lennék, mert  a formai hibát/ a betűjelet pótolván / kijavitották.  Szerintem amit  ezen fórumon a szigoru  számadás vonalon már kiveséztünk, az megállja a helyét!

Azért majd tájékoztassál bennünket, hogy a határozat  mit fog tartalmazni e vonatkozásban, ha egyáltalán ki fog rá térni.

Üdv: Pista

lelik.istvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » pén. feb. 29, 2008 7:28 pm

Tehtá akkor mindezeket az információkat összegezve a logikai sor úgy néz ki, hogy:

Szt. szerint a pénztárgép nyugtáját valóban szigorú számadás alá kell vonni mint készpénzforgalommal összefüggő bizonylatot, ámde ez önmagától megvalósul azzal, hogy a rendelet szerinti engedélyezett és szabályosan üzemeltetett pénztárgéppel készült el a nyugta. Felesleges tehát a gurigák utólagos sorszámozása, listázása, hiszen nem ez a lista képezi a szigorú számadású nyilvántartást, hanem a pénztárgép memóriájában található adatok.

Ezt lehet mint észrevételt tenni a jegyzőkönyvre. A későbbi fellebbezés bonyodalmainak elkerülése végett érdemes lenne az észrevételezési lehetőséget kihasználni, erre a jegyzőkönyv kézhezvétele után 15 napon belül van lehetőség.  

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: lelik.istvan » pén. feb. 29, 2008 7:35 pm

a

Szia!

Meglátásod jó,  de pici módositással én eleve azzal kezdtem volna a konkluziót, hogy:

A p.gép nyugtáját nem kell szigoru számadásba vonni, mert ez a garbo50  által is jelzett zárt láncból kiindulva is önmagától megvalósull azzal.... stb. 

 Üdv: Pist
lelik.istvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. feb. 29, 2008 7:38 pm

Nekem még az is gondot okoz, hogy fél év mulva a pénztárgép zárását el sem lehet olvasni, egyszerüen eltünik róla az írás. A HRC2000hordozható pénztárgép ujabb tipusáról van szó. Most megnéztem, a régi gurigán is alig látszanak  a számok. Nem sok értelme lenne a nyilvántartásbavételnek.  Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szigorú számadású kell, vagy nem

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » pén. feb. 29, 2008 7:44 pm

Nem jó a logikád, és nem lehet a rendeletből kiindulni, mivel a törvény megelőzi a jogszabályi hierarchiában a rendeletet. Tehát: igenis szigorú számadás alá kell vonni (számviteli tv), de ez megvalósul a pénztárgép zárt rendszerében (rendelet).
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron