Adófórum

Adózási és számviteli információk

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

Adatszolgáltatás

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » kedd nov. 21, 2006 2:31 pm

Kedves PP528!

Az illető több hónapja nyugdíjban van nem? Csak az értesítés és az adminisztráció késett. Ha több hónapja nyugdíjban van, akkor nem a jogszabálynak megfelelően lett levonva a járulék és ebben az esetben alkalmazni kell a (3). Úgyhogy ez alapján én meg úgy gondolom hogy ez az az eset. Mellesleg most az adóhatóság is ezzel ért egyet bár ez tudjuk még nem jelenti azt, hogy így lenne a helyes.

A (3)-től az (5) alapján a fordított esetben kell eltérni. Mivel most több járulék lett bevallva, mint amennyit kellett volna így az adóhatóság nem esett el pénztől és nem is lesz pótlék.

Üdvözlettel: Gyergyói István

 

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: pp528 » kedd nov. 21, 2006 2:46 pm

Ha ez a tipikus eset, akkor visszamenőleg állapították meg a nyugdíjat. Arra lehetőséget ad ugyanis a törvény, hogy a nyugdíjazási kérelem benyújtásától számított fél évre visszamenőleg kérjék a nyugdíj megállapítását. Vagyis a nyugdíj megállapításának időpontja eltér a nyugdíjba vonulás időpontjától. Egyáltalán nem biztos, hogy a levonás időpontjában nyugdías volt. Ilyen esetben nem adminisztrációs hibáról van szó.
pp528
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » kedd nov. 21, 2006 3:18 pm

De a visszamenő időszakra is nyugdíjasként kell számfejteni nem? Akkor pedig mégse a jogszabályoknak megfelelően történt a számfejtés. Az információ későbbi beérkezése nem feltételnül adminisztrációs hiba okán történhet. Jelen esetben pedig módosítani kell a számfejtést is, mert nincs mód arra, hogy a levont járulékokat a magánszemély saját bevallásában módosítsa.

Én értem, hogy az a problémád, hogy ezt egy mínuszos tétellel kellene korrigálni a bevalláson és az adott hónapokra vonatkozó befizetési kötelezettséget nem kellene megváltoztatni, de erre nincs lehetőség és voltaképpen az új információk birtokában nem is annyi a befizetési kötelezettség, mint amennyi korábban számítva lett. Többletfizetés pedig nem keletkezik.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd nov. 21, 2006 4:04 pm

pp528.!

Azt tudom, hogy a nyugdíjasról nem kell NYENYIT beküldeni, de addig az időpontig, amíg nem volt nyugdíjas (itt év közi időpontról van szó), addig viszont a NYENYIT is le kell adni. Azon pedig látszani fog a túlvonás összege.  

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: pp528 » kedd nov. 21, 2006 5:24 pm

Szervusz István és Madora!

Először Madorának: amikor a munkavállaló kéri nyugdíjazását, a rá vonatkozó nyenyit is be kell adni, ilyenkor nem az év végiben kell az adatot szolgáltatni. Istvánnak: Elfogadom, hogy technikilag lehet önellenőrzést csinálni és abban is egyetértünk, hogy a visszaigénylésre az adóbevallásában nincs lehetősége (legalábbis a 0553-ban még nem volt). Amire utaltam, az csak annyi, hogy a szituációt maga a munkavállaló okozta azzal, hogy nem indította időben a nyugdíjazási kérelmét, vagy nem nyilatkozott a munkáltatónak. Ezért nem tartom problémának, ha csak a következő évben jut a pénzéhez egy önellenőrzéssel: erre tudniilik van lehetősége. Az ilyen okból történő járuléktúlfizetés visszaigénylésére szerintem a törvény a kifizetőnek nem ad lehetőséget (az adózónak igen). Lényegében akkor is ez a helyzet, ha pl. közös megegyezéses "válást" követően kéri visszamenőleg a nyugdíj megállapítását. Ebben az esetben is a munkáltatónak kellene önellenőrízni? Ráadásul ez nem adminisztrációs hiba: ha a határozat pl. októberben születik meg, az alapján nem lehet áprilist önellenőrízni.

Üdv:

PP

pp528
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » kedd nov. 21, 2006 7:57 pm

Elfogadom, ha meg tudod mondani, hogy mely törvényi előírás alapján illetve mely bevalláson van lehetősége a magánszemélynek ezt visszaigényelni. Én ugyanis abból indultam ki hogy nincs ilyen, de ha valaki tud valamit az kérem ossza meg velünk.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: opika » kedd nov. 21, 2006 8:25 pm

Sziasztok!

No, akkor mégegyszer rugaszkodjunk neki. Egyrészt a magánszemélynek a jogszabályi keretek között jogában áll akkor nyugdíjat igényelni, amikor akar. Amíg a nyugdíj jogszabályok megengedik (lehet, hogy nem sokáig), hogy az igénybejelentést megelőző 6. hónap első napjától (legfeljebb a jogosultság megnyíltától) állapítsák meg a nyugdíjat, senki sem kifogásolhatja ezt az eljárást. Számtalan oka lehet annak, hogy miért csak később adja be igénybejelentését.

A Tbj. 50. §-a alapján a foglalkoztató kötelezettsége a tb.járulék mellett az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék megállapítása és levonása. Ugyanezen szakasz rendelkezik arról, hogy a levont járulékokról és a túlvonás miatt visszafizetett járulékról írásban tájékoztatom a biztosítottat. A Tbj. 24. § (1) bekezdése rendelkezik az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék levonásáról a (2) bekezdés pedig a tagdíj levonásról. A (4) bekezdés pedig arról szól "Amennyiben a biztosítottól több járulékot vont le az (1)-(2) bekezdésben előírtnál, a többletként jelentkező járulékot legkésőbb a biztosított kérését követő 15 napon belül vissza kell fizetni.

Ezen kívül a Tbj. végrehajtási rendelet 7/A. §-a részletesen rendelkezik arrról, hogy kinek mikor kell visszafizetnie az egyéni járulékokat.

Abban igazad van, hogy a nyugdíjjárulék túlfizetést, ha a felső határt meghaladóan történt a levonás, mert pld. többes jogviszonyban áll, és nem akarja a foglalkoztatóit tájékoztatni, hogy hol mennyit keresett a szja. bevallásban is visszaigényelheti. Itt azonban nem felső határt meghaladóan levont járulékokról van szó, hanem utólagosan jogtalanná vált egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékról. Mivel január 1-től szorosan összefügg az adatszolgáltatás és a járulékbevallás, a korábbi évek rendelkezéseitől eltérően egy módja van a rendezésnek. Az adatszolgáltatást mindenképpen helyesbíteni kell. Ha az adatszolgáltatás helyesbítése járulék különbözetet is eredményez, önellenőrzést is végezni kell. A Tbj. 24. §-a alapján köteles a biztosítottnak visszafizetni, a bevallott kötelezettségét önellenőrzéssel csökkenti, és máris hozzájutott a befizetett pénzéhez, vagy legalábbis a kötelezettségeit csökkentette. A Tb.szervek, nevezetesen a Nyugdíjbiztosítási igazgatóság nem fogja visszafizetni a nyugdíjjárulékot, mert semmi köze hozzá. Az APEH nem utalja át név szerint a járulékokat, hanem a befolyt nyugdíjjárulékokat a nyugdíjbiztosítási alapba teszi, ahonnan teljesítik a kifizetéseket, leginkább a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a nyugdíjakat, meg még sok mást. A megyei nyugdíj csak nyugdíj megállapítást végez, a nyenyi lapok és egyéb adatszolgáltatás alapján, egy alkalmazott esetében függetlenül attól, hogy a nyugdíjjárulékot ténylegesen megfizette-e a foglalkoztató vagy sem.

Bocs, hogy ilyen hosszú voltam, de a néhány hitetlenkedő hozzászólás alapján gondoltam részletesebben levezetem, hogy mi az oka az eljárásnak.  

opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd nov. 21, 2006 8:30 pm

Köszönjük Opika a levezetésedet.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Önellenőrzés elektonikus bevallás esetén

HozzászólásSzerző: pp528 » szer. nov. 22, 2006 7:56 am

Opika levezetése nagyjából meggyőzött, elsősorban azért, mert nem látok más megoldást. A jelenlegi önellenőrzés lap sem engedi a magánszemélynek a kifizetői járulékbevallás önellenőrzését. A végrehajtási rendelet 7/A § viszont csak a járulék felsőhatár túllépésre vonatkozik.
pp528
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Előző

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég