Adófórum

Adózási és számviteli információk

TE támogatás elszámolása

Adatszolgáltatás

TE támogatás elszámolása

HozzászólásSzerző: Budainé » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Most vettem át egy közhasznú egyesület könyvelését. 2011-ben naplófőkönyvet vezetett, 2012-től kettősre tért át. Kizárólag cél szerinti tevékenységből voltak és vannak bevételei.
2011-ben vissza nem térítendő támogatást kapott tárgyi eszköz beszerzéshez, amely az eszköz árának 60%-át fedezete.
2011-ben a (pénzforgalmi szemlélet alapján) a támogatás teljes összege bevételként lett elszámolva, a TE bruttó értéke után az écs-nek pedig csak az időarányos része.
El kellett volna-e számolni az écs-t a támogatási összeg erejéig, és ennek megfelelően folytatni 2012-ben az elszámolást?
2012-ben ez rendkívüli bevétel és elhatárolás lett volna, de teljesen belecsavarodtam, kérlek, írjátok le, hogyan kellett 2011-ben elszámolni, és 2012-ben kettősben folytatni. A 2012-es beszámolót kellene elkészítenem, szeretném jól megcsinálni.
Előre is köszönöm a segítséget!
Kati
Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

TE támogatás elszámolása

HozzászólásSzerző: jános123 » szomb. máj. 11, 2013 9:55 am

Szia!

Az én általam alkalmazott móüdszert írom le, talán segít:
Az egyszeres könyvitelű egyéni vállalkozóknál alkalmazom ezt a módszert. Az szja azt írja, hogy a kapott támogatást bevételként kell könyvelni, ha vele szemben költséget könyvelünk. Én le könyvelem a kapott támogatást bevételként, és a támogatásnak megfelelő össszeget értékcsökkenésként is könyvelem. Korábban vita volt arról, hogy a támogatás miatt könyvelt écs mellett elszámolható-e az egyébként aktuális időarányos écs az adott évben. Többszöri Apeh egyeztetés után az a vélemény alakult ki, hogy igen elszámolható.
A 2012-es beszámoló elkészítésénél szerintem nincs probléma. A fenti könyvelés alapján van egy nettó értéke az eszköznek 2011.12.31-én. 2012.01.01-én ezzel az értékkel nyitnám az eszközt és elszámolnám az écs-t.
Én így alkalmazom az egyszeresben még nem volt gondom emiatt.
Az egyesületekhez nem értek, csak leírtam a módszerem, talán segít.
jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

TE támogatás elszámolása

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szomb. máj. 11, 2013 10:11 am

János!
Az egyesületnek akár egyszeres, akát kettős kvitel rendszerében könyvel, a számviteli tv-t kell alkalmaznia.
szt 103.§
(4)373 Ha a gazdálkodó jogszabály vagy államközi megállapodás alapján a tevékenységéhez vissza nem térítendő támogatást kap, akkor a kapott pénzösszeget kötelezettségként kell a pénzforgalmi nyilvántartásába felvennie. Az ebből származó kötelezettséget akkor és olyan összegben kell az adóköteles egyéb bevételek közé átvezetni, amikor és amekkora összegben a kapott (befolyt) pénz elköltéséhez költség (termelési és kezelési költség vagy értékcsökkenés) elszámolása kapcsolódik. Ha a támogatási cél - a támogatási okiratban foglalt határidőig - nem valósult meg, de a kapott pénzt nem kell visszafizetni, a határidő lejáratakor annak a kötelezettségek között nyilvántartott összegét adóköteles egyéb bevételként elszámolva kell a kötelezettségek közül kivezetni. Az adóköteles egyéb bevételként elszámolt összeget az eredménylevezetés pénzügyileg rendezett adóköteles egyéb bevételek tételébe kell beállítani.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

TE támogatás elszámolása

HozzászólásSzerző: Budainé » szomb. máj. 11, 2013 10:38 am

Szia János!
Köszönöm, hogy foglalkozol a kérdésemmel.
A Nelly által ajánlott oldalon az alábbit olvastam:

Támogatások
- Befolyt támogatások
A számviteli törvény 103. § (4) bekezdése előírása alapján az egyszeres könyvvitelben másképpen kell elszámolni a befolyt támogatásokat. Ha a vállalkozás vissza nem térítendő támogatást kapott, akkor azt az egyszeres könyvvitel rendszerében kötelezettségként kellett kimutatni. Így a még fel nem használt támogatások az egyszerűsített mérlegben kötelezettségek között szerepelnek. A kettős könyvvitel rendszerében viszont a fel nem használt támogatásokat a passzív időbeli elhatárolások között kell elszámolni. Ezért, mint rendező tétel az egyszerűsített mérlegben kötelezettségként kimutatott, a tevékenységhez jogszabály vagy államközi megállapodás alapján kapott vissza nem térítendő támogatás még fel nem használt összegét a kötelezettségek közül – rendkívüli bevételként elszámolva – ki kell vezetni. Ezt a rendkívüli bevételt a számviteli törvény 45. § (1) bekezdése szerinti halasztott bevételek között időbelileg el kell határolni. Elszámolása: T Kötelezettségek – K Rendkívüli bevételek, majd T Rendkívüli bevételek – K Passzív időbeli elhatárolás.

Ez alapján teljesen világos az áttéréskori könyvelés.

A sztv. 104. §-át olvasva azonban még mindig nem vagyok biztos abban, hogy az eszköz beszerzésekor a támogatás összegéig el kellett-e számolni egy összegben az écs-t. Itt ugyanis azt írja, hogy akkor, és olyan összegben kell a támogatást a bevételek közé átvezetni, amikor és amekkora összegben a kapott pénz elköltéséhez költség elszámolása kapcsolódik.
Én ezt úgy értem, hogy a sztv szerint elszámolt écs-vel egyező összeget kell bevételként elszámolni, a többi marad a kötelezettségeknél, és ennek megfelelően nyitok, rendezek 2012-ben a kettősre való áttéréskor.
Kérlek, írd meg, hol van leírva, mert én nem találok olyan jogszabályhelyet, ahol le lenne írva az, hogy a támogatás erejéig egy összegben kell elszámolni az écs-t.
Üdv.: Kati
Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

TE támogatás elszámolása

HozzászólásSzerző: Budainé » szomb. máj. 11, 2013 10:44 am

Nelly!
Nem láttam a válaszodat, mielőtt a fentieket írtam. Neked is köszönöm, hogy foglalkozol a kérdésemmel, hasznos volt az ajánlott oldal, szépen levezeti, hogy kell áttéréskor könyvelni.
A 2011. évi (egyszeres) elszámolásban viszont még mindig bizonytalan vagyok, mert valahonnan nekem is az van a fejemben, amit János ír, de lehet, hogy keverem valamivel. Talán a fejlesztési tartalékkal.
Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

TE támogatás elszámolása

HozzászólásSzerző: Budainé » szomb. máj. 11, 2013 10:59 am

Tulajdonképpen a szja tv. 19.§ (2) bek. is úgy rendelkezik, ahogyan a sztv., tehát az én logikám szerint ott is csak a szja tv. szerinti écs arányában kell bevételként figyelembe venni a kapott támogatást.
Mi a véleményetek?
Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

TE támogatás elszámolása

HozzászólásSzerző: Budainé » szomb. máj. 11, 2013 3:15 pm

Na, az ev-nél már megtaláltam, szja tv. 11. sz melléklet II/7 pontban van leírva.
Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég