Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfából alanyi mentesnél készletek kezelése

Adatszolgáltatás

Áfából alanyi mentesnél készletek kezelése

HozzászólásSzerző: valkarne2007 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Ügyfelem 2011 nyarán alakupította kft-jét, általános ÁFA szabályok szerinti adózást választva. 2013 évtől alanyi mentes lenne. Tudom, hogy a tárgyi eszközökre speciális szabályok vonatkoznak, az árukészlettel kapcsolatban nem látok előírást. Az év végén meglévő árukészlete ÁFA tartalmát nem kell megfizetnie?
Előre is köszönöm segítségeteket!
Üdv. Valkárné Kail Mónika
valkarne2007
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfából alanyi mentesnél készletek kezelése

HozzászólásSzerző: charlotte0831 » hétf. dec. 17, 2012 5:12 am

Szia Mónika!
Áfa tv.VII.fejezet Áfa levonása Adólevonási jog keletkezése és terjedelme
119..§ (1) Az adólevonási jog akkor keletkezik,amikor az előzetesen felszámított adónak megfelelő fizetendő adót meg kell állapítani..
120.§ Abban a mértékben,amilyen mértékben az adóalany - ilyen minőségében- a terméket,szolgáltatást adóköteles termékértékesítése,szolgáltatásnyújtása érdekében használja,egyéb módon hasznosítja..

132.§ (5) Abban az esetben,ha az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó a 120.§ b)pontja.. keletkezett..abban az adómegállapítási időszakban jogosult figyelembe venni,amelyben a fizetendő adó összegét növelő vagy csökkentő tételt el kell számolni.

XIII.fejezet Alanyi adómentesség 187.§(2)..az alanyi adómentesség időszakában az adóalany alanyi adómentes minőségében
a)adófizetésre nem kötelezett
b)előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult..

A 2013.január 1-jén leltárban szereplő árukészlet előzetesen felszámított áfá-ját,amit előző évben levontak,mivel már nem adófizetésre kötelezett,teljes mértékben fizetendő adóként kell figyelembe venni 2012-re.
Remélem tudtam segíteni.
charlotte0831
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Áfából alanyi mentesnél készletek kezelése

HozzászólásSzerző: valkarne2007 » hétf. dec. 17, 2012 8:23 am

A NAV 40-es vonalán azt a tájékoztatást kaptam, hogy nincs teendőm a készletekkel kapcsolatban. Egyéb hozzászólás, tapasztalat?

valkarne2007
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfából alanyi mentesnél készletek kezelése

HozzászólásSzerző: satasata1 » hétf. dec. 31, 2012 1:08 pm

A NAV-tól 2 megyében én is azt a tájékoztatást kaptam, hogy nincs teendő a készletekkel kapcsolatban, ugyanakkor 2 bp-i ügyfélszolgálatosnak fogalma sem volt. Így nyugodt nem lehetek.
Ugyanakkor érdekelne, hogy Charlotte hogyan gondolta a 2012. évre történő bevallást mint fizetendő ÁFÁ-t. Az ÁFA bevallás mely sorát érintené?
Nekem áthúzódó szolgáltatás is van bőven (pl.marketing szerződések 2012.okt-2014. márc.)ezeknek a levont ÁFÁ-ját is állítsuk be fizetendőként? Hova, teljes összegben, arányosítva?
satasata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Áfából alanyi mentesnél készletek kezelése

HozzászólásSzerző: valkarne2007 » hétf. dec. 31, 2012 1:24 pm

Ha megszűnne a vállalkozás, akkor az utolsó ÁFA bevallás fizetendő áfa sorában kellene szerepeltetni a meglévő készletek nettó értékét és áfáját. Így viszont én is bizonytalan vagyok, nem találok rá vonatkozó rendelkezést.
valkarne2007
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfából alanyi mentesnél készletek kezelése

HozzászólásSzerző: satasata1 » hétf. dec. 31, 2012 2:16 pm

Vegyünk egy példát:
2013. év végén úgy dönt az ügyfél, hogy visszatér az ált. szabályok alá és 2014-re visszajelentkezik az ÁFA-ba.
Akkor a Charlotte logikáját követve a 2013. zárókészlete után igényeljük vissza az ÁFÁt, mert a készletet 2014-ben már adóköteles tevékenységhez fogjuk felhasználni?

Sajnos ezt nem lehet:
az adóalany alanyi adómentes minőségében
a)adófizetésre nem kötelezett
b)előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult.

Mivel a 2013. évi zárókészletre a levonást nem lehet érvényesíteni, úgy gondolom, hogy nem lenne szabad a 2012. zárókészletre sem befizettetni az ÁFÁ-t. Csak az a baj, hogy az adótörvényekben nem mindíg van logika és ezért sem lehetünk biztosak.
satasata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron