Adófórum

Adózási és számviteli információk

KIVA buktatói

Adatszolgáltatás

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A héten voltam továbbképzésen, és a KIVÁ-ról elég sok szó esett, szerencsére... Pár fontos információ, ami segíthet eldönteni a választást:

Azt talán már tudjuk, hogy annak a cégnek érdemes választania, ahol magas a bérköltség (nem jár szoc.ho kedvezmény), és nem túl nyereséges. Ha nincs, vagy csak minimális a bérköltség, nem biztos, hogy megéri választani, mert a TAO csak 10%, míg a KIVA 16%!

Emellett nagyon sok csapda van a KIVÁ-ban, nagyrésze nem szándékos, egyszerűen csak elfelejtettek egyeztetni, megbeszélni stb...

- Ha valamely cégnek jelentős értékű tárgyi eszköze van, amit a jövőben el szeretne adni, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy a KIVÁ-ban erre vonatkozóan nincs korrekció! Tehát ha eladja, megkapja a pénzt, és le is kell adózni 16%-kal! TAO-ban ugye csökkenthetné a bevételt a nyilvántartás szerinti nettó értékkel, talán nem is kellene adóznia...

- Ugyanez a helyzet a készletekkel. TAO-ban ha eladja, akkor a bevétellel szemben ott lesz az ELÁBÉ vagy anyagköltség, de ha KIVA előtt szerezte, és KIVA alatt adja el, akkor a teljes bevétel után 16%-ot fizet!

- Vevőkkel kapcsolatban szintén lehet hasonló probléma. Jelenleg a kiva tv. szerint csak a kiva időszakot megelőző év vevője (ha kiva alatt fizet) lehet csökkentő tétel. De ha pl. 2011. év óta tartozó vevő fizet 2013-ban (kiva alatt), akkor ahhoz nem kapcsolódik korrekciós tétel, még egyszer le kell adózni!!

Talán módosítják a törvényt, de ez nem 100%. Ha valaki bizonytalan, akkor arra lehetőség van, hogy dec. 20-ig bejelentni, aztán ráér 2013. jan. 15-ig számolgatni, hogy tényleg megéri-e. Ha mégsem éri meg, akkor jan. 15-ig visszavonhatja a választását.

Andi
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. dec. 07, 2012 11:29 am

Szia Andi!
Tény, hogy tartalmaz igazságot amit ott elmondtak, de hadd kötözködjek egy kicsit!

"- Ha valamely cégnek jelentős értékű tárgyi eszköze van, amit a jövőben el szeretne adni, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy a KIVÁ-ban erre vonatkozóan nincs korrekció! Tehát ha eladja, megkapja a pénzt, és le is kell adózni 16%-kal! TAO-ban ugye csökkenthetné a bevételt a könyv szerinti értékkel, talán nem is kellene adóznia... "- a számviteli elszámolásban a könyv szerinti érték az adózás előtti eredményt csökkenti, egyéb ráfordításként számoljuk el, azonban a társ. adó megállapításánál a tárgyi eszköz bármilyen jogcímen történő kivezetésekor a számított nyilvántartási érték adóalap csökkentő, míg a könyv szerinti érték adóalap növelő.
Ha pedig egy jelentős beruházást valósítok meg az igen-igen csökkenti a pénzügyi eredményt, míg a taoban nem, kivéve a kedvezmény.
Lehet ezeknek előnye is, például csak akkor növelő tényező a bevétel,ha pénzügyi teljesítés is megtörténik, amit mondjuk a taoban akkor is leadózunk, amikor még egy fillért sem látunk belőle. Vagy a beszerzéseknél, itt az összes pénzkiadás elszámolásra kerül csökkentőként, míg amott akkor válik eredménycsökkentővé, ha az a tárgyévi költségnek minősül.

Hirtelen ennyi jutott eszembe. A kivában még felületes vagyok, de azt hiszem nálam nem lesz nyerő. Kiesik a nagy fejlesztési tartalékos, aki a jóváhagyott osztalékon rajta ül, aki nagy adótartozással rendelkezik, akinek évről évre nő a pénzkészlete de nyilván nem akaródzik adózni; akinél szinte minden hektikus, alkalmazotti létszám, kiadás-bevétel előre nem tervezhető
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. dec. 07, 2012 11:53 am

No és persze nem beszélve az olyanokról, akik pl negyedévente áfa-bevallás napján, vagy azt megelőző napon örvendeztetnek meg az anyagukkal (ugye ismerős?), vagy bankszámlakivonatokat év végén hozzák.

A KIVA lényegében olyan vállalkozásoknak való, ahol évre évre ugyanolyan nyugodt, kiegyensúlyozott ütemben folyik minden, magyarul abszolút nincs semmi történés.
Én erről azt hiszem lemondhatok!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. dec. 07, 2012 3:01 pm

Nelly, igazad van, nagyon sokféle variáció létezik, talán van, aki jobban is járna. Én csak az alap dolgokra gondoltam. Pl. ha eladja kiva alatt a tárgyi eszközt, és nem vesz másikat, vagy csak jóval kisebb értékűt... A variációk száma szinte végtelen.
Igazad van, rosszul fogalmaztam, nem könyv szerinti érték, hanem a nettó vonható le. Mindjárt javítom is, hogy ne legyen félrevezető.

Az biztos, hogy én egyetlen ügyfelünknek sem javaslom, annyira bizonytalan az egész. Egyrészt tényleg, amit Te is írsz, hogy kedves ügyfeleink sokszor utolsó percben hozzák a bizonylatokat, nálunk a bankkivonatokat gyakran csak hónapokkal később. Nagyfokú figyelmet és fegyelmet igényel a kivá-zás, amire sok vállalkozó egész egyszerűen alkalmatlan.
És akkor még szó sem esett pl. arról, amikor a mérlegkészítés időszakában derül ki, hogy a vevő már rég kifizette az átutalásos számlát kp-ban, csak éppen nincs róla bizonylat... ugyanez szállítóknál. És még sorolhatnám.


nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. dec. 07, 2012 3:05 pm

Plusz a könyvelésben is jelentős többletmunka keletkezik.

Havonta vagy negyedévente előleget kell fizetni és BEVALLANI. Ez főszabály szerint a pénzkészlet változása || személyi jellegű alapján történik (de minimum a személyi jellegű kifiz.).
Na de mi van akkor, ha a cég pont az adott időszakban kapja meg a kölcsönt, amit igényelt, és még nem költötte el? A pénzkészlete jelentősen megnő, tehát nagyösszegű előleget kellene befizetnie.

Ilyenkor jön az, hogy korrigáljuk az adóelőleg alapját. Arra viszont nincs lehetőség, hogy csak ezzel az egy tétellel csökkentsük!! Ebben az esetben az összes korrekciós tételt számolni kell, kvázi komplett zárást kell csinálni.

Ezt a dupla munkát véleményem szerint nagyon kevés vállalkozó fogja megfizetni a könyvelőjének.
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. dec. 07, 2012 3:28 pm

Sziasztok!
Én is voltam továbbképzésen.
Alapból azoknak éri meg áttérni, mint ahogy a kérdésfelvető is írta, akinek magas a bérköltsége, (nagy fizetéssel közel 25 fő dolgozik) de alacsony az adózás előtti eredménye. Továbbá, akik nagymértékű beruházást terveznek, mert nem kell écséztetni, a kifizetéskor egyből "leírható".
A kiva úgy tűnik, mint egy halasztott adó, csak a teljesítésszemléletű számviteli törvény szerinti könyvelés mellett vezetni kell egy pénzforgalmi szemléletűt is.
A csapda az, hogy "egyszerüsítésként" van tálalva és a vállalkozó nem hiszi el a könyvelőjének, hogy bonyolultabb.
Különösen nehéz megmagyarázni egy bevételi nyilvántartásos evásnak, hogy a kettős könyvvitelre való áttérés, plusz a pénzforgalmi szemléletű nyilvántartások bogarászása, meg az adóalap növelő és csökkentő tételek kigyűjtögetése mekkora többletmunkát jelent.
Tegnap ígértek egy pontosítást és a jelentkezési határidőt január 15-re módosították.
MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. dec. 07, 2012 3:46 pm

"Továbbá, akik nagymértékű beruházást terveznek, mert nem kell écséztetni, a kifizetéskor egyből "leírható"."

Na igen, de ezt is lehet ám árnyalni! Mi van akkor, ha eleinte veszi a tárgyi eszközöket, később már csak eladja? Persze, először nagyon jó, mert levonhatja fullban, de igen kellemetlen lehet értékesítésnél, ha amiatt meg jóval több adót fog fizetni. Ebből a szempontból a TAO sokkal kiegyensúlyozottabb, kiszámíthatóbb gazdálkodást és adótervezést tesz lehetővé.

Igen, egyébként minden egyszerűsítésként van tálalva, valójában elég lenne, ha a kedves reklámszlogen gyártók belesnének időnként egy-két szakmai fórumra, máris látnák, hogy mennyire nem egyszerű...

Ezt a KIVÁ-t pl. modellezni kellene ahhoz, hogy eldönthessük, megéri vagy nem éri... De érdemes lenne több lezárt évet is végigszámolni, hiszen minden évben lehet valami változás, plusz, ami befolyásolja a számítást. Emellett javasolt alaposan elbeszélgetni a cég tulajdonosaival, hogy mit terveznek a jövőben, mire kell számítani... Képtelenség szerintem. Sem idő, sem tapasztalat nincs hozzá elég.

Az egészben az a legrosszabb, hogy nem merünk senkit sem "egyszerűsíteni", aztán majd megkapjuk jövőre a kedves ügyféltől, hogy az ismerőse már rég úgy csinálja, és mennyivel jobb neki. Mi meg majd magyarázhatjuk, hogy neki miért nem lenne jobb.

Vagy ha bátrak vagyunk, és az egyszerűsítés mezejére tereljük, akkor is kíváncsi lesz, vajon mennyi adót takarított meg az átlépéssel. És ha semennyit?
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. dec. 07, 2012 4:38 pm

Most olvastam:

Időt kapnak az adójukon hezitáló cégek
[origo]|2012. 12. 06., 15:55|
Címkék:Balog Ádám, kiva, Nemzetgazdasági Minisztérium

A kormány változtat a kisvállalkozói adó szabályait. Az újdonságok miatt december 20 helyett január 15-ig lehet váltani.

A tegnapi kormányülésen arról is döntés született, hogy "szakmai észrevételek hatására" módosítja a kormány a kisvállalkozási adó (kiva) szabályait - közölte Balog Ádám adóügyekért felelős helyettes államtitkár csütörtök délután.

A módosítások lehetővé teszik, hogy a munkavédelmi akcióterv által a munka világába visszatérők számára biztosított szociális kedvezmények a kiva esetében is elérhetők legyenek.

Emellett megszünteti a kormány a társasági adóról való áttérés esetén felmerülő akadályokat, és lehetővé teszi, hogy a régebbi beruházásokat veszteségelhatárolásként le lehessen írni. A kivára való áttérés bejelentésének határideje december 20-ról január 15-re módosul, éppen a fenti változások miatt.
forrás:origó
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. dec. 07, 2012 5:59 pm

Sziasztok!
Én modelleztem a kivát Szedlacsek által feltett kalkuláció alapján a 2011-es üzleti évre.
388ezer Ft-al többet kellett volna fizetni.
MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

KIVA buktatói

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » kedd dec. 11, 2012 1:21 pm

Sziasztok!

Én is megcsináltam a Szedlacsek által küldött tábla alapján több cégnek. Az eredmény (22 cégnél) 90 %-ának nem éri meg, mert vagy szinte ugyanúgy jön ki, vagy annyira minimális az eltérés, hogy ezért plussz munkát nem vagyok hajlandó végezni, mert ahogy fentebb is lehetett olvasni, mindenki csak azt hiszi, hogy mennyivel könnyebb lesz nekünk könyvelőknek. Valóban annál a cégnél, ahol 20-22 alkalmazott van megtakarítást hoz.

Györgyi
Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég