Adófórum

Adózási és számviteli információk

Törzstőke

Adatszolgáltatás

Törzstőke

HozzászólásSzerző: Ftamara » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítséget kérnék az alábbi kérdésben.
Van egy X Kft akinek részesedése van egy másik Y Kft-ben 100.000 Ft értékben
Y Kft időközben megszűnt és a 100.000 Ft-os részesedést vissza kapta 50.000 Ft értékben. Lehetséges ez? Nem 100.000 Ft-ot kellett volna vissza kapnia? Hogy történik ennek a könyvelése X Kft-nél
Törzstőke vásárlás T174-K381 100.000
Törzstőke vissza vásárlás?
Köszönöm a segítséget!
Ftamara
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. máj. 23, 2012 10:15 am

Szia! nem mindegy, hogy azt az 50 eFt-ot milyen jogcímen kapta meg.

Eladta a 100.000 Ft névértékű üzletrészét 50. eFt-ért.., vagy az Y KFT mikor megszűnt esetleg felszámolással és abból kapott meg ennyit?

Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: Ftamara » szer. máj. 23, 2012 10:19 am

Még megszűnés előtt lett ez rendezve! Még akkor szó sem volt arról, hogy megszűnik a Kft. 3 év után lett vissza vásárolva!
Ftamara
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. máj. 23, 2012 11:09 am

Neharagudj.. lehet, hogy már a fáradtság, de nem értem..

Ha X KFT-nek volt egy 100 eFt névértékű üzletrésze Y-KFT-ben, amit annak idején vagy vett valamelyik tagtól, vagy tőke emélésnél beszállt, vagy eleve alapító volt.

Később ezt az üzletrészt, vagy annak a felét eladta, vagy mi??

Mert ezt a visszavásárlást a X. Kft részéről nem tudom értelmezni, minek vásárolná vissza a saját tulajdonát képező üzletrészét??

ha arról van szó, hogy az Y KFT bevont/visszavásárolt üzletrészt.. ott érteném a visszavásárlást..., vagy érteném a visszavásárlás kifejezést, ha arról van szó: hogy ez a 100 eFt névértékű üzletrészt a X KFT valakitől vette .. majd aki ezt eladta neki, az később visszavásárolta tőle részben, vagy valami..

Egy megszűnt cégben már nem lehet se 50 ezer Ft-os, se 100 eFt-os üzletrésze.., nem értem milyen üzletrészt kapott vissza 100 eFt helyett 50 eFt értékben?

Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: Ftamara » szer. máj. 23, 2012 11:49 am

Megpróbálom máskép elmagyarázni, de nekem se tiszta minden részlet
X Kft tulajdonos volt az Y Kft-nél, és pontos dátumot nekem nem tudnak mondani de kilépett, más tag lett helyette! Az ügyvezető nincs azzal tisztába mikor lépett ki, illetve csak emlékezetből mondta, hogy a 100.000 Ft-ból 50.000 Ft-al lett kifizetve!
Nem tudom én se a pontos részleteket, nincs semmi papírom róla!
Ftamara
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. máj. 23, 2012 12:07 pm

Ne haragudj, de dokumentumok nélkül nem könyvelgetünk ezt-azt a tulajdonos emlékezetére hagyatkozva. Kerítsék elő a szerződéseket, én a helyedben ragaszkodnék hozzá!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. máj. 23, 2012 12:21 pm

A KFT tagságnál nem szokás a kilépés.. olyan a a Bt-nél van. Feltételezhetően az X KFT eladta a 100 eFt névértékű egyben 100 eFt bekerülési értékű üzletrészét.. 50.000 Ft vételárért. (erről kell legyen adás-vételi szerződés, Y Kft-nél társasági szerz.mód, vagy a cégkivonat,cégtörténetben is szerepel, hogy mikortól volt tulaj az Y Kft-ben és mikortól már mások a tulajok.

Amikor ez az üzletrész eladás megtörtént, akkor a befeketett pénzügyi eszközök, vagy a forgatási célú értékpapírok közül.. tehát ahol ez nyilván volt tartva.. ki kellett vezetni ..

ha a 17-es befekt.péü.eszk.részesedések között szerepelt..
akkor az eladáskor:
befolyt eladási ár 50.000 Ft Bank/pénztár T / 37... átvez.számla K
üzletrész kivezetés nyilvántart.értéken: 100.000 Ft 37.. Átvez.szla T/ 17 K
árfolyamveszteség kivezetése : 87.. pénzü.műv.ráf. T/ 37.. átvez szla K 50.000
Ft.

A Ti cégetek pénztárába, vagy bankjába be kellett kerülni annak az 50 eFt összegű vételárnak.

Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: Ftamara » szer. máj. 23, 2012 1:02 pm

Azért nincs még rendbe ez a tétel, mert bizonylat nélkül nem könyvelek le semmit!
Köszönöm Melcsi.
Ftamara
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Törzstőke

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. máj. 23, 2012 2:13 pm

Bizonylat nélkül nem is könyvelhetsz! Mikor megkapta az eladási árat a cég, akkor azt remélhetőleg az ügyvezető nem sikkasztotta el.. és amikor az a befizetés bankba, vagy pénztárba bekerült, annál a banki, pénztári bizonylat mellett hátha van valamilyen dokumentum..

Egy viszont biztos! Nem szerepelhet a 2011. évi beszámolóban az az üzletrész (sem a befektetett eszközök, sem a forgó eszközök között), ami olyan cégre van nyilvántartva részesedésként, ami cég már nem is létezik!

Hogy értékeltétek a beszámolóhoz ezt a már nem létező részesedést?

Tehát mindenképpen kell számviteli bizonylat... a cég az üzletrész eladásáról vélhetően állított ki valamit a vevő részére.. stb.., ha viszont ezek nem kerülnek elő.. akkor is kell számviteli bizonylatot készíteni.. hiszen ez már egy nem létező "üzletrész!részesedés" se 100 eFt értékben, se 50 eFt értékben.

Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég