Oldal: 1 / 1

Kell-e járulékokat fizetnem?

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: szabebe@yahoo.com

Sziasztok!

Jelenleg munkanélküli vagyok és 2010 december 11-ig kapom a munkanélküli segélyt.
Van egy kis nyaraló, jelenleg ott is lakom, a lakcímem is odaszól. A falú jegyzőjétől kértünk engedélyt, hogy kiadhassuk vendégháznak, ezzel az igazolással 2010 májusában voltam az Apeh-nál, ahol kiváltottam a saját nevemre egy magánadószámot. A nyomtatvány amit ki kellett töltenem az a, 10T101 "Bejelentő és változásbejelentő lap, azon magánszemélyek részére, akik adószám kiváltására kötelezettek, de nem szerepelnek az egyéni vállalkozók nyilvántartásában." A főlapon kívül még a 10T101-A01 és a 10T101-F01-es nyomtatványokat kellett kitöltenem,

A főoldalon a 10T101-s nyomtatványon, azon a részen amit az apeh tölt ki:
az áfa-kód : 1
a magánszemély van "X"-ve
a főszakma: 552005 "Falusi szállásadás"
az adószám: 7.......-1-33

a 2.pontnál A bejelentés tipusa: ott az 1 van megjelölve, mert az a bejelentés.

 10T101-A01 es nyomtatványon:
2.pontban a Telephely: az a saját címem
               a működési engedély száma: oda a jegyzőtől kapott engedélyem számát kellett beírnom.

6. pontban Tevékenység végzésének formája: ott a 2-est írtam be
(az útmutató szerint "1" ha az Szja-törvény 3.paragrafus 17.pontja alapján egyéni vállalkozónak minősülő magánszemély, aki nem szerepel az egyéni vállalkozók nyilvántartásában. "2" ha Magánszemély, aki az előzőbe nem tartozóként folytat adóköteles tevékenységet(pl.bérbeadó, mezőgazdasági őstermelő)).

7. pontban Tevékenységek:
                        Főtevékenység: 552005 Falusi szállásadás ide be van írva még a működési engedély számom, amit a jegyző adott
                        Egyéb tevékenység: 321305 Fűzött gyöngy készítés
                                                        321302 Divatékszerek készítés
az útobbi kettő után van egy "3"-as beírva ami az útmutató szerint "Nem egyéni vállalkozóként végzett, az Szja örvény 3.paragrafus 17 pontjában nem szereplő tevékenység"

9. pontban A munkavégzés jellegénél: a "-1-Főfoglalkozásként" van megjelölve, mivel a munkanélkülit nem tudtam hová sorolni ( "1" főfoglalkozásként, "2" Heti 36 órát elérő munkaviszony mellett, "3" Heti 36 órát el nem érő munkaviszony mellett, "4" Nyugdíj mellett, "5" Nappali tagozaton folytatott tanulmányok mellett.)

 10T101-F01 es nyomtatványon:
6. pontban a 2. Alanyi adómentességet választok. Ezt pipáltam ki.

A kérdéseim a következők lennének:
Kell ez a tevékenység után nekem járulékokat fizetnem ? vagy csak az éves bevallásomban kell beírnom és a jövedelmem után kell a 17%-t fizetnem ? vagy negyedévente van valamilyen nyomtatvány amit le kellene jelentenem ?

Május óta még nem volt semmi bevételem ezekből a tevékenységekből.


Segítségeteket előre is köszönöm.

Erika

 


Kell-e járulékokat fizetnem?

HozzászólásElküldve: szer. jún. 30, 2010 1:16 pm
Szerző: hvanna

 

Szia  !

Valószinü itt választ kapsz  a kérdésedre

Ez egy szakmai oldal..falusi turizmus oldala, ahol nemcsak adózási hanme más egyéb hasznos információt is olvashastsz

http://www.falusiturizmus.eu/hu/szakmai||oldalak/adozasi||tudnivalok/adozasi||tudnivalok.html

 

Adózási tudnivalók

Tudnivalók a magánszállásadási tevékenység adózási kérdéseiről

2010. évi adózás a falusi turizmus tükrében

Falusi vendéglátó tevékenységet végző magánszemélyek 2010-től az alábbiak szerint adózhatnak:

I. Az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmet terhelő adófizetési kötelezettség meghatározására a magánszemély két mód közül választhat:

1. A bérbeadó (vendéglátó) magánszemély elkülönülten adózó jövedelemként kezeli a bérlő (vendég) által fizetett bérleti díj (szállásdíj) összegét, mely után 25 % személyi jövedelemadót kell fizetnie. Ez esetben a magánszemélynek nem kell összevonnia más jövedelmeivel az ebből a tevékenységéből származó bevételét, és esetlegesen e miatt nem fog a magasabb, 32 %-os kulcsú sávba esni, viszont költségek érvényesítésére nincs lehetősége.
Azonban ha az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem meghaladja az 1 millió Ft-ot, akkor a teljes összeg 14%-ának megfelelő mértékű egészségügyi hozzájárulást kell fizetni. Ezt mindaddig kell teljesíteni, amíg az egyéb jogviszonyában a jövedelme után a foglalkoztató által megfizetett egészségbiztosítási járulék, illetve a havi 4500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék és a 14 %-os mértékű egészségügyi hozzájárulás éves szinten együtt el nem éri a 450 ezer Ft-ot.

2. A magánszemély a bérbeadásból származó jövedelmét összevonás alá eső jövedelemként, az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint állapítja meg. Ebben az esetben a jövedelem a bevétel 90 %-ában, vagy a bevétel és a bizonylattal igazolt költségek – a költségeket a bevétel összegéig lehet elszámolni - különbözeteként állapítható meg. Végül a magánszemély az összevonás alá eső jövedelmeihez (pl. munkabér, nyugdíj, stb) hozzáadja a bérbeadásból származót, és a két kulcsos adótábla (17%, vagy 32%) szerint fog adózni - attól függően, melyik sávba esik. Az össz jövedelemadó összegét természetesen csökkenteni kell az összjövedelembe tartozó, de jövedelemadó alá nem eső (pl.: nyugdíj) jövedelmek után számított SZJA-val.
Az ingatlan bérbeadási tevékenységből származó jövedelemre tekintettel már év közben is adóelőleget kell fizetni. A levont adóelőleget minden negyedévet követő hónap 12-ig kell az adóhatósághoz befizetni.
Mindkét, fentiekben említett esetben megfelelő a sorszámozott lapokból álló bevételi nyilvántartás vezetése! Pénztárkönyv alkalmazása nem előírás.

II. Választható a tételes átalányadózás is (falusi szállásadó, fizetővendéglátó magánszemélynek egyaránt), ahol az adó mértéke szobánként 32 ezer forint, és amelyet nem egy összegben kell megfizetni! 
Az éves adótételt negyedévenként egyenlő részletekben elosztva kell előlegfizetési kötelezettségként teljesíteni, függetlenül attól, hogy az adott időszakban volt-e bevétele a vendéglátónak vagy sem. Az előleget a negyedévet követő hónap 12-ig kell megfizetni. A tételes átalányadózás összegét (32 ezer forint) 20 % egészségügyi hozzájárulás is terheli!
Az átalányadó választásáról a 2010. évet illetően az adóbevallás 0953-02 sorszámú nyomtatványának "D" és "E" sorában lehet nyilatkozni!
Feltételek: nem egyéni vállalkozói tevékenység keretében – üdülés, pihenés céljából közvetlenül magánszemély(ek)nek nyújt szállást ugyanazon magánszemélynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra. E tevékenységét a tulajdonában, haszonélvezetében lévő egy – nem szálláshely-szolgáltatás rendeltetésű – lakásban vagy üdülőben folytatja.

 


Kell-e járulékokat fizetnem?

HozzászólásElküldve: szer. jún. 30, 2010 4:37 pm
Szerző: szabebe@yahoo.com

Szia!

Nagyon köszönöm a segítséged!

Az egyéb tevékenységeimről a fűzött gyöngy és divatékszerekről nem tudsz valamit ? 

Ha nem akkor sincs semmi gond az eddigieket is még egyszer köszönöm!!!

Üdv.,

Erika

 

 


Kell-e járulékokat fizetnem?

HozzászólásElküldve: szer. jún. 30, 2010 6:13 pm
Szerző: hvanna

 

Szia Erika !

Nem tudok.. a divatékeszerek témával kapcsolatosan.. semmit.. de azt javasloam a google keresőbe ird be: pl divatékszerek  készitése, értékesitése.. és akkor látod milyen találatok vannak és annak mentén tovább tudsz lépni.  Lehet hogy van szakmai oldala  is..

üdv.hvanna