Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA Bt kiegészítő tevékenység járuléka

Adatszolgáltatás

EVA Bt kiegészítő tevékenység járuléka

HozzászólásSzerző: dapra » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Ki tud segíteni?

Belém állt a frász!

Az EVÁ-s Bt-ben a kültag és a beltag is nyugdíjas. Idáig fizettem a az egészségügyi szolgáltatási járulékot, és a beltag után tavalyig az EHO-t.

Most olvasom az Önadózó Online Hírlevélben, a kérdés szempontjából lényegteleneket kihagyom:

„ 2. A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó, valamint a  kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás járulékfizetési kötelezettsége

A társas vállalkozásban személyesen közreműködő, kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás havi 4.950 (napi: 165) forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet.

Ez idáig OK!

A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó köteles továbbra is 9,5 százalék nyugdíjjárulékot fizetni, melynek alapja a társas vállalkozónak a személyes közreműködése alapján kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelem.

Na itt van a gubanc!!!

A kül- és beltag nem csak tulajdonos, hanem műszaki szakértéseket készít (nyugdíjas szakértők, van ilyen), ebből van a bevétel. A Társasági Szerződésben nincs beleírva, hogy személyesen kell közreműködni. A bevétel azonban nem jön magától, hanem a két tagnak kell megszerezni.

Nincs azonban jövedelem kifizetés. Az EVÁ-nál ami marad a bevételből: az jövedelem? Szerintem nem.

Úgy tudom ránk nem vonatkozik az ami az egyéni vállalkozókra érvényes: az adóalap 10 százalék után fizeti meg a 9,5%-t, ha nincs jövedelem kivét.

Most akkor a kültag és beltag tulajdonos, vagy személyes közreműködő? Vagy mindkettő egyszerre. És akkor mi után fizessek (eddig nem fizettem!!) nyugdíj járulékot?

A hab a tortán!

Hírlevél szerint: "..amennyiben a sajátjogú nyugdíjas társas vállalkozó személyesen nem működik közre a társas vállalkozás tevékenységében (mert pl: tőkebefektető tag), úgy utána nem keletkezik egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség (és a társas vállalkozó sem fizet nyugdíjjárulékot)."

Nekem az APEH-nál azt mondták a nyugdíjas kül- és beltag az kiegészítő tevékenységnek minősül, és önmagában már emiatt, fizetni kell az Eü. szolgáltatási járulékot (fizettem is becsületesen, minden hónapban)

Kinek van igaza az APEH-nak vagy a Hírlevélnek? Ki dönti el, hogy mi a személyes közreműködés?

És a lényeg kell-e kiegészítő tevékenységet végző tagok után 9,5% nyugdíj járulékot fizetni?

Köszönöm a segítséget: Dapra

dapra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA Bt kiegészítő tevékenység járuléka

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 02, 2010 8:47 pm

Szia Dapra!

Amint a felmerült kérdésekből is kiderül, nagyon fontos a Bt-nél (meg minden jogviszonynál) a pontos szerződések, megállapodások megléte. Valóban nem kell fizetni az egészségügyi szolg.járulékot akkor, ha nincs személyes közreműködés. Nem minősül személyes közreműködésnek pl. az ügyvezetés ellátása. 

Ha azonban a tag a bevételszerző tevékenységben személyesen részt vesz, akkor már kell fizetni.Ezt mindenképpen írásba kell foglalni: melyik tag mit végez, ügyvezetést csak, vagy ... tevékenységet. Fontos, hogy milyen jogviszonyban végzik, megbízási vagy tagi jogviszony - munkaviszonyt azért nem javaslom, mert ott jár a munkabér, és akkor van járulék is. Rögzíteni kell a díjazást is.

Megtehetik, hogy nulla Ft díjazásért tevékenykednek a tagok, és majd az evázott bevételből ún. osztalékot vesznek ki. Erről az adóévről készült eva-bevallás elkészültekor szintén ajánlatos taggyűlésen határozni.  Ha a személyes közreműködésért nulla forint díjazást kapnak, nem kell fizetni nyugd.járulékot, csak a 4.950 Ft eü.szolg.járulékot. Akkor kellene, ha a személyes közreműködését díjazást kapnának.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA Bt kiegészítő tevékenység járuléka

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. márc. 03, 2010 10:14 am

Szia!  Böbe válaszát csak erősíteni tudom..

A " hab a tortán"  dologgal kapcsolatban  : igen, egy csak tőkebefektető taggal, aki semmilyen jogviszonyban, tagi személyes közreműködői jogviszonyban sem végez személyesen munkát a Bt-ben, azzal kapcsolatban járulékfizetési kötelezettség nem áll fenn, akkor sem, ha az a tag nyugdíjas és akkors sem, ha nem nyugdíjas.  A vezető tisztségviselői feladatok (Bt-nél üzletvezető) ellátása nem keverendő össze a tagi személyes munkavégzéssel/tagi közreműködéssel...

Te magad írod, hogy valójában személyesen közreműködik akár az összes tag, akár csak valamelyikük.. Bt esetében nem kell feltétlenül társasági szerződésben szabályozottnak lenni a tagi személyes közreműködésnek, az történhet a tagok megállapodásán alapulva is..  ezen tagok megállapodását írásban kell rögzíteni, tekintettel arra, hogy erre nem a Ptk., de egyéb jogszabályok (pld. TB, Gt..) okán szükség van..  A tagi személyes munkavégzés/közreműködés is lehet ingyenes is, épp úgy, mint akár a megbízásos jogviszony

Mindenképpen rendezni kellene (kellett volna), hogy a Bt. tevékenységében kik dolgoznak, milyen feltételekkel és milyen jogviszonyban..

A személyes közreműködés kifejtéséhez, értelmezéséhez az alábbi link ( elég olvasmányos) segítségedre lehet... (függetlenül attól, hogy a cikk címe mi..)

Személyes közreműködés fogalmának értelmezése az 2008.09.29.

-------------------- Ha a tagi személyes közreműködés áll fenn, akkor az kieg.tev.társasvállalozói jogviszony, aminél nyugdíj járulék alap csak a tényleges közreműködői díj lehet..., tehát ha ingyenes a közreműködés, akkor nyugdíjjárulék alap hiányában nincs 9,5% nyugd.járulék sem...   de az eü.szolg.járulék fizetési kötelezettség fennáll  - kivéve a kieső időre esőt - , amit 2009. január 01-től csak egy jogviszonyban kell megfizetni.., tehát ha ez a kieg.tev. társ. vállalkozó egyben kieg.tev. egyéni vállalkozó is, akkor minden év január 31-ig történő választása alapján csak egy helyen, vagy a társasvállalkozói, vagy az egyéni vállalkozói státusza szerint fizeti...
Tehát nincs gubanc sem:  Ha az a tag, amelyik nyugdíjas - nem megbízásos jogviszonyban és nem munkaviszonyban - a társaságnál személyesen munkát végez  - ide nem értve a vezető tisztségviselőséget - , akkor a kieg.tev.társasvállalkozó-nak minősül, (mint nyugdíj melletti személyesen közreműködő tag), akár díjazás nélkül.. és akkor 2009-ben: volt az eü.szolg.járulék + a tételes eho  (egy helyen fizetendőként) , 2010-ben pedig csak az eü.szolg.járulék.
Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVA Bt kiegészítő tevékenység járuléka

HozzászólásSzerző: dapra » szer. márc. 03, 2010 1:53 pm

Hűha Melcsi!

Ez egy nagyon jó és érthető válasz volt (mint mindig).

Böbének is köszönöm a segítséget, de sajnos a pontokat nem tudom megosztani!

 

Köszönettel Dapra

dapra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA Bt kiegészítő tevékenység járuléka

HozzászólásSzerző: validitas » szer. márc. 03, 2010 2:59 pm

Nem a pontokért, csak a pontosítás kedvéért, hogy tudd: több választ is el lehet fogadni, minden válasznál van egy kis négyzet. Azoknál a válaszoknál, amelyeket el kívánsz fogadni, a négyzetbe pipa, majd legvégül a válaszok elfogadására.

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA Bt kiegészítő tevékenység járuléka

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. márc. 03, 2010 8:00 pm

Szia!  Böbe sem csinál gondot a pontokból.. én sem szoktam, de valóban csak azért írtam választ, hogy azt alátámasztandó, amit Böbe írt-- megerősítsem, ha egyetlen válasz alapján hezitáltál volna.

A pontok megosztásáról, illetve, hogy ahány válasz számodra meggyőző  - azok, akár több válasz elfogadásáról Böbe már írt.

Üdv

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég