Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

Adatszolgáltatás

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: kispiktorbt » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Személyszállítással foglalkozó egyéni vállalkozó 0953-as b evallásánál olvastam, hogy csak az új tárgyi eszközre ( autóbuszra) lehet a kisvállalkozói kedvezmén yt igénybe venni.

Ez valóban így van? tehát ha más vállalkozótól vásárol az ev. tárgyi eszközt, akkor azt nem lehet a kedvezményeknél figyelembe venni?

Másik kérdésem, hogy a fenti vállalkozó 2008-ban vásárolt zártvégű pénzügyi lízing keretében autóbuszt.

A 2008-as bevallásnél nem lett elszámolva a kisvállalkozói kedvezmény, kérdezem, helyes-e, ha most lett figyelembe véve?

A pénzügyi lízing költségként elszámolt kamatának 40 %-a is levonható kedvezményként? ugye?

Ez a vállalkozó őrült sokat fizet, ezért rágom még át újra.

Köszi a segítő válaszokat. Üdv. Ági

kispiktorbt
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. márc. 01, 2010 4:09 pm

Kisvállalkozói kedvezményként kizárólag csak új  müszaki eszköz beszerzési értéke vehető figyelembe. Az hogy új, a VTSZ szám alapján is megállapítható. 

Utólag még önellenőrzéssel sincs lehetőség az elmulasztott kedvezmény érvényesítésére.Szerintem nem helyes, ha most lett utólag elszámolva.

A hitel kamata adócsökkentőként elszámolható lett volna.

Keresek róla anyagot.

KJ.

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: kispiktorbt » hétf. márc. 01, 2010 4:51 pm

Köszi Judit, hogy utánanézel, izgatottan várom, megüt a guta, ha ez így hibás. Ez 14 millió Ft-os beszerzés, s vaLAMI MIATT A MÚLT ÉVBEN ELMARADT a kedvezmény igénybevétele. l
kispiktorbt
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. márc. 01, 2010 5:24 pm

Sajna nem lehet utólag sem az adóalapot (beruházás összege), sem az adót (beruházásra kifizetett kamat) csökkenteni.

AKV ban kérdezték ugyanezt, hogy utólag csökkenthetik e  kisvállalkozóival az előző években elmulasztott kedvezményt.

VÁLASZ:


Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 49. § (1) bekezdése szerint nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, és ezt az önellenőrzéssel változtatná meg.

A fentieknek megfelelően, amennyiben a felmerült beruházási költségekkel a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 13. számú melléklet 9. pontjának megfelelően az adózó nem vette igénybe az adókedvezményt, ezen döntését utólag önellenőrzéssel nem változtathatja meg.

  KJ.

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: kispiktorbt » hétf. márc. 01, 2010 5:59 pm

Judit, a válaszod természetesen elfogadom, de egyenlőre még felfogni sem tudom, hogy most mit csináljak, egyenlőre csak őrült ideges lettem. Nincs kapcsolatom apeh szakértőkkel, reménykedni tudok, hátha találsz nekem valami erre vonatkozó kiskaoput Mindenesetre most nrm fogok neki kapkodni, intézkedni.

Köszi a választ Ági

kispiktorbt
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: emzéperix » kedd márc. 02, 2010 7:05 am

Szia!

Bár ez nem segít, azért leírom az én esetemet.

Az egyik évben veszteséges voltam. Emiatt nem állt módomban elszámolni a lízing hitel kamatát adókedvezménynek. Önellenőriznem kellett, mert tévedésből egy bevételt nem könyveltem be. Az önellenörzés eredményeként a vállalkozás nyereséges lett. Nem tudtam, mit tegyek, és írásos állásfoglalást kértem az APEH-tól, hogy az önellenörzés miatt nyereségem lett, és emiatt igénybevehetem- e a kamatkedvezményt. Azt a választ kaptam rá, hogy semmi nem tiltja, hogy utólag igénybevegyem. Én igénybe is vettem, és az önellenörzésbe beállítottam a kamatkedvezményt.

Mondjuk itt nem lehetett ráhúzni azt, hogy a saját döntésem volt. Csak gondoltam megosztom.  

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: kispiktorbt » kedd márc. 02, 2010 7:36 am

Szia emzéperix, köszönöm a válaszod. Az lehetne a megoldás kulcs, hogy semmi nem tiltja a kedvezmény utólagos igénybevételét.

Valami ilyen információm volt, ezért is vettem igénybe, most keresek- kutatok, kérem a segítséget. Egyenlőre nem kapkodok az önellenőrzéssel.

Köszi a választ Ági

kispiktorbt
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: emzéperix » kedd márc. 02, 2010 7:44 am

Megpróbálom megkeresni, mire hivatkoznak. Nem internetes, hanem "leveles" állásfoglalás kérés volt.
emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: emzéperix » kedd márc. 02, 2010 9:01 am

"tehát ha más vállalkozótól vásárol az ev. tárgyi eszközt, akkor azt nem lehet a kedvezményeknél figyelembe venni?"

ezt csak a 476. sorban veheted figyelembe, a nettó érték csökkenti az osztalékalapodat.

"A 2008-as bevallásnél nem lett elszámolva a kisvállalkozói kedvezmény, kérdezem, helyes-e, ha most lett figyelembe véve?"

Ez így semmiképpen nem helyes. És ezt nem is önellenőrizheted 2008-ra, mert ez saját döntés volt. Nem mondhatod, hogy bocsi, véletlen kifelejtettem ...

"A pénzügyi lízing költségként elszámolt kamatának 40 %-a is levonható kedvezményként?"

Erről írtam Neked, hogy én önellenőriztem ... bár azt nem tudom, hogy ezt is önellenőrizni szeretnéd, vagy csak úgy meg szerettél volna bizonyosodni, hogy levonható- e ?

Most találtam két választ, de az APEH levelét nem találom, mivel még 2005-ben volt, és az évi anyagba van irattárban...

Adó kérdések és válaszok:

"Az adókedvezmény önellenőrzés keretében történő érvényesítésének adójogi akadálya nincs, (feltéve, hogy azh igénybevétel feltételei egyébként fennállnak.)

Válaszadó: Kádár Beáta. "

Adófórum:

"Nincs olyan rendelkezés, amely tiltaná az adókedvezmények igénybe vételét, amennyiben az önellenőrzés eredményeként az eredetileg bevallott veszteség nyereséggé változik. Nincs akadálya tehát az önellenőrzés keretében a kisvállalkozói adókedvezmény érvényesítésének.

Dr. Török Györgyi"

 

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele

HozzászólásSzerző: kispiktorbt » kedd márc. 02, 2010 11:23 am

Szia emzéperix rendes vagy, hogy ilyen részletesen válaszolsz nekem, és megkeresed az ide való válaszokat.

Tehát 2008. januárban vásárolt az egyéni vállalkozó pénzügyi lízinggel az SE Eszközfinanszírozási Zrt-től egy autóbuszt 14 M + áfa Ft összegben.

Az autóbusz egyenlőre nem lett üzembehelyzeve ( most keresem, hogy 2008-ban ez megtörtént-e, vagy csak 2009-.ben).

Most nem tudom, hogy milyen forrásból hallottam ( adófórum, mérlegképes továbbképzés, stb.) mert ez volt az első lízingelt esetem, hogy a lízing ideje alatt, de legkésőbb a 4. évben ( mint az építési beruházásnál) elszámolható a kisvállalkozói kedvezmény.

A többi autóbuszra, mivel azok már nem újak voltak a vásárlás idején, azokat nem vettem figyelembe.

A 2008-as bevallásban sem a jármű összege, sem a csekélyke befizetett kamat 40 %-a nem került a

bevallásba. Most viszont, mivel több millió volt a fizetendő adója, ezért alkalmaztam a kedvezményt.

Az anyaghoz próbáltam hozzátenni ezeket a magyarázó szövegeket, de itt a baj, hogy nem találom, és most idegességemben nem is tudom biztodsan, hogy mi a forrása.

Ekkor merült fel, hogy hogyan tovább: hagyom az egészet így, ahogy van, de bizonytalanért nem akarok idegeskedni. Ekkor merült fel a kérdés, hogy lehet-e, vagy kell-e, vagy mi a jó megoldás, lehet-e a 2008-as bevallásban önadózva figyelembe venni a kedvezményt, és a 2009-ben önadózva kihagyni.

Hát ez a gondom, s mivel úgy gondolom, hogy a 2009-es bevallás önellenőrzésével még nem késtem el, így ezért kérdeztem meg segítő kollegáktól.

Remélem érthető a leírt gondom.

Üdv. Ági 

kispiktorbt
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Következő

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron