Adófórum

Adózási és számviteli információk

rég látott ügyfél anyaga

Adatszolgáltatás

rég látott ügyfél anyaga

HozzászólásSzerző: mátéedit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ti mit csináltok évek óta eltűnt ügyfelek anyagaival? Például vannak volt egyéni vállalkozóim, köztük megszűntek is. Most rendet rakok, és találtam 99-2002-ig számlákat, Már a telefonszámát sem tudom, ráadásul ezek már el is évültek. Simán semmisítsem meg?

Van egy Bt is 2000, 2001-es anyaggal. Elérhetőségét nem tudom, utolsó információm szerint végelszámolást indított valamikor.

Az egyéni vállalkozók számláival az adó elévülési idején túl mit csináltok?

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rég látott ügyfél anyaga

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. nov. 19, 2009 10:45 am

Szia!

Jó megoldás nincsen szerintem. Nálunk is vannak rég eltűnt ügyfelek, akiket már évek óta nem tudunk elérni, mert a telefonszám már nem él, a tértis levelek visszajönnek. Muszáj elkezdeni a selejtezést, mert évente 200 ezer forintba kerül a tárolásuk, és ezt az életben senki nem fogja megfizetni.

A munkaügyi iratokat viszont egyáltalán nem szabad megsemmisíteni, erre figyelj te is. Plusz a főkönyvi kivonatokat, mérlegeket, pénztárkönyveket is (úgy emlékszem) 10 évig kell megőrizni.

Üdv. Andi 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

rég látott ügyfél anyaga

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. nov. 19, 2009 11:37 am

Gyufád nincsen?? :)

 

Egyébként az internetes keresők segítségével, esetleg az adószáma ismeretében (APEH honlap, adóalanyok lekérdezése...)  talán ki tudod deríteni az új címűket. s akkor oda add fel tértivevényesen a cuccukat.

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

rég látott ügyfél anyaga

HozzászólásSzerző: mona79 » csüt. nov. 19, 2009 11:48 am

Sajnos nekem is van olyan vállalkozóm akinek semmilyen felelősség tudata nincs és azért mert tartozik könyvelési díjjal ezért inkább nem jön az anyagáért. Felszólító levelek kimentek tv-en, átvették de nem foglalkoznak vele. Gondolom az új könyvelőnek meg azt adagolta be, hogy én mocsok nem adom ki az anyagát vagy, hogy elveszett. Ráadásul nem olyan régi anyagok, mint a fentiekben írtátok. 2007,2008 év.

Ezzekkel mit lehet csinálni? Vagy mit szoktatok csinálni?

mona79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

rég látott ügyfél anyaga

HozzászólásSzerző: mátéedit » csüt. nov. 19, 2009 11:58 am

Mint említettem, vannak olyan vállakozók is, akik megszűntek, tehát az adószáma alapján sem tudom kikeresni őket. Visszaadta a vállalkozóiját, és gondolta ezzel kész. Az anyagot meg szépen itthagyta.

Egyébként pont úgy gyülemlettek fel ezek az anyagok, hogy őrizgettem évekig, hátha jelentkeznek érte, pláne elévülési időn belül. De már nincs sem kedvem, sem helyem pl.99-es anyagokat tárolni.

A munkaügyi iratokról tudom, hogy nem évülnek el, a nyenyiket és a többit őrizhetem tovább.

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rég látott ügyfél anyaga

HozzászólásSzerző: apóca » csüt. nov. 19, 2009 10:12 pm

Szerintem, a már elévült bizonylatokat  jkv. felvétele mellett kiselejtezheted. A könyvelési programot tudod archiválni és így nem kell további papírokat őrizni. Mindenesetre felkészülhetsz arra, hogy a VPOP nyomozók behívhatnak sok év után, mert a számviteli problémákkal ők foglalkoznak.
apóca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

rég látott ügyfél anyaga

HozzászólásSzerző: nagyeva1980 » szer. nov. 25, 2009 6:41 pm

Szerintem az ügyfél dolga a bizonylatőrzési kötelezettség.  aki nem jelentkezik érte x éve, annak a saját baja lesz.... 2007-2008-as anyagra , ha csak azért nem jön érte mert nem akar könyvelési díjat fizetni, valaki egy másik topicban azt ajánlotta ( persze ha nem 15 q anyag ), add fel postán neki értéklevélként ( Pl. fizetnie kell átvételkor 50.000 Ft-ot, mint könyvelés díj ).

De mielőtt bármit kidobsz, azért nézd meg az Apeh törzsadatban mi az iratőrzési címe a kedv es ügyfélnek.(nehogy a te címed legyen ott )

Vic 

nagyeva1980
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 11 vendég