Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

Adatszolgáltatás

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Barbi251 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok

Segítségeteket kérném van egy ev-ó tehergépkocsit vásárolt, és a pénztárkönyv kitöltésébe el akadtam/elbizonytalanodtam.
10.000.000 Ft-ért vettünk tehergépkocsit /zárt végű pü.-i lízing keretében/
1.000.000 Ft előleg bankba kifizetésre került
1.000.000 Ft készpénzben kifizetésre került
Le könyveltem a számla teljes összegét eredménybe nem számító kiadásként 10.000.000 Ft
Pénztár egyenlege 1.500.000 Ft majd ebből le könyveltem - 1.000.000 Önrész befizetés eredménybe nem számító kiadás, ugyan így előleg             - 1.000.0000 Ft csak bankba eredménybe nem számító kiadás. Így a lízing tartozásom 8.000.000 Ft ezt az eredménybe nem számító bevételek között kellene nyílván tartanom? De az eredménybe nem számító kiadásból a 10.000.000 Ft hogy fog el fogyni? Gondolom ha écs-ét számolok el rá, igen ám de az is egyéb kiadás! 10.000.000 Ft az csak tájékoztató adat mikor tűnik el az nekem, minden évbe csökkentenem kellene az écs-vel?

Barbi251
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szomb. jan. 10, 2009 9:53 am

Szia!

az 1+1 MFt valóban eredménybe nam számító kiadás lesz. De a 8 MFt-ot szerintem nem tudod könyvelni, hiszen az tényleges pénzmozgással nem járt (nem az ev. kapta a pénzt, hanem közvetlenül a szállító). Arról külön analitikát kell vezetni.

Amikor a részleteket fizeted, ott majd kétfelé bontod a tételt, a tőketörlesztés eredménybe nem számító kiadás lesz, a fizetett kamat pedig Egyéb termelési, kezelési költség, ráfordítás.

A fizetett tőketörlesztéssel pedig az analitikában csökkented a 8MFt kötelezettséget.

 

Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Barbi251 » szomb. jan. 10, 2009 11:00 am

Szia Andulka, és a 10 Mft-ot hol szerepeltetem? Mert a számlát azt szerintem le kell könyvelni, máskép nem igazán tudom elképzelni. Végül is abban igazad van hogy külön nyilvántartást vezetek / igaz nincs is szükség rá mivel a lízing szerz.-be jelen van /
Ezzel a 10.000.000 Ft-al nem vagyok tisztába, most ha le könyvelem a 2.000.000 Ft önrészt is és ha év végén összesítek eredménybe nem számító kiadásom már 12.000.000 Ft, ami ugye bár nem jó mert 8.000.000 ft-nak kellene lenni! Ezt nem értem!

Barbi251
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Panni49 » szomb. jan. 10, 2009 12:44 pm

Szia! Az egyéni vállalkozó nem számlát,hanem pénzmozgást könyvel.
Andulkának igaza van.Ami önrészt kifizettél,azt teszed a beruházási költségbe.(eredménybe  nem számító kiadás) 2M.forint.Biztos,hogy a lisingcég jelzi a számlán az önrész befizetését.
Amikor fizeted a lisingdíjat ,akkor a kamat megy az egyéb kiadások,- ráfordítások, a tőkerész pedig az eredménybe  nem számító kiadásokba.A pénztárkönyvben mindig annyi van könyvele,amennyit fizettél.
Analítikában nyitsz egy kötelezettség kartont,ahol a törlesztést vezeted.
A tárgyi eszköz kartont megnyitod,ott szerepel a beszerzési értéke(10M.) a TG.kocsinak.A tárgyévi  értékcsökkenést nem könyveled a pénztárkönyvben,csak a 53-asba beállítod.
Én pontosan ezek miatt a dolgok miatt szeretem az EV-t naplófőkönyvben könyvelni,mert nem kell hozzá a millió analítika.
Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Barbi251 » szomb. jan. 10, 2009 12:59 pm

A számlán nem szerepel az önrész befizetés, csak egy nyugta van róla, illetve az előlegről van számla, ez alapján könyvelem le. A számlán miért nincs rajta az önrész? -ezt hogy írtátok elég furcsa, azon általában rajta szokott lenni! Panni jó hogy írtad a pénztárkönyvbe miért nincs az écs feltünteve? Viszont az 53-ba meg ott van? De azt költségként figyelembe vehetem!

Barbi251
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Panni49 » szomb. jan. 10, 2009 1:11 pm

Szia! Igen,az écs-t azt költségként figyelembe veheted.Az 53-asban a költségek sora között ott van külön sor részére.
Ha a lisingcég számláján nincs az önrész feltüntetve,akkor a te kiadási bizonylatod(az Ő nyugtája) szeint.Az előlegszámlán van az önrész befizetése?
Mellé kell tenned a pénzügyi teljesítés igazolását.(vagy bankszámla kivonat,vagy csekk,vagy nyugta,kiad.pénztárbiz.)
Én a TE.karton mellé teszem a lizingről szóló számla fénymásolatát.
Nagyon fontos,hogy az EV.hiába kap számlát,azt sosem könyveli,mindig csak a pénzmozgást.(akkor teszem mellé a számlát)
A pénztárkönyvben az écs.azért nincs feltüntetve,mert  nincs pénzmozgás mögötte. Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Barbi251 » szomb. jan. 10, 2009 2:57 pm

Köszönöm a válaszotokat, még annyi és le is zárom a kérdést, hogy az ev-ó t.eszk.-öt számla kelte, vagy a teljesítési idő szerint aktiválja? szla kelte 2008.12.04, teljk.idő 2008.11.26 szerintem a számla kelte szerint nem?
Barbi251
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: kriszta4 » szomb. jan. 10, 2009 3:01 pm

A birtokbaadás napján, vagyis a teljesítés napján aktiválja a tehergépkocsit.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Panni49 » szomb. jan. 10, 2009 3:49 pm

Sziasztok.Az nem biztos,hogy a birtokba vétel és  az aktíválás kelte megegyezik.Akkor aktíválja,amikor használatba veszi.Akkor lesz tárgyi eszköz.Addig csak beruházás.Ezen túlmenően a kérdésben nem volt benne,de gondolom,hogy fuvarozni fog az illető vele.Ehhez mindenféle engedélyek kellenek,és amíg ez nincs meg,addig használni nem lehet.Üdv.
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szomb. jan. 10, 2009 4:11 pm

Arra figyelj, hogy a számla szerinti teljesítési idő sokszor eltér a tényleges átadás napjától. Ilyenkor mindig az átadás-átvételi jegyzőkönyv dátuma a mérvadó.

Sőt, az ÁFÁ-t is csak akkor helyezheted levonásba, amikor az átvétel ténylegesen megtörtént.

 

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Következő

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég