Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

Adatszolgáltatás

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: nmrozika » szomb. jan. 10, 2009 4:37 pm

Én szoktam technikai tételt könyvelni. A lizing szerződés keltének dátumával egyéb adóalapba nem számító bevételként kapott hitelként könyvelnék 8.000e F-ot, ugyanezen dátummal egyéb kiadásként hitelből fizetett gk. címen 8.000e Ft-ot, a 2 x 1.000e forintot a kifizetések dátumával és bizonylatával szintén az egyéb kiadásokba. Így megjelenik a hitel összege a bevételek között, az ÉCS alap a kiadásokban, és látszik, hogy a 8M nem tényleges pénzmozgás.  Az analitika, törlesztések, écs elszámolás...ahogy a többiek írták.
nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: Barbi251 » vas. jan. 11, 2009 8:22 am

A legfontosabbat el felejtettem, az áfát vissza igényeljük, /az áfa jan.20-ig meg lesz fizetve/,de ha a számlát nem könyvelem le csak a törlesztést akkor ellenőrzés során, igaz meg van a számla, de technikailag nem jó. Hogy csináljam ezt meg? 
Nmorzika nem teljesen értem amit írtál, hogy mondod, hogy a lízing szerz.dátuma szerint adóalapba be nem számító bevételként könyvelek 8.000.000 Ft, majd ugyan ezzel a dátummal kiadásba is teszem a 8.000.000 Ft-ot, majd a törlesztést is, igen ám de ha év végén össze adom az adóalapba be nem számító kiadás az 10.000.000 Ft, aminek csak 8.000.000-nak kellene lenni. Le tudnád ezt nekem vezetni példán keresztül, úgy hogy az autó 10 M Ft, 2 M Ft önrész, 2 hónap lízingje 200.000 Ft/hó, 2 hónap écs 500.000 Ft/hó. Az érdekelne hogy adóalapba be nem számító bev.-nek összesen mennyi lesz /hogy fog el fogyni a 8 M Ft, illetve adóalapba be nem számító kiadásba milyen összeg jön ki. Nagyon meg köszöném ha segítenél.
Barbi251
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: kriszta4 » vas. jan. 11, 2009 9:20 am

Panni49-nek. (nem működik a "válasz" gomb...

Tehergépjármőnél a birtokbaadás napja egyenlő a használatbavétel napjával, mivel nemcsak papíron veszi birtokba a birtokbaadási jkv. alapján, hanem ténylegesen használja is azzal, hogy pld. a telephelyére hazagurul a lábán. Tehergépkocsinál nem lehet értelmezni a beruházás fogalmát.

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Ev-ó t.eszk. besz (pénztárkönyv)

HozzászólásSzerző: nmrozika » vas. jan. 11, 2009 2:44 pm

A számla mellé van szerződésed is arról is, hogy az összes lizing díj 8M Ft. Ez alapján könyveled. a 8M Ft hitelt bevételként és kiadásként, ami csak egy technikai dolog. +/-8M, ténylegesen nem nő/csökken a pénztár. Az önrészt a 2M Ft-ot csekk, bankkivonat alapján könyveled a kiadásokba, ez már ténylegesen csökkenti a pénztárat 2 M Ft-tal. A 8M-ot azért könyvelném, hogy látszódjon, hogy mennyiről kell az analítikákat kiállítani. A törlesztést amikor kifizeted bontod pl. 160e tőke, ezt könyveled az egyéb nem adóköteles kiadásba és kivezeted a 8M Ftos analítikádban is. A pl 40e Ft kamatot könyveled az egyéb költségekbe és szintén kivezeted a 8M Ft-os analitikából is. A pénztárkönyvben a tényleges pénzmozgás a 200e Ft könyvelve van és az analitikában is látszik, hogy a 8M Ft hitel csökkent a törlesztéssel.

A 8M Ft a nem adóköteles bevételeknél NEM ELŐÍRÁS a pénztárkönyvben amivel szemben kivezetünk, csak egy TECHNIKAI tétel, hogy mennyi lesz az az összeg amit analitikába kell felvenni, ahol vele szemben majd kivezetjük a törlesztéseket. 

Akasztófázd le:

"pénztár karton:" +8000e hitel felvét; -8000e gk hitelbőll; -1000e önrész; -1000e önrész; -200e (160+40) törlesztés = - 2.200e

1/egyéb nem adóköteles bevétel: + 8000e hitel felvét = +8.000e

2/egyéb nem adóköteles kiadás: -8000e gk hitelből; -1000e önrész; -1000e önrész; -160e törlesztés tőke része = - 10.160e 

3/egyéb költség: - 40e törlesztés kamat része = -40e

Az 1-3 összege kiadja a pénztár egyenleget, a ténylegesen pénzügyileg rendezett tételeket, amit a pénztárkönyvbe könyvelni kell.

Ne csak ez egyéb kiadási oldalt add össze, mert akkor persze, hogy nem jó, hanem a bevételi oldalt is vedd hozzá, akkor már csak a tényleges kiadások jelennek meg.

Az értékcsökkenést nem könyvelem pénztárkönyvbe. csak a kiadási oldalon megjelenő 10000e Ft (8000e+1000e+1000e) alapján felveszem a kartont róla, majd ott vezetem az ÉCS-et és a karton alapján teszem be az 53-as bevallásba.

Gondolom  a 10000 e Ft a nettó összeg és az  ÁFA részt is ki kellett fizetnetek, akkor a visszaigényelhető ÁFA rovatba írod be a 2000e Ft ÁFA-t, és ezzel a könyveléssel az ÁFA teljes alapja megjelenik ( 8000e+1000e+1000e) a nem adóköteles kiadás oszlopban.

Természetesen ezt nem kötelező csinálni, mint az előttem szólók írták, csak az önrészt és a törlesztésd vezeted a pénztárkönyvbe és minden mást csak az analitikában jelőlsz. De én ezt szeretem, mert ha a pénztárkönyvben keresem később, hogy mennyi is volt az autó, vagy mennyi hitelt is kaptam, önrész... akkor itt is látom, nem csak az analitikában.

Sajnos nekem ezen az oldalon nem sikerül táblázatot csinálni, így nem tudom érthetőbben leírni... bocsi, ha bekavartam, de nekem hosszú évek óta megy így és ellenőrzésnél sem volt gond.

Üdv. Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Előző

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég