Adófórum

Adózási és számviteli információk

alanyi mentesség5

Adatszolgáltatás

alanyi mentesség5

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 17, 2008 4:09 pm

Szia Márti!

Ezt olvasd el, nem kell jelenteni, ha nem változott, és alanyi marad.

http://www01.apeh.hu/adoinfo/afa080101_hatalyos/kozl_081217.html

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

alanyi mentesség5

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szer. dec. 17, 2008 4:12 pm

Szia Böbe! Köszönöm, én is olvastam és úgy gondoltam eddig is, hogy nem kell , pont azért nem értem miért jön a fórum gyorsposta arról, hogy mégis kell.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

alanyi mentesség5

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. dec. 17, 2008 6:47 pm

Márti! Szerintem a törvényből sem következik, hogy változásbejelentőt kellene beadni, ha egyszer nincs változás.. de azért tettem be az APEH portálon megjelent dolgot, mert azt azért mindenképpen hivatalosabbnak tekintem, mint az ilyen valamilyen saját forrásból táplálkozó eszmefuttatást, mint ez a fontos hirdetmény, ráadásul már egyszer ezt a félreinformálást közzé tette november végén is és ma is, amikor az APEH már feltette a tájékoztatóját...   DE úgy láttam, hogy a kérdező nem volt meggyőzve a választól, ezért már csak a linket tettem be, hogy nyugodtan higgye el. Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

alanyi mentesség5

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. dec. 18, 2008 7:03 am

Szia Melcsi!  Köszönöm, egyet tényleg nem értek miért kell félre informálni gyorspotás tájékoztatókkal , amikor az Apeh még ki is emelte vastagon szedve, hogy nem kell.

Azt gondolom van éppen elég sok bajunk így is a változásokkal , most megint nem lenne jó belemenni egy ilyen kell-nem kell magyarázkodásba.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

alanyi mentesség5

HozzászólásSzerző: GIN » csüt. dec. 18, 2008 9:18 am

Sziasztok!

Kovácsné Álmosdy Judit nevében egy rémhír terjed a fórumon az alanyi áfamentesség 2009-re történő újraválasztási kötelezettségét állítva – a vonatkozó jogszabályoknak ellentmondva!

Egyetértve a Kovácsné neve alatt futó tájékoztatás állításának ellenkezőjét vallókkal, megerősítsül az alábbiakat tárom elétek:

Az ÁFA-kötelezettség vagy mentesség választásának és megváltozásának bejelentését az Art. szabályozza és nem az Áfa,tv.

Mert a ma is hatályos Áfa.tv 192. § (1) bekezdése kimondja: „Az adóalany az alanyi adómentesség választásáról, illetőleg annak megszűnéséről az állami adóhatóságnak nyilatkozik.

(2) Az (1) bekezdésben említett nyilatkozattételre az Art. változásbejelentésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

Az is téves jogértelmezés, hogy az Áfa.tv. 190. §-ából az következnék, hogy a már alanyi mentes adózó 2009-re, azaz a következő évre újra választani köteles.

Tehát senki ne aggódjon, mert az Art. ma is hatályos 22. § (1) bekezdése és annak c) pontja, valamint a (2) bekezdése értelmében – és más jogszabályra a kérdés eldöntéséhez nincs szükség, a jelenleg is alanyi adómentes vállalkozónak/vállalkozásnak nem kell december 31-ig olyan bejelentést tennie, miszerint a következő 2009. évben is alanyi adómentességet választ. Ez következik az említett hatályos Art. passzusaiból. Ezek íme:

Art.22. § (1) Az általános forgalmi adó alanya az adóköteles tevékenysége megkezdésének bejelentésével egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy

c) alanyi adómentességet választ,

(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilatkozat MEGVÁLTOZTATÁSÁT …. a változtatást megelőző adóév utolsó napjáig kell bejelenteni.

Tehát: a (2) bekezdés szerint nem az alanyi mentesség megmaradását, hanem annak megszüntetését kell 2008.12.31-ig bejelenteni, mert akkor változik meg az (1) bekezdés szerinti eredeti nyilatkozat.

A „magyarorszag.hu” jogszabálykeresőjében a mai napon hatályos előbb idézett rendelkezéseket bárki le is ellenőrizheti.

Üdv:

              Gulyás István

                adószakértő

GIN
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Előző

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég