Adófórum

Adózási és számviteli információk

végelszámolás lépései

Adatszolgáltatás

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: mátéedit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. Az egyszerűsített végelszámolás lépéseit szeretném tudni. Nem a könyvelési feladatokat, hanem azt, hogyan lehet gyorsan lezárni egy végelszámolást. Valamit biztosan elrontok, hogy egy egyszerűsített végelszámolást nem tudok időben lezárni. Ügyvéd beadta a cégbírósághoz a határozatot a végelsz.kezdetéről. A kilencvenedik nap környékén az OEP ellenőrzésre hívott be, most kaptuk meg a jegyzőkönyvet, amelyre reagálnunk kell, mert hibás megállapítások vannak. Pont kifutunk a 120 napből. Mit kellet volna tennem, hogy hamar lezárjuk?

Köszönöm.

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: Panni49 » kedd okt. 28, 2008 2:24 pm

Szia!szerintem ez nem befolyásolja a 120 napodat,hogy egyszerűsített végelszámolást be add.Én beadnám,pláne ha tudom,hogy az OEP ellenörzésesének megállapítása hibás.Számíts arra is,hogy az APEH is tart utólagos ellenörzést.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: mmoollnnaarr » kedd jan. 06, 2009 10:07 pm

Ennek menete tehát a következő:

a.) A zárómérleggel egyező nyitómérleg alapján elvégezzük a végelszámolási időszak főkönyvi számláinak megnyitását.
b.) Felvesszük a könyvekbe a hitelezők által bejelentett és a végelszámoló által elismert tételeket az eszköz-, illetve a költség- és ráfordítás számlákkal szemben a kötelezettségállományba.
c.) A megnyitott és előbbiek szerint korrigált főkönyvi számlák egyenlege adja tehát magát a végelszámolási nyitómérleget.

2./ A véglegesnek minősíthető végelszámolási nyitómérleg alapján most ismét megnyitjuk a főkönyvi számlákat.
(Természetesen ez a mozzanat csak ott szükséges, ahol a hitelezői igényleltár eltér a zárómérleg-kötelezettség leltárától!)

3./ Ezt követően a végelszámolás során lezajló üzletesemények könyvelésében az általános szabályok szerint járunk el. Az üzletesemények igen sokrétűek lehetnek, ha figyelembe vesszük, hogy a végelszámolás során a cég működhet, tehát eszközölhet beszerzéseket, igénybe vehet szolgáltatásokat, s így viselhet költségeket és ráfordításokat is, továbbá pedig keletkezhetnek árbevételi és bevételi tételei is. A következő üzletesemény típusokra a cikkben megszerkesztettük a számlaösszefüggéseket is.

a.) Az eljárás során eszközölt beszerzések, illetve igénybevett szolgáltatások elszámolása.
b.) A végelszámolás során felmerült költségek elszámolása
c.) Kötelezettségek pénzügyi rendezése a végelszámolás során
d.) A végelszámolás kezdetén meglévő befektetett eszközök és követelések értékesítése
e.) Az előbbi pont szerinti értékesítési tevékenység ráfordításainak elszámolása illetve könyvszerinti értékeinek kivezetése

4./ A végelszámolási nyitómérlegből kiindulva az eljárás során jelentkező üzletesemények elkönyvelve a végelszámolás befejezésekor zárómérleget, záró-adóbevallást, zárójelentést és vagyonfelosztási javaslatot kell készítenie a végelszámolónak.

A végelszámolás akkor tekinthető lezártnak, ha a források között már nincsenek idegen kötelezettségek.

A végelszámolás befejezésekor készítendő mérleg és eredménykimutatás tartalmában azonos az éves beszámolóval, és ahhoz a forgalomban lévő szokásos nyomtatványok is felhasználhatóak.

Mindezeket vagyonfelosztási javaslattal kiegészítve jóváhagyás céljából 1-1 példányban át kell adni a végelszámolást elrendelő szervnek is. (Ha van ilyen!)

Ez követően a zárómérleget és a zárójelentést a vagyonfelosztási iratokkal együtt el kell juttatni a Cégbíróságnak, és be kell jelenteni az eljárás befejezését, amire a cégbíróság elrendeli a társaság törlését a cégjegyzékből. (A végelszámolt társaságnál amennyiben könyvvizsgáló és felügyelő bizottság működött, a zárómérleget e szervek jelentésével együtt kell a Cégbírósághoz eljuttatni.)

A zárómérleg és záró-adóbevallás készítését követő végelszámolói feladatként még tehát a vagyonfelosztási javaslat elkészítése jelentkezik, aminek formáját és tartalmát a törvény nem határozza meg. (Erre a felszámolás témakörénél közreadott formula alkalmas végelszámoláskor is!)

Az egyértelmű, hogy a végelszámolás végén rendelkezésre álló vagyonnak fedezetet kellett nyújtani a kötelezettségekre, hiszen egyébként a végelszámolást felszámolássá kellett volna alakítani. A vagyonfelosztási javaslatban szereplő vagyoni értékeknek meg kell egyezni a zárómérleg eszközadataival, amelyekhez hozzá kell rendelni azokat a tulajdonosok felé fennálló kötelezettségeket, amelyek fedezésére felhasználásra kerülnek.

Valójában tehát a zárómérleg eszköz oldala azt is mutatja, hogy a rendelkezésre álló felosztható vagyon milyen aktívumban áll rendelkezésre. (Tárgyi eszközben, immateriális jószágban, befektetett pénzügyi eszközben, forgóeszközbe)

Annak ellenére, hogy már elkészült a végelszámolási zárómérleg, még további könyvelnivalók vannak a vagyonfelosztás kapcsán, sőt ÁFA-fizetési kötelezettség is keletkezhet.

Alapvető szabály, hogy a vagyonfelosztás könyvviteli elszámolása a végelszámolás befejezésekor a vagyonfelosztási javaslatban jóváhagyott értékek alapján történik. A végelszámolást befejező társaságnak nem szabad megfeledkeznie arról, hogy a tulajdonában maradt eszközök forgalmi értéke után ÁFA-fizetési kötelezettsége van, amit be kell vallani a vagyonfelosztáskor, és pénzügyileg is rendezni kell.

Ezután következnek a vagyonfelosztás utáni könyvelnivalók, amelyekre a cikk pontosan megadja a számlaösszefüggéseket az alábbi részletezésben:

- A végelszámolásba be nem vonható vagyoni eszközök értékének elszámolása a saját tőke terhére.
- A még zárlatkor meglévő, tulajdonosokkal szemben nem tulajdonosi minőségükben fennálló
(pl. adott tulajdonos szállítója volt a cégnek) fedezettel bíró tartozások fejében átadott eszközök értékének könyvelése számla vagy azt helyettesítő dokumentum alapján a vagyonfelosztási javaslat szerinti ÁFA-val növelt értékben.
- A gazdasági társaság tulajdonosait befektetői minőségükben megillető vagyon felosztása a Gt. előírásai szerinti arányban számla vagy azt helyettesítő okmány szerint a vagyonfelosztás szerinti összeg ÁFA-val növelt Ft értékében.

Ezen műveletek lebonyolításával tehát megtörtént a végelszámolás lezárása.

mmoollnnaarr
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: tothnemarianna » kedd feb. 10, 2009 9:08 pm

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!

Ha valakinek van záró-nyitó vagyonleltár, végelszámolói jelentés, vagyonfelosztási javaslat irat mintája kérem küldje el nekem, nagyon-nagyon megköszönném.

Köszönettel: Tóthné

tothnemarianna@pr.hu

tothnemarianna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: mátéedit » szer. feb. 11, 2009 6:42 am

Sziasztok!

Szerencsére sikerült lezárnom a végelszámolást időben. Az ügyvéd leadta az utolsó pillanatban a lezárást APEH 0-s igazolás nélkül, hátha beveszi a bíró, és bevette. De utólag megkaptuk a nullás igazolást is.

Nekem csak a zárómérleget kellett megcsinálnom. Az ügyvéd elkészítette a vagyonfelosztási javaslatot, még a záróleltárt is, és a jelentést. Úgyhogy sajnos mintát nem tudok küldeni, de egy jó ügyvédet esetleg igen.

Sőt most van egy másik végelszámolásom is, ahol bírságtartozás van az APEH-nál, és azt mondta az ügyvéd, hogy majd ő megfogalmazza a kérelmet az elengedésre, én csak készítsem el a mérleget.

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: tothnemarianna » szer. feb. 11, 2009 8:18 am

Szia!

Köszi a tanácsot, a mi ügyvédünk is elég segítőkész, de a fent nevezett iratokat kérte, én persze még ilyet nem készítettem és nem akarom elrontani. A záró mérleget már elkészítettem, de nem tudom hogyan kell elkészíteni a záró vagyonleltárt. Szerencsére APEH tartozása nincs, tárgyi eszközöket eladtuk, elvileg nem lehetne olyan nehéz, csak én akadtam fenn rajta.

 

Üdv: Tóthné 

tothnemarianna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: mátéedit » pén. feb. 13, 2009 11:42 am

Szia!

Egyszer egy ügyvéd ismerősöm küldött mintákat.(vagyonfelosztási javaslatot, és végelszámolási zárójelentést)

Ha megadod az email címed, elküldöm neked.

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: tothnemarianna » pén. feb. 13, 2009 9:07 pm

Szia Edit!

Köszönöm szépen a segítséget! Hát tényleg jó ügyvédet találtál. És még én azt hittem, hogy a mi ügyvédünk a segítőkész! Ez az emberség, odafigyelés, de hát "embere válogatja"!

Üdv: Tóthné

 

tothnemarianna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: SZNÉ641 » szomb. márc. 21, 2009 4:33 pm

    

 

       Kedves Edit!   

       Nekem is nagyon nagy segítség lenne, ha elküldenéd az e.mail címemre a vagyonfelosztási javaslat és a zárójelentés mintáját mert sajnos én még ilyet nem is olvastam és most készítenem kellene egyet.

      email címen: d.pirko@freemail.hu

                                                             Előre is köszönöm:  Piroska

SZNÉ641
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

végelszámolás lépései

HozzászólásSzerző: szegedii1 » kedd márc. 24, 2009 8:46 am

Kedves Edit. Véletlenül láttam meg milyen kincset érő mintáid vannak. Nagyon kérlek küld el nekem, nagyon szükségem lenne rá. kunneeva@invitel.hu Nagyon köszönöm előre is ha segítesz.
szegedii1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Következő

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég