Adófórum

Adózási és számviteli információk

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

Adatszolgáltatás

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » csüt. máj. 22, 2008 5:03 am

Sziasztok!

Lehet, hogy kicsit naiv vagyok, de a" helyi adók" törvény 39§ 1 bekezdés azt írja : ...az adó alapja a a nettó árbevétel... Nekem ez elég egyértelmű mivel nem emeli ki a kapott támogatásokat is. Bár nem is zárja ki . 

Mi nem tesszük be a támogatásokat. 

Üdv Gabi

Szeretem amikor ilyen "egy sima , egy fordított "a válaszok sokasága :-)) 

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: simke » csüt. máj. 22, 2008 5:16 am

Sziasztok!

A Békés megyei agrárkamara honlapjáról:

Mégegyszer az iparűzési adóba beszámítandó bevételekről: Kérdésem, milyen támogatás nem számít bele az iparűzési adó alapjába az őstermelőknek, akik a személyi jövedelemadó alá tartoznak? Visszanézve az elmúlt öt évet - amíg lehetne beadni önellenőrzést -Kaptunk területalapú támogatást, ipariparadicsom és csemege kukorica után a TÉSZ-en keresztül támogatást és kamattámogatást. Közelít az ezévi bevallási határidő és ez sok embernek okoz problémát.

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény a helyi adó megállapításához szükséges értelmező rendelkezésében a nettó árbevétel fogalmaként - 52. § (22) bekezdés - a Számvitelről szóló 2000. évi C. törvény meghatározására utal. A Számviteli tv. 73. § (2) bekezdése értelmében az értékesítés nettó árbevételénél a kapott támogatások összegét nem kell figyelembe venni. Felhívom a figyelmét arra, hogy a VPOP-től kapott jövedéki adóvisszatérítés nem támogatás, és ezt az összeget az értékesítés bevételeként kell figyelembe venni.

A nettó árbevétel fogalmánál az ÁFA-nélküli értéket csak az ÁFA-s adózó veheti figyelembe. Aki nem alanya az ÁFA-nak, az az értékesítés árbevételét bruttó áron kell, hogy figyelembe vegye.

Békéscsaba, 2007-05-10 11:51:23., Törökné Rácz Erzsébet

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: bezi02 » csüt. máj. 22, 2008 8:39 am

Az ipadó kitöltésije szerint a 9111. sorba a SZJA tv. hatálya alá tartozó adóalany esetében a tevékenységgel összefüggésben kapott kp. , jóváírás v. bármilyen más vagyoni érték összegét kell írni.

A fentiek alapján bele kell tenni, mivel a nettó árbevétel  -mint fogalom- csak arra vonatkozik aki a szv.tv.hatálya alá tartozik.

Boncolgassuk még egy kicsit. Nekem is az lenne a jó ha nem kellene belevenni, személy szerint is érintett vagyok.

UTÓÍRAT: Jó hír!

 Közben felhívtam az ill.hatóságot és azt a választ kaptam, hogy NEM KELL beletenni.

Femélem minden hivatalban így értelmezik.

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: Stanci » hétf. máj. 26, 2008 3:37 am

Sziasztok!

Bocsi az esetleg ostoba kérdésért, de nekem az is új, hogy az őstermelőnek iparűzési adóbevallást kell adnia. Ez minden őstermelőre vonatkozik vagy helyi rendelet? A családban több őstermelő is van és még soha nem kértek tőlük iparűzési adót.

Üdv. Stanci 

 

Stanci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: kohnmari » hétf. máj. 26, 2008 3:54 am

Szia Stanci!

Helyi rendelettől függ. Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: kaktusz1 » hétf. máj. 26, 2008 9:12 am

Sziasztok,

Én megkérdeztem az adott önkormányzatot azt az ügyintézőt aki ezzel foglalkozik azt mondta, hogy 2007-től nem tartozik bele. Nem kérdeztem mire alapozza ő ért hozzá ő ellenörzi. Persze lehet, hogy 1 hónap múlva már azt mondja, hogy beletartozik és akkor ennyi.

Kicsit még elemezgetve. Helyi adókró szóló tv. fogalmai között 22. nettó árbevétel: i)pont a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló tv. hatálya alá tartozó vállalkozók esetében a tevékenységükkel (termékeladás, szolgáltatás) összefüggésben kapott ÁFA nélküli készpénz, jóváírás, természetben kapott juttatás, v. bármely vagyoni érték, növelve árkieg. és csökkentve a fogyasztási adóval....

a termékeladást és szolgáltatásnyújtással összefüggő bevételeket említi. A támogatás szerintem egyik sem amit megerősít, hogy árkieg és fogyasztási adóra utal, ami támogatáshoz nem kapcsolódik

Ami viszont necces, hogyha a támogatást nem számolom bevételnek, akkor az ebből az összegből finanszírozott költségeket miért tehetem bele, quasi mintha kétszeresen venném figyelembe  költégként a támogatás összegét (tételes költségelszámolókra gondolok)

kaktusz1

kaktusz1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: kohnmari » hétf. máj. 26, 2008 12:24 pm

Szia Kaktusz1!

Tudom, hogy nem kis összegekről van szó, de 2007. előtt sem tartozott bele az iparűzési adóköteles bevételekbe (az önkorm. ügyintézőjével is lehet vitatkozni). Etus bemásolta az agárkamara honlapjáról a választ, az 1. sz. hozzászólásomban utaltam arra, hogy nekem ezzel kapcsolatban van egy kiadványom, amin rajta van a pénzügyminisztérium pecsétje, nekem ez elég meggyőző.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: kaktusz1 » hétf. máj. 26, 2008 5:55 pm

Szia Mari,

köszi a megerősítést nem teszem bele. Üdv

kaktusz1

kaktusz1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Földalapú támogatás Iparűzési adó alapja?

HozzászólásSzerző: kohnmari » szer. szept. 17, 2008 5:32 am

Sziasztok!

Most jelent meg a számviteli levelek (2008.09.11.) számában a 3799. számú kérdésre adott válasz, mely szerint: "mind a földalapú támogatás, mind a gázolaj jövedéki támogatás pénzben rendezett  összegét az iparűzési adó alapjánál nettó árbevételként számításba kell venni".

A teljes kérdést és az arra adott választ a "Támogatás az iparűzési adónál - újra" (2008.09.16.) cimű topicban olvashatjátok.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Előző

Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron